Windows 7 ve 10’da OneDrive Bağlantı Sorunları

Windows 7 ve 10’da OneDrive Bağlantı Sorunları Windows’a OneDrive Bağlanamıyor ‘ hatası genellikle kullanıcı OneDrive klasörünüzdeki öğelere erişmeye çalıştığında görüntülenir. Bu hatanın yalnızca kullanıcı önceden OneDrive ayarlarında İstek Üzerine Dosyaları etkinleştirmişse bildirilir.

OneDrive’ın Windows’a Bağlanmasını Önleyen Nedir

 • Windows 10 hatası– 17046 derlemesinden daha eski Windows 10 yapılarının tümü, bulut sunucusu ile OneDrive’ın yerel eşitleme özelliği arasındaki iletişimi kesintiye uğratan bir hatadan etkilenmek için özneldir. Neyse ki, bu hata daha yeni sürümlerle yamalı, bu nedenle bu senaryo uygulanabilirse, sorunu düzeltmek için tek yapmanız gereken Windows sürümünüzü en son sürüme güncellemektir.
 • Senkronizasyon konumu yanlış– Bu hata, İstek Üzerine Dosyalar özelliğinin yakın zamanda etkinleştirildiği, ancak kullanılan senkronizasyon konumunun bir USB sürücüsüne veya harici HDD / SSD’ye ayarlandığı durumlarda da görünebilir. Bu durumda, PC’nin OneDrive hesabından bağlantısını kaldırıp tekrar ekleyerek (yolu yenilenmeye zorlayarak) sorunu çözebilirsiniz.
 • Şebeke tutarsızlığı– Anlaşıldığı üzere, bir ağ tutarsızlığı da bu hata mesajının görünmesinden sorumlu olabilir. Etkilenen bazı kullanıcılar, TCP / IP sıfırlaması tamamlandıktan ve etkilenen makineyi yeniden başlattıktan sonra sorunun tamamen çözüldüğünü doğruladı.
 • Cldflt.sys sürücüsü devre dışı– Bu hataya neden olabilecek olası bir senaryo, İstek Üzerine Dosyalar özelliğinin etkin olduğu, ancak cldflt.sys sürücüsünün etkin olmadığı bir örnektir. Bu senaryo uygulanabilirse, cldflt.sys sürücüsünün çalışmaya zorlandığından emin olmak için yükseltilmiş bir CMD terminali üzerinden bazı ayarlamalar yapmanız gerekir.
 • 3. taraf AV / güvenlik duvarı paraziti– 3. taraf bir AV veya güvenlik duvarı kullanıyorsanız ve bu uyumsuzluğu gidermek için en son sürüme güncelleme yapmadıysanız, AV’nizin bu sorunu engellemesi nedeniyle bu sorunla karşılaşma olasılığınız Onedrive’ın bulut dosyalarına erişmesini engelleme özelliği. Windows derlemenizi güncellemek istemiyorsanız, sorunu çözmenin tek yolu güvenlik paketini kaldırmak (veya gerçek zamanlı korumayı devre dışı bırakmaktır).
 • Sistem dosyası bozulması– Nadir durumlarda, bu sorun bazı Windows dosya tutarsızlıkları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu genellikle bir güvenlik taramasının bazı öğeleri karantinaya almasından sonra ortaya çıkar. Bu senaryo uygulanabilirse, her işletim sistemi bileşenini temiz yükleme veya onarım yüklemesi gibi bir yordamla yenileyerek sorunu düzeltebilirsiniz.

OneDrive Windows Hatasına bağlanamıyor nasıl düzeltilir?

 • 1. Windows’u en son sürüme güncelleyin
 • 2. Bilgisayarın Onedrive hesabıyla olan bağlantısını kesin
 • 3. TCP / IP Sıfırlama yapın
 • 4. cldflt.sys sürücüsünü etkinleştirin
 • 5. 3. taraf güvenlik paketini kaldırın
 • 6. Bir onarım kurulumu / temiz kurulumu gerçekleştirin

1. Windows’u en son sürüme güncelleyin

Anlaşıldığı gibi, çoğu durumda, Windows 10 sürümlerinde 17046’dan daha yeni sürümlerde düzeltilen bir hata nedeniyle bu sorun ortaya çıkacaktır. Çoğu durumda, bu sorun, 3. taraf bir virüsten koruma ve OneDrive’ın eşitleme özelliği arasındaki etkileşim tarafından kolaylaştırılır.

Bu senaryo uygulanabilirse, düzeltmenin en kolay yolu Windows 10 sürümünüzü en son sürüme güncellemektir. Bu işlem, Windows 10 sürümünüzden (Standart, Pro, Enterprise vb.) Bağımsız olarak ‘ OneDrive Windows’a Bağlanılamıyor ‘ hatasını düzeltmenize izin vermelidir.

Sorunu çözebilecek güncelleme, mevcut en son sürüme sahip değilseniz bekleyen önemli güncellemelerden biri tarafından otomatik olarak yüklenecektir. Windows 10 sürümünüzü en son sürüme güncellemek için hızlı bir kılavuz:

 • Windows tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu açın. Ardından, ”ms-settings: windowsupdate” yazın ve Ayarlar  uygulamasının Windows Update sekmesini açmak için Enter tuşuna basın.

Not: Windows 7 veya Windows 8.1’i en son sürüme güncellemek istiyorsanız, bunun yerine ‘ wuapp ‘ komutunu kullanın.

 • Windows Update ekranına geldiğinizde, Güncellemeleri kontrol et’i tıklayarak başlayın. Ardından, şu anda yüklenmeyi bekleyen her Windows güncellemesinin yüklenmesini tamamlamak için ekrandaki talimatları izlemeye başlayın

Not: Bu adımdayken, yalnızca Önemli paketler değil, toplu ve güvenlik düzeltme ekleri de dahil olmak üzere bekleyen tüm güncelleştirmeleri yüklediğinizden emin olmak önemlidir.

 • Bekleyen çok fazla güncellemeniz varsa, her güncellemeyi yükleme şansınız olmadan bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenir. Böyle bir durumda, bunu yapın, ancak kalan güncellemelerin yüklenmesini tamamlamak için bir sonraki başlatma tamamlandıktan sonra aynı Windows Update ekranına döndüğünüzden emin olun.
 • Son olarak, bekleyen her güncelleme yüklendikten sonra bilgisayarınızı son bir kez yeniden başlatın ve sorunun bir sonraki bilgisayar başlangıcında çözülüp çözülmediğine bakın.

‘ OneDrive Windows’a Bağlanamıyor ‘ öğesinin sürdüğünü fark ettiyseniz ve bazı dosyalara erişmeye çalışırken hala görüyorsanız I OneDrive, aşağıdaki bir sonraki olası düzeltmeye geçin.

2. Bilgisayarın Onedrive hesabıyla olan bağlantısını kesin

Bu hata mesajını tetiklemenin başka bir popüler nedeni, İsteğe Bağlı Dosyalar özelliklerinin aniden etkinleştirilmesidir. İsteğe Bağlı Dosyalar olmadan OneDrive eşitleme özelliklerini kullanıyorsanız ve aniden etkinleştirirseniz, ‘ OneDrive Windows’a Bağlanamıyor ‘hatası.

Bunun nedeni, kullanılan senkronizasyon konumunun yerel sabit sürücü olmamasıdır. Yapılandırmanın, OneDrive tarafından tam olarak desteklenmeyen harici bir USB sürücü veya sabit sürücü kullanıyor olması muhtemeldir.

Bu senaryo geçerliyse, OneDrive’ın senkronizasyon istemcisi ayarları sekmesine (sistemden) erişerek, Hesap ayarlarına erişerek ve soruna neden olan bilgisayarın bağlantısını OneDrive hesabıyla kaldırarak sorunu çözebilirsiniz.

Bu sorunla karşılaşan etkilenen birkaç kullanıcı, bu işlemi yaptıktan ve hesaplarını yeniden ekledikten sonra sorunun çözüldüğünü bildirmiştir (uygulamayı yerel sabit sürücüyü kullanmaya zorladıklarından emin olarak).

‘ OneDrive Windows’a Bağlanamıyor ‘ hatasını önlemek için Onedrive hesabını yeniden bağlama hakkında hızlı bir kılavuz:

 • İlk olarak, ana OneDrive hizmetinin açık olduğundan emin olun.  Ardından, sağ alt köşedeki görev çubuğu simgesini (systray) tıklayın ve Diğer> Ayarlar’ı tıklayın 
 • Ana OneDrive menüsüne girmeyi başardıktan sonra, yatay menüden  Hesap sekmesini seçin. Ardından, geçerli hesabı kaldırmak için Bu bilgisayarın bağlantısını kaldır’ı tıklayın.
 • Onay isteminde, işlemi onaylamak için bir kez daha Hesabın Bağlantısını Kes’e tıklayın. İşlem tamamlandıktan sonra, geçici verileri temizlemek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Bir sonraki başlatma işleminden sonra OneDrive’ı tekrar açın ve hesabınızı bir kez daha PC ile senkronize etmek için e-postanızı ve şifrenizi girin.

Not: OneDrive için kullanmak istediğiniz konumu seçmeniz istenirse, gelecekte aynı sorunla karşılaşmamak için yerel sürücü alanının seçildiğinden emin olun.

 • OneDrive’da barındırılan bir dosyaya erişmeye çalışın (İsteğe Bağlı Dosyalar etkinleştirilmiş olsa bile) ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

‘ OneDrive Windows’a Bağlanamıyor ‘ hatasının devam etmesi durumunda, aşağıdaki bir sonraki olası düzeltmeye geçin.

3. TCP / IP Sıfırlama yapın

Anlaşıldığı üzere, bu özel konu ortak bir ağ tutarsızlığı ile de kolaylaştırılabilir. Etkilenen birkaç kullanıcının bildirdiği gibi, ‘ OneDrive Windows’a Bağlanamıyor ‘ hatasına neden olabilecek suçlular kötü bir Ağ Geçidi sunucusu veya çok sık değişen dinamik bir IP içerir.

Bu senaryo uygulanabilirse, tam bir TCP / IP sıfırlaması yapabilen bir dizi komut çalıştırarak sorunu çözebilmeniz gerekir. Ağ yapılandırmanızın her bileşenini yenileyerek, bir ağ sorununu suçlu listenizden kaldıracaksınız.

Yükseltilmiş Komut İsteminden tam bir TCP / IP yapmak için hızlı bir kılavuz:

 • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, metin kutusuna ‘cmd’ yazın ve yönetici erişimine sahip bir Komut İstemi penceresi açmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) penceresi  istendiğinde, CMD terminaline yönetici ayrıcalıkları vermek için Evet’i tıklatın
 • Yükseltilmiş Komut İstemi’ne girmeyi başardıktan sonra, aşağıdaki komutları aynı listelenen sırayla yazın ve tam bir TCP / IP sıfırlaması yapmak için her birinin ardından Enter tuşuna basın:
 • ‘Netsh winsock reset’ yazın ve Enter’a basın.
 • ‘Netsh int ip reset’ yazın ve Enter’a basın.
 • ‘İpconfig / release’ yazın ve Enter’a basın.
 • ‘İpconfig / renew’ yazın ve Enter’a basın.

‘İpconfig / flushdns’ yazın ve Enter’a basın

 • Her komut başarıyla işlendikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bir sonraki başarılı sistem başlangıcından sonra sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

OneDrive dosyalarınıza her erişmeye çalıştığınızda aynı ‘ OneDrive Windows’a Bağlanamıyor ‘ hatası hala görünüyorsa, aşağıdaki bir sonraki olası düzeltmeye geçin.

4. cldflt.sys sürücüsünü etkinleştirin

OneDrive’da yalnızca İstek Üzerine Dosyalar özelliğini etkinleştirdiyseniz ve hemen ‘ OneDrive Windows’a Bağlanılamıyor ‘ hatasını görmeye başladıysanız, büyük olasılıkla cldflt.sys sürücüsünün çalışmıyor olması nedeniyle.

Bu, çalıştırılması gereken İstek Üzerine Dosyalar özelliğinin önemli bir parçasıdır. Aynı sorunla karşılaşan etkilenen birkaç kullanıcı, cldflt.sys sürücüsünü el ile etkinleştirmek için yükseltilmiş bir CMD terminal penceresi kullandıktan sonra sorunu düzeltmeyi başardıklarını bildirmiştir.

İşte hatayı düzeltmek için cldflt.sys sürücüsünü etkinleştirmenize yardımcı olacak hızlı bir kılavuz:

 • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, metin kutusunun içine ‘cmd’ yazın ve yükseltilmiş bir CMD istemi açmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın.

Not: UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) tarafından istendiğinde, yönetici ayrıcalıkları vermek için Evet’i tıklatın.

 • Yönetici CMD terminalinin içine girdikten sonra, aşağıdaki komutu yazın ve cldflt.sys sürücüsünün mevcut olması gereken konuma gitmek için Enter tuşuna basın:

cd %systemroot%\system32\drivers

 • Terminal aracılığıyla doğru konuma geldikten sonra, aşağıdaki komutu yazın ve cldflt.sys sürücüsü hakkında bilgi almak için Enter tuşuna basın:

sc query cldflt

 • Service_Name: cldflt altında, STATE bölümüne bakın. Durum değeri 4’ten farklıysacldflt.sys sürücüsü çalışmadığı için bu sorunla daha önce karşılaşmış olabilirsiniz. Bu doğruysa, hizmeti doğrudan bu terminal penceresinden etkinleştirmek için aşağıdaki komutu yazın:

sc config cldflt start=auto

 • Başarı iletisini aldıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonraki bilgisayar başlangıcından başlayarak sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Aynı ‘ OneDrive Windows’a Bağlanamıyor ‘ hatasının görüntülenmesi durumunda, aşağıdaki bir sonraki geçici çözüme geçin.

5. 3. taraf güvenlik paketini kaldırın

Anlaşıldığı üzere, ‘ OneDrive Windows’a Bağlanamıyor ‘ hatasına neden olabilecek başka bir potansiyel suçlu, aşırı korumalı bir AV paketidir.  Görünüşe göre, bazı yanlış pozitifler OneDrive’ın yerel dosyaları bulutta senkronize etme yeteneğini etkileyebilir.

Bu sorunun yalnızca 3. taraf paketleriyle (Windows Defender’da değil) oluştuğu onaylanmıştır. Bu senaryo uygulanabilirse, gerçek zamanlı korumayı devre dışı bırakarak başlayabilir ve senkronizasyon sorununun durup durmadığını görebilirsiniz.

Ancak, AV’nizde bir güvenlik duvarı bileşeni varsa, aynı güvenlik kuralları tam olarak yerinde kalacağından, gerçek zamanlı korumayı devre dışı bırakmak yeterli olmayacaktır. Etkin korumayı devre dışı bıraktıktan sonra bile sorunun devam etmesi durumunda, AV müdahalesi olmadığından emin olmak için 3. taraf paketini geçici olarak kaldırmayı düşünmeniz gerekebilir.

Parazit olmadığından emin olmak için 3. taraf aracı kaldırmayla ilgili hızlı bir kılavuz:

 1. Windows tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu açın.  Ardından, ‘appwiz.cpl’ yazın ve Programlar ve Özellikler  penceresini açmak için Enter tuşuna basın.
 2. İçinde Programlar ve Özellikler ekran, yüklü uygulamalar listesinde aşağı kaydırma ve soruna neden olabileceğini şüpheli 3. parti AV bulun. Gördüğünüzde, sağ tıklayın ve içerik menüsünden  Kaldır’ı  seçin
 3. Kaldırma penceresinin içinde, işlemi tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.
 4. İşlem tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bir sonraki başlatmanın tamamlanmasını bekleyin. 

Bu senaryonun geçerli olmaması veya hala aynı sorunla karşılaşmanız durumunda, bir sonraki olası düzeltmeye geçin.

6. Bir onarım kurulumu / temiz kurulumu gerçekleştirin

Yukarıdaki tüm yöntemleri izlediyseniz ve hiçbiri yardımcı olmadıysa, geleneksel olarak çözülemeyen bir Windows tutarsızlığı nedeniyle  ‘ OneDrive Windows’a Bağlanamıyor ‘ hatasıyla karşılaşma şansınız var. Bu senaryo uygulanabilirse, sorunu çözmenin tek yolu her Windows bileşenini sıfırlamaktır.

Bunu yapmak zorunda olduğunuzda, iki seçenek arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Onarım yüklemesi (yerinde onarım) – Bu işlem biraz daha sıkıcıdır, ancak en büyük avantajı, herhangi bir kişisel verilerinize dokunmadan her Windows bileşenini yenilemesidir. Onarım yüklemesi sizi tüm dosyalarınızı koruyacaktır (kişisel medya, uygulamalar, uygulamalar ve hatta bazı kullanıcı tercihleri ​​dahil)
 • Temiz yükleme – Bu yöntemin uygulanması daha kolay olsa da çoğu Windows 10 sürümüne sahip bir yükleme ortamına ihtiyacınız olacaktır. Ancak, verilerinizi önceden yedeklemezseniz, her türlü kişisel bilgi kaybolacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows 7 ve 10’da OneDrive Bağlantı Sorunları için yorumda bulun

  Windows 7 ve 10’da OneDrive Bağlantı Sorunları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 7 ve 10’da OneDrive Bağlantı Sorunları için ilk yorumu yapabilirsin.