Windows 11’de Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik Olarak Boşaltma

1 dk okuma süresi

Windows 11‘de Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik Olarak Boşaltma Windows’ta bir dosyayı sildiğinizde, kalıcı olarak kaybolmaz. Geri Dönüşüm Kutusuna gider. Bu, silmek istemediğiniz dosyaları kurtarmak için kullanışlıdır. Ancak Geri Dönüşüm Kutusundaki dosyalar, siz Geri Dönüşüm Kutusu ‘nu boşaltana kadar yer kaplamaya devam eder.

Geri Dönüşüm Kutusunun kullandığı disk alanı miktarını nasıl sınırlayacağınızı gösterdik. Ancak Microsoft, Windows 10’a, Windows 11’de hala kullanılabilen Storage Sense adlı bir yardımcı program ekledi ve bu, depolama alanınızı yönetmeyi çok daha kolay hale getirdi. Ve Geri Dönüşüm Kutusunun yönetimini içerir.

Windows 11’in bir programa göre Geri Dönüşüm Kutusu ‘nu otomatik olarak nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Windows 11’de Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik Olarak Boşaltma

  1. Başlat menüsü > Ayarlara gidin.
  2. Sistem ekranında, Depolama ‘ya tıklayın.
  3. Depolama ekranında Depolama Algısına tıklayın.
  4. Storage Sense ekranında, Storage Sense’i açmak için Otomatik Kullanıcı içeriği temizleme altındaki kaydırıcı düğmesini tıklayın.

Geri dönüşüm kutumdaki açılır listeden kaç günde bir otomatik silme istediğinizi belirtin Örneğin (1, 14, 20 veya 60) seçin. Windows, Geri Dönüşüm Kutusundaki seçtiğiniz gün sayısından daha eski olan dosyaları kalıcı olarak siler.

Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusundan sık sık dosya yada fotoğraf kurtarıyorsanız, geri dönüşüm kutumdaki dosyaları sil seçeneğini, 60 günden fazla süre olarak ta ayarlayabilirsiniz. Ancak Geri Dönüşüm Kutusu ‘nu otomatik olarak boşaltmak istemiyorsanız, bunu Asla olarak da olarak seçebilirsiniz.

Bu, disk alanınızı düşünmeden kontrol altında tutmanıza yardımcı olan yararlı bir özelliktir. Ancak, bir dosya Geri Dönüşüm Kutusundan boşaltıldığında silinen dosya yada fotoğrafı geri getiremeyeceğinizde unutmayın

Yapılan Yorumlar
  • […] Windows 11‘de Tam Ekrandan Nasıl Çıkılır Bir uygulamayı veya oyunu tam ekran modunda kullanmak gerçek bir nimettir. Dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırır, web sitesinin veya programın içeriğini daha ayrıntılı görmenizi sağlar ve uygulamanın ekranınızın boyutlarını kullanmasına izin verir.  […]

Bir Yorum Yapın

x