Windows 10’da Bir Web Sitesinin IP Adresi Nasıl Bulunur?

2 dk okuma süresi

Windows 10’da Bir Web Sitesinin IP Adresi Nasıl Bulunur? Herhangi bir nedenle bir web sitesinin IP adresini bulmanız gerekiyorsa, Windows 10’da komut istemini kullanarak bunu yapmanın basit bir yolu vardır. Bu kısa eğitim, CMD’yi kullanarak bir web sitesinin IP adresini nasıl hızlı bir şekilde bulacağınızı gösterecektir.

CMD kullanarak bir web sitesinin IP Adresini bulun

İlk olarak, Windows 10 arama çubuğunda, Komut İstemi öğesini aratın ve açın (Yönetici olarak çalıştır gerekmez, ancak önerilir).

Komut istemi penceresinde aşağıdaki komutu girin ve Enter tuşuna basın.

tracert example.com

* Example.com’u kontrol etmek istediğiniz gerçek web sitesi URL’si ile değiştirin.

Web sitesinin IP adresi daha sonra URL’nin yanında bir parantez içinde gösterilecektir.

“Tracert” komutu ne işe yarar?

Tracert (traceroute) komutu, bir veri paketinin kaynağından hedeflerine kadar izlediği yolları izleyebilir. Genellikle ağ bağlantısı sorunlarını teşhis etmek ve çözmek için bir ağ teşhis aracı olarak kullanılır.

Tracert’i kullanarak, aradığınız hedefin IP adresi de dahil olmak üzere, bir paketin ağınızdan hedef web sitesine geçmesi gereken tüm ağların tüm IP adreslerini görebileceksiniz.

Bazı web sitelerinin birden çok IP adresi olabilir

Google.com gibi bazı popüler web sitelerinin birden çok veri merkezi olabilir çünkü dünyanın her yerinden milyonlarca hatta milyarlarca insana hizmet vermeleri gerekir. Yaşadığınıza bağlı olarak, gördüğünüz web sitesinin IP adresi size en yakın veri merkezlerinden biri olabilir.

Örneğin, başka bir ülkeden Google’ın IP adresini kontrol ederseniz, farklı bir IP adresi bulabilirsiniz. Bunun nedeni, siz hareket ettikçe mevcut konumunuza en yakın Google’ın veri merkezinin farklı olabilmesidir.

Yine de çoğu standart web sitesinin yalnızca bir IP adresi vardır.

“Ping” komutunu kullanarak bir web sitesinin IP adresini bulun

Daha yaygın olarak kullanılan “ping” komutu, girdiğiniz URL’nin IP adresini de gösterebilir. Yalnızca hedef sunucuya ping attığı ve her ping’in harcadığı zamanı bildirdiği için traceroute’den daha basit bir komuttur.

Bunun yerine “tracert” komutunu kullanmayı tercih etmemizin nedeni, ağınızdaki veya hedef ağınızdaki ayarlardan biri ping’e izin vermiyorsa bazen “ping” komutunun “ulaşılamaz” veya “zaman aşımına uğradı” hatası döndürebilmesidir.

Bunun yerine ping komutunu kullanmak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

ping example.com

* Example.com’u kontrol etmek istediğiniz gerçek web sitesi URL’si ile değiştirin.

Çevrimiçi araçlarla bir web sitesinin IP adresini kontrol etme

Check-host.net  veya ipinfo.info gibi herhangi bir web sitesinin IP adresini ve site bilgilerini kontrol etmek için aracı sağlayan birkaç web sitesi vardır (Not: Bahsedilen web sitelerinin sahibi değiliz veya bunlarla bağlantılı değiliz. bilgimiz olmadan. Lütfen bunları kendi sorumluluğunuzda kullanın).

Yapmanız gereken tek şey, kontrol etmek istediğiniz web sitesi URL’sini girmektir ve araç, web sitesi ile ilgili diğer bilgilerle birlikte web sitesi URL’sinin IP adresini size gösterecektir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x