Windows 10 USB Kurtarma Sürücüsü Nasıl Oluşturulur

2 dk okuma süresi

Windows 10 USB Kurtarma Sürücüsü Nasıl Oluşturulur Windows 10’da sisteminizi kurtarmak ve yedeklemek için her zamankinden daha fazla yol var. Ayrıca, bilgisayarınız önyükleme yapmadığında daha gelişmiş başlatma seçenekleri sunar. Bir şeyler ters giderse önyükleme yapamayacağınız bir zaman gelebilir. Bu nedenle, felaketten önce bir kurtarma sürücüsü oluşturmak çok önemlidir.

Bir kurtarma sürücüsü oluşturmak, USB sürücüsünden önyükleme yapmanıza ve gelişmiş başlatma seçeneklerine erişmenize olanak tanır. Ardından, sorunları gidermek ve hatta sisteminizi kurtarmak ve Windows 10’u yeniden yüklemek için bu araçları kullanabilirsiniz.

Windows 10 Kurtarma Sürücüsü oluşturun

Windows 10 için bir Kurtarma Sürücüsü oluşturmak, Windows 8.1 için bir tane oluşturmaya benzer (çoğu kullanıcının atladığı Windows sürümü). En iyi sonuçlar için, en az 16 GB büyüklüğünde bir flash sürücü alın ve bunu bilgisayarınıza takın.

Ardından, görev çubuğundaki arama alanına şunu yazın:  kurtarma sürücüsü ve Enter tuşuna basın. Veya en üstteki sonuçlardan oluşturma seçeneğini seçin veya uygulama açıklaması bölümünden Aç’ı tıklayın.

Bilgisayarınızda Kullanıcı Hesabı Denetimi hala etkinse, çalıştırmak için Evet’e tıklayın.

Bu, bir Windows 10 kurtarma sürücüsü oluşturmanıza izin veren Kurtarma Sürücüsü sihirbazını başlatacaktır. “Sistem dosyalarını kurtarma sürücüsüne yedekleyin” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun ve İleri’yi tıklayın.

Kurtarma Sürücüsü aracı, mevcut USB sürücüler için bilgisayarınızı tarayacaktır. Şimdi kullanmak istediğiniz flash sürücüyü seçin ve İleri’ye tıklayın.

Sonraki ekranda, kurtarma sürücünüzü oluşturma sürecini başlatmak için Oluştur’u tıklayın; tamamlanması sadece birkaç dakika sürecektir. Bunun sürücüdeki tüm verileri sildiğini unutmayın.

Ardından kurtarma sürücünüz oluşturulmaya başlayacaktır. Oluşturulurken bir ilerleme çubuğu göreceksiniz.

Bu kadar! Kurtarma sürücüsünün hazır olduğuna dair bir mesaj alacaksınız. Bitir düğmesine tıklayın ve USB sürücüsünü çıkarın. İleride gerekirse kullanabilmek için sürücüyü güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri

Herhangi bir nedenle Windows 10’a önyükleme yapamıyorsanız, kurtarma sürücüsünden önyükleme yapabilirsiniz. Sisteminizin sorununu gidermeye yardımcı olacak bir Gelişmiş seçenekler menüsü alacaksınız ve sistem çalışır durumda. Sistem Geri Yükleme, Sistem Görüntüsü Kurtarma, Otomatik Onarım, Komut İstemi, UEFI Ürün Yazılımı Ayarları ve Windows Başlangıç ​​Ayarları seçeneklerini içerir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x