Windows 10 Ses Kaydedici Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

3 dk okuma süresi

Windows 10 Ses Kaydedici Nasıl Devre Dışı Bırakılır? Ses Kaydedici, Windows işletim sistemlerinin çoğu sürümünde bulunan bir ses kayıt programıdır. Sesleri, konuşmaları ve dersleri kaydetmek için kullanılan bir uygulamadır. Ancak, alternatif bir ses kaydedici kullanıyorsanız ve artık Windows Ses Kaydediciyi kullanmanız gerekmiyorsa. Uygulamayı sistemden silmek yerine, bir veya tüm kullanıcılar için geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu yazıda, Sisteminizdeki Ses Kaydediciyi devre dışı bırakabileceğiniz yöntemleri size göstereceğiz.

Ses Kaydediciyi devre dışı bırakma ayarı Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisinde bulunabilir. Ancak, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Windows Home Sürümlerinde mevcut değildir. Bu nedenle, aynı şekilde çalışacak olan Kayıt Defteri Düzenleyicisi yöntemini de dahil ettik.

Ses Kaydediciyi Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi aracılığıyla Devre Dışı Bırakma

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, işletim sisteminin birçok önemli ayarını yapılandırmak için kullanılır. Yönetici, bilgisayarlar veya belirli kullanıcılar için belirli ayarları kullanabilir ve değiştirebilir. Ses Kaydedici için, Grup İlkesi’nde “Ses Kaydedicinin çalışmasına izin verme” adlı belirli bir ilke ayarı vardır. Bunu etkinleştirerek, Ses Kaydedicinin erişimini kısıtlayabilirsiniz.

Not : Windows Home işletim sistemini kullanıyorsanız, bu yöntemi atlayın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi yöntemini kullanmayı deneyin.

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavyenizdeki Windows + R tuş kombinasyonuna basın. İletişim kutusuna ” gpedit.msc ” yazın ve Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açmak için Enter tuşuna basın.
 2. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi penceresinde, aşağıda ki yola gidin. Bilgisayar Yapılandırması \ Yönetim Şablonları \ Windows Bileşenleri \ Ses Kaydedici \
 3. “Ses Kaydedicinin çalışmasına izin verme” adlı ayara çift tıklayın ve başka bir pencerede açılacaktır. Geçiş seçeneğini Yapılandırılmamış ‘tan Etkin’e değiştirin ve değişiklikleri kaydetmek için Uygula / Tamam düğmesine tıklayın.
 4. Bu, kullanıcıların Windows işletim sisteminde Ses Kaydediciyi kullanmasını engelleyecektir.
 5. Ses Kaydediciyi tekrar etkinleştirmek için, 3. adımdaki geçiş seçeneğini Yapılandırılmamış veya Devre Dışı olarak değiştirmeniz yeterlidir.

Ses Kaydediciyi Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla Devre Dışı Bırakma

Kayıt defteri, sistemi yapılandırmak için gerekli olan bilgileri depolayan merkezi bir hiyerarşik veritabanıdır. Kullanıcıların alt anahtarları, anahtarları, değerleri ve değer verilerini oluşturmasına, değiştirmesine, yeniden adlandırmasına veya silmesine olanak tanır. Kullanıcıların herhangi bir yolda herhangi bir değişiklik yapmadan önce her zaman Kayıt Defterini yedeklemelerini tavsiye ederiz . Ancak aşağıdaki adımları doğru bir şekilde izlediğinizde endişelenecek bir şey kalmayacaktır.

Değer, hem Geçerli Kullanıcı (HKEY_CURRENT_USER) hem de Tüm Kullanıcılar (HKEY_LOCAL_MACHINE) için eklenebilir. Yol her ikisi için de aynı olacak ama kovan farklı olacaktır.

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavyenizdeki Windows + R tuş kombinasyonuna basın. Şimdi “regedit” yazın ve Enter tuşuna basın. Kayıt Defteri Düzenleyicisini açacak ve ayrıca UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) istemi iletişim kutusu için Evet seçeneğini seçecektir.
 2. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinde, aşağıda ki yola gidin. HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Politikalar \ Microsoft \ SoundRecorder
 3. Eğer soundrecorder anahtarı eksik, sadece üzerinde sağ tıklayarak oluşturun, Microsoft anahtarı ve seçme Yeni> Anahtar seçeneğini. Ardından anahtarı SoundRecorder olarak adlandırın.
 4. SoundRecorder anahtarının sağ bölmesine sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin. Bu yeni oluşturulan değeri ” Soundrec ” olarak adlandırın.
 5. Soundrec değerine çift ​​tıklayın ve değer verilerini 1 olarak değiştirin.
 6. Son olarak, bu değerin çalışmasına izin vermek için bilgisayarınızı yeniden başlattığınızdan emin olun.
 7. Yeniden etkinleştirmek için, değer verilerini 0 olarak değiştirmeniz veya Soundrec değerini Kayıt Defteri Düzenleyicisinden silmeniz gerekir.
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x