Windows 10 Bilgisayarı Nasıl Yedeklenir

Windows 10 Bilgisayarı Nasıl Yedeklenir Bilgisayarlar herhangi bir zamanda bozulabilir ve tüm Dosyalarınızın, Fotoğraflarınızın, Videolarınızın ve diğer Verilerinizin kaybolmasına neden olabilir. Bu nedenle, Windows 10 bilgisayarınızı Yedekleme adımlarını bilmeniz gerçekten önemlidir.

Windows 10 Bilgisayarı Yedekleme Yöntemleri

Eski bilgisayarda sabit disk arızası olasılığı daha yüksekken, yeni bilgisayarlar bile donanım ve yazılımla ilgili sorunlar nedeniyle arızalanabilir veya çökebilir.

Bu nedenle, Windows 10, kişisel dosyalarınızı yedeklemek ve ayrıca program ve işletim sistemi dosyalarını yedeklemek için kullanılabilecek kendi yerleşik Yedekleme Araçları setiyle birlikte gelir.

1. Yedekleme ve Geri Yükleme: Kişisel dosyalarınızı ve verilerinizi bilgisayara takılı bir Harici Depolama Sürücüsüne Yedeklemek için Windows Yedekleme ve Geri Yükleme aracı kullanılabilir.

Windows Yedekleme ve Geri Yükleme Aracı, tüm kişisel Dosyalarınız, Fotoğraflarınız, Programınız ve İşletim Sistemi Dosyalarınız dahil olmak üzere tüm bilgisayarınızın Sistem Görüntüsünü veya Anlık Görüntüsünü oluşturmak için de kullanılabilir.

2. Dosya Geçmişi: Windows 10’daki bu Yedekleme Aracı, Kullanıcı Hesabınızın tüm ana klasörlerini otomatik olarak harici bir depolama sürücüsüne yedeklemek için kullanılabilir.

Yedekleme ve Geri Yükleme’nin aksine, Dosya Geçmişi İşletim sistemini ve Program dosyalarını yedeklemez. Yalnızca Kullanıcı Hesabınızdaki Ana Klasörleri yedeklemek için kullanılabilir.

Uyarı: Kullanıcı raporlarına göre, hem Dosya Geçmişi hem de Sistem Görüntüsü Yedekleme korkunç şekilde yanlış gidebilir ve dosya kaybına ve USB Depolama Sürücüsünün bozulmasına neden olabilir.

Bu nedenle, dosyalarınızı bir Windows 10 bilgisayarında yedeklemek için aşağıda diğer Güvenli yöntemleri de sağlıyoruz.

1. Windows 10 Bilgisayarı Yedekleme ve Geri Yükleme ile Yedekleme

Yedekleme ve Geri Yükleme Aracı, İşletim Sistemi ve Program dosyaları dahil olmak üzere bilgisayarınızda bulunan tüm Dosya ve Verilerin eksiksiz bir yedeklemesini yapmak için kullanılabilir.

1. Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Yedekleme’ye gidin.

2. Sağ bölmede, Yedekleme ve Geri Yüklemeye Git (Windows 7) bağlantısına tıklayın.

Yedekleme ve Geri Yükleme (Windows 7) Seçeneği

3. Sonraki ekranda, Sistem Görüntüsü Oluştur seçeneğine tıklayın.

Windows 10'da Yedekleme ve Geri Yükleme'yi Kullanarak Bir Sistem Görüntüsü Oluşturma

4. Sonraki ekranda, Sistem Görüntüsü Yedeklemesini depolamak istediğiniz Harici Sürücüyü seçin ve İleri’ye tıklayın.

Windows 10 Bilgisayarın Sistem Görüntüsünü Kaydetmek İçin Bir Yedekleme Sürücüsü Seçin

5. Bilgisayarınızın Sistem Görüntüsü Yedekleme Oluşturma işlemini tamamlamasını bekleyin.

Sistem Görüntüsü Yedekleme oluşturma süresi, bilgisayarınızda bulunan veri miktarına bağlı olarak 30 dakika ile birkaç saat arasında değişebilir.

Bir Sistem Görüntüsü Yedeklemesine sahip olduğunuzda, bilgisayarınızı geri yüklemek ve tüm kişisel dosyalarınızı, programlarınızı ve işletim sistemi dosyalarınızı kurtarmak için istediğiniz zaman kullanılabilir.

2. Dosya Geçmişini Kullanarak Bilgisayarı Yedekleyin

Windows 10’daki “Dosya Geçmişi” aracı, tüm kişisel dosyalarınızı ve verilerinizi USB Flash Sürücüye veya bilgisayarınıza bağlı bir Harici Depolama Sürücüsüne yedeklemek için kullanılabilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, Dosya Geçmişi yalnızca Ana Kullanıcı Hesabı Klasörlerini harici depolama sürücüsüne yedekleyebilir, programı ve Sistem Dosyalarını yedeklemez.

1. USB Depolama Aygıtını bilgisayarınıza takın.

2. Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Yedekleme’ye gidin.

3. Sağ bölmede, Sürücü ekle’ye tıklayın > Dosya Geçmişi Yedeklemeleri için kullanmak istediğiniz Harici Depolama Sürücüsünü seçin.

Windows Dosya Geçmişi Yedeklemesi İçin Sürücü Ekleyin

4. Yedekleme Sürücüsü seçildikten sonra yukarı kaydırın ve Daha Fazla Seçenek bağlantısını tıklayın.

Windows 10 Yedekleme ve Dosya Geçmişi Bölümünde Daha Fazla Seçenek Bağlantısı

5. Sonraki ekranda, bilgisayarınızdaki tüm ana klasörleri bağlı Harici USB Aygıtına yedekleme işlemini başlatmak için Şimdi Yedekle’ye tıklayın.

Dosya Geçmişi Yedeklemeyi Başlat

Varsayılan olarak, Dosya Depolama Yedeklemesi Masaüstü, Belgeler, İndirmeler, Müzik, Resimler, Videolar, OneDrive ve Uygulama Veri Klasörlerini içerir.

Ancak, kendi gereksinimlerinize göre Daha Fazla Klasör Ekleyebilir, Klasörleri Hariç Tutabilir ve otomatik Dosya Geçmişi Yedeklemelerini yapılandırabilirsiniz.

3. Windows 10 Bilgisayarı Manuel Olarak Yedekleyin

Windows 10’da dosyaları yedeklemenin en güvenli yolu, tüm kişisel dosyalarınızı, fotoğraflarınızı ve diğer verilerinizi ana Kullanıcı Klasörlerinde (Belgeler, Resimler, İndirmeler vb.) Organize etmek ve bu klasörleri USB Depolama Birimi’ne sürüklemektir.

Bu manuel yöntem, Dosya Geçmişi ve Sistem Görüntüsü gibi riskli Yedekleme araçlarını kullanmaya kıyasla verilerinizi yedeklemek için çok daha iyi bir seçenektir.

4. Windows 10 Bilgisayarı Google Drive’a Yedekleyin

Windows 10 bilgisayarında Dosyaları Yedeklemenin diğer bir güvenli yöntemi, Google Drive’da bulunan “Yedekle ve Senkronize Et” aracını kullanmaktır.

1. Yedekleme ve Senkronizasyon aracını Google Drive’dan indirin.

2. Bilgisayarınızda Yedekleme ve Senkronizasyon aracını çift tıklayarak başlatın.

3. Yedekleme ve Geri Yükleme Aracının bilgisayarınızı Google Drive’a Yedeklemeye hazırlamasına izin verin.

4. Bilgisayarınızda Google Drive uygulamanız varsa, Yedekle ve Senkronize Et’e otomatik olarak giriş yaparsınız. Değilse, Başlayın  düğmesine tıklayın.

Yedekle ve Senkronize Etmeye Başlayın

5. Sonraki ekranda, Gmail Kullanıcı Adı ve Parola girerek Gmail Hesabınıza giriş yapın ve sonraki adıma geçmek için Anladım seçeneğine tıklayın.

Yedekle ve Senkronize Et Bilgi Ekranı

6. Sonraki ekranda, sonraki ekrana geçmek için İleri’ye tıklayın .

Google Drive'a Yedeklenmek Üzere Seçilen Masaüstü, Belgeler ve Resimler

Not: Gerekirse, Klasör Bağlantısını Seç’e tıklayarak daha fazla Klasör Ekleyebilir ve Klasörleri işaretlerini kaldırarak kaldırabilirsiniz.

7. Sonraki ekranda Sürücümü bu bilgisayarla senkronize et seçeneğinin işaretini kaldırın ve Başlat’a tıklayın.

Yedekle ve Senkronize Et'teki Sürücüm'ü bu bilgisayar seçeneğiyle senkronize edin

Not: Sürücümü bu bilgisayara senkronize et seçeneğinin belirlenmesi, Google Drive Dosyalarının bilgisayarınızda kullanılabilmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows 10 Bilgisayarı Nasıl Yedeklenir için yorumda bulun

    Windows 10 Bilgisayarı Nasıl Yedeklenir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 Bilgisayarı Nasıl Yedeklenir için ilk yorumu yapabilirsin.