Ubuntu Önyükleme Aygıtı Sabit Disk Bulunamadı (3F0) Hatası

Ubuntu Önyükleme Aygıtı Sabit Disk Bulunamadı (3F0) Hatası Önyükleme Aygıtı Bulunamadı sık karşılaşılan bir hatadır ve genellikle HP bilgisayarlarda Sabit Disk – (3F0) olarak gösterilir ve bu gerçekleştiğinde bilgisayarın kurulu İşletim Sistemine önyüklenmesini engeller. Bu, sorunu araştırmak için İşletim sisteminin tanılama özelliğini kullanmanın bir yolu olmadığı anlamına gelir.

Hata, bilgisayarın bir İşletim Sistemine sahip Sabit diskte herhangi bir bölüm bulamadığı anlamına gelir. Ancak bu, İşletim Sisteminin Sabit sürücüden aniden kaybolduğu anlamına gelmez. İşletim sisteminin aniden kaybolması dışında hataya neden olabilecek çeşitli nedenler vardır.

Sabit Diskin Nedenleri – (3F0) Hatası

 • Yanlış BIOS Ayarları – Sistemin bir İşletim Sistemine önyüklemesi için çok önemli olan çeşitli BIOS ayarları vardır. Örneğin, önyükleme aygıtlarında Sabit Disk eksik olduğunda veya birincil aygıt olarak ayarlanmadığında.
  Diğer bir ayar, bilgisayarın Sabit Diskte beklediği bölüm stiliyle ilgilidir. MBR ve GPT gibi iki bölümleme stili vardır. Bir bilgisayar MBR’yi beklediğinde ve GPT’yi bulduğunda, tam tersi için aynı olan bölümdeki verileri okuyamaz.
 • Hasarlı Önyükleme Yükleyicisi – Önyükleme Yükleyicisi, Sabit Disk üzerindeki herhangi bir İşletim Sistemini tanımlamanın yanı sıra mevcut İşletim Sistemlerine önyükleme yapılmasına izin veren bir programdır. Programdaki en ufak bir yanlış yapılandırma, bilgisayarın bir İşletim Sistemine önyüklenmesini engelleyebilir.
 • Bozuk Bölüm – Sabit Disk üzerindeki herhangi bir bölüm, örneğin kullanıcının yanlış yapılandırması veya kötü amaçlı yazılım gibi başka bir programın etkisi gibi çeşitli nedenlerle bozulabilir.
 • Gevşek Sabit Disk bağlantısı – Sabit Disk anakarta iyi bağlanmazsa, bilgisayar onu algılayamaz ve bir İşletim Sistemi bulamaz. Bu, BootDevice Not Found hatasıyla sonuçlanır .
 • Hatalı Sabit Disk – Bazen Sabit Disk ömrü biter. Sabit Disk arızalıysa, bilgisayar tarafından tespit edilemez, dolayısıyla hata.

Çözüm 1: BIOS Ayarlarını Düzeltin

Bunu düzeltmenin en basit yolu, aşağıdaki adımlarla BIOS ayarlarını varsayılan durumuna sıfırlamaktır:

 1. Bilgisayarı başlatın ve BIOS ayarlarını açmanıza izin veren tuşa basın. Çoğu HP modeli için bu F10 anahtarıdır ancak farklı üreticiler farklı anahtarlar ayarlar; örneğin, Esc, F2, F9, F12 . Bununla birlikte, belirli bilgisayar modeliniz için BIOS anahtarını bulun.
 2. Varsayılanlara sıfırla seçeneğini bulmak için çeşitli bölümlere bakın Etiket farklı modeller arasında değişiklik gösterir. Bazı bilgisayarlarda Varsayılanları geri yükle / Fabrika ayarlarına sıfırla  veya benzer bir şeydir. Seçeneği seçin, varsayılanları yüklemek için onaylayın ve ayarları kaydettikten sonra çıkın.
 3. Bu, hatayı düzeltmezse, sonraki BIOS düzeltmelerini deneyin.

BIOS Ayarları için başka bir düzeltme, Sabit Diski birincil önyükleme aygıtına ayarlamaktır.

 1. İlk BIOS düzeltmesinde daha önce yaptığımız gibi BIOS Ayarlarını açın
 2. Önyükleme Seçenekleri ile bölüme gidin
 3. Önyükleme aygıtlarının sırasını içeren bölüme gidin ve Sabit Diski sıradaki ilk aygıt olarak ayarlayın.
 4. Ayarları kaydederken çıkın ve hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

BIOS Ayarları için bir başka düzeltme, Sistemin bölümleme stiline (MBR / GPT) rağmen Sabit Diskteki verilere erişebilmesini sağlamaktır. BIOS Ayarları, bilgisayarı UEFI modunda veya Eski modda önyükleme yapacak şekilde yapılandırır. Bilgisayar Eski moddan önyükleme yaparsa MBR bölüm stiline erişilebilirken, bilgisayar UEFI modundan önyükleme yaparsa GPT bölüm stiline erişilebilir. Bazı bilgisayarlar hem UEFI modu hem de Eski mod ile önyükleme seçenekleri sunarken diğerleri yalnızca bir seçenek sunar.

 1. İlk BIOS düzeltmesinde daha önce yaptığımız gibi BIOS Ayarlarını açın
 2. Önyükleme ayarları sekmesine gidin ve Legacy veya UEFI gibi seçeneklere sahip Önyükleme modu ile bölüme gidin.
 3. Ayarları kaydederken ve hatanın düzeltilip düzeltilmediğini kontrol etmek için yeniden başlatırken bu önyükleme modunu mevcut çeşitli seçeneklerle değiştirin.

Bu BIOS Ayarları ince ayarları hatayı çözmezse, sonraki çözümleri deneyin.

2.Çözüm: Önyükleme Yükleyicisini Düzeltin

Bu çözüm, Ubuntu ile önyüklenebilir bir USB sürücüye sahip olmanızı gerektirir. Önyükleyebilir bir USB sürücü oluşturduktan sonra, önyükleyiciyi düzeltmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. USB sürücüsünü bilgisayara yerleştirin ve belirli bilgisayar modeliniz için önyükleme menüsü ile ilişkili tuşa basarken önyükleyin. Ortak anahtarlar F9 veya F12’dir, ancak bilgisayarınızda çalışmazlarsa, belirli bilgisayar modelinizle ilişkili anahtar için hızlı bir google araması yapın.
 2. Önyükleme menüsünden, önyükleme aygıtı olarak USB Diski seçin. Bu, bilgisayara Ubuntu’yu yükleyecektir.
 3. Ubuntu’yu Dene’ye tıklayın ve İşletim Sisteminin bir işletim ortamını açmasını bekleyin. Sonraki adımlarda Ubuntu Boot-Repair programını kuracağız.
 4. Ctrl + alt + T tuşlarına basarak terminali açın
 5. Önyükleme-Onarım havuzunu bilgisayarınıza eklemek için terminale aşağıdaki komutu girin
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair

6. Yerel depoları aşağıdaki komutla güncelleyin

sudo apt-get update

7. Önyükleme Onarımını aşağıdaki komutla yükleyin. Komut, kurulumdan sonra programı açar

sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

8. Program kurulumdan sonra açılmazsa, uygulama menüsünden veya aşağıdaki komutla açabilirsiniz.

boot-repair

9. Önerilen Onarım’a tıklayın ve onarım işlemini tamamlamasını bekleyin.
Onarımdan sonra, program Sabit Disk ile ilgili sorunları içeren bir günlük dosyası açacaktır. Sabit Diskte başka bir sorun olmadığından emin olmak için dosyayı baştan sona okumalısınız.

10. Bilgisayarınızı USB Sürücü olmadan yeniden başlatın ve hatanın düzeltilip düzeltilmediğine bakın. Hata düzeltilmezse, sonraki çözümü deneyin.

3. Çözüm: Windows 10’u mevcut Ubuntu ile birlikte yükleyin

Bu, bilgisayarın Ubuntu önyükleyiciyi bulamadığı veya önyükleme yükleyicili bölüm bozuksa bir çözüm olabilir. Windows 10’un yüklenmesi, bilgisayarı Ubuntu önyükleme yükleyicisi yerine varsayılan olarak Windows 10 önyükleme yükleyicisini kullanacak şekilde ayarlayacaktır.

 1. Zaten Windows 10 yüklediyseniz, bu yeni kurulumla değiştirmeniz gerekecektir. 
 2. Başarılı bir Windows yüklemesinden sonra, bilgisayarınız büyük olasılıkla normal çalışacaktır ancak Ubuntu’ya önyükleme seçeneğiniz olmayacaktır.
 3. Önyükleme sırasında İşletim Sistemi seçim menüsünü eklemek için, yukarıda açıklanan Çözüm 2’deki adımları izleyin.
 4. Windows 10’a normal şekilde önyükleme yapıyorsanız ancak Çözüm 2’deki adımları izledikten sonra bile Ubuntu’ya önyükleme yapamıyorsanız, yeni bir Ubuntu yüklemesi yapmanız gerekecektir.

4.Çözüm: Sabit Diski Değiştirin

Veri kaybı kadar maliyet açısından da en olumsuz etkiye sahip olduğu için bu son seçenek olmalıdır. Yeni bir Sabit Disk satın almadan önce, bu Sabit Diski harici bir sürücü olarak kullanmayı deneyebilir ve ona erişip erişemeyeceğinizi görebilirsiniz ve eğer yapabilirseniz, muhtemelen atmanız gerekmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ubuntu Önyükleme Aygıtı Sabit Disk Bulunamadı (3F0) Hatası için yorumda bulun

  Ubuntu Önyükleme Aygıtı Sabit Disk Bulunamadı (3F0) Hatası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ubuntu Önyükleme Aygıtı Sabit Disk Bulunamadı (3F0) Hatası için ilk yorumu yapabilirsin.