wifi 6 nedir

wifi 6 nedir Tüm WiFi eşit sinyali aynı değildir. Bir bilgisayar mağazasından bir yönlendirici aldıysanız veya çevrimiçi bir liste gördüyseniz, WiFi ve ardından daha az teknoloji meraklısı için çok fazla anlam ifade etmeyen bir dizi numara kullandığını söylediğini fark edebilirsiniz. . Temel olarak, bu sayılar WiFi’nin hangi sürüm veya nesil olduğunu gösterir.

Wi-Fi Alliance, o zamandan beri, teknolojinin en son sürümünün basitçe WiFi 6 olarak adlandırıldığı, işleri kısa ve öz bir şekilde özetleyerek bunu biraz daha kolay hale getirmeye çalıştı. daha da önemlisi, neden onu önemsemelisiniz, ama biz sizin için bunu aydınlatmaya yardımcı olmak için buradayız.

Peki WiFi 6 nedir?

Daha önce bahsettiğimiz gibi, bazen bir yönlendiricinin kutusunda, WiFi 802.11ac’yi desteklediğini söylediğini fark edebilirsiniz. Bu, temelde WiFi 5 olarak bilinir (resmi tanımı olmasa da) ve son yıllarda cihazlarda bulabileceğiniz en yaygın kullanılan WiFi sürümü olmalıdır.

Bu kafa karışıklığını gidermek ve tüketicilere pazarlamayı kolaylaştırmak için Wi-Fi Alliance, 802.11ax olarak da bilinen en son sürümün WiFi 6 olarak bilindiği yeni bir markalama şeması başlattı.

Genel olarak daha yeni nesil teknolojilerden beklendiği gibi, daha yeni bir sürüm genellikle iyileştirmeleri gösterir. WiFi 6 ile teknoloji, artık 9,6 Gbps’ye kadar daha yüksek kablosuz hızlarını destekleyeceği yerde gelişti. Bu, WiFi 5’te 3.5Gbps’ye karşı. Gördüğünüz gibi, hızdaki gelişme oldukça önemli, bu da bizi bir sonraki noktaya getiriyor.

Neden WiFi 6’ya Kullanmalısınız?

Genel hızdaki iyileşme sizi yükseltmeye ikna etmek için yeterli değilse, işte dikkate almanız gereken başka bir şey var. Evinizde, WiFi’ye bağlanabilen birden fazla cihaza sahip olma şansınız yüksektir. Dizüstü bilgisayarınız, akıllı telefonunuz, tabletiniz, akıllı hoparlörünüz, televizyonunuz ve diğer akıllı ev aletleriniz olabilir.

WiFi 5’te, 3.5Gbps’lik teorik en yüksek hızların tüm bu cihazlar arasında bölüneceği anlamına gelir. 5 WiFi özellikli cihazınız varsa, 3,5 Gbps bunlar arasında bölünür. Ancak WiFi 6’nın 9.6Gbps hızları ile teorik olarak her cihaz daha fazla hız alabilir ve daha hızlı olur.

Ayrıca pille çalışan cihazlar için diğer kullanışlı özelliklere de bakıyoruz. WiFi 6 ile, cihazlarınıza ne zaman ihtiyaç duyduklarını ve ne zaman olmadıklarını bildirmek için cihazlarınızla “konuşma” yeteneğine sahiptir. Örneğin, telefonunuz kullanılmıyorsa, bir WiFi 6 yönlendirici akıllı telefonunuza WiFi radyolarını uyku moduna almasını söyleyebilir ve bu da telefonunuzun pil ömründen tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

En iyi WiFi 6 Modemler

  • Netgear Nighthawk AX8 (RAX80)
  • TP-Link Okçu AX6000
  • Wi-Fi 6 özellikli Netgear Orbi
  • TP-Link Deco X20

Sonuç

WiFi 6, sadece hız açısından değil, aynı zamanda özellikler ve işlevsellik açısından da selefine göre birçok büyük iyileştirmeye sahip. Bunların sadece bahsettiğimiz teorik hızlar olduğunu ve cihazlarınızın bu hızlara ulaşıp ulaşamayacağını başka bir hikaye olduğunu unutmamalıyız. Tabii ki, teknolojiyi destekleyen daha yeni cihazlara da ihtiyacınız olacak.

Bu, WiFi 6’yı destekleyen yeni mdem yanı sıra onu destekleyen akıllı telefonlar, tabletler veya dizüstü bilgisayarlar gibi yeni araçlar satın almayı içerir. Bu pahalı bir süreç olabilir, ancak WiFi 6’nın ilerleyen yeni standart olacağı düşünüldüğünde, araştırmaya başlamak iyi bir fikir olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. wifi 6 nedir için yorumda bulun

    wifi 6 nedir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak wifi 6 nedir için ilk yorumu yapabilirsin.