Wi-Fi şifrenizi mi kaybettiniz? Mac bilgisayarınızda Wi-Fi şifresini bulabilirsiniz?

Wi-Fi şifrenizi mi kaybettiniz? Mac bilgisayarınızda Wi-Fi şifresini bulabilirsiniz? Birçoğumuz için, evdeki Wi-Fi ağımızın şifresi gerçekten çok önemli olan birşey değil. Şansızlık, ağa ilk bağlandığınızda şifreyi tıkladıktan sonra, tüm bunları unuttum. Daha da kötüsü, üzerine yazdığı kağıt parçasını atmış olabilirsiniz.

Sadece yeni bir cihazı Wi-Fi ağına bağlamanız gerektiğinde (yeni bir iPad veya arkadaşınızın akıllı telefonu gibi), şifrenizi unuttunuz ve şifresini bilmediğinizi fark ettiniz.  Neyse ki, Mac’inizde eksik Wi-Fi şifreleri bulmanın son derece kolay bir yolu var. Yerel bir macOS uygulaması kullanır ve sadece birkaç dakika sirede Wi-Fi  şifrenizi öğrene bilirsiniz

 

WiFi Şifreniz Nasıl Bulunur?

Şifreleri Mac bağlandı Wi-Fi ağları tümüne Anahtar Zinciri Erişimi denilen bir uygulama saklanır.

Temelde yerleşik bir şifre yöneticisi, ancak Wi-Fi şifrelerinin kaydedilmesi ve kaydedilmesi için ek kolaylık sağlıyor. Wi-Fi parolanızı nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

  • Launchpad’i açın ve Keychain Access uygulamasını bulun . Alternatif olarak, Spotlight’ı  ( Command + Space ) açabilir  ve “Keychain Access” yazabilirsiniz.

Mac'te Wi-FI Şifresi bul

  • Açıldıktan sonra , sonuçlarınızı daraltmak için sol kenar çubuğundaki Şifrekategorisine tıklayın.

Mac'te Kablosuz Şifre Bul

  • Sağ köşedeki arama çubuğunda, şifresi eksik olan belirli bir Wi-Fi ağının adını yazın.

Mac'te Kablosuz Şifre Bul

  • Arama sonuçlarında söz konusu Wi-Fi ağını çift tıklayın.

Mac'te Kablosuz Şifre Bul

  • Görünen açılır pencerede, Şifreyi Göster’in yanındaki onay kutusunu tıklayın.

Mac'te Kablosuz Şifre Bul

  • Mac kullanıcı hesabınıza kullanıcı adını ve şifresini girmeniz gerekecektir. Giriş yaptığınız hesabın söz konusu Mac’te yönetici ayrıcalıklarına sahip olması gerekir.

Mac'te Kablosuz Şifre Bul

  • Kimlik doğruladığınızda, Şifreyi göster kutusunun yanındaki alanda Wi-Fi ağ şifresi düz metin olarak görünecektir .

Anahtarlık Erişim için Diğer Kullanımlar

Bu sadece senin Wi-Fi şifreniz değil. Keychain Access uygulaması aslında OS X veya macOS’ta kullanılan çeşitli şifreleri saklar.

Bu, uygulama şifrelerini, internet veya çevrimiçi hizmet şifrelerini ve Safari anahtarlığınıza kaydedilen web formu şifrelerini içerir.

Temel olarak, yukarıdaki açılır pencere açıldığında ve Parolayı Kaydetdüğmesine basarsanız , şifre Anahtar Zinciri Erişimi içinde güvenli bir şekilde saklanır. Bunun nedeni, temelde bir şifre yöneticisi – kullanmanız gereken Anahtar Zinciri Erişimi ya da değil.

Her durumda, sosyal medya veya web sitesi hesaplarınızdan biri için unutulmuş bir şifreyi kesinlikle hatırlamıyor ya da hatırlayamıyorsanız, son çare olarak kullanışlıdır.

Son olarak, tam olarak nasıl göründüğünü işleyen bir “Güvenli Notlar” bölümü de var. Temel olarak, bir parola ile korunan notları yazabilir, güvenli bir şekilde saklayabilir ve alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Wi-Fi şifrenizi mi kaybettiniz? Mac bilgisayarınızda Wi-Fi şifresini bulabilirsiniz? için yorumda bulun

    Wi-Fi şifrenizi mi kaybettiniz? Mac bilgisayarınızda Wi-Fi şifresini bulabilirsiniz? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Wi-Fi şifrenizi mi kaybettiniz? Mac bilgisayarınızda Wi-Fi şifresini bulabilirsiniz? için ilk yorumu yapabilirsin.