Web sitenin hızlı indexlenmesi için ne yapmam gerekiyor

Web sitenin hızlı indexlenmesi için ne yapmam gerekiyor İçeriğinizi Google’da daha hızlı nasıl alabilirsin? Google’ın güncellediğiniz sayfaları dizine eklemesini nasıl sağlıyorsunuz?

Google’ın endeksleme süreci çok etkili, ancak mükemmel değil.

Sayfalarınız endekslenmediyse, pazarlama hedeflerinize ulaşmanın imkansız olduğu göz önüne alındığında, endeksleme şansa bırakmanız gereken bir şey değildir.

Neyse ki, Google’ın sayfalarınızı hızlı ve doğru bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olmak için atabileceğiniz pek çok adım var.

Bu gönderide, sitenizin dizinine daha proaktif bir yaklaşım gösterebilmeniz için dokuz yolu ele alacağım ve sonuç olarak çevrimiçi görünürlüğünüzü artıracağım.

Google’ın web sitenizi dizine eklemesini ve Google dizin sıralamanızı nasıl kontrol edeceğinizi öğreneceksiniz.

Google endeksleme nedir?

Endeksleme sürecini hızlandırma yollarına girmeden önce, tam olarak endekslemenin ne olduğunu anlamak önemlidir.

Bir web dizini nedir?

En temel biçiminde ve endeks bir bilgi listesidir. İnternetten çok önce, endeksler, kitapların sonunda bulunan alfabetik indeksler gibi birçok biçimde mevcuttu.

Bir web dizini, daha sonra, internetteki bir bilgi bankasıdır.

Arama motorları, milyarlarca bilgi sayfası saklamak için bu veritabanlarını kullanır. Yani bir arama motoru kullandığınızda, aslında internette var olan her şeyi aramıyorsunuz.

Bu arama motorunun saklanan sayfaların ve bilgilerin dizinini arıyorsunuz .

Botlar veya “örümcekler” yeni sayfaları çevrimiçi tarar ve konularına, alaka düzeyine, yetkisine ve daha fazlasına göre bir dizinde saklar.

Google endeksi nasıl çalışır?

Her arama motorunun kendi endeksi vardır. Ancak, Google dünyanın en büyük arama motoru olduğu ve çoğu pazarlamacının SEO stratejilerine odaklandığı için – biz Google üzerine odaklanacağız.

2016’da, Google 130 trilyondan fazla bireysel  sayfa hakkında bilgi sahibi olduğunu iddia etti .

google sitemi nasıl endeksler

Bugün, dizininde tam olarak kaç sayfa olduğunu belirtmiyor – ancak arama algoritmasının ” yüz milyarlarca ” olduğunu söylüyor , yararlı ve alakalı sonuçlar sunmak için dizinindeki sayfaların ” ile .

Google İnternet’i nasıl endeksler? 

Milyarlarca sayfa içeren bir kütüphane oluşturmak bazı güçlü araçlar gerektirir.

Bu araçlardan en önemlisi örümcekler olarak adlandırılır. Bu otomatik robotlar, siteden siteye “taranan” otomatik tarayıcılardır.  içerik bulmak için bağlantıları izleyerek .

Bu örümceklerin taradığı tüm bilgiler Google’ın dizininde saklanır.

google tarama dizini araması

Ardından, kullanıcı bir arama yaptığında, Google’ın arama algoritması, en alakalı sayfaları bulmak için dev veritabanını sıralar.

Bu yerleşik veritabanından (gerçek zamanlı bilgi bulmaya çalışmak yerine) çekmek, arama motorunun sonuçları hızlı ve verimli bir şekilde teslim etmesini sağlar.

Google’ın örümcekleri sürekli olarak yeni bilgileri araştırıyor ve veritabanını güncelliyor.

Sonuçlar depolanmış bir kaynaktan çekilse de, arama motorunun hedefi daima güncel sonuçlar sağlamaktır.

Yeni içerik ekledikçe, olabildiğince hızlı bir şekilde dizine eklendiğinden emin olmak sizin yararınıza olacaktır.

Sitenizin Google’da hızlı bir şekilde dizine eklenmesi neden önemlidir?

Google’ın örümceklerinin sürekli olarak bilgi aradıkları göz önüne alındığında, onlara yardım etmek için neden fazladan bir iş göndermeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Sonuçta – zaten tarama yapıyorlarsa, sitenizi yine de bulamazlar mı?

Gerçek şu ki: Onlar olabilir.

Ancak siteniz nispeten yeniyse veya sık sık taranmıyorsa, yeni içeriğinizin dizine eklenmesi günler hatta haftalar olabilir.

Bu, arama motoru görünürlüğünde gecikmelere neden olur  ; bu, dijital pazarlama başarınızdaki en önemli faktörlerden biridir.

Çeşitli kaynaklardan gelen trafiği çekebilirsiniz, ancak tüm izlenebilir web sitesi trafiğinin% 51’inin  organik aramadan geldiğini düşündüğünüzde, arama durumunuzun başarınızı artırabileceğini veya kesebildiğini inkar etmek imkansızdır.

google dizin kaynağı trafiği

Organik arama, trafiğiniz üzerinde ciddi bir etki yaratma potansiyeline sahiptir. Ancak, siteniz dizine eklenene kadar o trafiği görmeye başlamamış olursunuz.

Sıralama, sıralama oluşturmak, trafiği çekmek ve siteniz için hedeflerinize ulaşmak için gereklidir.

Özellikle, endekslemeyi reddetme eylemi gerçekleştirmedikçe (hangisi daha sonra alacağımıza bakılmaksızın), muhtemelen web sitenizi dizine ekleyecektir.

Ancak, web sitenizin hızlı bir şekilde dizine eklenmesini istiyorsunuz .

Sayfalarınız ne kadar çabuk endekslenirse, o kadar çabuk arama sonuçlarında en üst sıralarda yarışmaya başlayabilirler.

Yeni yayınlanan sayfaların yalnızca % 5,7’sinin  onu bir yıl içinde ilk on sonuç haline getirdiğini düşünün .

google dizin sıralaması ilk görüldü

Yüksek sıralamaların kurulmasının bir gecede gerçekleşmeyeceği açıktır. Bu veriler, Google’ın yerleşik içeriği destekleme eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Aslında, ortalama bir sayfa sıralaması iki yaşın üzerindedir ve birinci pozisyondaki ortalama sayfa neredeyse üç  yaşındadır.

yaş ortalaması 10

Tabii ki, yeni sayfaların iyi sıraya giremeyeceği anlamına gelmez . Ancak hızlı bir şekilde en üst noktaya ulaşmak nadirdir.

Aslında, birinci sırada yer alan tüm sayfaların yüzde ikiden azı bir yaşından daha azdı.

google dizin sıralaması

Sayfalarınız ne kadar çabuk indekslenirse, o üst sıralar için daha hızlı yarışmaya başlayabilirler.

Bu yeni web siteleri için özellikle önemli bir konudur. Google’ın bir sitenin mevcut kaydı yoksa, örümcekleri yeni sayfalar bulmak için yalnızca iç bağlantıları takip edemez.

Diğer siteler kendi veritabanına yeni sayfalar eklemeye devam ederken, siteniz göz ardı edilebilir.

Alan adlarını değiştirirseniz aynı şey geçerlidir. Tüm içeriğinizi taşıyor olsanız bile , Google yeni alanınızı tamamen yeni bir site olarak görecektir.

Örneğin, Podia kısa bir süre önce yeni bir ismi yeniden adlandırıp kabul ettiğinde , alan adını da yansıtacak şekilde değiştirdiler. Onların site içeriği gibi hizmetleri de büyük ölçüde aynı kaldı.

Ancak Google, bir sitenin yeni bir konuma geçtiğinde hemen fark edemez.

Dolayısıyla, bir müşteri bunun aradığı site olduğunu belirlese bile, Google’ın bu kullanıcıları oraya yönlendirebilmesi için gerekli adımları atmaları gerekiyordu.

Google , alan adı değiştiren web yöneticilerinin “Adres Değişikliği” formunu doldurmasına izin vererek bu süreçte yardımcı olur.

google dizin adresi değişikliği

Ancak bunun ötesinde, içeriğinizin olabildiğince çabuk ve verimli bir şekilde dizine eklendiğinden emin olmak için yapabileceğiniz pek çok adım var.

Google’ı, bu SEO araçlarını kullanarak sitemi dizine eklemek için nasıl alabilirim: Google Search Console & Yoast

Sitenizin düzgün bir şekilde dizine eklenmesi karmaşık bir görev gibi görünebilir.

Ve gerçek şu ki, bazen olabilir – ama süreci son derece kullanıcı dostu olan, süreci basitleştirmek için birçok araç var.

Gelişmiş özellikler ve işlevler sunan kullanabileceğiniz pek çok seçenek vardır, ancak en önemli ve yaygın olarak kullanılan iki tanesi Google Search Console ve Yoast SEO’dur.

Google Search Console, sitenizin Google’ın dizinindeki ve arama sonuçlarındaki varlığını izlemenize yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Google’ın içeriğinize erişebildiğinden, yeni içerik gönderebildiğinden ve sorunları izleyip çözebildiğinden emin olmak için bunu kullanabilirsiniz.

Yoast SEO, arama için siteleri kolayca optimize etmek için tasarlanmış ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Bir WordPress sitesi çalıştırırsanız, aramadaki varlığınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biridir – ve bu noktada temel olarak önemli bir araç olarak kabul edilir.

Bu araçlara zaten alışkınsanız, endekslemenizi iyileştirmek için kullanabileceğiniz dokuz ipucu için bir sonraki bölüme geçmekten çekinmeyin.

Google Search Console

Google Search Console  (eski adıyla Google Web Yöneticisi Araçları) emrinde bulunan en değerli SEO araçlarından biridir ve tamamen ücretsizdir.

Arama görünürlüğünüzün birçok farklı yönüne göz atmak için kullanabilirsiniz. Ancak indeksleme uğruna, tarama, dizin hataları ve güvenlik sorunlarını izlemek için kullanabilirsiniz.

Henüz bir hesabınız yoksa, Search Console’a gidin  ve Google hesabınızla giriş yapın.

Zaten bir Google Analytics hesabınız varsa, aynı e-posta adresiyle kaydolun. Bu, süreci basitleştirir ve tüm bilgilerinizi tek bir yerde tutmayı kolaylaştırır.

Bir hesap oluşturduktan sonra, sağ üst köşedeki “Özellik Ekle” düğmesini tıklayın.

Alan adınızı yazıp “Ekle” yi tıklayın.

Bunu yaptıktan sonra, mülkün size ait olduğunu doğrulamak için talimatları içeren bir sayfaya yönlendirilirsiniz.

Bir HTML dosyası yüklemesiyle doğrulamayı seçerseniz, indirebileceğiniz bir HTML dosyası görürsünüz.

Doğrulama dosyasını indirin, ardından kök dizininize yüklemek için FTP’nizi kullanın.

ftp yükleme

Dosyayı yükledikten sonra, tarayıcınızda hedef URL’yi açarak doğrulayabilirsiniz. Tarayıcı pencerenizde dosya adını görürseniz, yükleme işleminiz tamamlanır. Search Console’a geri dönün ve “Doğrula” yı tıklayın.

Bu adım tamamlandığında, Search Console verilerinize erişebilirsiniz. Yine de, doğrulama dosyasını sitenizde bırakmanız gerektiğini unutmayın. İlk doğrulamadan sonra bile, bu dosya Google’ın doğru sahibi olduğunuzu gösterir.

Sitenizi HTML dosyasıyla doğrulamakta sorun yaşıyorsanız veya başka bir yöntemle doğrulanmayı tercih ediyorsanız, kullanabileceğiniz birkaç seçenek daha vardır.

Zaten bir Google Analytics hesabınız varsa, bu kullanımı kolay bir seçenektir. Analytics için kullandığınız aynı Google hesabıyla giriş yaptığınızdan emin olun, “Google Analytics” i seçin ve “Doğrula” yı tıklayın.

Hesabınızı doğruladıktan sonra, birkaç temel özellik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tercih ettiğiniz alanı ayarlayın

Dizine ekleme yapmak için yaptığınız en kolay düzeltmelerden biri tercih edilen etki alanıdır.

Kullanıcılar alan adınızı, önündeki WWW ile veya WWW olmadan yazabilirler. Bu bir sorun gibi görünmeyebilir – ancak Google, alanınızın WWW ve WWW olmayan sürümlerini farklı siteler olarak görür.

Google’a bunların hem siteniz (hem de hangisini tercih edeceğiniz) olduğunu söylemezseniz, aynı içeriği farklı URL’ler altında dizine ekleyebilir. Bu bazı can sıkıcı, ama kolayca önlenebilir, sorunları yaratabilir.

Tercih edilen bir alanın belirlenmesi Google’a hangi sürümü tercih ettiğinizi söyler ve tüm sayfalarınızın doğru yerde dizine eklenmesini sağlar.

Neyse ki, aynı zamanda kolay bir süreç.

Öncelikle, yukarıdaki gibi aynı işlemi izleyerek alanınızın tüm sürümlerini ekleyin. HTTPS etkinse, hem WWW hem de WWW olmayan sürümlerin yanı sıra her ikisinin de HTTP ve HTTPS sürümlerini eklediğinizden emin olun.

Bu, birçok site sahibinin tek bir site için dört özellik ile sonuçlandığı anlamına gelir:

 • http://www.yourdomain.com
 • https://www.yourdomain.com
 • http://yourdomain.com
 • https://yourdomain.com

Alanınızın tüm sürümlerini ekledikten sonra dişli çark simgesini tıklayın ve “Site Ayarları” nı seçin.

Sayfanın en üstünde, sitenizin hangi sürümünün Google’ın tanımasını istediğinizi belirleme seçeneğine sahip olacaksınız.

Bu şekilde, başka bir site sitenizin WWW sürümüne bağlanırsa, ancak WWW olmayan sürümü tercih ederseniz, Google bağlantıyı tercih ettiğiniz sürüme bağlayacağını bilecektir.

google dizin aracı tercih edilen alan adı

Gittiğiniz sürüm aslında özneldir.

Site sahipleri daha iyi olan yıllar boyunca tartışmışlardır , ancak diğerlerinden daha fazla olanı seçmenin SEO amaçları için daha iyi olduğunu gösteren hiçbir gösterge yoktur. Önemli olan sadece birini seçmek – hangisi önemli değil.

Tercih ettiğiniz alanı ayarladıktan sonra, Search Console’da bulunan birçok özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu yayının amacı için, “Google Index” ve “Crawl” altında listelenenler en önemlisidir.

google dizin arama konsolu menüsü

Dizin Durumu

Dizin Durumu raporu, Google’ın kaç URL’nizin geçen yıl boyunca dizine eklendiğini gösterir.

dizin durumu

Bu rapor, Google’ın sayfalarınızı bulup dizine ekleyip eklemediğini belirlemeyi kolaylaştırır.

Sitenizde kaç sayfanın robots.txt dosyanız tarafından engellendiğini (ileride alacağımız) görmek için “Gelişmiş” sekmesine de bakabilirsiniz.

Google’ın belirli sayfaları endekslemesini kasıtlı olarak engelliyorsanız, bu sekme, blokları doğru bir şekilde ayarladığınızı bildirir.

Eğer Ve eğer yok belirli sayfaları dizine eklemesini engellemek isteyen, bu sekme bir sorun varsa sizi haberdar edecektir.

URL’leri kaldır

Arama sonuçlarından sahip olduğunuz bir URL’yi geçici olarak kaldırmak isterseniz, URL’leri Kaldır özelliğini kullanarak bunu yapabilirsiniz.

google dizin aracı url'yi kaldır

Bu, sayfayı arama sonuçlarından kalıcı olarak kaldırmaz, ancak yapım aşamasında olan sayfalar için yararlı olabilir veya başka bir nedenden dolayı trafik çekmek istemezsiniz.

Tarama Hataları

Tarama Hataları raporları, son 90 gün içinde herhangi bir sitenin veya URL sorununun genel bakışını bir bakışta sunar.

Bu, sayfalarınızın endekslenmesini ve sıralanmasını engelleyen hızlı bir şekilde tanımlanmasını ve düzeltilmesini kolaylaştırır.

google dizin aracı tarama hataları 90

Tarama İstatistikleri

Tarama İstatistikleri raporu, Google’ın önceki 90 günlük dönemde, günlük olarak taranan sayfalar, günde indirilen kilobayt ve bir sayfanın indirilmesi için harcanan zaman dahil olmak üzere sitenizdeki etkinliğini gösterir.

google dizin aracı tarama istatistikleri

Google’ın içeriğinizi ne sıklıkta taradığını ve dizine eklediğini gösterdiğinden, gün başına grafik sayfalarının en üstte yer alması en önemli olanıdır.

Google daha sitenizi tararken, daha iyi.

Sitenizin tarama oranını doğrudan etkileyemeseniz bile, Google sitenizi tutarlı bir hızda sürüyorsa sitenizin düzgün bir şekilde olduğunu varsayabilirsiniz.

Bununla birlikte, ani bir düşüş görürseniz bu, bozuk bağlantılar veya desteklenmeyen içerik gibi bir sorunu gösterebilir. Bu sıklığa göz kulak olmak, gerçek sorunlara dönüşmeden önce potansiyel sorunları tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Yoast

Siteniz WordPress üzerinde çalışıyorsa, Yoast SEO gerekli bir eklentidir. WordPress kullanıcıları için SEO’yu kolaylaştıracak ve kullanılacak herhangi bir teknik veya kodlama bilgisine ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlanmıştır.

Yoast, gelişmiş özelliklere sahip ücretli ve premium bir sürüm sunar, ancak ücretsiz sürümü çoğu kullanıcı için birçok işleve sahiptir. Bu yazıda bahsettiğimiz tüm ipuçları ücretsiz sürümde yapılabilir.

Henüz yüklemediyseniz , WordPress kontrol panelinize giriş yapın  ve “Eklentiler” i seçin.

google index wordpress eklentileri

“Yeni Ekle” yi seçin, ardından arama çubuğunda Yoast’ı arayın.

yapıştırılan görüntü 0 18

Eklentiyi indirmek ve kurmak için “Şimdi Kur” düğmesine tıklayın, ardından etkinleştirmek için gerekli talimatları izleyin.

Yoast, sitenizi optimize etmede yer alan adımların çoğunu basitleştirir.

google index yoast seo

Keşfetmeye değer tonlarca özellik vardır , ancak indeksleme uğruna en önemlisi XML Site Haritaları modülüdür.

Menü çubuğunuzdaki Yoast simgesini tıklayın ve ardından “XML Site Haritaları” nı seçin.

yapıştırılan görüntü 0 17

Ardından, XML site haritası işlevinizi “Etkin” olarak değiştirin.

google index yoast xml site haritası

Varsayılan seçenekler çoğu kullanıcı için uygundur, ancak sizin ayarlarınız için özel tercihleriniz varsa bunları burada ayarlayabilirsiniz.

Ardından, “Değişiklikleri Kaydet” i tıklayın.

Sitenizi Google’da Nasıl İndekslersiniz?

1. Bir Site Haritası Oluşturun

Adından da anlaşılacağı gibi, bir site  haritası sitenizin bir haritasıdır. XML formatında, tarayıcılara nereye gidebileceklerini ve nereye gidemeyeceklerini söyleyen bir belgedir.

Tarayıcı, web siteniz hakkında her şeyi öğrenmek için bu sayfaya bakar. Ne kadar büyük, en önemli sayfalar ve yeni içeriğin bulunduğu yer. XML site haritası, başarılı endeksleme için kritik ilk maddedir.

Örümcekler akıllı, ama gerçekten bir haritaya ihtiyaçları var.

Niye ya?

Site haritası olmadan, tarama, uzun bir zaman alabilir – yeni bir blog gönderisini veya web sitesini dizine eklemek için 24 saat geçmesi gerekir.

Bu çok uzun.

Bir site haritasıyla, bu süreyi sadece birkaç dakikaya kadar tıraş edebilirsiniz.

Doğru: Web siteniz, blogunuz veya yeni sayfanız Google tarafından bir saatten daha kısa bir sürede dizine eklenebilir.

Site haritanız, Google’a sitenizdeki değişiklikleri ve yeni sayfaları aramayı sık sık söyler. Sık sık yeni içerik güncellemez veya eklemezseniz, sitenizin birkaç saatte bir taranmadığı durumlarda muhtemelen sorun yoktur.

Ancak, her hafta birden fazla blog yayını eklerseniz, düzenli olarak yeni ürün sayfaları eklerseniz veya zamana duyarlı haber makaleleri yayınlarsanız, Google’ın sitenizi daha sık taramayı ve dizine eklemesini sağlayabilirsiniz.

Neyse ki, bir site haritası oluşturmak genellikle seslerden daha kolaydır. Yukarıda listelenen Yoast eklentisini kullanırsanız, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Ve değilse, sitenizi tarayabilen ve benzer sonuçlar veren başka araçlar da vardır.

Screaming Frog

XML site haritası oluşturmak için en iyi seçeneklerden biri Screaming Frog’tur .

Screaming Frog’u kullanmak için ilk önce kendi SEO Örümcek aracını indirin.

Sitenizde 500’den az sayfa varsa, bu tamamen ücretsizdir.

Siteniz daha büyükse, bir lisans satın almanız gerekir. Bu, 500’den fazla URL’yi manuel olarak bulmak ve listelemek için gereken süreyi düşündüğünüzde buna değecek değere sahip olabilir.

google dizin araçları seo örümcek

Eğer sonra programı yüklü , “URL girin örümceğe” kutuya URL’yi yazın ve isabet “Başlat”.

google indeksi çığlık kurbağa 1

Ardından, Site Haritaları> XML Site Haritası Oluştur’u tıklayın.

Site haritanızı oluşturmadan önce, yapılandırabileceğiniz birkaç ayar vardır.

Öncelikle, dahil etmek istediğiniz ve hariç tutmak istediğiniz sayfaları belirlemeniz gerekir.

Varsayılan olarak, yalnızca taramadan “200” OK yanıtı olan sayfalar dahil edilir – böylece yönlendirmeler veya kırık bağlantılar hakkında endişelenmeniz gerekmez.

Yine de, sayfalar listenizde gezinmek ve yinelenen içerik aramak isteyebilirsiniz. Örneğin, site haritanızda hem WWW hem de WWW olmayan URL sürümlerinin bulunması gereksizdir.

Kaldırmak istediğiniz sürüme sağ tıklayıp “Kaldır” ı seçerek bu sorunu düzeltebilirsiniz.

yapıştırılan görüntü 0 22

Sayfalarınız önem arz ediyorsa, farklı URL’ler için öncelikli değerler belirlemeyi seçebilirsiniz. URL’leriniz varsayılan değer olarak 0,5 ile 1,0 arasında olabilir.

yapıştırılan görüntü 0 20

Bu, Google’a hangi sayfaların en önemli olduğunu söyler, böylece bu sayfaları daha sık tarayabilir ve dizine ekleyebilirler.

Bu öncelik değerlerini ayarlayarak yapar olsa da, dikkat etmek önemlidir değil bu yüzden burada sistemle oynamayı çalışırken fayda olmaz – sıralarda etkiler.

Ardından, Google’a sitenizdeki her sayfanın ne sıklıkta değişeceğini anlayabilirsiniz. Bu, tarayıcılara sık sık güncellenen sayfaları taramaya odaklanması gerektiğini bildirir.

Yüzlerce sayfa için değişiklik sıklığını ayarlama yorucu olabilir, ancak işlemi otomatikleştirmek için Screaming Frog’un “Son Modifiye Başlığından Hesapla” yı kullanabilirsiniz.

yapıştırılan görüntü 0 15

Bu, bir sayfanın üstbilgisinin önceki 24 saat içinde değiştirilmiş olması durumunda, değişiklik sıklığı günlük olarak ayarlanacağı, ancak yakın zamanda güncellenmediği takdirde aylık olarak ayarlanacağı anlamına gelir.

Son olarak, site haritanıza resim eklemek isteyip istemediğinizi belirleyebilirsiniz. “Resimleri Dahil Et” seçeneği seçilirse, sitenizdeki tüm resimler varsayılan olarak dahil edilir.

google index site haritası çığlık kurbağa

Logo ve sosyal medya simgeleri gibi görüntüleri hariç tutmayı tercih edebilir, ancak ürün fotoğraflarını ve diğer önemli grafikleri ekleyebilirsiniz.

Yapılandırmalarınızı bitirdikten sonra, site haritanızı oluşturmak için “İleri” ye basın. Bilgisayarınıza kaydedin, sonra boyutu kontrol edin.

Bir site haritası 50.000’den fazla URL içeremez veya 50 MB’den büyük olamaz. Bu nedenle, bu kurallardan herhangi birini ihlal ederseniz, iki ayrı dosyaya bölünebilir.

Ancak, uygun boyutlu bir dosyayla sonuçlanırsanız, FTP istemciniz aracılığıyla sitenizin kök klasörüne yükleyin.

Ardından, bir sonraki adıma geçin!

Google XML Site Haritaları

Google XML Site Haritaları  , WordPress siteleri için ücretsiz bir eklentidir. Yoast’ı kullanmıyorsanız, Screaming Frog ile ayarlayabileceğinizler gibi, özel parametreler içeren bir site haritası oluşturmanın kolay bir yoludur.

google dizin xml site haritası jeneratörü wordpress

Tercihlerinizi belirledikten sonra, site haritanızı sayfanın en üstünde listelenen URL’de bulabilirsiniz. Çoğu durumda, bu sadece http://alanadiniz.com/sitemap.xml olacaktır.

2. Site haritanızı Google Search Console’a gönderin

Artık bir site haritası oluşturduğunuza göre, bunu Search Console’a göndermeniz gerekir.

Bu, Google’ın dizine eklenmek istediğiniz tüm sayfaları bilmesini sağlar ve tarayıcılarının en önemli olanları bulmasına yardımcı olabilir.

Search Console ana sayfanızda, alan adınızın tercih edilen sürümünü seçin. Ardından, sol kenar çubuğunda, “Site Yapılandırması” ve ardından “Site Haritaları” nı tıklayın.

Sağ üstteki Site Haritası Ekle / Test Et düğmesini tıklayın ve site haritanızın URL’sini girin.

test site haritası ekle

Çoğu durumda, site haritanızın URL’si yalnızca http://supurl.com/sitemap.xml olacaktır.

Bir WordPress eklentisi kullanıyorsanız, URL eklenti ayarlarında olacaktır. Yoast ile, dosya genellikle sitemap_index.xml olarak adlandırılır.

Site haritanızın konumunu tarayıcınıza girerek doğrulayabilirsiniz. Doğru URL’ye sahipseniz, böyle bir şeye benzemelidir:

örnek site haritası

Gönderdikten sonra, site haritanızın Beklemede olduğunu görürsünüz.

site haritası beklemede

Onaylandıktan sonra, gönderdiğiniz sayfalarınızın sayısını, dizine eklenmiş olan numaraya göre görebilirsiniz.

Bu, sitenizin  Google’da ne kadar bilgi sakladığına dair iyi bir fikir verebilir .

indeksli gönderildi

Bununla birlikte, bir site haritası oluşturmanın ve göndermenin bir kez-yapılma süreci olmadığını fark etmek önemlidir.

Sayfa eklemeye ve sitenizi güncellemeye devam ederken, siteniz gelişecek ve site haritanız bununla birlikte gelişmelidir.

Bu, Google’ın sitenizin neye benzemesi gerektiği konusunda güncel bir sürümüne sahip olduğundan ve sitenizi olabildiğince verimli bir şekilde tarayabildiğinden ve dizine ekleyebileceğinizden emin olmanıza yardımcı olacaktır.

3. Robots.txt dosyası oluşturun

“Robots.txt” adı biraz teknik ve göz korkutucu gelebilir olsa da, dosyanın kendisi aslında oldukça basittir.

Bir robots.txt, web sitenizde arama motorlarına neyin endeksleneceğini ve neyin endekslenmeyeceğini bildiren bir metin dosyasıdır.

Esasen, tarayıcının sitenize nereden gidebileceğini ve giremeyeceğini bilmesini sağlayan komutların bir listesidir.

Bu, bir örümceğin web sitenizi indeksleme yolculuğunda yaptığı ilk duraktır. Eğer robots.txt’iniz “beni indeksleme” diyorsa, örümcek ilerleyecektir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, robots.txt dosyanızın siteyi taramak için Google’a izin vermesi oldukça önemlidir. Bu varsayılan ayardır.

Yine de, web sitenizin arama sonuçlarında görünmesini istemediğiniz bölümler varsa, bunu robots.txt sayfanızda ayarlayabilirsiniz.

Google açıklıyor :

Site sahiplerine Google’ın sitelerini nasıl taradığı konusunda ayrıntılı seçenekler sunmak için web yöneticisi araçları sunuyoruz: sayfalarında sayfaların nasıl işleneceği, yeniden taramayı talep edebileceği veya taramayı tamamen devre dışı bırakabileceği hakkında ayrıntılı talimatlar sağlayabilirler “robots.txt ”.

Web sitenizdeki daha fazla sayfa ve bunları dizine kadar açtığınızda, endekslemeniz ne kadar iyi olur.

Yine de, endeksleme üzerinde kontrol sahibi olmak önemlidir – ve robots.txt dosyanız önemli hale gelir.

Robots.txt dosyası nasıl oluşturulur?

Robots.txt dosyaları basit, metin tabanlı dosyalar. Bu, bilgisayarınızın varsayılan düz metin düzenleyicisinde Not Defteri (Windows kullanıcıları için) ve TextEdit (Mac kullanıcıları için) gibi bunları oluşturmayı kolaylaştırır.

Bu mu değil dosyanızı bozan fazladan biçimlendirme ekleyebilir, Microsoft Word gibi programları içerir.

Başlamadan önce, bir robots.txt dosyanızın olup olmadığını görmek için FTP’nizi kontrol edin. Bunu yaparsanız, kök klasörünüzde http://alanadiniz.com/robots.txt gibi bir şey olarak saklanmalıdır.

Eğer öyleyse, indirin ve bir başlangıç ​​noktası olarak kullanın.

Değilse, sorun değil! Sıfırdan bile olsa bir robots.txt dosyası oluşturmak oldukça basittir.

Öncelikle, birkaç basit robots.txt sözdizimi parçasına sahip olmanız gerekir.

Google’ın bunun için yararlı bir robots.txt kaynağı var  

sözdizimi

Dosyanızı oluşturmak için bilmeniz gereken birkaç parça var:

 • Kullanıcı aracısı : bot aşağıdaki kural için geçerlidir
 • Disallow : Engellemek istediğiniz URL yolu
 • İzin vermek : Engellemeyi kaldırmak istediğiniz engellenmiş bir üst dizin içindeki URL yolu

Yıldız işaretinin Kullanıcı aracı komutunun tüm web tarayıcılarına uygulandığını belirtmek de önemlidir. Dolayısıyla, “Kullanıcı aracısı: *” kullanarak kurallar oluşturursanız, Google, Bing ve sitenizi taranan diğer tüm botlardan gelen tarayıcılara uygulanır.

Tüm sitenizin taranmaya açık olmasını istiyorsanız, robots.txt dosyanız şöyle görünecektir:

google dizin robotları txt textedit

Kural tüm tarayıcılara uygulanır ve hiçbir şey engellenmez.

Yine de daha karmaşık bir robots.txt dosyası oluşturmak istiyorsanız, SEObook gibi bir jeneratörü kullanabilirsiniz .

Her kuralın uygulamak istediğiniz botları seçmeniz, ardından izin vermemek veya izin vermek istediğiniz dosyaları veya dizinleri girmeniz yeterlidir.

google dizin araçları seobook

Ardından, oluşturulan içeriği sayfanın alt kısmına kopyalayıp robots.txt dosyanıza yapıştırabilirsiniz.

SEObook ayrıca bir site haritası eklemenizi de sağlar. Bu, en iyi uygulama olarak kabul edildi, ancak site haritanızı Google Search Console’a gönderdiyseniz gerekli değildir.

Yine de, incitmeyecek – eğer isterseniz bunu eklemekten çekinmeyin.

Belirli sayfaları neden engelle?

Sitenizin belirli bölümlerinin dizine eklenmesini engellemek, bir robots.txt dosyasının en büyük rollerinden biridir.

Ama neden bunu yapmak istesin ki?

Kısa cevap, sitenizdeki her sayfanın okuyuculara değer vermemesidir. Yani bu sayfaların bile edildi  endeksli, büyük olasılıkla zaten arama sonuçlarında rütbe asla.

Örneğin, siteniz WordPress’te çalışıyorsa, eklentileri ve diğer bilgileri içeren birçok alt klasöre sahiptir.

Bu dosyalar site işlevinize yardımcı olmak için önemlidir, ancak ziyaretçiler için yararlı değildir. Dolayısıyla, bunların taranmasını ve dizine eklenmesini önlemek istiyorsanız, robots.txt dosyanız aşağıdaki gibi görünebilir :

robotlar txt wp

Ayrıca, “teşekkür ederim” veya onay sayfalarına, ödeme sayfalarına ve bir kullanıcının doğrudan bir arama motorundan karaya çıkması mantıklı olmayan diğer sayfalara da izin vermezsiniz.

Bu, arama motorlarının sonuç olarak sunulması olası olmayan bilgileri endekslemeden korur.

Robots.txt ve tarama sınırları

Belirli sayfalara ve alt klasörlere izin vermemek, botların sitenizi daha verimli bir şekilde taramasına yardımcı olabilir.

Google, sunucuların aşırı yüklenmesini önlemek için sitelerin siteyi ne sıklıkta taradığını sınırlar. Ayrıca, Search Console’da kendi gezinme sıklığı tercihinizi de ayarlayabilirsiniz.

Bu, sitenizde ne kadar zaman harcayabildiği ve o zaman kaç sayfa taranabileceği ile sınırlıdır.

Belirli sayfalara izin vermemek, tarayıcıların dizine eklenmek istediğiniz içeriğe odaklanmalarına yardımcı olur ve değerli sayfalarınızın yeni bilgiler için ne sıklıkta taranacağını iyileştirebilir.

4. İç bağlantılar oluşturun

Web sitenizin indekslenmesini taramanın ve artırmanın teşvik edilmesinin en etkili yollarından biri de dahili bağlantıdır.

Örümceklerin internetten aldıkları yollar, bağlantılar tarafından oluşturulmaktadır. Bir sayfa başka bir sayfaya bağlandığında, örümcek bu yolu izler.

Kendi web sitenizde, en önemli sayfalarınızın bağlantılarını oluşturduğunuzdan emin olun.

Genellikle, iyi organize edilmiş bir web siteniz olduğu sürece bu doğal olarak gerçekleşir. Örneğin, bir restoran web sitesinin bu standart mimarisi, ana gezinme ile dahili sayfalara bağlanır.

google dizin ana sayfası ağacı

Site yapısı genellikle göz ardı edilir, ancak  SEO stratejinizin birçok farklı parçası üzerinde büyük bir etkisi olabilir .

Kullanıcı deneyimi

Bir kullanıcı bakış açısından, mantıksal bir site mimarisi ve gezinti, sitenizin göz atmasını daha kolay hale getirir.

Önceden bir hiyerarşi planlayın, ardından navigasyonunuzu mantıklı bir şekilde düzenleyin. Bir kullanıcının aradığı bilgilerin nerede olduğunu tahmin etmesi gerekmemelidir – kategorilerinize ve bağlantılarınıza göre sezgisel olmalıdır.

Site yapınızı olabildiğince basit tutmak da iyi bir fikirdir. Karmaşık mega-menüler fantezi görünebilir ve bazen son derece büyük siteler için gerekli olabilir, ancak ihtiyacınız yoksa, bir tane kullanmayın.

Bunun yerine, bir kullanıcının istediği bilgileri bulmak için tıklaması gereken yeri hemen gösteren basit, basit bir kurguya sadık kalın.

Tarayıcıları

İnsan kullanıcılarınızın ötesinde, mantıksal site yapısı, tarayıcıların içeriğinize erişmesini ve dizine eklemesini kolaylaştırır.

İyi planlanmış site mimarisi, sayfalarınız arasında hiyerarşi kurar. Tarayıcıların hangi sayfaların en önemli olduğunu ve farklı sayfaların birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Dahili bağlantılar tarayıcıları sitenizdeki diğer sayfalara gönderir ve yeni içerikleri keşfetmelerine yardımcı olur

Web sitenizdeki her sayfa, ona işaret eden bağlantılar içermelidir

İçerik merkezi sayfaları

Çok fazla içeriğiniz varsa, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının sitenize daha verimli bir şekilde göz atmasına yardımcı olmak için “hub sayfaları” oluşturabilirsiniz.

Bu sayfalar birçok farklı şekilde düzenlenebilir, ancak belirli konulardaki bilgilerinizin indeksleri olarak işlev görür.

Grup sayfalarını birlikte gruplandırabilirsiniz:

 • Benzer konulardaki blog gönderileri
 • Benzer ürünler (bir e-ticaret sitesi çalıştırırsanız)
 • İlgili haberler (bir editoryal siteyi yönetiyorsanız)

Bu sayfalar, Google’ın tek tek sayfaların alaka düzeyini ve sitenizdeki diğer sayfalarla nasıl ilişkili olduğunu belirlemesine yardımcı olur.

Ayrıca, kullanıcı bakış açısından, ilgilendiğimiz sayfalarla ilgili ek içerik bulmayı kolaylaştırır.

TechCrunch, örneğin, Nesnelerin İnterneti gibi, sık sık yazdığı belirli konular için kategori sayfalarına sahiptir .

bir şeylerin interneti

Kullanıcı, Nesnelerin İnterneti hakkında bir hikaye okur ve daha fazla bilgi edinmek isterse, bu sayfa konuyla ilgili daha fazla makale bulmayı kolaylaştırır.

Bir tarayıcı, bu sayfaların bir araya toplandığını gördüğünde, benzer içeriğe sahip olduklarını belirleyebilir.

Bu tür hub sayfaları son derece kullanışlı olabilir. Sitenize bir tane eklemek isterseniz, istediğiniz kadar basit veya karmaşık olabilir.

HTML deneyiminiz varsa, bir sayfayı (veya sayfaları) ilgili bağlantı gruplarıyla kodlayabilirsiniz. Biçimlendirme ile istediğiniz kadar fantezi alın ya da değil – size kalmış.

Gerçek değer, oluşturduğunuz gruplarda ve kullanıcılara ve tarayıcılara sağladığı değerdir.

Seçtiğiniz biçimden bağımsız olarak, daha fazla içerik ekledikçe hub sayfalarınıza eklemeye devam ettiğinizden emin olun.

Ekledikçe yeni sayfalara bağlantı vermek, bu sayfaların daha hızlı bir şekilde dizine eklenmesine (ve sıralanmasına) yardımcı olur.

Her sayfada ilgili içeriğe bağlantı

Sitenize içerik ekledikçe, kapsadığınız konularda bir miktar çakışma olması gerekir.

Bu örtüşen alanlar, iç bağlantılar eklemek için mükemmel fırsatlar sunar.

Örneğin, bir kişisel finans sitesi çalıştırırsanız, kredi puanını iyileştirmek için ipuçları içeren bir yazı yazabilirsiniz.

Kredi puanının ne olduğu hakkında daha genel bir yazı yazmışsanız, bu gönderiye okuyucular için bir kaynak olarak bağlayabilirsiniz.

Ziyaretçilerinizden bazıları sadık okuyucu olabilir, ancak birçoğu sitenizdeki tüm içeriği okumaz.

Bunları alakalı bilgilere yönlendirmek, konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmelerine ve sitenizde daha fazla zaman geçirmeye teşvik etmelerine yardımcı olabilir.

Siteniz nispeten küçükse, bağlantı vermek için alakalı sayfaları belirlemek basit bir işlemdir.

Ve tüm içeriği kendiniz yazıyorsanız, beyniniz sitede her sayfanın canlı bir indeksi olarak da hizmet edebilir.

Ancak, yüzlerce (veya binlerce!) Makale ve yayın içeren büyük bir siteniz varsa, oluşturduğunuz her yeni içerik parçasında en alakalı olanları belirlemek neredeyse imkansızdır.

Henüz Başka Bir İlgili Mesaj Eklentisi veya YARPP gibi araçların son derece yardımcı olduğu yer burasıdır . Eklentiyi yükledikten sonra, yayınlarınıza ve sayfalarınıza alakalı içeriğe otomatik olarak bağlantılar eklemek için bunu kullanabilirsiniz.

Kategorilere ve zaman aralığına dayalı bağlantıların tercihlerini ayarlayabilirsiniz.

Bu nedenle, örneğin, bu kişisel finans blogu için bunu ayarlıyorsanız, kredinizle ilgili olarak yazdığınız yeni gönderilerinizin alt kısmında geçen yıl boyunca kredi hakkında yazdığınız yayınları çekmeyi tercih edebilirsiniz .

google index yatırma eklentisi

Temel, salt metin bağlantılarını veya küçük resimlerle bağlantı eklemek isteyip istemediğinizi de belirleyebilirsiniz.

İçindekiler

Birçok kullanıcı bir sayfanın tüm içeriğini okumaz. Belirli bir bilgi parçasını arayan sayfaya varırlar, sonra onu bulup bulana kadar kaydırın.

Sayfanızda istediklerini bulamazlarsa, arama sonuçlarına dönmeleri ve başka bir sonuca tıklamaları muhtemeldir.

İçeriğinizi gezinmek için daha kolay hale getirdiğinizde, o zaman kalmaları daha olasıdır. Bunu yapmanın bir yolu, bir içerik tablosu oluşturarak.

Bir WordPress siteniz varsa  , adından da anlaşılacağı gibi bir içerik tablosu oluşturmak için Easy Table of Contents gibi bir eklenti kullanabilirsiniz . (Kolayca).

Eklentiyi yükleyin, içerik tablolarınızın görünmesini istediğiniz sayfa türlerini belirleyin ve sayfada görünmesini istediğiniz yeri yapılandırın.

google indeksi kolay tablo içeriği

Belirli bir başlık sayısını kullandığınızda ve kullanıcıların görünürlüğünü değiştirmesine izin verdiğinizde eklentiyi otomatik olarak bir içerik tablosu oluşturacak şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Bunları sayfalarınıza eklemek, kullanıcıların önemli bölümlere veya bilgilere atlamasını kolaylaştırır ve ayrıca ek kaynaklara bağlantı kurma fırsatı sunar.

Gönderileriniz, okuyucularınız için tamamen kapsamlı kaynaklar olarak kullanılamaz. Ancak geçmişte yazdığınız içeriğin daha yeni içeriğinizle alakalı olması ihtimali oldukça yüksektir.

Okuyucularınıza ek bilgileri nerede bulacağınızı göstermek ve iç bağlantı yapınızı bu süreçte hızlandırmak için, bu yayınlara içerik bölümünüzün altındaki bağlantıları ekleyin.

Yoast iç bağlantı

Eğer varsa Yoast  Premium, size gönderilen her biriyle alakalı bağlantılar ekleyerek sürecini kolaylaştırmak için Yoast iç bağlama özellikleri kullanabilirsiniz.

Bu özellik, her gönderideki önemli kelimeleri analiz ederek çalışır, daha sonra benzer belirgin kelimeleri ve içeriği olan makalelere dayalı bağlantı önerileri sağlar.

iç bağlantı oluşturma

YARPP’den farklı olarak, bu özellik tam otomatik değildir. Gönderilerinizin sonuna otomatik olarak bağlantılar eklemek yerine, daraltılmış olası seçeneklerin bir listesini verir.

Bu sayede, en sevdiğiniz seçenekleri seçebilir, ardından bunları uygun görüyorsanız postanıza ekleyebilirsiniz.

Yeni bir şey yayınladığınızda ve ilgili iç bağlantıları eklemek istediğinizde, eski yayınlarınızın tümünü geri gönderme gereğini ortadan kaldırarak zaman tasarrufu sağlar.

Otomatik bir eklentiden biraz daha fazla çaba gerektirir, ancak sonuç olarak, bağlantılarınızın içeriğinize daha doğal bir şekilde sığmasını sağlayabilirsiniz.

5. Gelen bağlantılar kazanın

İç bağlantılar, örümceklerin sitenizin yapısını anlamasına ve yeni sayfalar bulmasına yardımcı olmasına rağmen, en önemli bağlantılar gelen veya diğer sitelerden gelen bağlantılar.

Diğer web siteleri sizin sitenize bağlantı verdiğinde, sitenize çeşitli yollarla destek olur.

SEO ile ilgili deneyiminiz varsa, zaten güven ve otorite oluşturmak için ne kadar önemli bağlantıların olduğunu biliyorsunuz.

Güvenilir sitelerden elde ettiğiniz daha fazla bağlantı, Google’ın gözünde ne kadar güvenilir görünürsünüz ve sitenizi iyi bir şekilde derecelendirmeniz daha olasıdır.

Ve bu tek başına, gelen linkleri kazanmaya odaklanmak için bir sebep olsa da, web sitelerinin daha hızlı endekslenmesine yardımcı olabilirler.

Diğer sitelerin bağlantıları, sayfalarınıza tarayıcılar gönderir. Başka bir site yeni sayfalarınızdan birine bağlanırsa, bu sayfa büyük olasılıkla çok daha fazla taranıp dizine eklenir.

Ve bu bağlantıların bir kısmı doğal olarak gerçekleşebilirken, daha proaktif bir yaklaşım benimsemek en iyisidir.

Yeni site içeriği ile tekrar gelen bağlantılar arasındaki süreyi en aza indirirseniz, yeni içeriğin dizine eklenme hızını artırırsınız.

Tabii ki, herhangi bir bağlantı kurma deneyiminiz varsa, kazanım bağlantılarının genellikle yapıldığından daha kolay olduğunu biliyorsunuz.

Ancak, önceden bir tanıtım stratejisi oluşturursanız, yeni yayınınız dolduğunda tam olarak ne yapacağınızı bilirsiniz. Bu sayfanın hızlı bir şekilde dizine eklenme olasılığınız artar.

İçerik sendikasyonu

İçeriğinizi birleştirecek yerler bulabiliyorsanız, bu, yayınladığınız her yeni içerik için bir kitle oluşturmanın en kolay yollarından biridir.

Sendikasyon, içeriğinizin sitenize verilen kredi ile diğer web sitelerinde yeniden yayınlanma sürecidir.

Başka birinin sitesi için orijinal içerik oluşturmanızı gerektiren konuk gönderiminden farklı olarak, bir bağlantının ödülünü daha az çabayla alırsınız.

Örneğin, Kişisel Markalama Bloğu, tüm yeni gönderilerini  Business2Community’nin sitesinde özel bir sayfaya aktarır.

Bu, tüm içeriğinin doğrudan sopanın iki yerinde yayınlandığı anlamına gelir.

google dizin kişisel marka blogu

Ayrıca, her gönderinin alt kısmında Kişisel Markalama Bloguna bir bağlantı vardır.

kişisel markalaşma blog yazarı

Tabii ki sendikasyon karmaşıklaşabilir. Yanlış yapıldığında, yinelenen içerik sorunlarına neden olabilir.

Bazı durumlarda, site sahipleri kendi içeriklerinin sendikalı sürümlerini bile kendi sitelerini dolaşarak bulurlar.

Ancak iyi yapıldığında, erişiminizi geliştirmenize  ve daha büyük yayınlardan daha fazla bağlantı kazanmanıza yardımcı olabilir .

sendikasyon erişimi

Ortada yeniden yayınla

Orta  , içerik yayınlamak ve okumak için son derece popüler bir sitedir.

Aynı zamanda sendikasyon için en önemli yer.

Çoğu kullanıcı yalnızca platformda yayınlansa da, sitenizdeki yayınları ve makaleleri yeniden yayınlamak için de kullanabilirsiniz. Ortam, rel = canonical etiketini de otomatik olarak kullanır. Bu nedenle, yinelenen içerik sorunları hakkında endişelenmeniz gerekmez.

Bu da kolaydır: Makalenizin daha önce Medium’un İçe Aktarım Aracı’nda yayınlandığı URL’yi girin ve ardından “İçe Aktar’ı” tıklayın.

orta ithalat

Bu, tüm postayı orijinal yazınızdan, ayrıca metin biçimlendirme, başlıklar, listeler ve bağlantılardan alır. Bu, bir gönderiyi hızlı bir şekilde içe aktarmak ve yayınlamak için son derece kolay hale getirir.

Görüntüler edilir değil  otomatik olsa da, ithal, bu yüzden manuel olarak ekleme gerekir. Orijinal yayınınızda resim yoksa, yayınlamadan önce bazılarını eklemeyi düşünün!

Orta sayfanın ana sayfası ve kategori sayfaları, tümü başlıktan önceki bir resme sahip popüler yayınları gösterir. Bu , görüntü olmadan sonuç alamadığın anlamına gelmez – ancak büyük olasılıkla daha zor olacaktır.

Ayrıca, bir kategori sayfasına girme şansına sahip olduğunuzda, düz metin başlığınızın tüm bu resimlerle dikkat çekmek için rekabet etmesini istemezsiniz

Gönderinize birkaç resim eklemek için fazladan on dakika ayırın.

Her şeyden önce, içerik zaten yazılmakta ve içe aktarılmaktadır – bu nedenle yayınlama süreniz muhtemelen 15 dakikadan kısa sürecektir.

Gönderinizi içe aktarıp resimler ekledikten sonra, özel bir permalink oluşturma seçeneği de vardır.

“Yayınla” düğmesinin sağındaki üç noktayı tıklayın, ardından “Özel” i seçin.

Ardından, yayınınıza en fazla beş alakalı etiket ekleyebilirsiniz.

Her bir etiketin yanındaki sayı, kaç kullanıcının onu takip ettiğini gösterir. Dolayısıyla, büyük takiplerle etiket seçerseniz, erişiminizi önemli ölçüde artırabilir ve yayınladığınız her içerikten daha fazla değer elde edebilirsiniz.

Infographic dizinlerine gönder

Dizinler , SEO’nun büyük bir parçasıydı. Sitenizi mümkün olduğunca çok sayıda rastgele dizine göndermek, sıralamaları iyileştirmek ve trafik çekmek için etkili bir yoldu.

Neyse ki, artık böyle değil. “Dizin” terimi genellikle spam, etkisiz uygulamalar ile ilişkilidir – ve haklı olarak.

Infographic dizinleri  bir istisnadır.

Visual.ly, örneğin, kullanıcıların görsel ilham galerilerine grafik göndermelerini sağlar

google indeksi görsel olarak

Siteniz için Infographics oluşturursanız, bunları siteye gönderebilir ve orijinal bağlantıyı kaynak olarak kullanabilirsiniz. Bu, size kazandığı potansiyel maruziyet için çok az çalışma gerektirir.

Ayrıca, zaman-yoğun Infographic yaratımının nasıl olabileceğini göz önünde bulundurarak, bu ekstra adım, her birinden aldığınız değeri en üst düzeye çıkarmanın harika bir yoludur.

LinkedIn Darbe Yayınla

Medium gibi, LinkedIn Pulse  orijinal içeriği teşvik eden bir platformdur, ancak sitenize trafik çekmek için de kullanılabilir.

Platformda henüz yayınlamadıysanız, Pulse makalelerinin normal durum güncellemelerinden ayrı olduğunu unutmayın.

Normalde kısa bir güncellemeyi yazdığınız yerlerin hemen altında, “Makale Yaz” a tıklayın.

makale yaz

Ardından, biçimlendirme seçenekleri, medya kapasitesi ve bir yayınlama platformundan bekleyebileceğiniz diğer her şeyle birlikte tam bir metin düzenleyicisi görürsünüz.

google index linkedinpulse

Birçok kullanıcı bu özelliği bir blog gibi ele alır ve tamamen orijinal içeriği yayınlamak için kullanır.

Bu kesinlikle platformun kötü bir kullanımı değildir, özellikle de yazdıklarını doğrudan profesyonel iletişimin önünde aldığını düşündüğünüzde.

Ancak, daha önce sitenizde yayınladığınız içeriğe trafik çekmek istiyorsanız Pulse’u bir alıntıyı paylaşmak ve tam sürüme bağlantı vermek için kullanabilirsiniz.

İlk birkaç bölümünüzü kopyalayın ve yapıştırın (ya da gönderinin uzunluğuna bağlı olarak). Okuyucunun makalenizin sonuna ulaşmak istemesi için yeterince ilgi çekici bilgileri eklediğinizden emin olun.

Ardından, “Okuma devam etmek için tıklayın” veya “Daha fazla bilgi edinin!” Gibi bir harekete geçirici mesajla tam sürüme bağlantı ekleyin.

devam etmek için tıklayın

Bu strateji, LinkedIn’in yerleşik kitlesinden ve erişiminden yararlanırken, nihayetinde kendi sitenize trafik çekmenizi sağlar.

İlk birkaç paragrafınız katı olduğu sürece, yeni içerik yayınladıktan sonra okuyucuları hızla kazanmanın harika bir yoludur.

6. Sosyal paylaşımı teşvik etmek

Sosyal medyanın SEO’daki rolünün kapsamı belirsizdir.

Ne olduğunu net olsa da, sosyal platformları anında insanların yeni içerik var olduğunu bildirmek için kolay bir yoldur olmasıdır.

Kopya ve bir bağlantıyı yapıştırın metnin birkaç kelime ekleyin ve – işte içerik dünya ile paylaşılır (ya da en azından takipçileri).

Sayfalarınızı sosyal medyada paylaşmanız, tarayıcılara bunları gönderir ve bu da endeksleme sürecini hızlandırabilir.

Sosyal medya platformlarının yayın stratejinizde kesinlikle bir yeri olmalı. Ve henüz yapmadılarsa, başlamak kolaydır.

Büyük platformlarda hesap oluşturma

Sosyal medyaya yeni başlıyorsanız, seçenekler biraz bunaltıcı görünebilir. Ama en azından Facebook ve Twitter’da bir varlığa sahip olmalısınız.

Kullandığınız diğer platformlar, sektörünüze ve hedef kitlenize bağlıdır.

Örneğin bir B2B şirketiyseniz, kesinlikle LinkedIn’de olmak isteyeceksiniz. Öte yandan, 18-24 demografiyi hedefleyen bir giyim satıcısıysanız, muhtemelen Instagram ile daha iyi sonuçlar göreceksiniz.

Sosyal medya çalışmalarınızı nereye odaklayacağınızı belirledikten sonra, hesabınızı veya iş sayfanızı oluşturmaya zaman ayırın.

Örneğin, Facebook’ta, iletişim bilgilerinizin tamamını, hizmetlerinizi, misyonunuzu ve öykünüzü içeren ayrıntıları eklemeyi istersiniz.

facebook hakkında

Ayrıca, markanızın doğru bir şekilde temsil edildiği bir profil resmi ve kapak fotoğrafı da olmalıdır.

Bir promosyon stratejisi oluşturun

Hesaplarınız çalışır duruma geldikten sonra,  düzenli olarak yeni içeriği hesaplarınıza yayınladığınızdan emin olmak için bir sosyal paylaşım rutini oluşturmalısınız .

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, Buffer gibi bir araç kullanmaktır.

Sosyal medya hesaplarınızın her biri için yeni içerik yayınlamak istediğiniz tüm zamanların bir zamanlamasını oluşturabilirsiniz.

Ardından, sıranıza içerik ekleyebilir ve önceden belirlenen posta zamanlarınızda otomatik olarak paylaşabilirsiniz.

arabellek gönderme takvimi

Bu şekilde, belirli güncellemeleri yayınlamayı veya günün veya haftanın farklı zamanlarında belirli bağlantıları paylaşmayı hatırlama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Ayrıca, yeni bir sayfayı her yayınladığınızda, hemen sıranıza ekleyebilirsiniz.

Bu nedenle, saat kaçta kalsa da, önceden var olan programınıza eklenecek ve takipçilerinizle beklenen bir zamanda paylaşılacak.

Bu tutarlılığı oluşturduğunuzda, takipçileriniz ne bekleyeceklerini bilirler – ve yeni makalelerinizi ve blog yazılarınızı düzenli olarak okumak için sabırsızlanıyorlar.

Bir endeksleme açısından, bu da eklediğiniz her yeni sayfanın yayınlanmakta olduğu birkaç gün içinde paylaşılacağı anlamına gelir.

Bu, tarayıcıları sitenize almak ve hızlı endeksleme şansını artırmak için harika bir yoldur.

Etkileyenlerle bağlantı kurun

Herkes önemli hissetmeyi sever.

İçerikle ana hedefiniz okuyucularınıza değer sağlamak olsa da, bunu diğer insanlara ve onların fikirlerine vurgu yapacak şekilde yapabilirsiniz.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, bir çok ilgili kişiden alıntıları, ipuçlarını, tahminleri ve diğer bilgileri bir araya getiren çevirmeli yayınlar veya yayınlanmış yayınlardır.

Örneğin, video içerikli pazarlama tahminlerinin bu muazzam listesi,  deneyimli 87 pazarlamacıdan alınan bilgileri içerir.

google dizin içeriği toplaması

Bu, en iyisinden öğrenmek isteyen okuyuculara bir ton değer sağlar , çünkü bunların hepsi endüstride iyi bilinen saygın pazarlamacılardan gelir.

Ve bunun ötesinde, bu pazarlamacılara uzmanlıklarını gösterme şansı veriyor – bu yüzden, hemen hemen herkesin, yayınlandıktan hemen sonra sosyal kanallarında paylaştığından emin olabilirsiniz.

Bu muhtemelen , site için bir ton ek trafikle sonuçlandı . Bu tür trafik endeksleme için çok büyük olabilir.

Bu yüzden size yeni sosyal medya takipçileri kazandırmak ve tarayıcıları sitenize göndermek için neredeyse garanti edilen bir blog yayını fikri arıyorsanız, bir yuvarlak mesaj mükemmel bir seçenektir.

Etkileyenlerle bağlantı kurun, belirli bir konu hakkındaki önerilerini veya fikirlerini sorun, daha sonra bunları okuyucularınızdan bir kaynağa derleyin.

Yayınladıktan sonra, bu etkileyicilere, onları bilgilendirmek için ulaştığınızdan emin olun. Çoğu durumda, uzmanlıklarının vurgulandığını göstermekle ve yazıyı tüm takipçileriyle paylaşmaktan gurur duyarlar.

Ücretli seçenekleri kullanmayı düşünün

Paylaşım bağlantıları, mevcut takipçilerinizin yeni içerik yayınladığınızı bilmelerini sağlamanın etkili bir yoludur.

Ve bunun ötesinde, sosyal hesaplarınızı, kitlenizi ücretli tanıtımla büyütmek için de kullanabilirsiniz.

Tüm büyük sosyal platformlar, erişiminizi geliştirmek için içeriği “yükseltmek” için seçeneklere sahiptir.

Dolayısıyla geleneksel bir reklam oluşturmak yerine, takipçilerinizle paylaştığınız içeriği daha fazla kişinin önünde almak için ödeme yaparsınız.

Çoğu platform da bunu oldukça basit bir süreç haline getiriyor.

Örneğin Facebook’ta, yayınınızı artırmak için ne kadar harcama yapacağınızı ve promosyonun ne kadar süreyle yayınlanmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz.

facebook desteği

Ardından, kitlenizi çeşitli hedefleme seçeneklerine göre belirlersiniz. İşleri basit tutmak istiyorsanız standart yaş, cinsiyet ve yer hedeflemeyle sadık kalabilirsiniz.

Ancak, kime ulaşmak istediğiniz konusunda daha net bir fikriniz varsa, kitlenizi ilgi alanları, iş unvanları ve çevrimiçi göz atma davranışı gibi faktörlere göre de seçebilirsiniz.

Esasen, buradaki amaç, makaleyi, blog yayınını veya paylaştığınız başka bir içeriği okumakla ilgilenmesi muhtemel bir kitle seçmek.

Bu insanlara mutlaka satmaya çalışmıyorsunuz, ancak hedef kitlenizin bir parçası olmalılar .

(İçeriğinizdeki ilgi olması muhtemeldir insanlar eğer olmayan hedef kitleniz … o strateji ayarlayın zamanı gelmiş olabilir.)

Kitlenizi seçtikten sonra yayınınızı yükseltmeye başlayabilirsiniz. Daha önce herhangi bir gönderiyi hiçbir zaman desteklemediyseniz, bunun nispeten düşük bir maliyetle yapacağı etkiden şaşırabilirsiniz.

Bunu stratejinizin normal bir parçası yapmaya karar verirseniz  , işlemi otomatik hale getirmek ve daha kolay hale getirmek için AdEspresso gibi araçları da kullanabilirsiniz .

Facebook hesabınızı, belirli ölçütleri karşılayan yayınlar için otomatik olarak promosyonlar yayınlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Örneğin, bir makaleyi paylaşırsanız ve organik olarak 50 tane alırsanız, işletmeniz için etkili bir içerik parçası olduğunu güvenle söyleyebiliriz.

Bu, reklam bütçenizin bir kısmına yatırım yapmaya değecek türden bir içeriktir.

AdEspresso ile, bu parametreleri zamanın ötesine ayarlayabilirsiniz – böylece bir bağlantı organik olarak belirli bir sayıda beğeni alırsa, otomatik olarak, daha da fazla kullanıcıya terfi eden belirli bir miktar para harcarsınız.

google dizin örneği adespresso

Bu, her bir içerik parçasından aldığınız değeri en üst düzeye çıkarmanıza ve paranızın karşılığını en çok kazandıran parçalara odaklanmanıza yardımcı olabilir.

7. Bir blog oluşturun

Google’ın algoritması, kullanıcılarına “ yeni, güncel arama sonuçları ” vermeyi önceliklendirir .

Site sahipleri sürekli olarak yeni sayfalar yayınlıyor ve yeni bilgileri paylaşıyor ve arama motoru, arama yapan kullanıcıların istedikleri bilginin en güncel sürümünü aldıklarından emin olmaya odaklanıyor.

Sitenize düzenli olarak yeni içerikler eklemek Google’ın sitenizin yeni bilgiler sağladığını gösterir. Bunu yapmanın en iyi yolu bir blog çalıştırarak.

Bir blog, örümceklerin taraması ve Google’ın dizine eklenmesi için tonlarca içerik oluşturur. İnternete koyduğunuz daha yüksek kaliteli içerik, aldığınız daha fazla endeksleme ve daha fazla SEO gücü elde edersiniz.

Blog’lu web sitelerinin ortalama % 434 daha dizine eklenmiş sayfaları vardır .

teknoloji blogcu istatistikleri

Bu şirketlerin ayrıca% 97 daha fazla gelen bağlantıları var ve% 67 daha fazla potansiyel müşteri yaratıyor.

Yani henüz bir blog yönetmiyorsanız, bir tane oluşturmak, pazarlama stratejinize birkaç farklı şekilde yardımcı olabilir.

Ve nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, neyin işe yarayacağını analiz etmek için orada bulunan blog içeriğini kullanabilirsiniz.

Bu şekilde, yalnızca kitlenizin ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz konuları seçmemekle kalmazsınız . İlgi çekici ve etkili blog gönderileri oluşturmak için veriye geri dönme yaklaşımı alıyorsunuz.

Rakip araştırması

Endüstriniz veya nişiniz ne olursa olsun, muhtemelen zaten yüzlerce (binlerce kişi) hakkında blog yazan insanlar var.

Rakip araştırması yapmak için bu blogları kullanabilirsiniz.

Hangi içeriğin  diğer siteler için en iyi performansı gösterdiğini anlamanıza yardımcı olacak birçok araç var .

En iyilerinden biri Buzzsumo , sosyal paylaşımlara dayanan herhangi bir alan veya konu için en yüksek performansı gösterir.

Hangi yarışmacıyı araştırmak istediğinizi biliyorsanız, alan adını arama çubuğuna yazın. Ardından, Facebook, LinkedIn, Twitter ve Pinterest için paylaşım sayıları ile en çok paylaşılan sayfalarının bir listesini görürsünüz.

turbotax buzzsumo

Belirli bir konuyu da araştırabilir ve çeşitli konulardaki bu konuyla ilgili en çok paylaşılan içeriği göreceksiniz.

google index buzzsumo konusu

Blog rakiplerinizin kim olduğundan henüz emin değilseniz, sektörünüzde kimin içeriği yayınladığını görmek için harika bir yoldur.

Ardından, çok sayıda görüntüleme ve paylaşım elde eden blogların her birine daha ayrıntılı bir şekilde göz atabilirsiniz.

Rakiplerinizin kim olduğunu zaten biliyorsanız (ya da işiniz online olarak belirtildiğinde göz kulak olmak istiyorsanız),  belirli kelimeleri ve kelime öbeklerini izlemek için Google Uyarıları’nı ayarlayabilirsiniz .

İzlemek istediğiniz ifadeyi girin, ardından uyarı tercihlerinizi zaman, kaynaklar, dil ve sıklık için ayarlayın.

google uyarısı neil patel

Bu uyarılar doğrudan e-postanıza gönderilecek, böylece izlediğiniz konuyla ilgili yeni içerik yayınlandığında kolayca kalabilirsiniz.

Eğer rekabetçi araştırmalara daha derinlere inmek isterseniz, orada ton arasında diğer yararlı araçlar  kullanabilirsiniz.

Birçoğu bir abonelik gerektiriyor, ancak rakiplerinizin üstesinden gelmek ve site içeriğinizle daha iyi sonuçlar elde etmek konusunda ciddiyseniz, yatırım yapmaya değer.

8. RSS beslemesi oluşturun

RSS beslemesi oluşturmak kesinlikle gerekli değildir, ancak bu zarar vermez.

RSS “gerçekten basit bir sendikasyon” anlamına gelir ve yeni içeriğin yayınlanmasını paylaşmak için kolay bir yoldur. Esasen, yeni bir gönderi yayınladığınızda her zaman güncellenen web sitenizin otomatik bir beslemesidir.

Ayrıca, bloglara abone olmanın popüler bir yolunu kullandı.

Her gönderi bir sitenin RSS özet akışına eklenecek ve kullanıcılar bu yayına abone olabilir ve her yeni yayın gönderildiğinde bir e-posta alabilirler.

Günümüzde, çoğu site sahibi kendi e-posta listelerine sahip olmayı tercih ediyor – dolayısıyla RSS aboneliği artık bu amaç için popüler bir seçenek değil.

Yine de, bir RSS yayını, Google’a yayınlandıktan hemen sonra yeni içeriğinizi bildirmenin etkili bir yolu olabilir ve otomatikleştirmek için kullanabileceğiniz birkaç temel görev daha vardır.

RSS okuyucuları

Bir RSS okuyucu, kullanıcıların abone oldukları RSS beslemelerinin tümüne tek bir yerden erişebilmelerini sağlar. Temelde kullanıcıların sadece yayınların öykülerini ve yayınlarını gördüğü özelleştirilmiş bir haber kaynağıdır.

Google, RSS okuyucusunu Google Reader’a bıraktığında, birçok kişi genel olarak RSS okuyucularının sonunu işaret ettiğini düşünüyor.

Yine de, birçok insan hala  içerik geliştirici araç olarak Feedly gibi RSS okuyucularını kullanıyor .

google index feed'i

Bu, sosyal medya hesaplarında yararlı içerikleri düzenli olarak kendi takipçileriyle paylaşmak isteyen kullanıcılar için idealdir. Sosyal medya platformlarındaki gürültüden sıyrılmak yerine, güvendikleri yayınlardan yüksek kaliteli makaleler ve yayınlar bulmak için Feedly hesaplarını kullanabilirler.

Dolayısıyla, okuyucular blogunuzu beğenir ve yeni yayınlarınızı bilmek isterler ancak e-posta bülteninize abone olmak istemezlerse, RSS beslemesine sahip olmanız yararlı olur.

RSS yayını oluştur

RSS beslemesi oluşturmanın en kolay yolu Feedburner ile.

Öncelikle, blogunuzun URL’sini arama kutusuna girin. Çoğu durumda, blogunuzun / blog gibi bir alt klasörde olacağını unutmayın.

Bu URL’yi (ve yalnızca alan adınızı değil) girdiğinizde, yalnızca blog yayınlarınızın feed’inizde çekildiğinden ve hizmet sayfaları veya fiyatlandırma bilgileri gibi başka içeriğe sahip olmadığından emin olun.

feedburner

Ardından, feed’inize bir başlık ve bir URL verin.

google index feedburner neil

Ardından, bir sonraki tıklayın ve işiniz bitti!

Artık kullanıcıların RSS okuyucularına abone olabilecekleri bir yayın adresiniz var. Standart RSS simgesiyle sitenize bir link ekleyerek onları bilgilendirebilirsiniz.

Sitenizde zaten sosyal medya simgeleriniz varsa, RSS beslemenizi eklemek için mantıklı bir yerdir.

Örneğin, Arama Motorları Dergisi’nin başlığında, e-posta abonelik düğmelerinin ve Twitter ve Facebook hesaplarının bağlantıları arasında doğru RSS bağlantılarına bağlanırlar.

sej başlığı

Bu, RSS okuyucularını beslemelerine abone olmak için kullanan ziyaretçilerin kolay olmasını sağlar.

Otomasyon için RSS

Bir RSS beslemesi kurduktan sonra,  sosyal gönderiyi otomatikleştirmek için Zapier gibi araçlarla birlikte kullanabilirsiniz .

Bu araç, feed’inizde “Zaps” veya feed’ler oluşturmanızı sağlar, ardından çeşitli platformlarda otomatik olarak paylaşır.

Öncelikle bir hesap oluşturun ve feed URL’nizi girin.

zapier iş akışı

Ardından, feed’inizi belirli içerik veya konular için filtreleyebilirsiniz.

Çoğu durumda, tüm yayınlarınızı dahil etmek istersiniz.

Ancak, örneğin, yalnızca belirli bir konuyla ilgili yayınları içeren bir Zap oluşturmak istiyorsanız, Başlık filtresini yalnızca başlıktaki söz konusu kelime veya deyim içeren yayınları içerecek şekilde kullanın.

google index zap trello

Filtrelerinizi kurduktan sonra, Zap’ınızı sonlandırmak için “Devam” ı tıklayın.

zap çalışıyor

Zap’ınız çalışırken, çeşitli görevleri otomatikleştirmek için Zapier’i kullanabilirsiniz. En yaygın olanı sosyal medya hesaplarınıza yeni RSS öğeleri yayınlamaktır.

otomatikleştirmek rss

Hesabınızı, yeni bir gönderi yayınladığınız her zaman, otomatik olarak seçtiğiniz sosyal medya platformlarına paylaşılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu, zamandan tasarruf etmenin kolay bir yoludur ve trafik ve tarayıcıları yeni içeriğinize götürme işlemini başlatır.

9. Tarama hatalarını kontrol edin

Sitenize yeni içerik ekledikçe ve yeni içerik ekledikçe, nasıl taranacağına dikkat etmeniz önemlidir.

Siteniz etkin bir taranıyor diye şimdi Sorunlarla asla anlamına gelmez.

Web sitenizde özellikle sayfa ekleme, kaldırma veya taşıma gibi önemli değişiklikler yaptığınızda tarama hataları oluşabilir.

Neyse ki, Search Console ile tarama hatalarının izlenmesi kolaydır.

Tarama hataları raporunuza erişin

Tarama hataları raporunuza düzenli olarak bakarak sorunları belirtebilirsiniz.

İşte nasıl:

 • Google Search Console’u açın ve web sitenizi seçin
 • Taramayı tıklayın
 • Tarama Hataları’nı tıklayın.

Bu raporda, Google’ın sitenizi son 90 gün içinde taradığı sorunlar gösterilecektir.

tarama hataları

En üstte bulunan “Site Hataları” bölümü, sitenizi etkileyen tüm önemli sorunları size gösterecektir.

Burada herhangi bir hata varsa,  tüm sayfalarınızın doğru şekilde dizine eklenmesini engelleyebildiğinden bunları hemen düzeltmek istersiniz .

Bununla birlikte, URL hatalarınız varsa bunlar yalnızca sitenizdeki belirli sayfaları etkiler. Bunlar genellikle bozuk bağlantılar ve yönlendirme hatalarından kaynaklanır.

Aşağı kaydırırsanız, Search Console bu URL’lerin ve hataların tam listesini sağlar, böylece herhangi bir soruna girebilir ve bunları düzeltebilirsiniz.

Hataları algılamak için Screaming Frog kullanın

 Sitenizin taranmasını nasıl etkileyebilecek sorunlara karşı sitenizi taramak için Screaming Frog gibi araçları da kullanabilirsiniz .

Örneğin, sitenizde yönlendirmeler oluşturduysanız, bu bazen tarama hatalarına neden olabilir. Tüm yönlendirmelerinizin düzgün çalıştığını ve 404 hatası almamanızı sağlamak için Screaming Frog’u kullanabilirsiniz.

Sitenizi taramadan önce, yapılandırma ayarlarının “Gelişmiş” sekmesine gidin ve “Her Zaman Yönlendirmeleri İzle” seçeneğinin işaretlendiğinden emin olun.

yönlendirmeleri takip et

Bu, Screaming Frog’a tüm yönlendirmelerinizi takip etmesini ve tam yol ve durum kodunu sağlamasını söyler. Ardından, ana menüde “Raporlar” ı seçin ve “Zincirleri Yeniden Yönlendir” i tıklayın.

yapıştırılan görüntü 0 21

Bu, sitenizdeki tüm yönlendirmeleri ve nasıl çalıştıklarını gösterir.

200 veya 301 durumundaki tüm yönlendirmeler gitmek iyidir. Ama eğer herhangi bir 404’ü görürseniz, onları düzeltmek istersiniz. Ardından, her şeyin doğru çalıştığını doğrulamak için raporu tekrar çalıştırın.

HTTPS’ye geçiş yaptıysanız, “güvenli olmayan içeriğe” veya HTTPS URL’lerine sahip sayfalara, ancak HTTP öğelerine sahip sorunları tespit etmek için Screaming Frog’u da kullanabilirsiniz.

güvensiz içerik

Bu bilgilere erişmek için “Raporlar” menüsünden “Güvenli Olmayan İçerik” seçeneğini seçin.

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız sitenizi geçiren geliştiriciye danışın, böylece bu sorunları düzeltebilir ve sitenizin güvenli olduğundan emin olabilirsiniz.

Son olarak, sitenizdeki kanonik hataları tespit etmek için Screaming Frog’u kullanabilirsiniz.

Kanonik etiket, tarayıcıları WWW veya WWW, HTTP veya HTTPS olsun, etki alanınızın hangi sürümünü tercih ettiğinizi söyler.

Search Console’da tercih edilen bir alan belirlemek gibi, yinelenen içerik sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve Google’ın doğru sürümü dizine eklemesini sağlar.

Yanlış uygulanırsa, bazı ciddi tarama hatalarına neden olabilir.

“Raporlar” menüsünden “Kanonik Hatalar” ı seçerek sitenizin kurallı etiketlerinin doğru şekilde çalıştığından emin olabilirsiniz.

google dizin kurallı hataları

Herhangi bir 404 görüyorsanız, bu hemen düzeltmek isteyeceğiniz bir konudur. Raporu geliştiricinize göndererek sorunun nedenini belirleyebilir ve tarama durumunuzu tekrar hatasız hale getirebilir.

Sonuç

Google’da dizine eklenmek, başarılı bir web sitesine sahip olmanın ilk adımıdır . Siteniz, arama sonuçlarında onsuz arama sonuçlarında görünemez. Bu, sayfalarınız dizine eklenmediği sürece, herhangi bir trafik elde etmenin olası olmadığı anlamına gelir.

Neyse ki indekslemeyi şansa bırakmanız gerekmiyor. Search Console ve Yoast gibi araçlar, sitenizin nasıl tarandığını ve endekslendiğini kontrol etmenizi sağlar ve tarama durumunuza göz atmanızı kolaylaştırır.

Sitenizi güncellediğinizde, nasıl taranıp dizine eklendiğine bir göz atın. Düzenli olarak kontrol etmek, arama görünürlüğünüzle ilgili sorunları oluşturmadan önce bunları tanımlamanıza, düzeltmenize ve düzeltmenize olanak veren kolay bir adımdır.

Ayrıca, bir site haritası göndermek, bağlantılar oluşturmak ve düzenli olarak yeni içerik yayınlamak gibi en iyi uygulamaları izleyerek sitenizin hızlı ve etkin bir şekilde taranmasını sağlayabilir.

Sitenizin düzgün bir şekilde dizine eklendiğinden emin olmak için en sevdiğiniz teknikler nelerdir? Google dizin durumunuzu nasıl kontrol edeceğinizi biliyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Web sitenin hızlı indexlenmesi için ne yapmam gerekiyor için yorumda bulun

  Web sitenin hızlı indexlenmesi için ne yapmam gerekiyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Web sitenin hızlı indexlenmesi için ne yapmam gerekiyor için ilk yorumu yapabilirsin.