VMware ESX ve ESXi arasındaki fark

VMware ESX ve ESXi arasındaki fark ESX ve ESXi arasındaki farkın ne olduğu herkesin sorduğu uzun bir tartışma oldu. Yöneticilerin çoğu görüşme sırasında bu soruyu soracak ve ayrıca yeni VMware sanallaştırma öğrencileri tarafından da sorulacaktı.  VMware ESX ve ESXi arasındaki farkı açıklamak için her zaman ESX ve ESXi arasındaki farklı seviye yeteneklerini tablo karşılaştırması boyunca karşılaştırarak mimari farklılık yaratmak için konuyu yazmaya karar verdim. ESX artık mevcut olmasa da, özellikle yeni yöneticilerin VMware ESX ve ESXi arasındaki mimari farkı anlamalarının faydalı olacağını düşündüm.

VMware ESX nedir? 

ESX (Elastic Sky X), VMware’in kurumsal sunucu sanallaştırma platformudur. ESX’te VMkernel, Hizmet konsolu olarak da adlandırılan bir konsol işletim sistemi tarafından yönetilen sanallaştırma çekirdeğidir. Linux tabanlı olan ve asıl amacı, ESX hipervizörünün donanım yönetimi ve izlenmesi gibi fonksiyon görevlileri sağlamak için servis konsoluna ana bilgisayar ve çok sayıda yönetim aracısı ve diğer üçüncü taraf yazılım aracıları için bir Yönetim arabirimi sağlamaktır.

VMware sayesinde Grafikler

VMware ESXi nedir? 

ESXi (Elastic sky X Integrated) aynı zamanda VMware’in kurumsal sunucu sanallaştırma platformudur. ESXi’de Servis konsolu kaldırıldı. Tüm VMware ile ilgili ajanlar ve yönetim ve izleme ajanları gibi üçüncü taraf ajanlar da doğrudan VMkernel üzerinde çalışabilir. ESXi, son derece güvenilir olan ultra küçük bir mimaridir ve küçük kod tabanı, daha az kod eklenmesiyle daha güvenli olmasını sağlar. ESXi, ESXi sunucusunun yönetimini gerçekleştirmek için servis konsolu yerine Doğrudan Konsol Kullanıcı Arabirimi’ni (DCUI) kullanır. ESXi kurulumu, ESX kurulumuna kıyasla çok hızlı gerçekleşir.

VMware sayesinde Grafikler

VMware ESX ve ESXi arasındaki fark

 ESX 4.1, ESX sunucusunun en son sürüm kullanılabilirliğidir. VSphere 5’ten sonra, yalnızca ESXi kullanılabilir. VMware Makalesine dayanan bu karşılaştırma. Aşağıdaki tabloda VMware ESX ve ESXi arasındaki farkı karşılaştırmalı olarak açıklamaktadır.

CapabilityESXESXi
Service ConsolePresentRemoved
Troubleshooting performed viaService ConsoleESXi Shell
Active Director AuthenticationEnabledEnabled
Secure SyslogNot SupportedSupported
Management NetworkService Console InterfaceVMKernel Interface
Jumbo FramesSupportedSupported
Hardware Montioring3 rd Party agents installed in Service consoleVia CIM Providers
Boot from SANSupported in ESXSupported in ESXi
Software patches and updatesNeeded as similar to Linux operation systemFew patches because of small footprint and more secure
vSphere Web AccessOnly experimentalFull management capability via vSphere web client
Locked Down ModeNot presentPresent. Lockdown mode prevents remote users to log into the host
Scripted InstalltionSupportedSupported
vMA SupportYesYes
Major Administration command-line Commandesxcfg-esxcli
Rapid deployment via Auto DeployNot supportedSupported
Custom Image creationNot supportedSupported
VMkernel Network Used forvMotion, Fault Tolerance, Storage ConnectivityManagement Network, vMotion, Fault Tolerance, Storage Connectivity, ISCSI port binding

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. VMware ESX ve ESXi arasındaki fark için yorumda bulun

    VMware ESX ve ESXi arasındaki fark için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak VMware ESX ve ESXi arasındaki fark için ilk yorumu yapabilirsin.