Lityum İyon Piller Nasıl Çalışır?

Lityum İyon Piller Nasıl Çalışır? lityum piller hemen hemen herkesin düzenli olarak duyduğu ve kullandığı bir şeydir. Onlar edilir otomobillerde kullanılan, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, kameralar ve diğer cihazların geniş bir yelpazede bunu biliyorsun olsun veya olmasın. 

Ancak ne kadar popüler olduklarına rağmen, nasıl çalıştıklarını gerçekten anlıyor musunuz? Tablet ekranını saatlerce devam ettiren sihir değil.

Lityum-iyon pillerin nasıl çalıştığına ve diğer pil hücrelerine göre nasıl bir avantajları olduğuna bakalım. 

Lityum İyon Piller Nasıl Çalışır?

Lityum piller, standart AA pillerinize tam olarak benzeyebilir, ancak örneğin lityum tekne pilleri gibi başka şekillerde ve boyutlarda da olabilir. 

Bir lityum pil için metal kasanın içinde anot (negatif elektrot), katot (pozitif elektrot), ayırıcı ve elektrolit bulunur. Ayırıcı, negatif ve pozitif bileşenleri ayrı tutar. 

Pozitif elektrot lityum kobalt oksitten, negatif ise karbondan yapılır. İkinci kısım, pil şarj edildiğinde pozitif lityum iyonların depolandığı yerdir. 

Elektrolit (lityum tuzları lityum iyon akülerde yaygındır) iyonların aküden akıntıya doğru negatif yönde taşınmasına yardımcı olur. Batarya kullanılırken, elektronlar boşalır ve cihazdan negatifden pozitif elektrotlara akar.

Pozitif iyonlar, anottan ayırıcıdan katoda giderler. Bu işlem akü şarj edilirken tersten yapılır. 

Bir lityum atomunun dış halkasında, lityumun diğer elementlerle birleşmek için serbest kaldığı bir elektron var. 

Lityum Pillerin Artıları

Lityum ağırlığı için çok fazla güç sağlar. Aslında, bataryalarda kullanılan tüm alkali metallerin en yüksek elektrokimyasal kapasiteye sahip olması durumunda en düşük ağırlıktadır. 

Dolayısıyla, sonuçta, aynı boyuttaki batarya ile lityum daha fazla güç sağlayabilir. Lityum piller, bir nikel metal hidrit pilde 100 saat ve kurşun asit için yaklaşık 25 saatle karşılaştırıldığında kilogram başına yaklaşık 150 watt saat verir. 

Bu aynı zamanda lityum pil kullanan cihazların da daha küçük olabileceği anlamına gelir. 25 yıl önceki bir telefon bataryasından bugüne ve yeteneklerindeki farklılıklara kıyasla bir hayal edin. 

Tüm bunların yanı sıra, şarj ettikten sonra uzun süre etrafta bırakılan bir lityum pil bırakabilirsiniz ve gücünün çoğunu kaybetmez. Lityum pilleri istediğiniz zaman şarj edebilirsiniz, çünkü zaman içindeki kapasiteyi azaltan bir hafıza etkisi yoktur. 

Lityumun Geleceği 

Lityum-iyon piller ilk olarak 1991 yılında piyasaya sürüldü ve emisyonları azaltmanın ve gelecekte enerji sürdürülebilirliğini artırmanın bir yolu olarak kabul edildiler . Ayrıca,  elektrik kesintisi durumunda evler için yedek güç işlevi görebilirler. 

Pilin popülaritesinden dolayı fiyatlar düşüyor ve yeni fabrikalar dünyayı açmaya hazırlanıyor ve daha fazla üretime neden oluyor. Maliyetlerden dolayı daha fazla talep var. 

Gelecekten bahsederken, evde veya işte size yardımcı olabilecek mevcut ve gelecekteki teknolojiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemizi sık sık ziyaret edin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. lityum iyon pilleri Lityum İyon Piller Nasıl Çalışır? için yorumda bulun

    Lityum İyon Piller Nasıl Çalışır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Lityum İyon Piller Nasıl Çalışır? için ilk yorumu yapabilirsin.