Touch ID bu cihazda etkinleştirilemiyor

Touch ID bu cihazda etkinleştirilemiyor Touch ID (Dokunma Kimliği) parmak izlerini kullanarak belirli eylemleri doğrulamak için kullanılan bir iOS güvenlik özelliğidir. İPhone 6’lar da dahil olmak üzere iPhone 5’ler veya daha sonraki çağdaş iOS cihazları, Ana Ekran düğmesinde bulunan Touch ID sensörünün etrafına kapasitif bir halka entegre eder. Bu parmak izi kimlik sensörü, giriş parmak izi görüntüsünü tarar ve görüntü cihazdaki kayıtlı parmak izlerinden biriyle eşleştiğinde bir OK simgesi verir. Daha sonra cihazınızın kilidini açabilir, iTunes, App Store, iBooks Store ve Apple Pay’de alışveriş yapabilirsiniz. Ancak, Touch ID sensörünün bazı iPhone 6’ların kullanıcılarının iddia ettiği şekilde çalışamadığı zamanlar vardır. 

Dokunma Kimliğinin başarısız olmasına neden olabilecek ne olabilir ve tekrar yedekleyip düzgün çalışması için ne yapılmalıdır? Bu soruların cevaplarını bulmak için okumaya devam edin.

İPhone 6’larınızdaki Touch ID sorunlarının olası nedenleri

Burada sadece iki olasılık olabilir. Touch ID sensörü (Giriş düğmesi) veya ilgili bileşen hasar görmüş veya bir yazılım arızası. İPhone üzerindeki fiziksel veya sıvı hasarlarının, özellikle cihazda daha önce düşme veya sıvıya maruz kalma durumları varsa, suçlanması muhtemeldir. Bu, iPhone ID’yi, Giriş düğmesini veya ilgili diğer parçaları değiştirdikten sonra Dokunmatik Kimliğin çalışmaması durumunda da geçerli olabilir. Ne yazık ki, iPhone 6’nın Dokunmatik Kimliği ile ilgili donanım ile ilgili sorunlar giderilmesi için zaten bir teknisyenin yardımına ihtiyaç duyacaktır.

Bu arada, uygulamalar ya da yazılım güncellemesi gibi bir şey indirinceye ya da yükleyene kadar her şey yolunda gidiyormuş gibi aniden olursa, bunun bir yazılım arızası olduğunu söyleyebilirsiniz. Sonunda durum böyle olursa, hala umudun var. Teknik bir ziyaret için bir tarih belirlemeden ve servis ücretini ödemeden önce, sorunu gidermeye ve sorunu gidermeye çalışmak için aşağıdaki geçici çözümleri göz önünde bulundurun. İPhone’larında aynı sorunla karşılaşanların birçoğu bu yöntemleri denemekle şans buldu, bu yüzden de şansınızı değerlendirirseniz canınız yanmaz.

İPhone 6’larınızdaki Touch ID problemleriyle başa çıkmak için olası çözümler ve geçici çözümler

Aşağıda vurgulanan, altta yatan nedeni belirlemenize ve çözüm almanıza yardımcı olabilecek genel özümlerdir. Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için her yöntemi tamamladıktan sonra Touch ID sensörünüzü test etmeyi unutmayın. Gerekirse bir sonraki uygulanabilir çözüme geçin.

İlk Yöntem: Tarayıcıyı Temizleyin

Kir, toz ve yağ tarayıcının tepkisizleşmesine veya gecikmeli tepki vermesine neden olabilir. Bunu olası nedenlerden dışlamak için, Ana Sayfa düğmesini tiftiksiz bir bezle temizleyin. Touch ID sensörünün, cildinizin alt epidermal katmanlarının yüksek çözünürlüklü bir görüntüsünü gerektirdiğini ve parmak izinizi okuyup dosyada kayıtlı olanlarla karşılaştırdığını unutmayın. Bu nedenle, Giriş düğmesinde bir kir veya kir varsa, tarayıcının giriş görüntüsünü doğrulamakta zorlanıyor olabilir.

İkinci Yöntem: iPhone’unuzu Yeniden Başlatın (Soft Reset)

Dokunma Kimliği, yeni uygulamalar veya iOS güncellemesi kurduktan sonra bazı sorunlar göstermeye başlarsa, bazı hatalar tarafından tetiklenen bir yazılım arızası veya en son indirilen dosyalar bozuk olabilir. Bu aksaklıkları gidermek için, yumuşak bir sıfırlama yardımcı olabilir.

 1. Kapatın görünene kadar Uyut / Uyandır (Güç) düğmesini basılı tutun.
 2. Cihazınızı tamamen kapatmak için kaydırıcıyı sürükleyin.
 3. Yaklaşık 30 saniye bekleyin.
 4. Geçen süreden sonra, Apple logosu görünene kadar Uyku / Uyandır düğmesini tekrar basılı tutun.

İPhone 6’larınız yanıt vermiyorsa veya sıkışırsa, bunun yerine yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz. 

 1. Hem Giriş düğmesini hem de Uyku / Uyanma (Güç) düğmesini aynı anda en az 10 saniye basılı tutun.
 2. Apple logosu göründüğünde iki düğmeyi de bırakın.

Her iki yöntem de iPhone verilerinizi etkilemez, bu nedenle her ikisi de denemek için güvenli yöntemlerdir.

Üçüncü Yöntem: Güncelleme iOS (varsa)

İPhone Touch ID’niz aniden durduysa ve en son iOS güncellemesini hala yüklemediyseniz, güncellemeyi almayı düşünmelisiniz. Yazılım güncellemeleri sadece yeni özellikler sunmakla kalmaz, aynı zamanda Touch ID sensör teknolojisini etkileyenler dahil hata düzeltmelerini de içerir.

 • İPhone 6’larınız için mevcut yazılım güncellemelerini kontrol etmek için Ayarlar-> Genel-> Yazılım Güncelleme’ye gidin.

İOS güncelleme indirme ve kurulumuna devam etmek için ekrandaki talimatları izleyin. İPhone’unuzu da tercih ettiğiniz gibi iTunes üzerinden güncelleyebilirsiniz. Yalnızca iTunes uygulamasının en son sürümünün yüklü olduğu bir bilgisayarı sabitleyin, birlikte verilen USB kablosunu kullanarak iPhone’unuzu bilgisayara bağlayın ve güncelleme işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Güncellemeyi yükledikten sonra, iPhone’unuzu yeniden başlatın (sıfırlama) ve ardından parmak izi sensörünün şimdi tespit edip edemediğini kontrol etmek için parmağınızı Giriş düğmesine yerleştirmeyi deneyin. Çok hızlı dokunmamaya veya çok sert bastırmamaya dikkat edin. Sadece parmağınızı kapasitif metal halkaya ve Giriş düğmesine dokunacak şekilde yerleştirin. Taranırken parmağınızı sabit tutun.

Dördüncü Yöntem: Dokunma Kimliği parmak izlerinizi silin ve yeniden ekleyin

Bu noktaya ulaştıysanız ve Touch ID’nin istenildiği şekilde çalışmasını sağlayamadıysanız, silmeyi deneyin, iPhone’unuzda Touch ID’yi ayarlayın ve ardından parmak izlerinizi tekrar ekleyin. Öncelikle cihazınız için bir şifre oluşturmanız gerekir. Her şey ayarlandıktan sonra, aşağıda ki adımları izleyin

 1. Parmağınızın ve Giriş düğmesinin temiz ve kuru olduğundan emin olun.
 2. Ayarlar’a dokunun.
 3. Dokunun Dokunmatik Kimliği & Şifresini sonra şifrenizi girin.
 4. Parmak İzini Sil üzerinde TaoTüm parmak izleriniz silinene kadar bunu tekrarlayın.
 5. Bir Parmak İzi Ekleme seçeneğine dokunun ve ardından yeni parmak izlerini ayarlamak veya eklemek için ekrandaki talimatları izleyin.
 6. Giriş düğmesine dokunduğunuzda cihazınızı normalde yaptığınız gibi tutun.
 7. Giriş düğmesine parmağınızla dokunun, ancak basmayın. Hızlı bir titreşim hissederseniz veya parmağınızı kaldırmanız istendiğinde, parmağınızı Giriş düğmesinden kaldırın veya çıkarın.
 8. Parmağınızı yavaşça kaldırmaya ve dinlendirmeye devam edin ve her seferinde parmağınızın konumuna küçük ayarlamalar yapın.
 9. İstenirse, tutuşunuzu ayarlayın. Bunu yapmak için, cihazınızı kilidini açarken normalde yaptığınız gibi tutun ve önce taradığınız orta kısım yerine parmak ucunuzun dış kısımlarıyla Giriş düğmesine dokunun.
 10. Beş taneye kadar parmak izi kaydedebilirsiniz. Her yeni baskı, parmak izi tanıma uygulamasının biraz daha uzun sürmesine neden olabilir. Bir parmak izini yeniden adlandırmak için, parmak izine dokunun ve sonra yeni bir ad girin.
 11. Dokunmatik Kimliği ayarladıktan sonra iPhone’unuzu yeniden başlatın ve çalışıp çalışmadığını görün.

İOS 10’da, cihazınızın kilidini açmak için Dokunmatik Kimliği kullanarak Ana Sayfa düğmesine basmanız gerekir.

 • Cihazınızın Ana Ekran düğmesine basmadan Dokunmatik Kimlik özelliğini kullanarak kilidini açmak istiyorsanız, Ayarlar-> Genel-> Erişilebilirlik-> Ana Sayfa Düğmesi- > ‘ ne gidin ve Açmak için Kalan Parmağınızı etkinleştirin.

Ana Sayfa düğmesine basmak yerine sahip olduğunuz diğer bir seçenek de Uyandırmaktır.

 • Bu seçeneği etkinleştirmek için, Ayarlar-> Ekran ve Parlaklık-> bölümüne gidin ve Uyandırmak için Yükselt’i açın.

Bu seçenekleri seçmek, Ana Ekran düğmesine basmadan iPhone’unuzun kilidini açmanızı sağlar.

Beşinci Yöntem: iPhone’unuzu geri yükleyin

Yukarıda belirtilen yöntemlerden hiçbiri iPhone 6s Touch ID’nizi düzeltemiyorsa, bu sefer bir sistem geri yüklemesi gerçekleştirmeyi düşünebilirsiniz. İPhone 6’larınızı iTunes’u kullanarak geri yükleyebilirsiniz, ancak yapmadan önce cihazınızı yedekleyin. İTunes geri yüklemesine devam etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. İPhone’unuzu, verilen USB kablosunu kullanarak bilgisayara bağlayın.
 2. Bilgisayarda iTunes’u açın. İTunes uygulamasının en son sürümünü kullandığınızdan emin olun.
 3. İTunes, iPhone’unuzu tanıyana kadar bekleyin.
 4. İstenirse, cihazınızda Bu Bilgisayara Güvenme seçeneğine dokunun.
 5. İTunes’daki kullanılabilir cihazlar listesinden iPhone 6’larınızı seçin.
 6. İTunes’ta Yedeklemeyi Geri Yükleme seçeneğini seçin.
 7. Kullanılacak en alakalı iOS yedeklemesini alın. Yedekleme dosyasının tarihine ve boyutuna bakabilirsiniz.
 8. Geri yükle düğmesini tıklayın ve geri yükleme süresinin bitmesini bekleyin.
 9. Yeniden başlatıldıktan sonra cihazınızı bilgisayara bağlı tutun ve ardından bilgisayarınızla senkronize olmasını bekleyin. Eşitleme tamamlandığında, iPhone’unuzun bağlantısını kesebilirsiniz.

ID’yi tekrar kurun ve ardından bu sefer işe yarayıp yaramayacağına bakın.

Diğer Yardımcı Öneriler

 • Touch ID sensörünü kullanırken sorun yaşayan bazı iPhone kullanıcıları, kılıfı veya ekran koruyucuyu cihazlarından kaldırarak bir çözüm elde ettiklerini söylediler. Genel olarak, parmak izinizin bir kısmını engelliyor. Bu gibi sorunların ortaya çıkmasını önlemek için iPhone’unuz için yalnızca orijinal muhafazasını veya kılıfını kullanın.

Daha fazla yardım ve öneriler için Apple Destek veya operatörünüzle iletişim kurun. Touch ID hataları da dahil olmak üzere özellikle bir iOS güncellemesi kurduktan sonra başladığında cihazın sorunlarını arttırmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu yaygın bir sorun olarak görülüyorsa, Apple yeni küçük yazılım güncellemeleri biçiminde bir düzeltme üzerinde çalışmalıdır. Ancak, hatalı bir donanımın bu soruna yol açtığından şüpheleniyorsanız, iPhone’unuzu doğrudan bir Apple bir teknisyen tarafından kontrol ettirebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Touch ID bu cihazda etkinleştirilemiyor için yorumda bulun

  Touch ID bu cihazda etkinleştirilemiyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Touch ID bu cihazda etkinleştirilemiyor için ilk yorumu yapabilirsin.