Windows 10 TFTP Sunucusunu Ayarlama ve Yapılandırma

Windows 10 TFTP Sunucusunu Ayarlama ve Yapılandırma TFTP Sunucusu temel olarak bir ağ üzerinden bağlı sistemler arasında dosya aktarmak için kullanılır. Önemsiz Dosya Aktarım Protokolü olarak da bilinen TFTP, uzak bir sistemden dosya göndermek veya almak için kullanabileceğiniz bir internet yazılımı yardımcı programıdır. Protokol çok basit ve aktarılan dosyalar için fazla güvenlik sağlamadığında makale başında belirtmek isterim.

Hepimiz bir ağ üzerinden dosyalarınızı büyük bir engel olmadan paylaşmanıza izin veren Windows Homegroupbiliyoruz . Ancak, v1803 güncellemesinde, alternatif çözünürlüklerin gerekli olması nedeniyle Windows 10’dan kaldırılmıştır. Hızlı bir geçici çözüm, bir TFTP Sunucusu kullanmak olacaktır, kurulumu basit ve kolaydır. Bu yazıda, kullanımı oldukça kolay olan SolarWinds TFTP Sunucusunu ( buradan indirebilirsiniz ) kullanacağız ve dosyaları güvenilir bir şekilde ve bir ağ üzerinden hızlı bir hızla transfer etmenizi sağlar. Ayrıca, SolarWinds TFTP Server’ı, uzman bir şirket olduklarından, özellikle büyük ağlar, ağlar, sistemler ve BT altyapısını yönetmelerine yardımcı olacak yazılımlar ve çözümler geliştiren bir şirket olduklarını kullanmanızı öneririz.

Ön şartlar

Makalenin özüne girmeden ve size TFTP sunucunuzu nasıl kuracağınızı göstermeden önce, ihtiyaç duyacağınız bazı şeyler vardır. 

 • Yönetici hesabı: Bir yönetici hesabı kullanmıyorsanız, sisteminizde bir TFTP Sunucusu kurmayacaksınız. Bu nedenle, lütfen yönetici olarak giriş yaptığınızdan emin olun.
 • SolarWinds TFTP Sunucusu: Bir TFTP sunucusu kurmak için, TFTP Sunucusu yardımcı programını SolarWinds’dan indirmeniz gerekecektir. Buradan indirebilirsiniz. .Zip dosyasını indirdikten sonra, Masaüstünüze çıkartın ve sonra doğrudan düz yükleme işlemine geçin.
 • Port Yönlendirme: TFTP sunucunuza uzaktan erişim sağlamak için ağınızın dışındaki kullanıcıların sunucuya erişebilmesi için UDP Port 69’u yönlendiricinizden ağınızdaki IP adresine yönlendirmeniz gerekir. Bununla birlikte, uzaktan bağlantı gerekli değilse, bağlantı noktalarını yönlendirmek gerekmez.

Tüm gereksinimleri karşıladıktan sonra sunucuyu kurmaya hazırsınız.

Uzaktan Erişim veya Yerel Erişim

TFTP sunucusuna Eviniz veya Ofisiniz gibi yerel ağınızın dışından veya başka bir yerden erişime izin vermeye karar verdiyseniz, bir Statik IP kullandığınızdan veya Dinamik IP’nizi varsayılan olarak beyaz listeye eklemenizi sağlamalısınız. TFTP sunucusu, Tüm IP Adreslerinin Port Yönlendirilen ile birlikte dosya gönderip almasına izin verir. Birden fazla IP’ye izin vermek için IP Aralığı ekleyebilir veya yalnızca bir aygıta izin vermek için kısaltılmış bir aralık ekleyebilirsiniz.

Solarwinds TFTP için IP Yapılandırması

TFTP Sunucusunu Ayarlama

Sunucuyu ayarlamak için, lütfen verilen talimatları izleyin

 1. Öncelikle, SolarWinds TFTP Server yardımcı programını, Başlat Menüsü’ne gidip TFTP Sunucusu arayarak çalıştırın .
 2. Yüklendikten sonra, Dosya’ya tıklayın ve ardından Yapılandır’ı seçin .SolarWinds TFTP Sunucu Dosya Menüsü
 3. Şimdi, sunucunun Windows Sistem Tepsisinde görünmesini istiyorsanız, ‘ Windows Sistem Tepsisine TFTP Sunucusu Ekle ‘ seçeneğini tıklayın.
 4. Daha sonra Sunucu Kök Dizini’ni seçmeniz gerekir . Bu, alınan tüm dosyaların kaydedileceği yerdir. Ayrıca, bazı dosyalar üzerinden göndermek istiyorsanız, önce dosyaları bu dizine kopyalamanız gerekir. Gözat’atıklayın ve istediğiniz yeri seçin.Sunucu Kök Dizini Değiştirme
 5. Ardından, bazı kısıtlamaları uygulamak için Güvenlik sekmesine geçin.
 6. Yalnızca dosya göndermek istiyorsanız, Dosya gönder’i tıklayın . Yalnızca dosya almak istiyorsanız, tıklayın dosyaları alın . İkisini birden yapmak isterseniz, ‘ Dosyaları Gönder ve Al ‘ kutusunun işaretli olduğundan emin olun .Transfer Türlerini Seçme
 7. SolarWinds TFTP Server yardımcı programı sayesinde, belirli IP adreslerinin dosya gönderip almasına izin vererek bazı ekstra güvenlik ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak isterseniz, kontrol ‘ Yalnızca aşağıdaki IP adresi gönderme / alma dosyaları için izin tıklatın ve’ Ekle.
 8. IP adresleri aralığını girin ve tıklayın OK .İzin Verilen IP Adresleri Aralığı
 9. Son olarak, yapılandırma penceresini kapatmak için Tamam’ı tıklayın.

İşte bu, TFTP Sunucunuzu başarıyla yapılandırdınız ve kurduk.

TFTP Sunucusunu Kullanma

Artık bir TFTP sunucusu kurduğunuza göre, TFTP sunucusunu kullanarak nasıl dosya gönderip alacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Endişelenmeyin, buradaki prosedürü açıklayacağız.

Bağlantı Noktası İletme –  Başlamak için, önce ağ dışındaki sistemlerin erişmesini istiyorsanız, bağlantı noktası numarasını 69 iletmeyi unutmayın. Bağlantı noktası iletme, genellikle farklı bellenim için farklıdır, bu nedenle hepsini kapatamayız. Bununla birlikte, size temel bilgileri vermek için yönlendiricinizin kontrol paneline erişmeniz, Gelişmiş Kurulum’a gidip NAT veya Port Forward’ı bulmanız gerekir. Burada yeni bir giriş yapın ve ipv4 adresinizdeki UDP bağlantı noktası 69’u iletin.

Dosyaları uzaktan aktarmak istemiyorsanız, herhangi bir bağlantı noktası iletmeniz gerekmediğini lütfen unutmayın.

TFTP İstemcisini Kurmak

Bir sonraki adım, TFTP İstemcisini uzak veya yerel sisteme kurmak olacaktır. TFTP istemcisini kurmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Gidin Başlat Menüsü ve açmak Denetim Masası’nı.
 2. Programlar ve özellikler’e gidin ve ardından sol tarafta ‘ Windows özelliklerini aç veya kapat’ı tıklayın.
 3. Aşağı kaydırın ve TFTP İstemcisini bulun . Kutuyu kontrol et.TFTP İstemcisini Kurmak
 4. İstemciyi yüklemek için Tamam’ı tıklayın.
 5. Tamamlanmasını bekleyin.

Bunun sunucuyu çalıştırmayan sistemde olması gerektiğini unutmayın.

Güvenlik Duvarını TFTP’ye İzin Verecek Şekilde Yapılandırma 

TFTP istemcisini sisteminize yükledikten sonra, Windows Güvenlik Duvarı’nı kapatmanız veya TFTP bağlantıları için bir istisna eklemeniz gerekir. 

 1. Gidin Başlat Menüsü ve açmak Denetim Masası’nı .
 2. Change tarafından Görünüm için Büyük Simgeler ve ardından seçmek Windows Defender Firewall.
 3. Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı kapatmak için ‘ Windows Defender’ı aç veya kapat’ı tıklayın.
 4. ‘Kontrol kapatma Windows Defender Firewall hem ayarları altında’ ve Tamam’a tıklayın.Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı kapatma
 5. Windows Güvenlik Duvarı’nı kapatmak istemiyorsanız, TFTP bağlantıları için bir istisna ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, Windows Güvenlik Duvarı ayarları penceresindeki ‘ Windows Defender Güvenlik Duvarı’ndan bir uygulamaya veya özelliğe izin ver ‘ seçeneğini tıklayın.
 6. Bir istisna ekleyebilmek için ‘ Ayarları değiştir’i tıklayın .
 7. Şimdi Başka bir uygulamaya izin ver seçeneğine tıklayın ve daha sonra Gözat’a tıklayın.
 8. Windows system32 dizininde TFTP.exe dosyasını arayın . Seçin ve Aç’a tıklayın.
 9. Her iki kontrol Özel ve Kamu kutuları ve ardından Tamam .Güvenlik Duvarı Üzerinden TFTP’ye İzin Verme

 TFTP Kullanarak Dosya Aktarma

Son olarak, TFTP istemcisini kurduktan ve UDP bağlantı noktası 69’u ilettikten sonra , dosyaları uzaktan veya yerel olarak aktarmaya hazırsınız. Bunu yapmak için, sunucunun çalıştığından emin olun ve ardından verilen talimatları izleyin

 • Çalıştır’ı açmak için Windows Key + R tuşlarına basın.
 • Komut istemini açmak için ‘ cmd ‘ yazın.
 • Dosyaları aktarmadan önce, göndermek istediğiniz dosyaların Sunucu Kök Dizini’nde olduğundan emin olun .
 • Şimdi, bir dosya almak istiyorsanız, GET parametresini kullanmanız gerekir . Bir dosya göndermek istiyorsanız, sadece PUT parametresini kullanmanız gerekecektir. Komut aşağıdaki gibidir
 • Tftp -i [sunucu IP adresi] [GET veya PUT] [dosya yolu]
 • Bir örnek şöyle olur:
 • Tftp -i 192.168.10.8 put E:\hello.txt
 • Bir dosya almak istiyorsanız, komut aşağıdaki gibi gidecektir:
 • Tftp -i 192.168.10.8 get hello.txt
Not:

Dosyaları uzaktan aktarmak istiyorsanız, genel IP adresini ve ardından komut isteminde bağlantı noktasını belirtmeniz gerekir. Bir örnek olacaktır:

Tftp -i 39.43.126.2:69 put E:\hello.txt 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows 10 TFTP Sunucusunu Ayarlama ve Yapılandırma için yorumda bulun

  Windows 10 TFTP Sunucusunu Ayarlama ve Yapılandırma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 TFTP Sunucusunu Ayarlama ve Yapılandırma için ilk yorumu yapabilirsin.