statik proxy nedir ve neden kullanılır

4 dk okuma süresi

statik proxy nedir ve neden kullanılır Statik proxy sunucuları, gerçek IP adresinizi müşterileri için internet servis sağlayıcıları tarafından sağlanan bir IP kullanarak gizleyerek korur.

Bu, IP’yi proxy’ları satın aldığınız şirket tarafından oluşturulan veri merkezi proxy’ları farklıdır. Satatık vekil sunucuları bu nedenle veri merkezi vekil sunucularıyla karşılaştırıldığında meşru IP’ler olarak kabul edilir.

Birçok kullanıcı, daha güvenilir oldukları ve daha fazla anonimlik sundukları için statik proxy’lar de tercih eder. Web sitesi güvenlik sistemlerinin veri merkezi proxy’lar kıyasla satatik proxy’ların algılaması ve engellemesi de daha zordur.

Bununla birlikte, konut proxy’ları çok daha yavaştır. Gerçekleştirmek istediğiniz işlemlerin hızını gerektirmesi, örneğin uçak bileti fiyatları için kazıma veya sınırlı sayıda ürün satın alma gibi durumlarda büyük bir aksilik olabilir.

Statik proxy’lar bu aksilik için çözümdür. Konut vekillerinin güvenilirliğini ve anonimliğini korurken çok daha hızlıdırlar.

Statik proxy’ler ve bunların dönen proxy’lerden farkı

Bir şirketten Statik proxy ayarları satın aldığınızda, statik veya dönen IP adresleri verebilirler.

Statik proxy’lar, aynı gün olup olmadığına bakılmaksızın her oturum açışınızda IP adreslerini korur. Şirketten size yeni bir IP seti vermesini isteyebilmesinin tek nedeni, bir önceki setin erişmek istediğiniz web siteleri tarafından engellenmiş olmasıdır.

Dinamik proxy’lar olarak da bilinen dönen proxy’lar varsa, bunlar düzenli aralıklarla değişmeye devam eder. Bazıları her oturum açışınızda değişirken bazıları gün başına değişecek şekilde ayarlanmıştır.

Dönen IP’ler genellikle veri merkezi vekilleridir. Oldukça ucuzdurlar ve statik yerli proxy’ların aksine toplu olarak satın alınabilirler.

Ayrıca, sürekli değiştiklerinden, web sitelerinin sık ziyaretlerinizin bir bilgisayar sisteminden olduğunu fark etmek daha zordur. Bu nedenle, birçok web sitesi girişlerini şüpheli etkinlikler olarak kaydetmez.

Bununla birlikte, dönen proxy’ların büyük bir kusuru vardır- iyi bir web sitesi güvenlik sistemi, IP’lerin herhangi bir internet tedarikçisine bağlı olmadığını kolayca gözlemleyebilir.

Bu nedenle, ortalamanın üzerinde bir güvenlik sistemine sahip birçok web sitesi, dönen proxy’ların çoğunu engeller. Bu, proxy’ların toplu olarak satın alınmasının yararlarını ortadan kaldırır, çünkü bunların önemli bir kısmı engellenir.

Bu nedenle statik vekillerin dönen vekillere göre aşağıdaki avantajları vardır:

  • Güvenilirlik: Statik proxy’lar, bir ISS’ye bağlı gerçek IP adreslerine sahip oldukları için nadiren engellenir.
  • Hız: Statik vekiller ortalama yerleşim vekillerine göre daha yüksek bir hıza sahiptir.
  • Anonimlik: Statik proxy IP ile gizlenmiş gerçek adresinizi tespit etmek imkansızdır.

Statik proxy kullanmanın eksileri

Statik vekiller mükemmelliğe en yakın şeydir, çünkü diğer vekil türlerinin en iyi niteliklerini temsil ederler.

Bununla birlikte, statik vekillerin sürekli kullanımı ile ilişkili hala bazı riskler vardır. Dönen proxy’lar IP’lerini oldukça sık değiştirir ve bu, veri madencilerinin bunları izlemesini zorlaştırır.

Statik vekil sunucuları kullanırken, IP sık sık değişmez, bu nedenle veri madencilerine statik IP’yi tanımlama ve izleme zamanı verir. Bu nedenle, bir statik proxy’un kapsamlı kullanımı, bilgisayar sisteminizi veri madenciliği botlarına ve tarayıcılarına karşı savunmasız hale getirebilir.

Bu nedenle, sitenizdeki veri madenciliğinden uzak duruyorsanız, statik proxy’u arada bir değiştirmeniz önerilir.

Statik proxy’leri ne zaman kullanmalısınız?

Statik proxy’ler, proxy’ye ihtiyacınız olduğunda her zaman kullanılabilir. Ancak en çok rotasyonel vekillerin kullanılmasının uygun bir seçenek olmadığı durumlarda gereklidir.

Dönen proxy’ler, gelişmiş güvenlik sistemlerine sahip web siteleri tarafından algılanabilir ve engellenebilir. Bunun nedeni, dönen proxy’ların web sitesi sistemleri tarafından şüpheli proxy etkinliği olarak kaydedilen IP adreslerini değiştirmeye devam etmesidir.

Ancak IP sistemleri uzun süre sabit kaldığı için aynı sistemler statik proxy’ları bu kadar kolay algılayamaz. Sonuç olarak, güvenlik sistemleri onları vekil olarak tanımlayamamaktadır. Sosyal medya siteleri ve dijital perakende siteleri özellikle dönen proxy’leri kara listeye almak ve engellemek için bilinir.

Bu nedenle, dönen proxy’ların etkinliklerine duyarlı bu tür sitelere erişirken statik proxy’lar kullanmanız önerilir.

Bununla birlikte, diğer web sitelerine erişmeye çalışırken bile, statik proxy’lar hala yüksek hız, güvenilirlik ve anonimlik kombinasyonunun benzersiz bir kombinasyonunu sundukları için önerilmektedir.

Toparlamak gerekirse

Proxy’lerin birincil amacı, gerçek IP adresinize göz atamadığınız belirli web sitelerine göz atarken anonimlik sağlamaktır. Bu nedenlerden dolayı vekilleri seçerken, anonimlik sağlama yeteneklerini dikkate almanız yeterlidir.

Vekillerin veri madenciliği ve tarama gibi diğer amaçlar için gerekli olması nedeniyle, vekillerin güvenilirlik ve hız gibi diğer özellikleri de aynı derecede önemli hale gelmiştir. Bu amaçlar için proxy geliştirirken, programcılar genellikle hızdan veya güvenilirlikten ödün vermek zorunda kalmıştır. Statik proxy’lar, güvenlik veya hızdan ödün vermeden proxy’ların olumlu özelliklerinden yararlanmanızı sağlar.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x