Podcast nedir ne İşe yarar Podcast nasıl kullanılır

iTunes Store . Podcast olarak bilinen bu programlar, neredeyse sınırsız kalite dinleme olanağı sağlar. Tek yapmanız gereken nasıl alacağınızı ve kullanacağınızı öğrenmekt.

Podcast Nedir?

Bir podcast, iTunes’a veya iPhone / iPod’unuzu indirip dinlemeniz için Internet’e gönderilen bir radyo programı gibi bir sesli programdır.

Podcast’ler profesyonel üretim seviyelerine göre değişir. Bazı podcast’ler, NPR’nin Fresh Air veya ESPN’in Mike ve Mike gibi profesyonel radyo programlarının indirilebilir sürümleridir, diğerleri ise Julie Klausner’in How Was Week’u gibi sadece bir veya iki kişi tarafından üretilmektedir. Aslında, bazı temel ses kayıt araçlarına sahip herkes kendi podcast’larını hazırlayabilir ve onu çok geniş bir kitleye yayabilir. Podcast nedir ne İşe yarar Podcast nasıl kullanılır


Hakkında Podcast Nedir?

Pratik olarak her şey. Gerçekten de sportif olanlardan çizgi romanlara, edebiyata, otomobile, filme kadar tutkulu olan herhangi bir konuda neredeyse podcast var.

Podcast’leri Satın Alıyor musunuz?

Genellikle değil. Müzik aksine, çoğu podcast ücretsiz olarak iTunes Store’dan indirebilir, dinleyebilir ve iTunes Store’dan alabilir. Bazı podcast’ler ise bonus özellikli ücretli sürümler sunuyor. Örneğin, Marc Maron’un WTF’si, en son 50 yeni bölümü ücretsiz sunuyor. Arşivdeki diğer 400+ bölümden yararlanmak istiyorsanız yılda 7,99 ABD doları ödersiniz.

ilginizi çekebilir  iPhone sim kart yok sorunu

Dan Savage’in Savage Love her zaman özgürdür, ancak yıllık bir abonelik size iki kat daha uzun olan bölümlere erişmenizi sağlar. Sevdiğiniz bir podcast bulursanız, onu destekleyebilir ve bonus kazanabilirsiniz.

Podcast’leri Bulma ve Abonelik

Bir podcast’in her yeni bölümünü çıkınca almak istiyorsanız, iTunes’a veya iPhone’unuzdaki bir uygulamaya abone olabilirsiniz.

Bir abonelikle, serbest bırakıldıklarında otomatik olarak size indirilen her yeni bölümü edineceksiniz.

Podcast’leri iTunes Store’da Bulma ve İndirme

Belki de dünyanın en büyük podcast dizini iTunes Store’da bulunmaktadır. Yani, yeni bir gösteri bulmak istiyorsanız ya da hâlihazırda keyif aldıysanız abone olursanız, iTunes gidecek yerdir.

Podcast’leri bulmak ve indirmek için aşağıdaki talimatları uygulayın:

Masaüstünüzde veya dizüstü bilgisayarınızda iTunes programını açın Podcast nedir ne İşe yarar Podcast nasıl kullanılır

 iTunes Store  düğmesini

ITunes Store’da   sağ sütundaki Müzik menüsünü tıklayın ve altındaki  açılır menü için Podcast’leri seçin

Bu, iTunes’un podcast bölümünün ön sayfasıdır. IniTunes’de başka şeyler arayacağınız gibi, adları veya konuları buradan arayabilirsiniz. Ayrıca, ön sayfadaki önerilere göz atabilir, konuya göre filtrelemek için sağdaki Kategoriler  açılır menüsünü seçebilir veya grafikler ve  özelliklere tıklayabilirsiniz.

İlgilendiğiniz bir podcast’i bulduktan sonra üzerine tıklayın

Podcast’in sayfasında bu konuyla ilgili bilgileri ve mevcut tüm bölümlerin bir listesini görürsünüz. Bölümü akıtmak için bölümün solundaki oynat düğmesini tıklayın. Bir bölümü indirmek   için sağdaki Al düğmesini tıklayın

Bölüm indirildikten sonra My Podcast’ler  menüsünü tıklayın ve dinlemek istediğiniz bölümü  çift ​​tıklayın.

Podcast’a abone olma

Bir podcast’i her bölümden almak istediğiniz o kadar çok isterseniz şu adımları izleyerek abone olun:

Son bölümdeki ilk 5 adımı uygulayın Podcast nedir ne İşe yarar Podcast nasıl kullanılır

Podcast  sayfasında, kapak resminin altındaki Abone Ol butonuna tıklayın

Açılan pencerede Abone Ol u tıklayın. Şimdi, şovun her yeni bölümü otomatik olarak bilgisayarınıza indirecektir

Click  My Podcast  menüsü ve sadece abone podcast tıklayın

Bir defada kaç bölüm indirileceğini ve oynatılan bölümleri otomatik olarak silmeniz gerekip gerekmediğini kontrol etmek için üstteki dişli çark simgesini tıklayın

ilginizi çekebilir  Whatsapp Nedir?

Click  Yem  sağdaki düğmeyi ve yüklenebilir tüm bölüm bir listesini görürsünüz.

Podcast’leri Silme

Bölümleri onları dinledikten sonra da devam ettirebilirsiniz, ancak dosyaları silmeyitercih  ederseniz, bunun nasıl yapıldığı:

In  My Podcast  iTunes bölümünde, silmek istediğiniz bölüm bulmak

Bölümü tek tıkla

Sağ tıklayın ve Silme İndir’i seçin   veya klavyeden  Sil düğmesine  basın.

Podcast’lerin aboneliğini kaldırma

Artık bir podcast’in her bölümünü almak istemediğinize karar verirseniz, bu şekilde aboneliğini iptal edebilirsiniz:

In  My Podcast  iTunes bölümünde, size aboneliğinizi iptal etmek istediğiniz dizi tıklayın

Sağ sol taraftaki listede podcast tıklayın ve seçin  aboneliğini Podcast  veya dişli çark simgesini tıklayın ve taşımak  Abone  için geçişini  Kapalı.

Podcast Uygulamasında Podcast Bulma ve İndirme

ITunes üzerinden podcast alırsanız yapabilirsiniz  iPhone veya iPod touch bölüm senkronize, ancak iTunes atlamak ve cihazınıza doğru teslim bölümleri almak için tercih olabilir. Apple, iOS’ta yerleşik ve bunu yapmanızı  sağlayan bir Podcast uygulaması içeriyor.

Apple’ın Podcasts uygulamasını indirmenize gerek yoktur; Her iPhone ve iPod touch ile birlikte geliyor. Podcast’leri almak için onu kullanmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

Uygulamayı açmak için dokunun

Seçkin, En İyi Grafiklere veya  Arama  düğmelerine dokunun

İlgilendiğiniz bir podcast için uygulamaya göz atın veya arama yapın (bu iTunes’ı kullanarak bulacağınız şovların aynısıdır)

İlgilendiğiniz bir şovu bulduğunuzda, ona dokunun

Bu ekranda, kullanılabilir bölümlerin bir listesini görürsünüz. İndirmek için indirme simgesine (bulut aşağı okla) hafifçe vurun. Ayrıca bölüm adına hafifçe vurarak akış da gerçekleştirebilirsiniz.

Bölüm indirildikten sonra My Podcast’ler’e dokunun, şov adını bulun, üzerine dokunun; dinlediğiniz parçayı indirdiğinizi göreceksiniz.

Podcast’a Abone Olma ve Abonelikten Çıkma

Podcasts uygulamasında bir podcast’e abone olmak için:

Yukarıdaki talimatlarda ilk 4 adımı uygulayın

Dokunun  abone  düğmesini. Podcast için size abone olduğunuz  My Podcasts  gösteriyi dokunun ve ardından dokunabilirsiniz  Ayarlar  bölüm indirildiğinde kontrol etmek için, kaç kerede saklanır ve daha vardır

Fikrinizi değiştirirseniz, bu ekrana geri gelip bulacaksınız  Abone  düğmesi değişti  aboneliği iptal. Simgesine dokunduğunuzda, her bölüm cihazınıza otomatik olarak teslim edilmeyecektir.

ilginizi çekebilir  Android telefonun pusulasını kalibre edilir

Podcast’leri Silme

Podcast’ler uygulamasında bir bölümü silmek için:

Benim Podcast’lerime git

Karşıdan yüklemek istediğiniz bölümü bulun ve sağdan sola hızlıca kaydırın

Bir  Sil  düğmesi görüntülenir; Dokunun  Podcast nedir ne İşe yarar Podcast nasıl kullanılır

Tüm bir podcast’i silmek için, ana My Podcast’ler  ekranına gidin  ve aynı hızlıca yapın ve dokunun Podcast nasıl kullanılır

Üçüncü Taraf Podcast Uygulamaları

Apple’ın podcast uygulaması her iPhone ve iPod touch ile birlikte gelirken, tercih edebileceğiniz diğer özelliklere sahip çok sayıda üçüncü taraf podcast uygulaması bulunmaktadır. Podcasting’de ayak parmaklarınızı ıslattıktan sonra, kontrol etmek isteyebileceğiniz bazı uygulamalar aşağıda belirtilmiştir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Podcast nedir ne İşe yarar Podcast nasıl kullanılır için yorumda bulun

    Podcast nedir ne İşe yarar Podcast nasıl kullanılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Podcast nedir ne İşe yarar Podcast nasıl kullanılır için ilk yorumu yapabilirsin.