Mac OneDrive Otomatik Kaydetme Çalışmıyor

Mac OneDrive Otomatik Kaydetme Çalışmıyor Bir belgede yaptığınız değişiklikler veya birlikte bir belge yazarken endişelenmemek, bu günlerde çok önemli bir özelliktir. Bir belgede yaptığınız düzenlemeleri manuel olarak kaydetmeniz gereken günler çoktan geride kaldı. Ancak, Mac makinelerinde Microsoft Office ürünleriyle birlikte gelen otomatik kaydetme özelliğiyle ilgili bir sorunla karşılaşan kullanıcılar var. Görünüşe göre, otomatik kaydetme özelliği ya gri renkte görünüyor ya da düzgün çalışmıyor, yani dosya otomatik olarak kaydedilmiyor.

Sisteminizdeki normal yerel dosyalar, sorunun yalnızca dosya OneDrive ile eşitlendiğinde ortaya çıktığı bilindiğinden bu durumda bir istisnadır. Temel olarak, özelliğin çalışma şekli, bir dosyayı OneDrive hesabınıza kaydettiğinizde, otomatik olarak kaydedilerek yaptığınız değişikliklerin hem yerel sürümde hem de bulutta depolanan sürümde mevcut olmasıdır. Bu nedenle, kişisel OneDrive, OneDrive İş veya hatta Microsoft Sharepoint’e kaydedilen bir dosya üzerinde çalışırken otomatik kaydetme otomatik olarak etkinleştirilir . Sizin durumunuzda otomatik kaydetmenin neden çalışmadığına dair aşağıda listeleyeceğimiz birkaç neden var.

 • Dosyayı Yerel Olarak Kaydetme – Otomatik kaydetme özelliğinin kapatılmasının veya grileşmesinin ana nedenlerinden biri, dosyayı bulut yerine yerel olarak depoladığınız zamandır. Böyle bir durumda, uygulama otomatik kaydetme özelliğini kapalı tutar ve özelliği geri almak için dosyayı uygun şekilde bulutunuza kaydetmeniz gerekir.
 • Daha Eski Dosya Biçimleri – Görünüşe göre, üzerinde çalıştığınız dosya desteklenmediği için özellik çalışmıyor olabilir. Daha kesin olmak gerekirse, .doc, .xls, vb. Dosya formatlarını kullanan dosyalar üzerinde çalışıyorsanız, otomatik kaydetme özelliği bu dosya formatları için mevcut olmadığından çalışmayacaktır. Böyle bir durumda yapmanız gereken şey dosyanızın formatını değiştirmek ve özellik çalışmaya başlamalıdır. Üzerinde çalıştığınız dosya biçimini görmek için başlık çubuğunu kontrol edin.

Artık sorunun olası nedenleriyle işimiz bitti, otomatik kaydetme özelliğini tekrar çalıştırmak için uygulayabileceğiniz olası düzeltmeleri gözden geçirelim. Ancak başlamadan önce, seçenekler menüsünden otomatik kaydetme seçeneğinin işaretli olduğunu kontrol ettiğinizden emin olun. Özellik ayarlardan kapatılmış olabilir, bu yüzden çalışmıyor. Bu nedenle, aşağıda verilen farklı yöntemlere geçmeden önce, ayarlarınızı iki kez kontrol edin. Bunu yapmak için, Dosya> Seçenekler’e gidin ve ardından açılır penceredeki Kaydet sekmesine geçin. Kaydet sekmesinin altındaki ilk seçenek olmalıdır.

Bununla birlikte, daha fazla uzatmadan, çözümlere başlayalım.

Yöntem 1: Dosya Menüsünü kullanarak Dosyayı açın

Görünüşe göre, çeşitli kullanıcılar tarafından çalıştığı bildirilen çözümlerden biri, MS Word, Excel veya benzeri herhangi bir şey içindeki Dosya menüsünü kullanarak çalıştığınız dosyayı açmaktır. Bu genellikle, dosyanız bir MS SharePoint sitesine veya Mac’inizdeki yerel bir klasöre kaydedildiğinde faydalıdır. 

 1. Öncelikle çalışmakta olduğunuz dosya türünün uygulamasını açın, örneğin Word.
 2. Şimdi, sağ üst köşede, Dosya menüsüne gitmek için Dosya seçeneğine tıklayın.
 3. Oradan, yeni bir dosya açmak için  seçeneğine tıklayın. Alternatif olarak, yeni pencereyi açmak için Ctrl + O klavye kısa yoluna basabilirsiniz.
 4. Son olarak, dizinleri gözden geçirin ve dosyanızı bulun. Açın ve otomatik kaydetmenin şimdi çalışıp çalışmadığını görün.

Yöntem 2: Dosyayı OneDrive’a kaydedin

Sorunun ortaya çıkmasının en yaygın nedenlerinden biri, dosyayı OneDrive hesabınıza değil yerel olarak kaydettiğiniz zamandır. Otomatik kaydetme, ister kişisel ister kurumsal olsun, OneDrive hesabınıza kaydedilen dosyalarla çalışmaya başladığınız anda sağlar. Şimdi, dosya başka bir konuma kaydedilirse, otomatik kaydetme özelliği devre dışı bırakılır. Bu, dosyayı Mac makinenizdeki yerel bir klasöre kaydettiğinizde gerçekleşir.

Herkesin arada sırada yaptığı yaygın bir hata, dosyayı Mac sistemlerindeki klasörler aracılığıyla OneDrive’a kaydetmeye çalışmalarıdır. Bu aslında dosyayı OneDrive hesabınıza kaydetmez ve bu nedenle otomatik kaydetme özelliği çalışmaz. Yapmanız gereken, özelliğin çalışması için aşağıda göstereceğimiz şekilde dosyayı doğru şekilde kaydetmek. Dosyayı doğru şekilde kaydetmek için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Öncelikle dosyayı açın ve ardından Dosya menüsüne gidin.
 2. Açılır menüden Farklı kaydet seçeneğini seçin veya Farklı kaydet penceresini açmak için Command + Shift + S klavye kısa yoluna basın.
 3. Şimdi, burada Çevrimiçi Konumlar seçeneğine tıklayın. Bu sizi, dosyayı doğrudan OneDrive’a kaydedebileceğiniz menüye götürür.
 4. Son olarak, dosyayı istediğiniz herhangi bir adla kaydedin.
 5. Dosyayı bu şekilde kaydettikten sonra, otomatik kaydetme özelliği otomatik olarak açılmalıdır. Hepsi bu kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. OneDrive Mac OneDrive Otomatik Kaydetme Çalışmıyor için yorumda bulun

  Mac OneDrive Otomatik Kaydetme Çalışmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mac OneDrive Otomatik Kaydetme Çalışmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.