Mac WiFi Donanım Yüklü Değil

Mac WiFi Donanım Yüklü Değil WiFi’niz yeniden başlatıldıktan sonra aniden Mac makinenizde çalışmıyorsa, WiFi ile karşılaşma olasılığınız vardır. Donanım yüklü sorun yok. Bunun, Mac makineniz açıldığında gerçekleştiği, ancak açılmadıkları için bazı bileşenlerin düzgün çalışmadığı ortaya çıktı. Bu çok yaygın bir sorundur ve genellikle çeşitli kullanıcılar tarafından karşılaşılır, bu nedenle kolayca çözülebileceği için endişelenecek bir şeyiniz yoktur.

Üstteki Wifi simgesindeki X işareti, makinenizin ağ adaptörünü algılayamadığını gösterir. Bu sorun genellikle Mac’inizi uyku moduna geçtikten sonra uyandırdığınızda veya hatta makinenize bir işletim sistemi güncellemesi yükledikten sonra ortaya çıkar. Aslında farklı senaryolar sorunu tetikleyebilir, ancak neden aynı kalır. Aslında hata mesajının görünmesinin iki nedeni vardır ve bunlardan aşağıda bahsedeceğiz.

 • Ağ Bağdaştırıcısı Yüklü Değil – Bu hata mesajıyla karşılaşmanızın nedenlerinden biri, Mac’inizdeki ağ bağdaştırıcısının düzgün yüklenmemiş olması olabilir. Bu sık olmamakla birlikte yine de bir olasılıktır. Bu genellikle ağ bağdaştırıcısının düzgün şekilde kurulmadığı ve Mac’in açılmasıyla biraz uğraşılması gerektiği zaman olur. Bu gibi durumlarda, en kötü durumda tamir edilebilmesi veya değiştirilebilmesi için bir teknisyene götürmelisiniz.
 • Ağ Bağdaştırıcısı Başarısız Oldu – Söz konusu sorunun bir başka nedeni, ağ bağdaştırıcısının sistemin geri kalanıyla açılamaması olabilir. Bu genellikle söz konusu hata mesajının arkasındaki durumdur ve genellikle yeniden başlatma sorunu çözebilir. Aksi durumda, sorun SMC veya NVRAM sıfırlanarak kolayca çözülebilir.

Artık sorunun nedenleriyle işimiz bittiğine göre, bu sorunu çözmek için uygulayabileceğiniz çözümlere geçelim. Takip etmeleri gerçekten çok kolay ve sorununuzu dakikalar içinde çözecekler. Yani, daha fazla uzatmadan başlayalım. Aşağıdaki yöntemler sorununuzu çözmezse, ağ bağdaştırıcısının bozulma olasılığının yüksek olduğunu ve böyle bir senaryoda onu değiştirmeniz gerekeceğini lütfen unutmayın.

Yöntem 1: SMC’yi Sıfırla

Sistem Yönetim Denetleyicisi veya SMC aslında makinenin pil şarjı, uyku ve uyanma modu, klavye aydınlatması ve çok daha fazlası gibi farklı işlevlerini kontrol eden bir alt sistemdir . Mac’iniz uyku moduna geçtiğinde temelde olan şey, SMC’nin cihazdaki hangi bileşenlerin uykuya geçeceğine karar vermesidir, böylece sonuç olarak pil tasarrufu sağlanır.

Şimdi, ortaya çıktığı gibi, bazı durumlarda, Mac yeniden açıldığında bile, SMC, soruna neden olan ağ adaptörünü açmıyor. Bu nedenle, sorunu çözmek için SMC’yi sıfırlamanız gerekecektir. Bu, çeşitli Mac modellerinde farklı olabilir, ancak endişelenmeyin, hepsini ele alacağız.

Çıkarılabilir Pili Olmayan Mac’ler

Çıkarılabilir pili olmayan bir Mac’iniz varsa SMC’yi sıfırlamak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Her şeyden önce, Mac’inizin kapalı olduğundan emin olun.
 2. Bundan sonra, güç sağlamak için güç kablosunu prize takın.
 3. Şimdi, bunu yaptıktan sonra, Control + Shift + Option + Güç tuşlarına yaklaşık 5 saniye basmanız gerekecek.
 4. Bundan sonra, tuşları serbest bırakın ve ardından Mac’i normalde yaptığınız gibi başlatın.

Çıkarılabilir Pilli Mac’ler

Çıkarılabilir pili olan bir Mac’iniz varsa, bunun yerine aşağıdaki talimatları izleyin.

 1. Her şeyden önce, Mac’i kapatın ve ardından pili arkadan çıkarın.
 2. Pilin bağlantısını kestikten sonra, güç kablosunu olduğu gibi çıkarın ve ardından Güç düğmesini yaklaşık 5 saniye basılı tutun.
 3. Bundan sonra, düğmeyi bırakın ve pili tekrar bağlayın.
 4. Pili bağladıktan sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için Mac’i başlatın.

Mac Pro, Mac Mini ve iMac

Mac Mini, iMac veya Mac Pro’nuz varsa SMC’yi sıfırlamak için aşağıdaki talimatları izlemeniz gerekir:

 1. Başlamak için Mac’i kapatın ve ardından güç kablosunu da çıkarın.
 2. Bunu yaptıktan sonra yaklaşık 15 saniye bekleyin .
 3. Bundan sonra, güç kablosunu yeniden bağlayın ve 5 saniye daha bekleyin.
 4. Son olarak, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için Mac’inizi tekrar açın.

Yöntem 2: NVRAM’ı Sıfırla

NVRAM, Mac cihazlarında, cihazınızla ilgili belirli ayarları saklamak için kullanılan küçük bir bellektir, böylece bunlara hızlı bir şekilde erişilebilir. NVRAM’ı sıfırlamak genellikle birkaç genel sorunu düzeltir, böylece bu durumda da size yardımcı olabilir. Bunu sıfırlamak da çok kolaydır, sadece aşağıda verilen talimatları izleyin:

 1. Her şeyden önce, Mac cihazınızı kapatın.
 2. Kapatıldıktan sonra tekrar açın ancak hemen Option + Command + P + R tuşlarını basılı tutun.
 3. Yaklaşık 20 saniye sonra tuşları bırakabilirsiniz . Başlangıç ​​sesi çalan bir Mac’iniz varsa, açılış sesini ikinci kez duyduğunuzda tuşları bırakabilirsiniz.
 4. Bu NVRAM’ı sıfırlamalıdır. Bunun sorunu çözüp çözmediğine bakın.

Yöntem 3: Ağ Dosyalarını Silin 

Son olarak, sorun bazen sistem yapılandırma dizininde depolanan ağ dosyalarından da kaynaklanabilir. Bu, benzer bir sorunla karşılaşan bir kullanıcı tarafından bildirildi. Aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Her şeyden önce, Mac makinenize önyükleme yapın.
 2. Ardından, giriş yaptıktan sonra Finder’ı açın.
 3. Üst menüdeki Git seçeneğine tıklayın ve ardından / Library / Preferences / SystemConfiguration yolunu buraya yapıştırın.
 4. Sistem yapılandırma dizinine girdikten sonra, NetworkInterfaces.plistcom.apple.airport.preferences.plist ve com.apple.wifi.message-tracer.plist dosyalarını Masaüstünüze veya başka bir yere taşıyın.
 5. Bunu yaptıktan sonra, Mac’inizi yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Macbook wifi donanım yok Mac WiFi Donanım Yüklü Değil için yorumda bulun

  Mac WiFi Donanım Yüklü Değil için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mac WiFi Donanım Yüklü Değil için ilk yorumu yapabilirsin.