Linux IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Linux IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

grafik arabirimi kullanarak IP adresinizi değiştirmek kolaydır, ancak Linux’un komut satırından basit bir komutla ağ kartınızın IP adresini değiştirmenizi de sağladığını biliyor muydunuz?

Bu özellik Ubuntu da dâhil olmak üzere tüm Debian tabanlı Linux sistemlerinde çalışmaktadır. Başlamak için ifconfig terminal istemine yazıp Enter tuşuna basın. Bu komut sistemdeki tüm ağ arabirimlerini listeler, bu nedenle IP adresini değiştirmek istediğiniz arabirimin adını not edin.

Ayarları değiştirmek için, ifconfig komutunu, bu sefer birkaç ek parametreyle de kullanırsınız. Aşağıdaki komut, “eth0” adlı ağ arabirimini 102.168.0.1 IP adresini kullanacak şekilde değiştirir ve 255.255.255.0 alt ağ maskesini atar:

sudo ifconfig eth0 192.168.0.1 netmask 255.255.255.0

Elbette, istediğiniz her değeri yerine koyabilirsiniz. Ifconfig’yi tekrar çalıştırırsanız, ara yüzünüzün kendisine atadığınız yeni ayarları aldığını göreceksiniz.

Ağ arayüzü tarafından kullanılan Varsayılan Ağ Geçidini de değiştirmeniz gerekiyorsa, route komutu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki komut, örneğin, “eth0” arabiriminin varsayılan ağ geçidini 192.168.0.253 olarak ayarlar:

sudo rota varsayılan ekle gw 192.168.0.253 eth0 ekle

Yeni ayarınızı görmek için, yönlendirme tablosunu görüntülemeniz gerekecek. Komut satırına aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basın: yol-n

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yazım da eksiz veya sizin de katkıda bulunmak için bazı fikirleriniz varsa yorumlarınızla lütfen bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Linux IP Adresi Nasıl Değiştirilir? için yorumda bulun

    Linux IP Adresi Nasıl Değiştirilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Linux IP Adresi Nasıl Değiştirilir? için ilk yorumu yapabilirsin.