İşlemci sıcaklığı en fazla kaç olmalıdır

İşlemci sıcaklığı en fazla kaç olmalıdır Bazen çekirdek donanımımızı optimum sıcaklıklarda çalıştırmanın ne kadar önemli olduğunu unutuyoruz. Sisteminize daha iyi performanstan daha uzun bir ömre kadar çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. Bunu söyledikten sonra, donanımınızı serin tutmak her zaman kolay değildir – özellikle oyun oynama ve ortam sıcaklıklarını artırma gibi senaryoları hesaba kattığınızda. iklim değişikliği gibi bir çok etken işlemcini isinmasına neden olabilir bu makaleizde ideal işlemci sıcağlığını ve işlmeciyi rahatlatmak için yapmanız gerekenleri ele alacağız.

Tam yük altında ortalama işlemci sıcaklıkları

Günümüzün masaüstü işlemcilerinin çoğu, boştayken 45-50 ° C veya tam yük altındayken 80 ° C sıcaklıklarını aşmamalıdır. Aşağıda, birçok işlemci türünü ve tam yük altında ortalama sıcaklıklarını listeleyen bir grafik bulunmaktadır.

Not: Unutmayın, bir işlemcinin sıcaklığı hakkında genel bir fikir vermek için aşağıdaki ortalama sıcaklıklar sağlanmıştır.

İşlemciTam yük altında ortalama sıcaklık
AMD A645 ° C – 57 ° C
AMD A1050 ° C – 60 ° C
AMD Athlon85 ° C – 95 ° C
AMD Athlon 6445 ° C – 60 ° C
AMD Athlon 64 X245 ° C – 55 ° C
AMD Athlon 64 Mobile80 ° C – 90 ° C
AMD Athlon FX45 ° C – 60 ° C
AMD Athlon II X450 ° C – 60 ° C
AMD Athlon MP85 ° C – 95 ° C
AMD Athlon XP80 ° C – 90 ° C
AMD Duron85 ° C – 95 ° C
AMD K560 ° C – 70 ° C
AMD K660 ° C – 70 ° C
AMD K6 Mobile75 ° C – 85 ° C
AMD K7 Thunderbird70 ° C – 95 ° C
AMD Opteron65 ° C – 71 ° C
AMD Phenom II X645 ° C – 55 ° C
AMD Phenom X350 ° C – 60 ° C
AMD Phenom X450 ° C – 60 ° C
AMD Ryzen70 ° C – 80 ° C
AMD Sempron85 ° C – 95 ° C
Intel Celeron65 ° C – 85 ° C
Intel Core 2 Duo45 ° C – 55 ° C
Intel Core i350 ° C – 60 ° C
Intel Core i550 ° C – 62 ° C
Intel Core i750 ° C – 65 ° C
Intel Pentium II65 ° C – 75 ° C
Intel Pentium III60 ° C – 85 ° C
Intel Pentium 445 ° C – 65 ° C
Intel Pentium Mobile70 ° C – 85 ° C
Intel Pentium Pro75 ° C – 85 ° C

İşlemcimin çok sıcak çalıştığını nasıl anlarım?

Bir işlemci çok ısınırsa, aşağıdaki durumlardan bir veya daha fazlasını fark edeceksiniz:

 1. Bilgisayar çok daha yavaş çalışıyor
 2. Bilgisayar sık ​​sık yeniden başlatılır
 3. Bilgisayar rastgele kapanıyor

Sıcaklığını aşan bir işlemciye sahip bir bilgisayarı kullanmaya devam etmek, ömrünü kısaltır.

Not: Bilgisayarınızın donanım düzenine bağlı olarak, termal sensörler en uygun konuma yerleştirilmeyebilir. Eğer öyleyse, rapor edilen sıcaklık tamamen doğru olmayabilir. Bilgisayarınızın sıcaklığı maksimuma yaklaşıyorsa veya yukarıda listelenen sorunları yaşıyorsanız, aşağıdaki önerileri denemek isteyebilirsiniz.

İşlemcimi soğutmak için ne yapabilirim?

İşlemci ne kadar soğuk çalışırsa o kadar iyi performans gösterir. Bu nedenle, işlemcinizi overclock etmek istiyorsanız veya çok ısınıyorsa, aşağıdaki önerilerin bir kısmını veya tamamını göz önünde bulundurmalısınız.

 1. Bilgisayarı temiz tutun– Zamanla toz, kir ve saç birikerek kasanın içine veya dışına hava girmesini önleyebilir. Bilgisayar kasanızın ve havalandırmanın temizlendiğinden emin olun.
 2. Bilgisayar ortamını iyileştirme– Bilgisayarın iyi bir yerde çalıştığından emin olun. Bilgisayar, yeterince havalandırma olmadıkça, çekmece veya dolap gibi kapalı bir alanda olmamalıdır. Bir bilgisayar dar bir alanda olmamalı, her iki tarafta ve ön ve arkada en az iki inç boşluk olmalıdır.
 3. Fanları doğrulayın– Bilgisayardaki tüm fanların düzgün çalıştığından emin olun. Bazı anakartlar ve bilgisayarlarda, her birinin RPM’sini ve düzgün çalışıp çalışmadığını gösteren fan monitörleri bulunur. Aksi takdirde, fanların her birini kontrol etmeniz ve herhangi bir eğirme sorunu olup olmadığına bakmanız veya anormal sesler dinlemeniz gerekir.
 4. Termal macun– İşlemci veya fan yakın zamanda değiştirilmiş veya onarılmışsa, temizlemek ve termal macunu tekrar uygulamak isteyebilirsiniz.
 5. Daha fazla fan– Bilgisayara ek fanlar takmayı düşünün. Neredeyse tüm masaüstü bilgisayarlarda işlemci soğutucu ve fanın yanı sıra kasa fanı da bulunur. Bununla birlikte, çoğu durumda ek fanlar bulunur.
 6. Alternatif çözümler– Daha ileri düzey kullanıcılar veya overclock yapan kullanıcılar, işlemcilerini serin tutmak için su soğutmalı çözümler gibi alternatif çözümleri de dikkate almak isteyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İşlemci sıcaklığı en fazla kaç olmalıdır için yorumda bulun

  İşlemci sıcaklığı en fazla kaç olmalıdır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İşlemci sıcaklığı en fazla kaç olmalıdır için ilk yorumu yapabilirsin.