iPhone Arama Başarısız Hatası

iPhone Arama Başarısız Hatası iPhone telefonunuz yanlış tarih ve saat ayarları nedeniyle çağrı başarısız hatası gösterebilir. Ayrıca, cihazınızın eski ya da bozuk iOS yazılımı da hataya neden olabilir. Etkilenen kullanıcı, gelen veya giden çağrılarda ve bazen her ikisinde de hata alır.

Gelen çağrılarda, bazı kullanıcılar aynı arayandan ikinci çağrıya bağlanabilir. Ayrıca, bazı durumlarda, gelen çağrı, gerçek telefonda yarım zil sesiyle sesli postaya yönlendirilir. Giden çağrılarda, çağrı alıcı tarafından alındığında, çağrı 15-20 saniye devam eder (sadece sessizlik) ve ardından çağrı hatayla kesilir. Bazı nadir durumlarda, kullanıcı devam eden çağrılar sırasında hatayla karşılaşır.

Hata, taşıyıcıya veya ülkeye özgü değildir. Ayrıca, sorun iPhone’un belirli bir modeliyle sınırlı değildir. Sorun, E-sim’in yanı sıra fiziksel bir sim’de de ortaya çıkıyor.

İPhone’da Arama başarısız oldu’unu gidermek için sorun giderme işlemine devam etmeden önce, cihazınızı basit bir şekilde yeniden başlatın (veya Apple’ın şartlarına göre: yumuşak sıfırlama). Ayrıca, sim kartını çıkarın ve sim üzerinde toz / kir varsa, temizleyin ve sim kartı tekrar takın.

Dahası, sorun kötü bir sim kartının bir sonucu olabilir, bu yüzden sorunlu cihazda yeni bir sim kartı deneyin veya sorunlu sim kartı başka bir telefonda deneyin. Ayrıca, telefonu özellikle dış mekanlarda farklı bir yerde kullanmaya çalışın. Ayrıca, hücresel hizmet kesintisi olmadığından emin olun. Giden aramalarla ilgili sorun yaşıyorsanız, etkin bir bağlantınız olduğundan emin olun (ön ödemeli kullanıcılar için bakiyenin olup olmadığını kontrol edin). Ayrıca, uluslararası aramalarla ilgili sorun yaşıyorsanız, numaranızın / planınızın uluslararası aramayı desteklediğinden emin olun.

Çözüm 1: VOLTE’yi devre dışı bırakın veya Yalnızca Veri Kullan Seçeneği

İPhone’unuz LTE (Yalnızca Veri) ve VOLTE (Ses ve Veri) seçeneklerini (telekom operatörünüz destekliyorsa) destekler. VOLTE etkinse ve sinyal gücü bölgenizde iyi değilse, tartışılan hatayla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, LTE (Yalnızca veri) seçeneğinin etkinleştirilmesi sorunu çözebilir.

 1. İPhone’unuzun Ayarları’nı açın ve Hücresel’e dokunun.
 2. Şimdi Hücresel Veri Seçenekleri’ne dokunun
 3. Ardından LTE’yi etkinleştir üzerine dokunun.
 4. Şimdi etkinleştirmek için Yalnızca Veri seçeneğine dokunun ve ardından iPhone’unuzun arama başarısız hatasını çözülüp çözülmediğini kontrol edin

Çözüm 2: Uçak Modunu Etkinleştirme / Devre Dışı Bırakma

Sorun geçici bir ağ / iletişim aksaklığının bir sonucu olabilir. Bu bağlamda, uçak modunu etkinleştirmek / devre dışı bırakmak cihazın tüm bağlantısını devre dışı bırakır ve böylece yeniden başlatıldığında sorunu çözebilir.

 1. İPhone ekranının sağ üstünden aşağı doğru kaydırara iPhone’unuzun Kontrol Merkezi’ni açın.
 2. Ardından uçak modunu etkinleştirmek için Uçak simgesine dokunun
 3. 2 dakika bekleyin ve ardından uçak modunu devre dışı bırakın. hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin

Çözüm 3: Kablosuz Arama Seçenekini Etkinleştirme / Devre Dışı Bırakma

Cihazınızda Wi-Fi ile Arama etkinse, bir Wi-Fi ağı üzerinden (hücresel bağlantınız yerine) sesli / görüntülü arama yapabilirsiniz / alabilirsiniz. Bazı durumlarda, devre dışı bırakılmış Wi-Fi araması sorunun temel nedeniyken, diğer durumlarda Wi-Fi aramasının etkinleştirilmesi sorunu çözdü.

 1. İPhone’unuzun Ayarları’nı açın ve Telefon’a dokunun.
 2. Şimdi, Wi-Fi aramasına dokunun ve ardından kaydırıcıyı Açık konumuna getirerek etkinleştirin (zaten etkinse).
 3. Konum, veriler ve operatörünüzün toplayabileceği diğer bilgiler hakkında uyarı alabilirsiniz. Öyleyse, Kablosuz aramayı etkinleştirmek için Etkinleştir’e dokunun.
 4. Şimdi cihazınızı yeniden başlatın ve iPhone’un hatadan temiz olup olmadığını kontrol edin.

Çözüm 4: Telefonunuzun Arayan Kimliğini Etkinleştirin

Arayan Kimliği, telefonunuzun, alıcının telefonunda arayan numarasını gösteren özelliğidir. Neredeyse her telefon Arayan Kimliği özelliğini desteklemektedir. Arayan Kimliğiniz devre dışı bırakılırsa tartışılan hatayla karşılaşabilirsiniz (bu, özellikle farklı ülkelerin sim’lerini kullanma alışkanlığı olan uluslararası gezginlerde sık sık olabilir).

 1. İPhone’unuzun Ayarları’nı açın ve Telefon’a dokunun.
 2. Şimdi Arayan Kimliğimi Göster’e dokunun ve ardından anahtarı açık konuma getirerek Arayan Kimliğimi Göster’i etkinleştirin.
 3. Şimdi cihazınızı yeniden başlatın ve hatasının çözülüp çözülmediğini kontrol edin

Çözüm 5: iPhone Ayarlarında Arama Yardımı’nı Devre Dışı Bırakma

Arama Yardımı, bir numarayı aradığınızda otomatik olarak doğru uluslararası veya yerel öneki ekler. Ancak, yardımcı olduğu gibi, ek önek doğru değilse, bazen sorunun temel nedeni olabilir. Bu senaryoda, Dial Assist’i devre dışı bırakmak sorunu çözebilir.

 1. İPhone’unuzun Ayarları’nı açın ve Telefon’a dokunun.
 2. Daha sonra anahtarını kapalı konuma getirerek Dial Assist’i devre dışı bırakın.
 3. Şimdi telefonunuzu yeniden başlatın ve arama başarısız hatası olup olmadığını kontrol edin.

Çözüm 6: Telefonunuzun Tarih ve Saat Ayarlarını Değiştirme

Telefonunuzun tarih ve saat ayarları doğru değilse hatayla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, telefonun ayarlarındaki konuma dayalı Saat Dilimi etkin değilse, hatayla da karşılaşabilirsiniz. Bu bağlamda, tarih ve saati düzeltmek ve konuma dayalı Saat Dilimini etkinleştirmek sorunu çözebilir.

 1. Cihazınızı kapatın ve sim kartı çıkarın.
 2. Cihazınızı açın ve Ayarlar’ı açın.
 3. Şimdi Genel’e ve ardından Tarih ve Saat’e dokunun.
 4. Ardından Otomatik Olarak Ayarla’yı devre dışı bırakın.
 5. Şimdi Saat Dilimini bölgenize göre değiştirin ve ardından doğru Tarih ve Saati ayarlayın.
 6. Şimdi sim kartı tekrar takın ve iPhone’unuzda hata olup olmadığını kontrol edin. Değilse, Otomatik Ayarla’yı etkinleştirin (4. adımda devre dışı bırakılır).
 7. İPhone’unuzun Ayarları’nı açın ve Gizlilik’e dokunun.
 8. Şimdi Konum Servisleri’ne ve ardından Sistem Servisleri’ne dokunun.
 9. Ardından, Saat Diliminin Ayarlanmasını etkinleştirin.
 10. Şimdi iPhone’unuzu yeniden başlatın ve hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Çözüm 7: Ağ Ayarlarını Varsayılana Sıfırla

İPhone’unuzun Ağ Ayarları, iPhone’un ağı nasıl kullanacağını belirler. İPhone’unuzun Ağ Ayarları düzgün yapılandırılmamışsa, tartışılan hatayla karşılaşabilirsiniz. Bu senaryoda, Ağ Ayarlarını varsayılana sıfırlamak sorunu çözebilir. Kablosuz ağlar ve parolaları, hücresel ayarları, VPN ve APN varsayılan değerlerine sıfırlanacak, ancak hiçbir veri zarar görmeyecektir.

 1. İPhone’unuzun Ayarları’nı açın ve Genel’e dokunun.
 2. Şimdi Sıfırla’ya ve ardından Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun.
 3. Şimdi iPhone’unuzu yeniden başlatın ve hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Çözüm 8: iOS’u En Son Derlemeye Güncelleyin

iOS, sürekli gelişen teknolojik gelişmeleri doyurmak ve bilinen hataları düzeltmek için düzenli olarak güncellenmektedir. İOS’un eski bir sürümünü kullanıyorsanız, tartışılan hatayla karşılaşabilirsiniz. Bu bağlamda, cihazınızın iOS’unu en son sürüme güncellemek sorunu çözebilir.

 1. İPhone’unuzun yedeğini alın (her ihtimale karşı…).
 2. Cihazınızı bir güç kaynağına ve bir Wi-Fi ağına bağlayın (mobil verileri kullanabilirsiniz, ancak indirme boyutuna dikkat edin).
 3. Şimdi iPhone’unuzun Ayarlarını açın ve Genel’e dokunun.
 4. Ardından Yazılım Güncelleme’ye dokunun. Kullanılabilir bir güncelleme varsa, güncellemeyi indirip yükleyin (şifrenizi girmeniz gerekebilir).
 5. Güncellemeden sonra iPhone’unuzu yeniden başlatın ve arama hatası olup olmadığını kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. iPhone arama başarısız oldu hatası iPhone Arama Başarısız Hatası için yorumda bulun

  iPhone Arama Başarısız Hatası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iPhone Arama Başarısız Hatası için ilk yorumu yapabilirsin.