Google Sıralamasını etkileyen Faktörler

Google Sıralamasını etkileyen Faktörler Google’ın algoritmalarında 200’den fazla sıralama faktörü kullandığını zaten biliyor olabilirsiniz… Ama bu faktörler ne halt ediyorlar? Pekala, sizler için tam bir liste hazırladım.

 • Bazıları kanıtlanmıştır.
 • Bazıları tartışmalı.
 • Diğerleri ise SEO spekülasyonu.
 • Ama hepsi burada 🙂

Domain Faktörleri

1. Domain Yaşı: Bu videoda , Google’ın Matt Cutts’ı şunları söylüyor:

Başka bir deyişle, onlar yapmak alanı yaşı kullanırız … ama çok da önemli değil.

2. Üst Düzey Alanda Anahtar Kelime Görünür: Bu, alışkın olduğu kadar desteklemez. Ancak alan adınızda bir anahtar kelimeye sahip olmak yine de alaka düzeyi sinyali olarak işlev görür .

3. Etki Alanında İlk Kelime Olarak Anahtar Kelime: Hedef anahtar kelimeleriyle başlayan bir alanın, alan adlarında bu anahtar kelimeye sahip olmayan (veya anahtar kelimelerin alan adının ortasındaki veya sonundaki anahtar kelimeye sahip olmayan) bir kenarı vardır.

4. Alan adı kayıt uzunluğu: Bir Google patentinin durumu:

“Değerli (meşru) alanlar genellikle birkaç yıl önceden ödenirken, kapı (gayri meşru) alan adları nadiren bir yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Bu nedenle, bir alanın gelecekte ne zaman biteceği, bir alanın meşruiyetini tahmin etmede bir faktör olarak kullanılabilir. ”

5. Alt Alanda Anahtar Kelime: Moz’un uzman paneli, alt alan adında görünen bir anahtar kelimenin sıralamayı artırabileceğini kabul eder .

anahtar kelime alt alan adında görünür6. Etki Alanı Geçmişi: Uçucu sahiplikli veya birkaç damla içeren bir site, Google’a sitenin geçmişini “sıfırlama” ya da alana işaret eden bağlantıları iptal etmesini söyleyebilir. Ya da, bazı durumlarda, ceza alan bir alan cezayı yeni sahibine devredebilir .

7. Tam Eşleşme Alanı: Tam Eşleştirme Etki alanları, yine de size küçük bir kenar verebilir. Ancak EMD’niz düşük kaliteli bir site olursa , EMD güncellemesine karşı

8. Herkese Karşı Özel İstekler: Özel WhoIs bilgileri “saklanacak bir şey” nin işareti olabilir. Google çalışanı Matt Cutts alıntılanmıştır belirten gibidir:

9. Cezalandırılan WhoIs Sahibi: Google, belirli bir kişiyi spam yapan olarak tanımlarsa, o kişinin sahip olduğu diğer siteleri incelediklerini anlamış olur.

10. Ülke TLD uzantısı: Ülke Kodu Üst Düzey Alanına (.cn, .pt, .ca) sahip olmak, söz konusu ülke için sitenin sıralamasına yardımcı olabilir… ancak sitenin global olarak sıralama kabiliyetini sınırlayabilir.

Sayfa Düzeyinde Faktörler

Sayfa düzeyi faktörleri

11. Başlık Etiketinde Anahtar Kelime: Bir kez olduğu kadar kritik olmasa da, başlık etiketiniz sayfadaki önemli bir SEO sinyali olarak kalır .

Başlık etiketi anahtar kelime içeriyor12. Başlık Etiketi, Anahtar Kelime ile Başlar : Mozara göre , bir anahtar kelime ile başlayan başlık etiketleri, etiketin sonuna doğru anahtar kelime ile başlık etiketlerinden daha iyi performans gösterir.

13. Anahtar Kelime Açıklama Etiket: Google meta açıklama etiketini doğrudan sıralama sinyali olarak kullanmaz. Bununla birlikte, açıklama etiketiniz önemli bir sıralama faktörü olan tıklama oranını etkileyebilir.

14. H1 Etiketi’nde Anahtar Kelime Görünüyor: H1 etiketleri “ikinci başlık etiketi” dir. Bu korelasyon çalışmasının sonuçlarına göre, Google, başlık etiketinizle birlikte H1 etiketinizi ikinci bir alaka düzeyi sinyali olarak kullanır :

h1 etiketi çalışması

15. TF-IDF: Süslü bir anlatım şekli: “Belgedeki belirli bir kelime ne sıklıkla görünür?”. Bu sayfa bir sayfada daha sık görünürse, sayfanın bu kelime ile ilgili olması daha olasıdır. Google, muhtemelen TF-IDF’nin sofistike bir sürümünü kullanıyor .

16. İçerik Uzunluğu: Daha fazla kelime içeren içerik daha geniş bir kapsamı kapsayabilir ve daha kısa, yüzeysel makalelere kıyasla algoritmada tercih edilir. Nitekim, yeni bir sıralama faktörü endüstri çalışması, içerik uzunluğunun SERP pozisyonu ile ilişkili olduğunu bulmuştur .

Kelime Sayısı Sıralaması17. İçindekiler: Bağlantılı bir içerik tablosu kullanmak, Google’ın sayfanızın içeriğini daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Ayrıca site bağlantılarına da neden olabilir:

18. Anahtar Kelime Yoğunluğu : Google, bir kez olduğu kadar önemli olmasa da, bir web sayfasının konusunu belirlemek için kullanabilir. Ama denize girmek sana zarar verebilir.

19. İçerikte Latent Semantik İndeksleme Anahtar Kelimeler (LSI): LSI anahtar kelimeleri, arama motorlarının birden fazla anlama sahip kelimelerden anlam çıkarmasına yardımcı olur (örneğin: Apple bilgisayar şirketi Apple’a karşı meyve). LSI’nin varlığı / yokluğu muhtemelen bir içerik kalitesi sinyali olarak da işlev görür.

20. Başlık ve Tanımlamada LSI Anahtar Kelimeler Etiketler:Web sayfası içeriğindeki gibi, sayfa meta etiketlerindeki LSI anahtar kelimeleri, muhtemelen Google’ın birden fazla potansiyel anlam içeren kelimeler arasında ayrım yapmasına yardımcı olabilir. Ayrıca bir alaka düzeyi sinyali olarak hareket edebilir.

21. Sayfa Kapak İçeriği Derinlik: Konu kapsamı ve Google sıralamasının derinliği arasında bilinen bir ilişki vardır . Bu nedenle, her açıyı kapsayan sayfaların, bir konuyu kısmen kapsayacak şekilde sayfalara ve kenarlara sahip olması muhtemeldir.

içerik derinlik22. Sayfa HTML ile Yükleme Hızı: Hem Google hem de Bing, sayfa yükleme hızını bir sıralama faktörü olarak kullanır. Arama motoru örümcekleri, sitenizin hızını sayfanızın HTML koduna göre oldukça doğru bir şekilde tahmin edebilir.

PageSpeed ​​Insights

23. Sayfa Yükleme Hızı ile Chrome : Google, bir sayfanın yükleme süresinde daha iyi bir işlem yapmak için Chrome kullanıcı verilerini de kullanabilir. Bu şekilde, bir sayfanın kullanıcılara ne kadar hızlı yüklendiğini ölçebilir.

24. AMP kullanımı: Doğrudan bir Google sıralaması faktörü olmasa da , AMP , Google Haberler Atlı Karnesi’nin mobil sürümünde sıralama yapmak için bir gereklilik olabilir .

25. Varlık Eşleştirmesi: Bir sayfanın içeriği, kullanıcının aradığı ” varlık ” ile eşleşiyor mu? Öyleyse, bu sayfa söz konusu anahtar kelime için bir sıralama artışı sağlayabilir.

26. Google Hummingbird: Bu ” algoritma değişikliği “, Google’ın anahtar kelimelerin ötesine geçmesine yardımcı oldu. Hummingbird sayesinde, Google artık bir web sayfasının konusunu daha iyi anlayabiliyor.

27. Duplicate Content (İçerik Çoğalt): Aynı sitedeki aynı içerik (biraz değiştirilse bile), sitenin arama motoru görünürlüğünü olumsuz yönde etkileyebilir .

28. Nispi = Kanonik: Ne zaman doğru kullanıldığında , bu etiketin kullanılması yinelenen içerik sitenizde cezalandırmak engellemeyi olabilir.

29. Görüntü Optimizasyonu: Görüntüler, arama motorlarına dosya adı, alt metin, başlık, açıklama ve altyazı yoluyla önemli alaka düzeyi sinyalleri gönderir .

30. İçerik Yenilik: Google Kafein güncellemesi, özellikle zamana duyarlı aramalar için, yakın zamanda yayınlanan veya güncellenen içeriği desteklemektedir. Bu faktörün önemini vurgulayan Google, bir sayfanın belirli sayfalar için son güncellemesinin tarihini gösterir:

31. İçerik Güncellemelerinin Büyüklüğü : Düzenlemelerin ve değişikliklerin önemi aynı zamanda tazelik faktörü olarak da hizmet vermektedir. Tüm bölümlerin eklenmesi veya kaldırılması, birkaç kelimenin sırasını değiştirmekten veya yazım hatası düzeltmekten daha önemlidir.

32. Geçmiş Sayfa Güncellemeleri: Sayfa zaman içinde ne sıklıkla güncellendi? Günlük, haftalık, her 5 yılda bir? Sayfa güncellemelerinin sıklığı da tazelikte bir rol oynamaktadır.

33. Anahtar Kelime Çıktısı : Bir sayfanın içeriğinin ilk 100 kelimesinde bir anahtar kelimeye sahip olmak , ilk sayfa Google sıralamasıyla ilişkilendirilir .

34. H2, H3’teki Anahtar Kelimeler Etiketler : Anahtar kelimenizin H2 veya H3 biçiminde bir alt başlık olarak görünmesi, zayıf bir başka alaka düzeyi olabilir. Aslında, Googler John Mueller şunları söylüyor

35. Giden Bağlantı Kalitesi : Birçok SEO, otorite sitelerine bağlantı vermenin Google’a güven sinyallerinin gönderilmesine yardımcı olduğunu düşünmektedir. Ve bu son endüstri çalışmasıyla destekleniyor .

36. Çıkan Link Tema: göre Hillop Algoritma , Google bir alaka sinyali olarak bağlantı veren sayfaların içeriğini kullanabilir. Örneğin, filmle ilgili sayfalara bağlantı veren otomobillerle ilgili bir sayfanız varsa, bu durum Google’a, sayfanızın otomobil değil Otomobille ilgili olduğunu söyleyebilir.

37. Dilbilgisi ve İmla: Doğru dilbilgisi ve yazım bir kalite sinyalidir, ancak Cutts birkaç yıl önce bu önemli olup olmadığına dair karışık mesajlar vermiştir .

38. Sendikasyon İçeriği: Sayfadaki içerik orijinal mi? Dizine eklenmiş bir sayfadan alıntılanmış veya kopyalanmışsa, o da sıralamaya girmez… ya da hiç endekslenemeyebilir.

39. Mobil Uyumluluk Güncelleştirmesi: Genellikle ” Mobilegeddon” olarak adlandırılan bu güncelleme, mobil cihazlar için uygun şekilde optimize edilmiş ödüllü sayfalardır.

40. Mobil Kullanılabilirlik: Mobil kullanıcıların kolayca kullanabileceği web siteleri, Google’ın “Mobil İlk Endeksi” nde bir avantaj sağlayabilir.

41. Mobil Cihazda “Gizli” İçerik: Mobil cihazlardaki gizli içerik, tamamen görünür içeriğe karşı endekslenmeyebilir (veya ağır bir şekilde tartılmayabilir). Ancak, bir Googler geçtiğimiz günlerde gizli içeriğin tamam olduğunu belirtti . Ancak aynı videoda “kritik içerik varsa görünür olmalı…” dedi.

42. Faydalı “Tamamlayıcı İçerik”: Bir göre artık genel Google Değerlendirici Kuralları Belgesi , yararlı ek içerik sayfanın kalitesinin bir göstergesidir (ve dolayısıyla, Google sıralaması). Örnekler, para birimi dönüştürücüleri, kredi faiz hesaplayıcıları ve etkileşimli tarifleri içerir.

43. Sekmelerin Arkasında Gizli Olan İçerik: Google, kullanıcıların sayfanızdaki içeriğin bir kısmını açıklamak için bir sekmeyi tıklatması gerektiğini söyledi . bu içeriğin “endekslenmeyebilir”.

44. Giden Bağlantıların Sayısı: Çok sayıda dofollow OBL’si , bu sayfanın sıralamasını bozabilecek PageRank’i “sızdırabilir” .

45. Multimedya: Görüntüler, videolar ve diğer multimedya öğeleri içerik kalitesi sinyali olarak hareket edebilir. Örneğin, bir endüstri araştırmasında multimedya ve sıralamalar arasında bir ilişki bulunmuştur:

Görsel kullanım sıralaması

46. ​​Sayfalara Yönelik İç Bağlantıların Sayısı: Bir sayfaya yapılan dahili bağlantıların sayısı, sitenin diğer sayfalarına göre önemini gösterir.

47. İç Bağlantıların Kalitesi Sayfalara İşaretleme : Alandaki yetkili sayfaların iç bağlantıları, PageRank olmayan veya hiç olmayan sayfalardan daha güçlü bir etkiye sahiptir.

48. Kırık Bağlantılar: Bir sayfada çok fazla bozuk bağlantı olması, ihmal edilen veya terk edilmiş bir sitenin işareti olabilir. Google Değerlendirici Kuralları Belge biri ana sayfanızın kalitesini değerlendirmek amacıyla yapıldı kırık bağlantılar kullanır.

49. Okuma Seviyesi: Google’ın web sayfalarının okuma düzeyini tahmin ettiği şüphesizdir. Aslında, Google size şu seviyedeki istatistikleri okur:

Google Okuma Seviyesi

Ama bu bilgilerle ne yaptıkları tartışma konusudur. Bazıları, temel bir okuma seviyesinin daha iyi sıralamanıza yardımcı olacağını söylüyor çünkü kitlelere hitap edecek. Ancak diğerleri Ezine Makaleleri gibi içerik fabrikaları ile temel bir okuma seviyesini ilişkilendirir.

50. Ortak Linkler : Bağlantılı bağlantılar kendilerini muhtemelen sıralamalarınızı incitmez. Ancak çok fazla kullanıcınız varsa, Google’ın algoritması, “ zayıf satış ortağı ” olmadığınızdan emin olmak için diğer kalite sinyallerine daha fazla önem verebilir .

51. HTML hataları / W3C doğrulaması : Çok sayıda HTML hatası veya özensiz kodlama, düşük kaliteli bir sitenin işareti olabilir. Tartışmalı olsa da, SEO’daki çoğu iyi kodlanmış bir sayfanın kalite sinyali olarak kullanıldığını düşünmektedir.

52. Alan Yetkisi : Her şey eşit olduğunda, yetkili bir alandaki bir sayfa daha az yetki alan bir alandaki bir sayfadan daha üst sıralarda yer alacaktır.

alan derecelendirmesi53. Page ‘s PageRank: Mükemmel bir şekilde ilişkili değil. Ancak, bir çok otoriteye sahip sayfalar, çok fazla bağlantı yetkisi olmaksızın sayfalarda yer alma eğilimindedir .

54. URL Uzunluğu: Fazla uzun URL’ler, bir sayfanın arama motoru görünürlüğünü zedeleyebilir. Aslında, bazı endüstri araştırmaları, kısa URL’lerin Google’ın arama sonuçlarında küçük bir etkiye sahip olduğunu tespit etmiştir .

URL uzunluğu255. URL Yolu : Ana sayfaya daha yakın bir sayfa, bir sitenin mimarisinde derinlere gömülü sayfalara karşı hafif bir yetkilendirme artışı sağlayabilir.

56. İnsan Editörleri: Google asla doğrulanmamış olmasına rağmen , insan editörlerin SERP’leri etkilemesine izin veren bir sisteme patent vermiştir.

57. Sayfa Kategorisi: Sayfanın görüntülendiği kategori bir alaka düzeyi sinyalidir. Benzer bir kategorinin parçası olan bir sayfa ilgisiz bir kategoride yayınlanan bir sayfaya kıyasla alaka düzeyini artırabilir.

58. WordPress Etiketleri: Etiketler WordPress’e özgü alaka düzeyi sinyalidir. Yoast.com’a göre :

“SEO’nuzu geliştirmenin tek yolu, bir içerik parçasını diğerine ve daha özel olarak da birbirleriyle bir grup gönderiye bağlamaktır.”

59. URL’deki anahtar kelime : Bir başka alaka düzeyi sinyali. Bir Google temsilcisi yakın zamanda bunu “ çok küçük bir sıralama faktörü ” olarak adlandırdı. Ama yine de bir sıralama faktörü.

60. URL Dizesi: URL dizesindeki kategoriler Google tarafından okunur ve bir sayfanın neyle ilgili olduğuna dair bir sinyal verebilir:

61. Referanslar ve Kaynaklar: Araştırma makaleleri gibi referansları ve kaynakları öne sürmek kalitenin bir işareti olabilir. Google Kalite Kılavuzu , denetleyicilerin belirli sayfalara bakarken kaynaklara dikkat etmeleri gerektiğini belirtmektedir: “Bu, uzmanlığın ve / veya yetkili kaynakların önemli olduğu bir konudur…”. Ancak Google, harici bağlantıları bir sıralama sinyali olarak kullandığını reddetmiştir .

62. Madde İşaretleri ve Numaralı Listeler: Madde işaretleri ve numaralı listeler, içeriğinizi okuyucular için daha kolay ve kullanıcı dostu hale getirmeye yardımcı olur. Google, büyük olasılıkla mermi ve sayılarla içeriği kabul eder ve tercih edebilir.

Site Haritasında Sayfa 63. Öncelik: Öncelik Bir sayfa verilir sıralaması etkileyebilir sitemap.xml dosyasıyla.

64. Çok Fazla Giden Bağlantı: Yukarıda bahsedilen Kalite rater belgesine göre:

65. Diğer Anahtar Kelime Miktarı Sayfa Sıraları: Bu sayfa diğer birkaç anahtar kelime için sıralıysa, Google’a dahili bir kalite göstergesi verebilir.

66. Sayfa Yaşı: Google yeni içeriği tercih etse de, düzenli olarak güncellenen eski bir sayfa daha yeni bir sayfadan daha iyi performans gösterebilir.

67. Kullanıcı Dostu Düzeni: Google Kalite Kılavuzu Belgesini tekrar alıntılamak:

68. Park edilmiş Alan Adları : Aralık 2011’de Google güncellemesi , park edilmiş alanların arama görünürlüğünü azaltmıştır.

69. Yararlı İçerik: Backlinko okuyucu Jared Carrizales’in belirttiği gibi, Google “kalite” ile “yararlı” içerik arasında ayrım yapabilir.

Site Düzeyinde Faktörler

Site düzeyinde faktörler

70. İçerik, Değer ve Benzersiz Analizler Sağlar: Google , özellikle zayıf satış ortağı sitelerine yeni veya yararlı herhangi bir şey getirmeyen siteleri cezalandıracağından mutlu olduğunu belirtmiştir .

71. Bize Ulaşın Sayfası: Yukarıda belirtilen Google Kalite Belgesi, siteleri “uygun miktarda iletişim bilgisi” ile tercih ettiklerini belirtmektedir. İletişim bilgileriniz whois bilgilerinizle eşleşiyorsa, varsayılan bonus.

72. Domain Trust / TrustRank: Pek çok SEO, “TrustRank” ın çok önemli bir sıralama faktörü olduğuna inanıyor. Ve “güvene dayalı arama sonucu sıralaması” başlıklı yeni bir Google Patent’i bunu destekliyor gibi görünüyor

73. Site Mimarisi: İyi bir araya getirilmiş site mimarisi (örneğin, bir silo yapısı), Google’ın içeriğinizi tematik olarak düzenlemesine yardımcı olur . Ayrıca, Googlebot’un sitenizin tüm sayfalarına erişmesine ve bunları dizine eklemesine yardımcı olabilir.

74. Site Güncellemeleri: Birçok SEO, web sitesinin güncellemelerinin – özellikle de siteye yeni içerik eklendiğinde – site çapında bir tazelik faktörü çalıştığına inanmaktadır. Google son zamanlarda algoritmalarında “yayınlama sıklığı” kullandığını reddetmesine rağmen .

75. Site Haritasının Varlığı: Bir site haritası, arama motorlarının sayfalarınızı daha kolay ve daha kapsamlı bir şekilde dizine ekleyerek görünürlük düzeyini artırmasına yardımcı olur.

76. Site Çalışma Zamanı : Site bakımı veya sunucu sorunlarından kaynaklanan çok fazla kesinti, sıralamanızı zedeleyebilir (hatta düzeltilmediğinde deenksasyona neden olabilir ).

77. Sunucu Konumu : Sunucu konumu, sitenizin farklı coğrafi bölgelerde ( kaynak ) bulunduğu yeri etkiler . Coğrafi spesifik aramalar için özellikle önemlidir.

78. SSL Sertifikası : Google, HTTPS’nin bir sıralama sinyali olarak kullanıldığını onaylamıştır .

79. Hizmet Şartları ve Gizlilik Sayfaları : Bu iki sayfa, Google’a bir sitenin internet’in güvenilir bir üyesi olduğunu bildirmesine yardımcı olur.

80. Sitede Kopyalanan Meta Bilgileri : Sitenizdeki meta verileri kopyalamak, sayfanızın tüm görünürlüğünü azaltabilir. Aslında, bunlardan çok fazlasına sahipseniz Search Console sizi uyarır.

81. Breadcrumb Gezinme: Bu, kullanıcıların (ve arama motorlarının) bir sitede nerede olduklarını bilmelerine yardımcı olan, kullanıcı dostu bir site mimarisi stilidir

Google şunları söylüyor : “Google Arama, sayfadaki bilgileri arama sonuçlarında kategorilere ayırmak için bir web sayfasının gövdesinde ekmek kırığı işaretlemesi kullanıyor.”

82. Mobil Cihaz Optimize Edilmiş: Google, mobil cihazlardan yapılan tüm aramaların yarısından fazlası ile sitenizin mobil kullanıcılar için optimize edildiğini görmek ister . Aslında, Google artık mobil uyumlu olmayan web sitelerini cezalandırıyor

83. YouTube: YouTube videolarına SERP’lerde tercihli muamele yapıldığından şüphe yoktur (muhtemelen Google’ın sahibi olduğu için):

Aslında, Arama Motoru Aracısı , YouTube.com trafiğinin Google Panda’dan sonra önemli ölçüde arttığını tespit etti .

84. Site Kullanılabilirliği: Kullanması veya gezinmesi zor bir site, sitede geçirilen zamanı azaltarak, görüntülenen sayfalarda ve hemen çıkma oranını (diğer bir deyişle, RankBrain sıralama faktörleri ) dolaylı olarak sıralamaya neden olabilir .

85. Google Analytics ve Google Search Console’un kullanımı:Bazıları, sitenize bu iki programın yüklenmesinin sayfanızın dizinini geliştirebileceğini düşünür. Ayrıca, Google’ın daha fazla veriyi işe yarayacak şekilde sıralamasını doğrudan etkileyebilirler (yani, daha geri dönüş oranınız, geri bağlantılarınızdan yönlendirme trafiği alıp almadığınız vb.). Bununla birlikte, Google bunu bir efsane olarak reddetti .

86. Kullanıcı yorumları / Site itibarı: Bir sitenin Yelp.com gibi sitelerde saygınlığı, Google’ın algoritmasında önemli bir rol oynar. Google , bir site İnternet sitemizi inceledikten sonra, müşterileri bir yandan basın ve bağlantılar elde etmek amacıyla müşterileri parçalara ayırdıktan sonra, çevrimiçi incelemeyi nasıl kullandıklarına dair nadiren samimi bir taslak yayınladı .

Backlink faktörleri

87. Etki Alanı Yaşını Bağlama: Eski etki alanlarındaki geri bağlantılar, yeni etki alanlarından daha güçlü olabilir.

88. Kök Alan Adlarını Bağlama: 1 milyon Google Arama sonuçlarından oluşan bu endüstri çalışmasından görebileceğiniz gibi, referans alanların sayısı Google’ın algoritmasındaki en önemli sıralama faktörlerinden biridir .

Etki Alanları89. Ayrı C Sınıfı IP’lerden Bağlantıların Sayısı: Ayrı sınıf IP adreslerinden alınan bağlantılar, size bağlantı veren sitelerin daha geniş bir genişliğini önerir ve bu da sıralamalarda yardımcı olabilir .

90. Sayfa Bağlantı Sayfaları : Toplam bağlantı sayfası sayısı – aynı alan adında olsa bile – sıralamalarda bir etkiye sahiptir .

91. Backlink Çapa Metni : Google’ın orijinal algoritmasının bu açıklamasında belirtildiği gibi :

Açıkçası, çapa metni öncekinden daha az önemlidir (ve aşırı optimize edildiğinde, bir web spam sinyali olarak çalışır ). Ancak, anahtar kelime açısından zengin bağlantı metni hala küçük dozlarda güçlü bir alaka düzeyi sinyali gönderir.

92. Alt Tag (Görüntü Bağlantıları için) : Alt metin görüntüler için çapa metni görevi görür.

93. .edu veya .gov Alanlarından Linkler : Matt Cutts , TLD’nin bir sitenin önemini etkilemediğini belirtmiştir . Ancak bu, SEO’ların .gov ve .edu TLD’ler için algoda özel bir yer olduğunu düşünmelerini engellemez.

94. Sayfa Bağlama Yetkisi: Yönlendiren sayfanın otoritesi (PageRank), Google’ın ilk günlerinden beri ve hala geçerli olduğu için çok önemli bir sıralama faktörü olmuştur .

95. Etki Alanını Bağlama Yetkisi : Gönderen alanın yetki alanı , bağlantının değerinde bağımsız bir rol oynayabilir .

96. Rakiplerden Linkler: Aynı SERP’deki diğer sayfalardan alınan linkler, belirli bir anahtar kelime için bir sayfanın sıralamasında daha değerli olabilir.

97. “Beklenen” Web Sitelerinin Bağlantıları: Bazı SEO’lar spekülatif olsa da, sektörünüzdeki bir dizi “beklenen” siteden bağlantı verilene kadar Google’ın web sitenize tam olarak güvenmeyeceğini düşünüyor.

98. Kötü Mahallelerden Linkler: “Kötü mahalleler” denilen linkler sitenize zarar verebilir .

99. Misafir Mesajları: Misafir yayınlarından gelen bağlantılar hala geçerlilik kazansa da, büyük olasılıkla gerçek yayın bağlantıları kadar güçlü değildir (ayrıca “ büyük ölçekli ” konuk yayınları sitenizi sorun haline getirebilir).

100. Reklamlardan Linkler: Google’a göre, reklamlardan yapılan bağlantılar nofollowed olmalıdır. Ancak, Google’ın reklamlardan takip edilen bağlantıları belirleyip filtreleyebilmesi olasıdır.

101. Ana Sayfa Yetkilendirme: Bir sayfanın ana sayfasının linkleri, bir sitenin ve dolayısıyla bağlantının – ağırlığının değerlendirilmesinde özel bir önem taşıyabilir.

102. Nofollow Linkler: Bu SEO’nun en tartışmalı konularından biridir. Google’ın konuyla ilgili resmi sözü şudur:

Hangisi en azından bazı durumlarda yaparlar . Belirli bir nofollow bağlantıları içermesi, doğal olmayan ve doğal olmayan bir bağlantı profilini de gösterebilir.

103. Link Türlerinin Çeşitliliği: Tek bir kaynaktan gelen linklerinizin doğal olmayan büyük bir yüzdesine sahip olmak (ör. Forum profilleri, blog yorumları) webspamın bir işareti olabilir. Öte yandan, çeşitli kaynaklardan gelen bağlantılar doğal bir bağlantı profilinin bir göstergesidir.

104. “Sponsorlu Bağlantılar” ya da Link Çevresindeki Diğer Kelimeler: “Sponsorlar”, “link partnerleri” ve “sponsorlu linkler” gibi kelimeler bir linkin değerini azaltabilir.

105. Bağlamsal Bağlantılar: Bir sayfanın içeriğine yerleştirilen bağlantılar, boş bir sayfada bulunan veya sayfanın başka bir yerinde bulunan bağlantılardan daha güçlü olarak kabul edilir.

106. Aşırı 301 Sayfayı Yeniden Yönlendir: Bir Web Yöneticisi Yardım Videosu’na göre, 301 yönlendirmelerden gelen geri bağlantılar, bir PageRank’i sulandırır .

107. Dahili Bağlantı Bağlantısı Metni : Dahili bağlantı bağlantı metni başka bir alaka düzeyi sinyalidir. İç bağlantılar muhtemelen dış sitelerden gelen metinlerden daha az ağırlığa sahip olsa da.

108. Bağlantı Başlığı İlişkilendirme : Bağlantı başlığı (bir bağlantının üzerine geldiğinizde görünen metin) zayıf bir alaka düzeyi sinyali olarak da kullanılabilir.

109. Yönlendirme Alanının Ülke TLD’si: Ülkeye özgü üst düzey alan adı uzantılarından (.de, .cn, .co.uk) bağlantılar almak, o ülkede daha iyi sıralamanıza yardımcı olabilir.

110. Bağlantı Konumu İçeriği: Bir içerik parçasının başlangıcındaki bağlantılar içeriğin sonuna yerleştirilen bağlantılardan biraz daha fazla ağırlık taşıyabilir .

111. Sayfadaki Bağlantı Konumu: Bir sayfada bir bağlantının görüntülendiği yer önemlidir. Genelde, bir sayfanın içeriğine yerleştirilmiş bir bağlantı, altbilgi veya kenar çubuğu alanındaki bir bağlantıdan daha güçlüdür .

112. Etki Alanı Uygunluğunu Bağlama: Benzer bir yerdeki bir siteden gelen bir bağlantı, tamamen ilgisiz bir siteden bir bağlantıdan çok daha güçlüdür .

113. Sayfa Düzeyinde İlgililik: İlgili bir sayfanın bir bağlantısı da daha fazla değer kazandırır.

114. Başlıktaki Anahtar Kelime: Google, sayfanızın anahtar kelimesini içeren sayfalardan bağlantılara (“Uzmanlara bağlantı veren uzmanlar”) daha fazla sevgi katmaktadır.

115. Pozitif Bağlantı Hızı: Pozitif bağlantı hızına sahip bir site genellikle sitenizin popülaritesini artırdığını gösterdiği için SERP desteğini alır .

bağlantı hızı116. Negatif Bağlantı Hızı: Kapak tarafında, negatif bağlantı hızı, popülerliği azaltan bir sinyal olarak sıralamaları önemli ölçüde azaltabilir.

117. “Hub” sayfalarından Linkler: Hilltop Algoritması , belli bir konu üzerinde en iyi kaynak (veya hub) olarak kabul edilen sayfalardan bağlantıların alınmasının özel bir tedavi olduğunu öne sürmektedir.

118. Yetki Sitelerinden Link: Bir “otorite sitesi” olarak kabul edilen bir siteden bir link, muhtemelen nispeten az bilinmeyen bir alandan bir bağlantıdan daha fazla meyve suyu geçirir.

119. Vikipedi Kaynağı olarak bağlanmıştır: Linkler nofollow olmasına rağmen, birçoğu Wikipedia’dan bağlantı almanın arama motorlarının gözünde birazcık daha fazla güven ve otorite sağladığını düşünmektedir.

120. Eş Zamanlar: Geri bağlantılarınızın etrafında görünme eğilimi gösteren kelimeler, Google’a bu sayfanın ne hakkında olduğunu bildirmesine yardımcı olur .

Bağlantı-ko-alıntılar121. Backlink Yaş: göre bir Google patenti , eski bağlantılar yeni basılmış geri daha sıralamasında güç var.

122. Gerçek Sitelere ve “Sploglara” İlişkin Bağlantılar: Blog ağlarının çoğalması nedeniyle Google, “gerçek sitelerden” gelen bağlantılara sahte bloglardan daha fazla ağırlık vermektedir. Bu ikisi arasında ayrım yapmak için marka ve kullanıcı etkileşimi sinyallerini kullanıyorlar.

123. Doğal Bağlantı Profili: “Doğal” bağlantı profiline sahip bir site, güncellemelere açıklık kazandıracak siyah şapka stratejileri kullananlardan daha yüksek ve daha kalıcı olacak.

124. Karşılıklı Bağlantılar: Google’ın Bağlantı Şemaları sayfası, kaçınmak için bir bağlantı şeması olarak “Aşırı bağlantı alışverişi” listelemektedir.

125. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik Bağlantıları:Google , gerçek site sahibi tarafından yayınlanan UGC ve içeriği belirleyebilir . Örneğin, resmi WordPress.com bloğundan bir bağlantının besttoasterreviews.wordpress.com adresinden bir bağlantıdan çok farklı olduğunu biliyorlar.

126. 301’den Linkler: 301 yönlendirmelerden gelen linkler, doğrudan bir linke kıyasla biraz meyve suyu kaybedebilir. Ancak Matt Cutts,301’lerin doğrudan bağlantılara benzediğini söylüyor

127. Schema.org Kullanımı: Mikro biçimleri destekleyen sayfalar, sayfaların üstündedir. Bu, doğrudan bir destek veya mikro biçimlendirmeli sayfaların daha yüksek bir SERP TO’suna sahip olması gerçeğidir:

128. Siteyi Bağlama Güvencesi: Size bağlanan sitenin güvenilirliği, size ne kadar “TrustRank” iletildiğini belirler.

Sayfadaki Giden Bağlantıların Sayısı: PageRank sonludur. Yüzlerce dış bağlantıya sahip bir sayfada bulunan bir bağlantı, bir avuç dış hat bağlantısı olan bir sayfadan daha az PageRank geçirir.

130. Forum Bağlantıları: Endüstriyel düzeyde spam yapma nedeniyle, Google forumlardan bağlantıyı önemli ölçüde düşürebilir .

131. İçeriği Bağlayan Kelime Sayısı: 1000 kelimelik bir gönderinin bir bağlantısı, 25 kelimelik bir kod parçasının içindeki bir bağlantıdan daha değerlidir.

132. İçeriği Bağlama Kalitesi: İyi yazılan ya da eğrilmiş içerikten elde edilen bağlantılar, iyi yazılmış içeriğe göre çok fazla değer aktarmaz.

133. Sitewide Linkler: Matt Cutts , site içi bağlantıların tek bir bağlantı olarak sayılacak şekilde “sıkıştırıldığını” onaylamıştır .

Kullanıcı etkileşimi

Kullanıcı etkileşimleri

134. RankBrain: RankBrain , Google’ın AI algoritmasıdır. Birçoğu, ana amacının, kullanıcıların arama sonuçlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğunu ölçmek olduğuna inanmaktadır (ve sonuçları buna göre sıralamak).

135. Bir Anahtar Kelime için Organik Tıklama Oranı : Google’a göre , TO’da daha fazla tıklanan sayfalar, söz konusu anahtar kelime için bir SERP artışı sağlayabilir.

136. Tüm Anahtar Kelimeler için Organik TO : Bir sitenin sıraladığı tüm anahtar kelimeler için organik TO’su, insan tabanlı, kullanıcı etkileşim sinyali (başka bir deyişle, organik sonuçlar için bir “ Kalite Puanı ) olabilir.

137. Hemen Çıkma Oranı: SEO’daki herkes hemen çıkma oranı sorununu kabul etmez, ancak Google’ın kullanıcılarını kalite testçisi olarak kullanmanın bir yolu olabilir (sonuçta, yüksek bir hemen çıkma oranına sahip sayfalar muhtemelen bu anahtar kelime için mükemmel bir sonuç değildir). . Ayrıca, SEMRush tarafından yapılan yeni bir çalışma, hemen çıkma oranı ile Google sıralaması arasında bir korelasyon buldu.

hemen çıkma oranı seo138. Doğrudan Trafik: Google’ın siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini (ve ne sıklıkta) belirlemek için Google Chrome’dan veri kullandığı doğrulanmıştır . Çok sayıda doğrudan trafiğe sahip siteler, çok az doğrudan trafik alan sitelere kıyasla daha yüksek kaliteli sitelerdir. Aslında, az önce bahsettiğim SEMRush çalışması, doğrudan trafik ve Google sıralamaları arasında anlamlı bir ilişki bulundu .

139. Trafiği Tekrarla : Tekrar ziyaret eden sitelerde bir Google sıralaması yükselebilir.

140. Pogostikleme: “Pogosticking” özel bir sıçrama türüdür. Bu durumda, kullanıcı, sorgularının yanıtını bulmak amacıyla diğer arama sonuçlarına tıklar.

Pogosticking

İnsanların Pogostick’den aldıkları sonuçlar önemli ölçüde sıralanabilir .

141. Engellenen Siteler : Google, bu özelliği Chrome’da durdurdu. Ancak, Panda bu özelliği bir kalite sinyali olarak kullanmıştır . Dolayısıyla, Google hala bir varyasyon kullanabilir.

142. Chrome Yer İşaretleri: Google’ın Chrome tarayıcı kullanım verilerini topladığını biliyoruz . Chrome’da işaretlenmiş sayfalar bir destek alabilir.

143. Yorum Sayısı: Çok sayıda yorumu olan sayfalar, kullanıcı etkileşimi ve kalitenin bir işareti olabilir. Aslında, bir Google çalışanı yorumların sıralamayla “çok” yardımcı olabileceğini söyledi .

144. Bekleme Süresi: Google , “bekleme süresi” ne çok yakından önem vermektedir: kullanıcıların bir Google aramasından geldiklerinde sayfanızda ne kadar zaman geçirdikleri. Bu, bazen “uzun tıklamalar ve kısa tıklamalar” olarak da adlandırılır. Kısacası: Google, Google arama yapanların sayfanızda ne kadar zaman geçirdiğini ölçer. Ne kadar uzun zaman harcadı, o kadar iyi.

Özel Google Algoritması Kuralları

Özel Google algoritması kuralları

145. Sorgu Tazelik Hakkı: Google, yeni sayfalara belirli aramalar için destek sağlar .

146. Sorgu Çeşitliliğe Hak Ediyor: Google, “Ted”, “WWF” veya “ruby” gibi belirsiz anahtar kelimeler için SERP’ye çeşitlilik ekleyebilir .

147. Kullanıcı Tarama Geçmişi : Bunu muhtemelen kendiniz fark etmişsinizdir: Ziyaret ettiğiniz web siteleri, aramalarınız için sık sık SERP desteği sağlar.

148. Kullanıcı Arama Geçmişi: Arama zinciri , daha sonraki aramalar için arama sonuçlarını etkiler . Örneğin, “incelemeler” için arama yaparsanız ve “toaster” kelimelerini aratırsanız, Google’ın SERP’lerde daha yüksek toast makinesi inceleme sitelerini sıralaması daha olasıdır.

149. Öne Çıkan Snippet’ler: SEMRush çalışmasına göre , Google, içerik uzunluğu, biçimlendirme, sayfa yetkisi ve HTTP’lerin kullanımı kombinasyonuna dayalı olarak Öne Çıkan Snippet’leri seçer.

150. Coğrafi Hedefleme: Google, yerel bir sunucu IP’sine ve ülkeye özgü alan adı uzantısına sahip sitelere öncelik verir.

151. Güvenli Arama: Güvenli Arama açık olan kişiler için küfürlü kelimeler veya yetişkinlere uygun içeriğe sahip arama sonuçları görünmez .

152. Google+ Çevreleri: Google+ aslında öldürülmüş olsa da, Google, Google Plus Çevrelerinize eklediğiniz yazarlar ve siteler için daha yüksek sonuçlar gösterir.

153. “YMYL” Anahtar Kelimeler: Google , “Paranız veya Hayatınız” anahtar kelimeleri için daha yüksek içerik kalitesi standartlarına sahiptir.

154. DMCA Şikayetleri: Google’ın yasal olmayan DMCA şikayetleri olan “downranks” sayfaları .

155. Domain Diversity : “ Bigfoot Update ” olarak adlandırılan sözde her SERP sayfasına daha fazla alan adı ekledi.

156. İşlemsel Aramalar : Google bazen, alışveriş arama ile ilgili anahtar kelimeler için, uçuş aramaları gibi farklı sonuçlar görüntüler.

157. Yerel Aramalar: Google yerel aramalar için genellikle “normal” organik SERP’lerin üzerindeki yerel sonuçları yerleştirir.

158. En Çok Okunan Haberler kutusu: Belirli anahtar kelimeler En Çok Okunan Haberler kutusunu tetikler:

159. Büyük Marka Tercihi: Vince Güncellemesinden sonra , Google büyük markalara belirli anahtar kelimeler için destek vermeye başladı.

160. Alışveriş Sonuçları: Google bazen Google Alışveriş sonuçlarını organik SERP’lerde gösterir

161. Görüntü Sonuçları: Google görüntüleri bazen normal, organik arama sonuçlarında görünür.

162. Paskalya Yumurtası Sonuçları: Google’da bir düzine kadar Paskalya Yumurtası sonuçları vardır . Örneğin, Google görsel aramada “Atari Koparma” yı aradığınızda, arama sonuçları oynatılabilir bir oyuna dönüşür (!). Bunun için Victor Pan’a bağır .

163. Markalar için Tek Site Sonuçları: Alan veya marka odaklı anahtar kelimeler , aynı siteden birkaç sonuç ortaya çıkarır .

164. Payday Kredileri Güncellemesi: Bu, “ çok spam sorgularını ” temizlemek için tasarlanmış özel bir algoritmadır .

Marka Sinyalleri

Marka sinyalleri

165. Marka Adı Çapa Metin: Markalı çapa metni basit ama güçlü bir marka sinyalidir.

166. Markalı Aramalar: İnsanlar markaları arar . Kullanıcılar markanızı Google’da ararsa, bu Google’ın sitenizin gerçek bir marka olduğunu gösterir.

167. Marka + Anahtar Kelime Aramaları: Kullanıcılarmarkanızla birlikte belirli bir anahtar kelime arar mı (örneğin: “Backlinko Google sıralama faktörleri” veya “Backlinko SEO”)? Öyleyse, kullanıcılar bu anahtar kelimenin markalı olmayan sürümünü Google’da aradığında Google size bir sıralama artışı verebilir.

168. Sitenin Facebook Sayfası ve Beğenileri Var: Markalar, çok sayıda beğeni içeren Facebook sayfalarına sahip olma eğilimindedir.

169. Sitede Takipçileri olan Twitter Profili var: Çok sayıda takipçiye sahip Twitter profilleri, popüler bir markayı işaret ediyor.

170. Resmi Linkedin Şirket Sayfası: Çoğu gerçek işletmede şirket Linkedin sayfaları var.

171. Bilinen Yazarlık: Şubat 2013’te, Google CEO’su Eric Schmidt ünlü olarak şunları iddia etti:

“Arama sonuçlarında, doğrulanmış çevrimiçi profillere bağlı bilgiler, bu doğrulama olmadan içerikten daha üst sıralarda yer alacaktır. Bu, çoğu kullanıcının doğal olarak en üstteki (doğrulanmış) sonuçları tıklamasıyla sonuçlanacak.”

172. Sosyal Medya Hesaplarının Meşruiyeti: 10.000 takipçisi ve 2 yayını olan bir sosyal medya hesabı muhtemelen çok sayıda etkileşime sahip 10.000 takipçisi güçlü bir hesaptan çok daha farklı yorumlanabilir . Aslında, Google, sosyal medya hesaplarının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu belirlemek için bir patent başvurusunda bulundu.

173. En Çok Okunan Haberlerdeki Marka Görüşleri: Her zaman Top Stories sitelerinde gerçekten büyük markalar var. Aslında, bazı markalar ilk sayfada kendi web sitelerinden bir haber bülteni bile var:

174. Bağlantısız Marka Mentions: Markalar bağlantı kurulmadan bahsedilmektedir. Google , köprülü olmayan markalara bir marka sinyali olarak bakar .

175. Tuğla ve Harç Yeri: Gerçek işletmelerin ofisleri var. Bir sitenin büyük bir marka olup olmadığını belirlemek için Google’ın konum verileri için balık tutması mümkündür.

Site İçi Web Sitesi FaktörleriSite içi web spam faktörleri

176. Panda Cezası: Düşük kaliteli içeriğe (özellikle içerik çiftliklerine ) sahip siteler, bir Panda cezasıyla vurulduktan sonra aramada daha az görünür hale gelir .

177. Kötü Mahallelere Bağlantılar: “Kötü mahallelere” bağlantı vermek – spam eczane veya maaş kredisi siteleri gibi – arama görünürlüğünüzü zedeleyebilir.

178. Yönlendirmeler: Gizli yönlendirmeler büyük bir hayır değil . Yakalanırsa, bir site sadece cezalandırılmamış, ancak dizine eklenmiş olabilir.

179. Pop-up’lar veya “Distracting Ads”: Resmi Google Rater Kılavuz Belgesi , pop-up’ların ve dikkat dağıtıcı reklamların düşük kaliteli bir sitenin işareti olduğunu söylüyor.

180. Geçiş Reklamı Pop-up’ları: Google, tam sayfa “geçiş reklamı” pop-up’larını mobil kullanıcılara görüntüleyen siteleri cezalandırabilir.

181. Site Aşırı Optimizasyonu: Evet, Google , sitelerini aşırı optimize ettiği için insanları cezalandırıyor . Bu içerir: anahtar kelime doldurma, başlık etiketi doldurma, aşırı anahtar kelime dekorasyon.

182. Gibberish İçeriği: Google Patent , Google’ın “anlamsız” içeriği nasıl tanımlayabileceğini özetlemektedir; bu, eğrilmiş veya otomatik olarak oluşturulmuş içeriği dizinden filtrelemek için yararlıdır.

183. Kapı Sayfaları: Google, gösterdiğiniz sayfanın, en sonunda kullanıcının gördüğü sayfa olmasını ister. Sayfanız insanları başka bir sayfaya yönlendiriyorsa, bu bir “Giriş Sayfası” dır. Söylemeye gerek yok, Google, Kapı Sayfalarını kullanan siteleri sevmiyor .

184. Katlamanın Üstündeki Reklamlar: “ Sayfa Düzeni Algoritması”, siteyi katın üzerinde çok sayıda reklam (ve çok fazla içerik içermeyen) ile cezalandırır.

185. Bağlı Ortaklık Bağlantılarını Gizleme: Bağlı kuruluş bağlantılarını gizlemeye çalışırken çok uzaklaşmak ( özellikle gizleme ile) bir ceza getirebilir.

186. Fred: 2017’de başlayan bir dizi Google güncellemesine verilen bir takma ad . Arama Motoru Aracına göre , Fred “kullanıcılarına yardımcı olmak için geliri artıran düşük değerli içerik sitelerini hedefliyor.”

187. Affiliate Sites: Google’ın bağlı kuruluşların en büyük hayranıolmadığı bir sır değildir . Ve pek çoğu, ortaklık programları ile para kazanan sitelerin ekstra incelemeye alındığını düşünüyor.

188. Otomatik Üretilen İçerik: Google, otomatik olarak oluşturulan içerikten anlaşılır bir şekilde nefret etmektedir . Sitenizin bilgisayar tarafından oluşturulmuş içeriği dışarı pompaladığından şüphelenirse, bu bir cezaya veya dizine eklenmesine neden olabilir.

189. Fazla PageRank Heykeltraşlığı: PageRank heykeltraşlığıylaçok uzaklara gitme – tüm giden bağlantıları takip etmeden – sistemi oynamanın bir işareti olabilir.

190. IP Adresi Spam Olarak İşaretlendi: Sunucunuzun IP adresi spam olarak işaretlenmişse , bu sunucudaki tüm siteleri etkileyebilir .

191. Meta Tag Spamming: Meta etiketlerde de anahtar kelime doldurma işlemi gerçekleştirilebilir. Google, algoyu oynatmak için başlık ve açıklama etiketlerine anahtar kelimeler eklediğinizi düşünürse, sitenize bir ceza vermiş olabilir.

Site İçi Web Sitesi Faktörleri

Site dışı web spam faktörleri

192. Bağlantıların Doğal Olmayan Akışı : Aniden (ve doğal olmayan) bir bağlantı akışı, sahte bağlantıların kesin bir işareti.

193. Penguen Penaltı: Google Penguin tarafından vurulmuş siteler, aramada önemli ölçüde daha az görünür. Görünüşe göre, Penguin şimdi tüm web sitelerini cezalandırarak kötü linkleri filtrelemeye odaklanıyor .

194. Düşük Kalite Bağlantılarının Yüksek Yüzdeli Bağlantı Profili: Siyah şapka SEO’larının (blog yorumları ve forum profilleri gibi) yaygın olarak kullandığı kaynaklardan gelen birçok bağlantı, sistemin oyun oynamanın işareti olabilir.

195. Domain Relevancy’ı Bağlama: MicroSiteMasters.com tarafından yapılan ünlü analiz , ilgisiz sitelerden doğal olarak yüksek miktarda bağlantıya sahip sitelerin Penguin’e daha duyarlı olduğunu buldu.

196. Doğal Olmayan Bağlantılar Uyarı: Google, binlerce “Google Search Console tarafından tespit edilen doğal olmayan bağlantılar bildirimi” mesajlarını gönderdi. Bu genellikle , zamanın% 100’üne rağmen bir sıralama düşüşünden önce gelir .

197. Düşük Kalite Dizini Bağlantıları: Google’a göre , düşük kaliteli dizinlerden elde edilen veriler bir cezaya neden olabilir.

198. Widget Linkler: Google , kullanıcılar sitelerinde bir “widget” yerleştirdiğinde otomatik olarak oluşturulan bağlantıların sahibi olur.

199. Aynı C Sınıfı IP’den Bağlantılar: Aynı IP sunucusundaki sitelerden doğal olmayan miktarda bağlantı elde etmek, Google’ın bağlantılarınızın bir blog ağından geldiğini belirlemesine yardımcı olabilir .

200. “Zehir” Çapa Metin: Sitenize işaret eden “zehir” çapa metnine (özellikle eczane anahtar kelimelerine) sahip olmak, spam veya saldırıya uğramış bir sitenin işareti olabilir. Her iki durumda da sitenizin sıralamasını bozabilir.

201. Doğal Olmayan Bağlantı Başlığı: 2013 Google Patent, Google’ın bir sayfaya bağlantı akı olup olmadığını nasıl belirleyebileceğini açıklar. Bu doğal olmayan bağlantılar devalüe olabilir.

202. Makaleler ve Basın Bültenleri Linkleri: Makaleler dizinleri ve basın bültenleri, Google’ın şu anda bu iki bağlantı kurma stratejisini birçok durumda bir “bağlantı şeması” olarak gördüğü noktaya istismar edilmiştir.

203. El ile Yapılan İşlemler: Bunların çeşitli türleri vardır , ancak çoğu siyah şapka bağlantı binasıyla ilgilidir.

204. Satış Linkleri: Satış linkleri yakalanmak arama görünürlüğünü zedeleyebilir .

205. Google Sandbox: Aniden bağlantı akışı sağlayan yeni siteler, bazen arama görünürlüğünü geçici olarak sınırlandıran Google Sandbox’a yerleştirilir .

206. Google Dance: Google Dance, sıralamaları geçici olarak sallayabilir. Bir Google Patentine göre , bu, bir sitenin algoritmayı oynamaya çalışıp çalışmadığını belirlemek için bir yol olabilir.

207. Reddetme Aracı: Kullanımı Reddetme Aracı negatif SEO kurbanı siteler için manuel veya algoritmik ceza kaldırabilir.

208. Yeniden Değerlendirme İsteği : Başarılı bir yeniden değerlendirme talebi bir cezayı kaldırabilir.

209. Geçici Bağlantı Şemaları: Google, spam içerikli bağlantılar oluşturan ve hızlı bir şekilde kaldıran kişilere yakalanmıştır. Ayrıca geçici bir bağlantı şeması olarak da bilin .

Sonuç

Bu oldukça uzun bir liste ve özetlemek gerekirse, 2018’deki en önemli Google sıralama faktörleri şunlardır:

 • Etki Alanları
 • Organik tıklama oranı
 • Alan Kurumu
 • Mobil kullanılabilirlik
 • Bekleme süresi
 • Toplam geri dönüş sayısı
 • Içerik kalitesi
 • Sayfa İçi SEO

Şimdi sizden haber almak istiyorum Bu listeden hangi SEO sıralama faktörü sizin için yeniydi Her durumda da, aşağıda bir yorum bırakarak bana bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Google Sıralamasını etkileyen Faktörler için yorumda bulun

  Google Sıralamasını etkileyen Faktörler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google Sıralamasını etkileyen Faktörler için ilk yorumu yapabilirsin.