Domain Yaşı SEO için Ne Kadar Önemli?

Domain Yaşı SEO için Ne Kadar Önemli? Sık sık webmaster forumları tarihi boyunca sorulan en sık sorulardan biridir, SEO için alan kayıt yaşının ne kadar önemli olduğunu. Bu sorunun arkasındaki noktalar şunlardır:

 • iyi kurulmuş siteler eski alan adlarına sahiptir, bu yüzden ters mantıklarla, eski bir alanın sitenin iyi kurulmuş olduğu anlamına gelmesi gerekir;
 • spam gönderenler, alan adlarını hızlı bir şekilde kaydettirir ve bırakırlar; bu nedenle, mantıksal olarak spam olan siteler genellikle yeni kayıtlı alan adlarına sahip olurlar.

Genel olarak, web yöneticileri alan yaşının güçlü bir sıralama faktörü olmadığını kabul eder, ancak görüşler farklılık gösterir

 1. hiç bir faktör olamaz;
 2. milyonlarca başka faktörde sadece tek bir küçük faktör oynayabilir (ama yine de);
 3. Çok önemlidir (örneğin bu tartışmanın çoğu katılımcısı gibi görünüyor).


Google’ın , WebmasterWorld forumu tarafından incelenen 03/31/2005 tarihli “ Geçmiş Verilere Dayalı Bilgi Alma ” patenti , Google’ın alan adı kaydı (1) ve yenileme (2) tarihlerine baktığını ima eden bu söylentilerden sorumluydu:

(1)… bir belgenin kayıtlı olduğu bir alanın, belgenin başlangıç ​​tarihinin bir göstergesi olarak kullanılabileceği tarih.

(2) Gayri meşru ve meşru etki alanlarını ayırt etmek için belirli sinyaller kullanılabilir. Değerli (meşru) alanlar genellikle birkaç yıl önceden ödenirken , kapı (gayri meşru) alan adları nadiren bir yıldan fazla süredir kullanılmaktadır . Bu nedenle, bir alanın gelecekte sona ermesi, bir alanın meşruiyetini ve dolayısıyla bunlarla ilişkili belgeleri tahmin etmede bir faktör olarak kullanılabilir.

Patent oldukça basitken (resmi versiyonuna artık online olarak erişilemediğinden, silinmiş olabilir), etki alanı yaş faktörü hem abartılmış hem de yanlış yorumlanmıştır . Anlayışım basit: Etki alanı kayıt tarihi , bir web sitesinin kalitesi veya güvenilirliği için konuşamıyor.

 • Alan adları kaydedilebilir, ancak uzun süre kullanılmaz (park edilmiş);
 • yeni alanlar yüksek kurulu şirketler için kullanılabilir (eski alan 301 ile yeni alana yönlendirme);
 • Bir alan adı yıllardır gayri meşru amaçlar için kullanılabilir ve daha sonra ilk kayıt tarihinden herhangi bir değişiklik yapılmadan “iyi” bir kişi / şirkete satılabilir.

Böylece tüm anlaşmazlığa ilişkin kararım şu şekildedir

 1. Web sitesi yaşı (ve backlink profil yaşı) gerçekten önemli olan şeydir;
 2. Etki alanı yaşı, yalnızca damping faktörü olarak küçük bir rol oynayabilir – yani , arama motoruna bunun spam / gayri meşru bir site olabileceğini gösteren faktörlerden biri ;
 3. Eski alan adları geçmiş kayıtlarından dolayı daha fazla ağırlık taşıyabilir (yani eski backlink’ler onlara işaret eder) – bu düşünmek için iyi bir nokta olabilir ancak markanız hakkında ciddi iseniz, kurulmuş bir alanın zaten dernekler olduğunu ve Geçmişe sahip olduğunuzdan ve fethetmek zor olabilir.

Sonuç: eskiden alınmış bir domain elbette size zarar göstermeyecektir, ancak pek yardımcı olmayacağını da belirtmek isterim. Bu yüzden bir eski domain almak yerine yeni bir domain satın almak ve yolunuza istikrarlı bir şekilde devam etmenizi önerebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Domain Yaşı SEO için Ne Kadar Önemli? için yorumda bulun

  Domain Yaşı SEO için Ne Kadar Önemli? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Domain Yaşı SEO için Ne Kadar Önemli? için ilk yorumu yapabilirsin.