Google Chrome ‘Önbellek bekleniyor’

Google Chrome ‘Önbellek bekleniyor’ Bazı kullanıcılar, Chrome tarayıcılarının rasgele durduğunu / donmakta olduğunu bildiriyorlar. Görünen bir hata mesajı olmamasına rağmen, alt kısımdaki ilerleme çubuğu ‘ Önbellek bekleniyor ‘ bölümüne takılı kaldı Sorunun çoğunlukla Windows 10’da Chrome tarayıcısının bir SSD sürücüsüne kurulu olduğu durumlarda meydana geldiği bildiriliyor. Etkilenen kullanıcıların çoğu donma / duraklamanın yaklaşık 20-30 yıl sürdüğünü, ardından tarayıcı normal davranışına geri döndüğünü bildirdi.

Chrome’da ‘Önbellek bekleniyor’ sorununa neden olan nedir?

Bu sorunu çeşitli kullanıcı raporlarına ve etkilenen diğer kullanıcıların sorunu çözmek için kullandıkları onarım stratejilerine bakarak araştırdık. Topladığımıza göre, bu belirli hata mesajını tetikleyen son birkaç ortak senaryo var.

 • SSD yazma önbelleği çok hızlı doluyor – Görünüşe göre, bu davranış çoğunlukla tarayıcının çok fazla tutarlı bant genişliği gerektiren bir işlemden dosyaları önbelleğe alması gerektiğinde ortaya çıkar. Bazı katı hal sürücülerinde (SSD), bu işlem önbelleği çok hızlı bir şekilde doldurarak tarayıcının donmasına neden olur. Bu özel durumda, genellikle etkili olan düzeltme, SSD’deki Yazma Önbelleğini devre dışı bırakmak veya her sayfa yüklenmeden önce önbelleği temizleyecek bir uzantı kurmaktır.
 • Bozuk tarayıcı profili – Bu belirli sorun, bozuk bir kullanıcı profilinden de kaynaklanabilir. Kendini benzer bir durumda bulan birçok kullanıcı, sorunu yeni bir kullanıcı profili oluşturarak veya Chrome ayarlarını varsayılan ayarlara sıfırlayarak çözmeyi başardı.

Bu rahatsız edici Google Chrome davranışını çözmenin yollarını arıyorsanız, bu makale size birkaç sorun giderme adımı sağlayacaktır. Aşağıda, aynı sorunu çözmek için mücadele eden diğer kullanıcıların kullandığı bir yöntem koleksiyonu keşfedeceksiniz.

Yana ‘Önbellek bekleniyor’  mesele bu davranışı tetikleyebilir birden potansiyel suçluları vardır, size verildikleri sırayla aşağıdaki yöntemleri takip öneriyoruz. Onlara verimlilik ve önem derecesine göre sipariş verdik, bu nedenle bunlardan biri kendi senaryonuz için sorunu çözmek zorunda.

SSD sürücüsünde Yazma Önbelleğini Devre Dışı Bırakma

Bu özel sorunla karşılaşan bazı kullanıcılar, sorunun artık SSD (Katı Hal Sürücüsü) üzerindeki yazma önbelleğini devre dışı bıraktıktan sonra meydana gelmediğini bildirdi .

SSD’nizdeki yazma önbelleğini devre dışı bırakmak hızlı bir düzeltme gibi gözükse de, sürücünün yazmasını yavaşlatacağını unutmayın. Bu özellik, verilerin başlangıçta DRAM veya SLC NAND içerisinde saklanmasına ve daha sonra yazma işlemlerini önemli ölçüde hızlandıran NAND sürücüsüne yazılmasına izin verir.

‘ Önbellek bekleniyor ‘ hatasını gidermek için bu tepkilerle yaşamaya hazırsanız , SSD sürücünüzdeki yazma önbelleğini devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın . Ardından, “ devmgmt.msc ” yazın ve Aygıt Yöneticisini açmak için Enter tuşuna basın.
 2. İçinde Aygıt Yöneticisi , genişletmek Disk sürücüleri açılır menüsünden.
 3. SSD sürücünüze sağ tıklayın ve Özellikler üzerine tıklayın  Birden fazla SSD sürücünüz varsa, Google Chrome’u yüklediğiniz sürücüyü sağ tıklayın.
 4. İçinde Özellikler SSD sürücünün menüsüne gidin Politikalar sekmesi ve ilişkili onay kutusunu devre dışı cihazda yazma önbelleğini etkinleştir.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra hala sorunla karşılaşıyorsanız veya yazma önbelleğini devre dışı bırakmayı içermeyen farklı bir yöntem arıyorsanız, aşağıdakine geçin.

Not: Bu yöntem etkili değilse, aşağıdaki sonraki yöntemlere başlamadan önce yazma önbelleğini yeniden etkinleştirmek için yukarıdaki adımları tersine çevirmeyi unutmayın.

Yeni bir kullanıcı tarayıcısı profili oluşturma

Google Chrome’daki “ Önbellekte bekletme ” sorununu çözmede bazen etkili olan bir başka düzeltme, Chrome’da yeni bir kullanıcı tarayıcı profili oluşturmaktır. Bu, kullanıcı tercihlerinizi ve yer işaretlerinizi kaybetmenize neden olur, ancak bu yöntem sizin için sorunu çözerse, onları yeni profilinize kolayca aktarabilirsiniz.

Google Chrome’da yeni bir kullanıcı tarayıcı profili oluşturmak için yapmanız gerekenler.

 1. Mevcut profilinizin simgesine tıklayın (sağ üst köşe). Ardından, yeni açılan menüden İnsanları yönet üzerine tıklayın .İnsanları Yönet menüsüne erişme
 2. Ardından, sonraki menüden, Kişi Ekle’ye tıklayın.
 3. Yeni profil için bir ad ve simge ekleyin , ardından Chrome için yeni bir tarayıcı profili oluşturmak için Ekle’yi tıklayın. Google Chrome’da yeni bir kullanıcı profili ekleme
 4. Chrome daha sonra yeni oluşturulan profile oturum açarak yeniden başlatılır. Sorunun daha önce ‘ Önbellekte bekleniyor ‘ hatasını tetikleyen aynı davranışı kopyalayarak çözülüp çözülmediğini test edin. 

Not: Sorunun artık olmadığını görürseniz, eski yer işaretlerinizi ve diğer kullanıcı tercihlerinizi almak için Google hesabınızla kolayca oturum açabilirsiniz.

Bu yöntem ‘Önbellekte bekletme’ hatasını çözmenize izin vermediyse, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

Chrome’un tarayıcı ayarlarını varsayılanlara sıfırla

Birkaç kullanıcı, Chrome tarayıcı ayarlarını sıfırladıktan sonra sorunun artık meydana gelmediğini bildirdi. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu tüm kullanıcı tercihlerini, başlangıç ​​öğelerini ve uzantıları geri alınamaz bir şekilde sıfırlayacaktır, bu nedenle yalnızca sonuçları anlarsanız yapın.

Chrome’un tarayıcı ayarlarını varsayılan ayarlara getirmenin yolları:

 1. Ekranın sağ üst bölümünde, daha fazla simgeye (üç nokta) tıklayın, ardından Ayarları seçin.
 2. İçinde Ayarlar menüsünden, ekranın alt tarafına doğru ilerleyin ve tıklayın Gelişmiş gizli ayarlarını açmak için.
 3. Sıfırla ve temizle altında , Ayarları varsayılan ayarlarına geri yükle’yi tıklayın.
 4. Chrome ayarlarınızın varsayılanlara sıfırlanmasını istediğinizi onaylamak için Ayarları sıfırla’yı tıklayın.
 5. Tarayıcınız sıfırlandıktan sonra, uygulamayı yeniden başlatın ve ‘Önbellekte beklemede’ sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

Hala aynı ‘Önbellekte bekliyor’ sorunu ile karşılaşıyorsanız, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

‘Önbellek ‘ uzantısı kullanma

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sorunu çözmeyi başaramamışsa, büyük olasılıkla bir uzantı yoluyla bunu yapabileceksiniz. Klasik Önbellek Killer, bir sayfayı yüklemeden önce tarayıcı önbelleğinizi otomatik olarak temizleyen bir Chrome uzantısıdır. Sorun, önbellek verilerinin bozulmasından kaynaklanıyorsa, bu sorunu çözecektir.

Classic Cache Killer’ı kurmak için yapmanız gerekenler:

 1. Bu bağlantıyı ziyaret edin ( burada ) ve Klasik Önbellek Killer uzantısını bilgisayarınıza kurmak için Chrome’a ​​Ekle düğmesine tıklayın. Classic Cache Killer uzantısını yükleme
 2. Kurulumu onaylamak için Eklenti ekle üzerine tıklayın.
 3. Klasik Önbellek Katil uzantısı yüklendikten sonra etkinleştirmek için simgesine (sağ üst köşe) tıklayın.Klasik Önbellek Katil uzantısını etkinleştirme
 4. Uzantı etkinleştirildikten sonra, bir sayfa yüklemeden önce tarayıcınızın önbelleğini otomatik olarak temizler. Aynı uzantı simgesine tıklayarak kolayca kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Google Chrome ‘Önbellek bekleniyor’ için yorumda bulun

  Google Chrome ‘Önbellek bekleniyor’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google Chrome ‘Önbellek bekleniyor’ için ilk yorumu yapabilirsin.