Gmail ve Google için iki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir?

Gmail ve Google’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir? Şifrenizi unuttuğunuzda veya kaybettiğinizde, kimliğinizi doğrulamak ve sıfırlamak için daha önce tanımladığınız başka bir e-mail adresinize size e-posta gönderilir. Bu, e-posta, diğer tüm çevrimiçi hesaplarınızın altın anahtarı haline getiriyor. E-posta şifrenizi yedeklemek için ikinci bir kimlik doğrulama katmanı olmadan ele geçirilirse, saldırgan diğer hesaplarınıza domino etkisi ile kolayca erişebilir.

Gmail hesabınız için 2FA’yı hemen etkinleştirebilirsiniz; böylece daha güvenli yeni ayarlarınız Google Drive ve Google + gibi diğer Google hizmetleri için geçerli olacaktır. Google buna ” iki adımlı doğrulama ” diyor; ancak fikir aynı kalıyor: Giriş yapmanız (telefonunuz gibi) ve bildiğiniz bir şeyi (şifreniz) gerektiriyorsa, hesabınızın ek bir koruma katmanı var demektir.

  1. Sağ üst köşedeki profil resminizi tıklayın ve “Hesabım” ı tıklayın. Hesap sayfanızdan “Oturum açma ve güvenlik” i seçin.
  2. “Şifre ve oturum açma yöntemi” nin altındaki “2 Adımlı Doğrulama” seçeneğini belirtin.
  3. Bu noktada, hesabınızda oturum açma değişiklikleri yapmadan önce Google şifrenizi girmenizi ve tekrar oturum açma talebinde bulunabilir.
  4. Artık 2FA kurabilirsiniz. “Başlamak” ı tıklayın.
  5. Telefon numaranızı giriniz. Bu numaradan kısa mesaj ve / veya sesli çağrı alabilmeniz gerekir. Hangisini tercih edeceğinizi seçin ve “Deneyin” seçeneğini tıklayın.
  6. Tıkladıktan hemen sonra, bir metin almanız veya kodunuzla görüşmeniz gerekir. “G-” öneki olmadan sadece sayıları girin ve “İleri” yi tıklayın.
  7. “Aç” ı tıklayın.

Artık 2 Adımlı Doğrulama ayarları sayfasına geri dönersiniz. Burada, metin / çağrı alamayacağınız için “alternatif” bir ikinci faktör oluşturabilirsiniz.  Google’ın Kimlik Doğrulayıcı uygulaması popüler bir seçenektir: Ücretsiz, bir kerelik şifreler üretir ve Facebook, Dropbox ve Microsoft da dâhil olmak üzere bir dizi hizmet tarafından desteklenir.

Ayrıca Gmail’inize üçüncü taraf cihazlarda veya bir iPad veya iPhone, Thunderbird veya Outlook gibi uygulamalardan erişirseniz uygulama şifreleri oluşturmanız istenecektir. Uygulama şifreleri, bir kerelik doğrulama kodunu kullanarak giriş yapmayı desteklemeyen cihazlar ve uygulamalar içindir. Çoğu zaman, yalnızca her uygulama veya cihaz için bir defa bir uygulama şifresi doğrulamanız ve girmeniz gerekecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gmail ve Google için iki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir? için yorumda bulun

    Gmail ve Google için iki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gmail ve Google için iki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir? için ilk yorumu yapabilirsin.