Facebook’ta Anket Nasıl Oluşturulur

Facebook’ta Anket Nasıl Oluşturulur Pew Araştırma Merkezi’ne göre,  Facebook hala internetteki baskın sosyal medya platformlarından biri ve geniş bir demografik yelpazeden kullanıcılara sahip. Ayrıca,  Facebook kullanıcılarının en az dörtte üçü günde en az bir kez siteye giriş yapıyor. Anketlerin kitlenizi Facebook’a dahil etmesine ve tercihlerini, ilgi alanlarını ölçmesine ve geri bildirim üretmesine yardımcı olması şaşırtıcı değil.

Facebook Anketleri nedir?

Facebook Anketleri sosyal medya platformunun yaygın olarak kullanılan özelliklerinden biridir. Kitlenize soru sormanızı ve kişisel bir anket yapmanızı sağlar. Bu anketin konusu veya konusu Facebook’un kurallarını ihlal etmediği sürece herhangi bir şey olabilir. Sayfanız için bir anket oluşturduğunuzda, genellikle kitlenizin seçmesi gereken yalnızca iki seçenekle sınırlandırılırsınız. Ancak, grup anketleri için seçenekler sınırsızdır ve ankete katılan kullanıcılar kendi seçeneklerini ekleyebilir. Peki, bu anketlerin yararı nedir?

Facebook’ta Anket Nasıl Oluşturulur

Facebook Anketlerinin Avantajları

1. Platforma daha fazla katılım – Google gibi Facebook da yayınlarınızın görünürlüğünü etkileyen kendi algoritmasına sahiptir. Bunun nedeni içeriğinizin doğası veya kitlenizin bunlara ilgisizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bunları test etmek ve kitlenizle marka katılımınızı artırmak için Facebook Anketlerini kullanabilirsiniz.

2. Takipçinizin görüşleri – SEO, SMO, çok kanallı pazarlama ve diğer karmaşık dijital pazarlama stratejilerinden önce markalar, birincil kaynakları olarak anketlere ve odak gruplarına güveniyordu. Anketler markanızla ilgili değerli veriler elde etmenizi sağladığından bu günle hala ilgilidir. Kullanıcılarınızın markanızla ilgili neler hissettiklerini bilmek ve iyileştirmeler hakkında önerilerde bulunmak için Facebook’ta anket yapabilirsiniz.

3. Gönderilerinizin erişimini artırır – Anketler genellikle daha fazla kişiyle etkileşime girer. Bu nedenle, Facebook algoritması gönderileri anketlerle destekliyor ve daha fazla kişiye ulaşmanıza izin veriyor.

4. Dikkat Çekiyor – Görüntüler, Videolar sosyal medya platformlarında neredeyse herkes tarafından paylaşılıyor. Genellikle kaydırılır veya birkaç saniyeliğine bir bakış alırlar. Bunun yerine, monoton rutini kırabilir ve bir anket oluşturarak takipçinizin dikkatini çekebilirsiniz. 

Facebook Anketi nasıl oluşturulur?

Facebook anketi oluşturmanın birkaç yolu vardır. Bunlar aşağıda listelenmiştir:

İşletme veya Kişisel Sayfadaki Anketler

 1. Hesabınıza giriş yapın
 2. “Aklında ne var?” Yazan kutuyu tıklayın.
 3. Sayfanıza dizüstü veya masaüstünüzdeki bir tarayıcıdan erişiyorsanız, üç noktaya tıklayarak tam menüyü açabilirsiniz. Anket’i Fotoğraf / Videolar, Arkadaşlar etiketle ve daha fazlasını içeren çeşitli seçenekler arasında göreceksiniz. Mobil uygulamadaysanız, açılır menünün tamamında tam menüyü alırsınız ve bulana kadar aşağı kaydırmanız gerekir.
 4. Burada, “Bir Şey Sor” yazan büyük bir kutu ve ardından daha küçük seçenek kutuları bulacaksınız. Sorunuzu veya anketinizin konusunu büyük kutuda sorabilir ve seçenek kutularını istediğiniz seçeneklerle doldurabilirsiniz. Ayrıca seçenek olarak resim veya GIF ekleyebilirsiniz.
 5. Ardından, açılır listeden Süre’yi ve mevcut dört seçenek arasından seçim yapmanız gerekir. Seçenekler arasında bir gün, bir hafta, asla veya özel olabilir. Son seçenek, anketinizin ihtiyaç duyduğu tarihi seçmenizi sağlar. Bu işlemi tamamladıktan sonra Tamam’a tıklayın.
 6. Son olarak, anketi sayfanızda yayınlamak için Yayınla’yı tıklayın.

Etkinlik Sayfasındaki Anketler

 1. Facebook Hesabınıza giriş yapın
 2. Sol bölmede Etkinlikler’i tıklayın. Mobil uygulamayı kullanıyorsanız üst tarafa yakın Etkinlikler sekmesini bulabilirsiniz
 3. İstediğiniz etkinliği seçin
 4. Posta Oluştur kutusunun üst tarafında Anket Oluştur’u tıklayın
 5. Sorunuzu bu kutuya yazabilir ve aşağıdaki seçenek kutularındaki seçenekleri doldurabilirsiniz. Kişisel veya işletme sayfasında anket oluşturmaya benzer şekilde, bu seçenekler de resim ve GIF eklemenize izin verir
 6. Seçenek kutularının altındaki “+ Seçenek Ekle” yi tıklayarak daha fazla seçenek ekleyebilirsiniz.
 7. Anket Seçenekleri’ni tıklayın
 8. Varsayılan olarak “Herkesin Seçenek Eklemesine İzin Ver” ve “Kişilerin Birden Çok Seçenek Seçmesine İzin Ver” etkin
 9. Kitlenizin daha fazla seçenek eklemesine veya birden çok seçenek seçmesine izin vermek istemiyorsanız bunları temizleyebilirsiniz.
 10. Son olarak, anketi göndermek için Gönder’i tıklayın veya anketinizin istediğiniz bir zamanda yayınlanmasını sağlamak için Gönder açılır okundan “Gönderi Zamanla” yı seçebilirsiniz.

Messenger’daki Anketler

Birçoğumuz Facebook Messenger’daki bir grubun parçasıyız. Bir grup arkadaş veya iş bağlantısı olabilir. Facebook Messenger da anket oluşturmanıza izin verir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Facebook Messenger’da hedef grup sohbetinize gidin
 2. Masaüstü tarayıcı kullanıyorsanız, mesajlaşma penceresinin altında Anket Oluştur seçeneğini göreceksiniz. Mobil Messenger uygulamasında, sol alt köşedeki + düğmesinden açılan menüde bulacaksınız
 3. Sorunuzu “Bir Şey Sor” kutusuna yazın ve anket seçeneklerinizi doldurmak için “+ Seçenek Ekle” yi seçin
 4. Anketi grubunuzla paylaşmak için Anket Oluştur’a dokunun

Anketteki Seçenekler

Resim ve GIF eklemenin yanı sıra, anketlerinizdeki arkadaşlarınızı, konumunuzu ve hatta etkinlikleri etiketleme seçeneklerine de sahip olursunuz. Örneğin, arkadaşınızın grubuna bir film izleme kararını sormak üzere bir anket gönderirseniz, o filmin etkinlik sayfasını ve ziyaret edebileceğiniz tiyatronun etiket konumunu etiketleyebilirsiniz.

Genel Olarak

Facebook’ta anket oluşturmak, bireylerin, etkileyicilerin veya markaların kitlelerinin ilgi alanlarını, fikirlerini bilmelerini ve stratejilerini buna göre ayarlamalarını sağlar. Bir marka veya pazarlamacı olmasanız bile, anketler çeşitli durumlarda gerçekten uygun olabilir. Bir anket kullanmak kişisel olarak 50 veya 100 kişiden ilginç bir seminere veya eğlenceli bir etkinliğe katılmasını istemekten daha iyidir. Bir marka veya etkileyici olarak, anketlerinizden elde edilen sonuçları analiz ederek pazarlama stratejinizde daha etkili olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Facebook’ta Anket Nasıl Oluşturulur için yorumda bulun

  Facebook’ta Anket Nasıl Oluşturulur için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Facebook’ta Anket Nasıl Oluşturulur için ilk yorumu yapabilirsin.