FLAC ve WAV Dosya Formatları arasındaki fark nedir?

FLAC ve WAV Dosya Formatları arasındaki fark nedir? Bazı kullanıcılar, FLAC vs WAV arasında seçim yaparken hangisinin daha iyi olduğunun ya da neye yaradıklarını merak ediyorlar. Her ikisi de kayıpsız ses formatları olduğundan ve biri bu ikisi arasındaki farkın hangisinin diğerinden daha iyi olduğunu düşünebilir. Bazı web siteleri her iki dosya için de indirme seçeneği sunar. Bu makalede, FLAC ve WAV’ın ne olduğunu ve bu ikisi arasındaki farkın ne olduğuna dair bir makale yazmaya karar verdik.

Ücretsiz Kayıpsız Ses Codec Bileşeni (FLAC)

FLAC, popüler kayıpsız ses formatlarından biridir. Bu ses formatı MP3’e benzer, ancak orijinal sesin kalitesini kaybetmeden sıkıştırılır. FLAC, ZIP biçimi dosyalar için çalıştığından benzer şekilde çalışır. Ancak, FLAC ses formatı, sesi açmadan destekleyici müzik çalarlarla çalınabilir. FLAC, herkesin kodu değiştirmek ve yeniden dağıtmak için kullanması için ücretsiz ve açık kaynak kodludur.

Dalga Formu Ses Dosyası Biçimi (WAV)

WAV, IBM ve Microsoft tarafından geliştirilen ham ses sıkıştırılmamış biçimidir. WAV ses dosyaları orijinal kaynak sesin tam kopyalarıdır. Bu biçim, birçok platformdaki birçok müzik çalarda yaygın olarak desteklenir. WAV, kapsayıcı olarak bir dizi ses kodekini tutabilir, ancak çoğu zaman PCM kodlu ses bulunur.

FLAC ve WAV arasındaki fark

Bu ikisi arasında farklı olan ilk şey, FLAC’ın sıkıştırılmış format ve WAV’ın sıkıştırılmamış orijinal ses formatı olmasıdır. Sıkıştırılmış format olarak FLAC çoğunlukla ses dosyasının daha az yer kapladığından emin olmak için kullanılır. Oysa WAV, FLAC’a kıyasla çok daha fazla yer kaplayacak. Aynı ses dosyasını her iki biçimde karşılaştırırsanız, FLAC dosyası WAV dosyasının yarısı kadar olur.

Kayıp ses dosyalarının aksine, WAV ve FLAC her ikisi de kayıpsız ses formatlarıdır. FLAC formatı bile sıkıştırılır ve boyut küçülür, FLAC kayıpsız bir format olduğundan ses kalitesi kaybolmaz. FLAC sıkıştırılmış bir format olduğu için kullanıcı kaliteyi kaybetme konusunda endişelerin yersiz olduğnu belirmek isterim.

Depolama söz konusu olduğunda, bundan bahsettiğimiz gibi, FLAC WAV ile karşılaştırıldığında alanın yarısını kaplar. Ancak bu kullanıcının durumuna ve ses dosyalarıyla nasıl başa çıktığına bağlıdır. WAV dosyalarının aktarımı, yüklenmesi ve indirilmesi daha uzun sürerken, FLAC’nin yarısı zaman alacaktır. Kullanıcının WAV dosyalarını sınırlı bulut depolama alanında tutmak istememesi de olasıdır. Bu ses dosyalarını çalmaya gelince, WAV’ın daha fazla cihazda desteklendiğini ve FLAC’ın üçüncü taraf yazılımı olmadan daha az desteklendiğini unutmayın.

Kullanıcılar bu iki formatı istedikleri kadar ileri geri dönüştürebilirler, ancak yine de tam olarak aynı sesi alırlar. FLAC’ı WAV’a ve WAV’ı FLAC’a dönüştürmede yardımcı olabilecek birçok uygulama vardır. Sadece yer kazanmak için bile, kullanıcılar WAV dosyasını FLAC’a dönüştürebilir ve daha sonra, WAV’ı destekleyen müzik çalarlar için kullanmak üzere geri dönüştürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. FLAC ve WAV Dosya Formatları arasındaki fark nedir? için yorumda bulun

    FLAC ve WAV Dosya Formatları arasındaki fark nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak FLAC ve WAV Dosya Formatları arasındaki fark nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.