Excel’de Açılır Liste Nasıl Oluşturulur

6 dk okuma süresi

Excel’de Açılır Liste Nasıl Oluşturulur Excel’de bir açılır liste kullanmak, bir elektronik tabloya veri girmek için gereken süreyi büyük ölçüde azaltabilir. Neyse ki, Excel’de bir açılır liste oluşturmak çok kolaydır. 

Bunu yapmak için basitten gelişmişe birkaç yöntem vardır. Bu makalede bunu yapmanın her yolunu öğreneceksiniz.

Excel’de Açılır Liste Oluşturun: Basit Yöntem

Excel’de açılır liste oluşturmanın en kolay yolu, listeyi manuel olarak girmektir. Bu, yalnızca tek bir hücrede bir açılır listeye ihtiyaç duyduğunuz ve bunu sık sık güncellemeniz gerekmediği durumlar için idealdir.

Örneğin, insanlara bazı alanları doldurmalarını istediğiniz bir dosya gönderiyorsanız ve bir alanda basit bir seçenek listesi varsa, bu yöntem idealdir.

Basit yöntemi kullanarak bir açılır liste oluşturmak için:

1. Listenizi oluşturmak istediğiniz hücreyi veya hücreleri seçin.

2. Menüden Veri’yi seçin ve şeritte Veri Doğrulama’yı seçin.

3. Bu, bir Veri Doğrulama penceresi açacaktır. İzin Ver altındaki açılır listeyi seçin ve Liste’yi seçin.

4. Bu, listenizde olmasını istediğiniz öğeleri manuel olarak yazmanıza olanak tanır. Kaynak alanına her bir öğeyi virgülle ayırarak yazmanız yeterlidir.

5. Tamam’ı seçin. Şimdi, seçtiğiniz hücrenin yanında bir açılır ok olduğunu göreceksiniz. Bu oku seçtiğinizde, yazdığınız tüm öğelerin bu listeye dahil edildiğini göreceksiniz.

Bu, Excel’de açılır liste oluşturmanın en hızlı yöntemi olsa da, bakımı en zor olanıdır. Listeyi değiştirmek, doğrulama ayarlarına geri dönmeyi ve Kaynak alanını güncellemeyi gerektirir. 

Excel’de bu tür çok sayıda açılır liste oluşturursanız, bunları değiştirmek çok fazla çalışma gerektirebilir. Bu nedenle, bu yöntemi yalnızca tek hücreler ve değişmesini beklemediğiniz listeler için kullanmanız önemlidir. 

Excel’de Açılır Liste Oluşturun: Bir Aralık Kullanma

Daha esnek bir çözüm istiyorsanız, Excel’deki bir dizi başka hücreden listeniz için öğeler çekebilirsiniz. 

1. İlk önce, listenizde olmasını istediğiniz tüm öğeleri herhangi bir hücre sütununda listeleyin. Bunları geçerli elektronik tabloya veya başka bir sayfaya girebilirsiniz.

2. Hücreyi seçmek ve Veri Doğrulama penceresini başlatmak için yukarıdaki işlemi tekrarlayın. İzin Ver alanını Liste olarak ayarlayın. Bu sefer Kaynak alanına herhangi bir şey yazmak yerine bu alanın sağındaki yukarı ok simgesini seçin. Bu, liste öğelerinizi almak istediğiniz alanı seçmenizi sağlayan aralık seçimi seçeneğidir.

3. Tüm sayfayı görebilmeniz için Veri Doğrulama penceresinin kapandığını göreceksiniz. Fare işaretçisini, dahil etmek istediğiniz tüm liste öğelerini içeren tüm hücre aralığı boyunca aşağı sürükleyin. Bunu yapmayı bitirdiğinizde, seçim alanının sağındaki aşağı ok simgesini seçin. Bu, Veri Doğrulama penceresini tekrar genişletecektir.

4. Seçtiğiniz aralığın artık Kaynak alanında göründüğünü göreceksiniz. Bu ayarları kabul etmek için sadece Tamam’ı seçin. 

5. Şimdi, açılır liste olarak yapılandırdığınız hücrenin sağındaki açılır oku seçtiğinizde, az önce seçtiğiniz aralıktaki tüm öğeleri göreceksiniz.

Bu yaklaşımın güzel yanı, yalnızca aralıktaki herhangi bir hücreyi değiştirerek o listedeki herhangi bir öğeyi değiştirebilmenizdir. Orada yaptığınız herhangi bir değişiklik, kaynak olarak bu aralığı seçtiğiniz yerde oluşturduğunuz her açılır listeyi güncelleyecektir.

Bu yöntem, aynı liste öğelerini kullanarak çok sayıda hücreyi bir açılır listeye biçimlendirmek istediğinizde en iyisidir. Tek bir aralığın içeriğini, tüm bu listelerin öğelerini kontrol ettirebilirsiniz ve kaç tane olduğu önemli değildir.

Listenize Öğe Ekleme

Listelerinizi güncellemek için aralığınızdaki öğeleri değiştirmenin yanı sıra yeni öğeler de ekleyebilirsiniz. Aralık seçiminiz, seçtiğiniz ilk ve son hücrelerle sınırlı olduğundan, aralığın sonuna öğe ekleyemezsiniz.

Bunun yerine, aralığın ortasında bir yere yeni bir giriş eklemeniz gerekecek. Excel, bir hücre artırdığınız yeni aralığı dahil etmek için veri doğrulama ayarlarındaki aralık seçiminizi dinamik olarak günceller.

1. Kaynak aralığınızdaki herhangi bir hücreye sağ tıklayın ve açılır menüden Ekle’yi seçin.

2. Küçük seçim penceresinde Hücreleri aşağı kaydır’ı ve Tamam’ı seçin. Bu, aralıktaki tüm hücreleri birer birer aşağı kaydıracak ve seçtiğiniz yere boş bir hücre ekleyecektir.

3. Yeni oluşturduğunuz boş hücreye eklemek istediğiniz yeni öğeyi yazın.

Şimdi, oluşturduğunuz açılır liste hücresinin sağındaki aşağı ok simgesini seçtiğinizde, aralığa eklediğiniz yeni öğeyi göreceksiniz.

Bu, açılır listenize yeni öğeler eklemenin kolay bir yoludur, ancak birkaç ekstra adım gerektirir. Kesinlikle ürün yelpazenizin sonuna yeni bir ürün eklemek kadar basit değil. 

Bunu yapmak isterseniz, veri doğrulamasını aralığınıza göre nasıl yapılandırdığınızı değiştirmeniz yeterlidir. 

Listenize Dinamik Olarak Öğe Ekleme

Yeni öğeyi yapılandırılan aralığınızın sonuna yazarak açılır listenize öğe eklemenin daha uygun bir yolu için OFFSET işlevini kullanmanız gerekir.

Açılır liste hücresi seçiliyken, menüden Veri’yi ve şeritten Veri Doğrulama’yı seçin.

Veri Doğrulama penceresinde, Kaynağı aşağıdaki şekilde değiştirin:

=OFFSET($E$1,0,0,COUNTA($E:$E),1)


Değişim $ E $ 1 ve $ E: $ E içinde formül öğeleri listenizi girdikten sütunun harfini kullanmak. Bu yeni Veri Doğrulama yapılandırmasını onaylamak için Tamam’ı seçin.

Formül şu şekilde çalışır:

  • OFFSET işlevindeki 0 bağımsız değişkeni, sütunlara veya satırlara herhangi bir ofset uygulamamasını söyler.
  • COUNTA işlevinin çıkışı, OFFSET işlevine aralığın yüksekliğini söyler.
  • COUNTA işlevi, aralığınızı içeren sütunda boş olmayan hücrelerin sayısını sayar.

Şimdi, o sütuna ne zaman yeni bir değer ekleseniz, KAYDIR işlevinin yükseklik parametresi bir artar ve OFFSET işlevi, yeni girişinizi içerecek şekilde güncellenen tüm aralığı döndürür.

Bunu çalışırken görmek için, ürün yelpazenize yeni bir giriş eklemeniz yeterlidir. Açılır hücrenizin sağındaki açılır oku seçin ve açılır listede yeni girişinizin göründüğünü göreceksiniz.

Öğe listeniz uzunsa, sağdaki kaydırma çubuğunu kullanmanız gerekebileceğini unutmayın.

Excel’de Açılır Listeyi Kaldırma

Son olarak, bunu ayarladığınız hücrelerden herhangi birinden açılır menü seçeneğini kaldırmak isterseniz, o hücreyi seçin ve Veri Doğrulama penceresini tekrar açın.

İzin Ver açılır menüsünü Herhangi bir değer olarak değiştirin ve Tamam’ı seçin.

Bu ayarı değiştirdiğinizde hücrenin normale döneceğini göreceksiniz.

Excel’de Açılır Listeler Oluşturma

Excel’de bir açılır liste oluşturmak kolaydır ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçeneğiniz vardır. Seçtiğiniz yöntem, tek bir öğe listesiyle kaç hücreyi etkinleştirmeyi planladığınıza ve öğe listesinin ne kadar esnek olmasını istediğinize bağlıdır. Liste öğelerini sık sık değiştirmeyi planlıyorsanız, kesinlikle dinamik yaklaşımı kullanın.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x