Excel Dosyasını Parola Koruması Nasıl Yapılır

Excel Dosyasını Parola Koruması Nasıl Yapılır Microsoft Excel, dünyadaki en popüler elektronik tablo uygulaması olmaya devam ediyor. Excel elektronik tablo verileri genellikle hassastır ve kişisel veya finansal verileri içerir. Anlaşılır bir şekilde, Excel dosyalarınız için parola gibi ek koruma düşünebilirsiniz.

Herhangi bir Excel dosyasını, entegre Excel şifre aracı veya üçüncü taraf Excel şifre seçenekleri dahil olmak üzere çeşitli seçenekleri kullanarak şifre ile koruyabilirsiniz.

1. Tümleşik Aracı Kullanarak Bir Excel Sayfasını Parola ile Koruyun

Excel şifre koruması için ilk seçenek entegre bir araçtır. Microsoft Office paketinin tamamında, Excel elektronik tablolarınızı, Word belgelerinizi, PowerPoint sunumlarınızı vb. Korumak için kullanabileceğiniz bir parola koruma aracı vardır.

Excel’de Dosya> Bilgi’ye gidin. Çalışma Kitabını Koru’yu ve ardından açılır menüden Parola ile Şifrele’yi seçin.

Şimdi, Excel elektronik tablonuz için güvenli bir şifre girin. Parolanızın güçlü ve benzersiz olduğundan emin olun, Tamam’a basın, ardından onaylamak için parolanızı yeniden girin.

Bir dahaki sefere Excel elektronik tablosunu açmaya çalıştığınızda, parola giriş formuyla karşılaşacaksınız.

Microsoft Office Parola Koruması Ne Kadar Güvenli?

Microsoft Office 97-2003, RC4 olarak bilinen çok zayıf bir şifreleme standardı kullandı. Eski şifreleme algoritması, eski bir Excel belgesindeki şifreyi kırmayı inanılmaz derecede kolaylaştıran çok sayıda güvenlik açığına sahiptir.

Microsoft Office 2007-2013, yükseltilmiş bir şifreleme algoritması gördü ve çok daha güçlü AES-128 algoritmasına geçti. Office 2016-2019, mevcut teknolojiyi kullanarak makul bir süre içinde kırılamayan AES-256 şifreleme algoritmasını kullanır.

Ekstra Excel Korumaları

Microsoft Excel’in de birkaç ekstra güvenlik özelliği vardır:

  • Son Olarak İşaretle: Dosyayı tamamlandı olarak işaretler, bu da elektronik tablonun diğer kullanıcılarına herhangi bir değişiklik yapmamaları gerektiğini bildirir. Ancak, bir elektronik tabloyu son olarak işaretlemek, herhangi bir ek şifre koruması sağlamaz.
  • Geçerli Sayfayı Koruyun: Bir Excel sayfasını parolayla korurken çalışma kitabınızdaki belirli bir elektronik tabloya küçük bir ek koruma katmanı ekleyebilirsiniz. Excel dosyasına erişimi olan kişiler yine de elektronik tabloyu görebilir ancak doğru şifre olmadan herhangi bir değişiklik yapamaz. Bu seçenek için de farklı bir şifre kullanabilirsiniz.
  • Erişimi Kısıtla: Büyük kuruluşların, güvenlik şablonlarını veya diğer tanımlayıcıları kullanarak belirli kişilere erişimi kısıtlamak için kullanabileceği bir seçenek.
  • Dijital İmza Ekleme: Dijital imza seçeneği, dosyanın gönderen ve alıcı arasında değiştirilmediğini doğrular ve içeriğin aynı olmasını sağlar.

Özellikle bir Excel elektronik tablosunu paylaşıyorsanız, Excel elektronik tablo parola koruma seçeneğinin yanında ek güvenlik özelliklerinin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

2. 7-Zip

Birden çok Excel dosyasını aynı anda şifrelemek için harika bir yöntem, birden çok Excel dosyasını parolayla korumak için ücretsiz arşiv aracı olan 7-Zip’i kullanmaktır. Tek tek Excel dosyalarının tüm bir klasörünü şifrelemek için 7-Zip’i kullanabilirsiniz, tek seferde bir tane yerine tüm Excel elektronik tabloları seçimini parola ile koruyabilirsiniz.

İlk olarak, 7-Zip’in en son sürümünü indirin ve kurun. Yüklendikten sonra, Excel elektronik tablolarınızı içeren klasöre gidin. Şimdi, hepsini seçmek için fare imlecinizi parola ile korumak istediğiniz dosyaların üzerine sürükleyin. Alternatif olarak, farenizle tek tek dosyaları seçmek için CTRL tuşunu basılı tutun ve sol tıklayın.

Seçiminizi tamamladıktan sonra, 7-Zip arşiv seçeneklerini açmak için sağ tıklayın ve 7-Zip> Arşive Ekle’yi seçin . Şifreleme seçenekleri sağ taraftadır. Güçlü ve benzersiz bir şifre, ardından Enter tuşuna basın.

Şimdi, Excel herhangi açmadan önce bir parola girmelisiniz içeride arşivde. Ancak arşivin dışındaki elektronik tablolar şifre korumalı değildir. Parola korumalı olmayan Excel elektronik tablolarını (arşivin dışında) seçin ve silin.

3. Windows Şifreleme Dosya Sistemi

Windows Şifreleme Dosya Sistemi (EFS), tek tek dosyalar için Windows tümleşik şifreleme sistemidir. EFS, tam disk şifrelemesi için kullandığınız Bitlocker’dan farklıdır. Bunun yerine, EFS dosya bazında çalışır ve bir Excel elektronik tablosunu parola ile korumak için idealdir.

Dosyanızı şifrelemek üzere EFS kullanmak için Excel elektronik tablosuna sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Şimdi, Gelişmiş’i seçin, ardından verileri korumak için içeriği şifrele kutusunu işaretleyin. Tamam’a ve ardından Uygula’ya basın.

Şifreleme Uyarısı görünecektir. Tek bir dosyanın şifrelenmesinin belirli koşullar altında bir soruna neden olabileceğini ve tüm klasörü şifrelemenin daha fazla koruma sağladığını açıklar. Dosya sık erişilen bir klasördeyse, başka bir dosyaya her erişmek istediğinizde klasörün kilidini açmanız gerekir. Bunu aşmanın bir yolu, metin dosyanızı ayrı bir klasöre yerleştirmek ve bunu güvenli klasörünüz olarak kullanmaktır.

Seçiminizi onayladıktan sonra, Şifreleme Dosya Sistemi size şifreleme anahtarının yedeğini almak isteyip istemediğinizi soracaktır. Şifre çözme şifrenizi unutursanız şifreleme anahtarı yedeklemesini kullanabilirsiniz.

Şifreleme Anahtarı Yedeğinizi Dışa Aktarma

Ek güvenlik için şifreleme anahtarı yedeğinizi dışa aktarmayı seçerseniz, Microsoft Sertifika Verme Sihirbazı çalışacaktır. Sihirbaz, şifreleme anahtarınızın oluşturulması ve USB flash sürücü gibi harici bir ortam kaynağına aktarılması sırasında size rehberlik edecektir.

İlk sayfadan Kişisel Bilgi Alışverişi’ni seçin ve Tüm genişletilmiş özellikleri dışa aktar’ı işaretleyin . Sonraki sayfada, dosyalarınızı parolayla korumak için güvenli ve benzersiz bir parola girmelisiniz. Şifreleme türünü AES256-SHA256 Olarak değiştirin, ardından şifreleme anahtarı yedeğinize bir dosya adı verin. İşlemi tamamlamak için Bitir’e basın.

İşlem tamamlandığında, Not Defteri metin dosyası simgesinin üzerinde şifreleme durumunu gösteren küçük bir kilit simgesi göreceksiniz.

4. AxCrypt

Excel sayfalarını parolayla korumak için başka bir kullanışlı araç, kullanışlı ancak güçlü bir şifreleme aracı olan AxCrypt’tir.

AxCrypt’i indirin ve kurun. AxCrypt’i ilk çalıştırdığınızda, kurulumdan geçmeniz gerekecek. Önemli olarak, kayıt işlemi sırasında gerçek bir e-posta adresi sağlamalısınız, aksi takdirde ücretsiz AxCrypt lisansınızı alamazsınız. Kodu aldıktan sonra, devam etmeden önce kopyalayıp AxCrypt’e yapıştırın.

Ayrıca güçlü ve benzersiz bir AxCrypt şifresi oluşturmanız gerekir. AxCrypt parolası, Excel elektronik tablolarınız için şifreleme ve şifre çözme anahtarı görevi görür. AxCrypt uyarısına dikkat edin. Şifrenizi geri yüklemek, yalnızca dosyalarla ilişkili hesaba erişime izin verecektir. Eski bir parola ile korunan dosyaların şifresini çözmenize izin vermez.

Hazır olduğunuzda, bir Excel elektronik tablo dosyasını AxCrypt penceresine sürükleyip bırakın. AxCrypt’e giriş yaptıysanız, dosyalarınızı otomatik olarak şifreler. Benzer şekilde, AxCrypt’te oturum açtıysanız ve bir dosyayı açmaya çalışırsanız, bir parola istemi göstermeyecektir. AxCrypt’i kapatırsanız (bu da oturumunuzu kapatır), elektronik tabloyu açmaya çalıştığınızda bir parola istemi alırsınız.

Bir Excel Elektronik Tablosunu Parola ile Korumanın En İyi Yolu Nedir?

Eskiden, bir Excel dosyasını veya sayfasını parola ile korumak için Microsoft Office’in entegre parola korumasını kullanmak riskliydi. Şifreleme algoritması yeterince güçlü değildi ve birden çok güvenlik açığına sahipti, bu da onu kullanılamaz hale getiriyordu. Microsoft Office artık AES-256 kullandığından, Excel elektronik tablonuzdaki parola korumasının güvenilir olduğundan ve mevcut teknolojiyi kullanarak kırılmasının imkansız olduğundan emin olabilirsiniz.

Entegre parola koruması bir seferde yalnızca bir dosyayı işlediğinden, 7-Zip şifreleme seçeneğini de düşünebilirsiniz. Korumak istediğiniz çok sayıda Excel elektronik tablolarıyla uğraşıyorsanız, hepsini tek bir arşivde (güçlü ve benzersiz bir parola ile!) Korumak, AES-256 kullanan kullanışlı bir seçenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Excel Dosyasını Parola Koruması Nasıl Yapılır için yorumda bulun

    Excel Dosyasını Parola Koruması Nasıl Yapılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Excel Dosyasını Parola Koruması Nasıl Yapılır için ilk yorumu yapabilirsin.