bu dosya türüne güvenlik nedeniyle izin verilmiyor

5 dk okuma süresi

bu dosya türüne güvenlik nedeniyle izin verilmiyor WordPress kullanıcısı olarak, web sitenize bazı dosya türlerini yüklemeniz gerekebilir. Belki kullanıcıların dosya indirmesine izin veren bir web sitesi yapıyorsunuz veya belki de e-posta tercih formunuza indirilebilir bir teşvik eklemek istiyorsunuz.

Ancak, yakında WordPress’in belirli dosya türlerini yüklediğinizde WordPress’in beğenmediği bir dosyayı yüklemeyi denerseniz, “Üzgünüz, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenleriyle İzin Vermiyor” diyen bir hata mesajı alacaksınız.

Neyse ki, bu sorun için kolay bir çözüm var ve sizi adım adım ilerleteceğiz.

Maalesef, Güvenlik Nedenleriyle Bu Dosya Türüne İzin Verilmiyor ‘Hatası?

Her şeyden önce, bu çoğu blogcu ve WordPress kullanıcısı için yaygın bir hatadır. Bu yüzden, alarm veya panik olmayın. Sorun da kolayca düzeltilebilir.

WordPress’in kendi sistemi bu hatayı suçluyor. WordPress bir içerik yönetim sistemi olsa da, sisteme yalnızca birkaç dosya türünü kabul etmek için çok katı bir filtreleme sistemine sahiptir.

Ayrıca, WordPress’in desteklediği dosyalar listesinde olmayan bir dosyayı yüklemeye çalışırken , “Üzgünüm, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenleriyle İzin Verilmez” hatasıyla karşılaşırsınız.

Bu Hatanın Sebepleri Nedir?

Bildiğiniz gibi, farklı uygulama türleri tarafından kullanılan birçok farklı türde dosya vardır. Örneğin, .AI, Adobe Illustrator tarafından kullanılan çok yaygın bir dosya türüdür.

Bu dosya türü, tasarımcıları ve illüstratörleri çalışmalarını kaydetmek ve paylaşmak için yaygın olarak kullanılır. Ancak, dosya türü WordPress destekli dosyalar listesinde olmadığından, bir .AI dosyasını WordPress’e yüklemeye çalışırken “Üzgünüz, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenleriyle İzin Verilmiyor” hatası alırsanız şaşırmayın.

Varsayılan olarak WordPress’te izin verilen dosya türlerinin tam listesidir.

WordPress’in varsayılan olarak Illustrator gibi popüler ve yaygın dosya türlerini desteklememesi şaşırtıcıdır. Ve WordPress’in hala desteklemediği düzinelerce dosya türünden yalnızca biri.

Yani evet, bu sefer sizi bu kafa karıştırıcı hataya soktuğunuz için WordPress’i suçlayabilirsiniz. Ancak, istediğiniz herhangi bir dosya türünü yüklemek için bu sorunu manuel olarak düzeltebilirsiniz.

Hatası Nasıl Düzeltilir

“Üzgünüm, bu dosya türünün güvenlik nedenleri için izin verilmez” hatasını düzeltmenin iki basit yolu vardır. Eklenti ve diğeri kullanılarak gerekli bir yöntem, bir çekirdek WordPress dosyasını düzenlemeyi gerektirir.

Devam etmeden önce web sitenizi yedeklemenizi kesinlikle öneririz . Henüz bir yedekleme sisteminiz yoksa, ücretsiz bir eklenti kullanarak ayarlayabilirsiniz.

Mime türleri eklentisi kullanın

Pro Mime Türleri , Genişletilmiş Mime Türleri ve Güvensiz Mimetypes gibi, WordPress destekli dosyalar listesine kendi dosya türlerinizi eklemenize yardımcı olacak birkaç mime türü eklentisi vardır. Ne yazık ki, bu eklentilerin çoğu eski.

En son WordPress sürümlerini destekleyecek şekilde güncellendiğinden, eğitim için WP Add Mime Types eklentisini kullanıyoruz . İsterseniz farklı bir eklenti kullanmaktan çekinmeyin.

WP Add Mime Types Plugin’i yükle

Eklentiyi yüklemek için, WordPress panonuza giriş yapın ve Eklentiler >> Yeni Ekle’ye gidin.

WP AddMime Types  eklentisini arayın veeklentiyi etkinleştirmek için Kur ve ardından Etkinleştir düğmelerini tıklayın.

Eklentiyi Özelleştirin

Yüklemeden sonra, Mime Type Settings adlı Ayarlar sayfasında yeni bir sayfa görünecektir. Bu sayfadan, WordPress sistemine eklemek için belirli dosya türlerini ekleyebilirsiniz.

Eklemek istediğiniz dosya türünü arayın ve Değer Ekle kutusuna kopyalayıp yapıştırın. Eklemeye çalıştığınız dosya türü uzantısıyla ilgili tüm satırı kopyaladığınızdan emin olun.

Sonra değişiklikleri kaydetmek için Kaydet düğmesine tıklayın . Dosya türü etkinleştirildiğinde, listede kırmızı renkte vurgulanır.

Bu yöntemle ilgili tek sorun, mime tipi eklentilerin bile belirli dosya türlerinin eklenmesiyle ilgili sınırlamaları olduğudur. Örneğin, eklenti. II dosyalarının yüklenmesine izin vermiyor. Ancak, ikinci yöntem bu sorunu önlemenizi ve istediğiniz herhangi bir dosyayı yüklemenizi sağlar.

WP-Config Dosyasını Düzenleme

WP-Config.php , WordPress işlevlerinin çoğunu işleyen WordPress tarafından kullanılan çekirdek bir dosyadır. Belirli dosya türlerinin yüklenmesini önleyen sistemi devre dışı bırakmak için bu dosyayı düzenleyebilirsiniz. Bundan sonra, istediğiniz herhangi bir dosya türünü yükleyebilirsiniz.

Sunucunuza Erişin

WP-Config dosyasını bir FTP istemcisi uygulaması kullanarak veya sunucunuz CPanel’de oturum açarak ve Dosya Yöneticisi’ni kullanarak düzenleyebilirsiniz.

WordPress web sitenizin bulunduğu ve tüm WordPress çekirdek dosyalarının bulunduğu ortak klasöre gidin.

WP-Config.php dosyasını düzenleyin

Sonra WP-Config dosyasını açın ve düzenleyin.

Dosyayı açtıktan sonra,   /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */ / terimini arayın

Sonra aşağıda ki kodu yapıştırmak için kodu satırını üzerine ekleyin

define(‘ALLOW_UNFILTERED_UPLOADS’, true);

Hepsi Bu kadar!

Not: Eğer shh üzerinden bitnami çalıştırıyorsanız aşağıdaki kodu kullana bilirsiniz.

sudo chown -R bitnami:daemon /opt/bitnami/apps/wordpress/htdocs/wp-content
sudo chmod -R g+w /opt/bitnami/apps/wordpress/htdocs/wp-content

Hala aynı hatayı mı alıyorsun?

Yukarıdaki yöntemler, WordPress’te istediğiniz hemen hemen her tür dosyayı yüklemenize yardımcı olmak için hile yapmalıdır. Ancak yine de aynı hatayı alıyorsanız, barındırma sağlayıcınızla görüşmeyi denemeli ve yardımlarını aramalısınız.

Bazı web barındırmaları, güvenlik nedeniyle belirli dosya türlerinin yüklenmesini önler. Hatayı almaya devam ediyorsanız ve dosyayı WordPress’e yüklemeniz gerekiyorsa, barındırma sağlayıcısının müşteri desteğine başvurun ve dosya yüklemenizi engelleyen bazı filtreleri olup olmadığını görün.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x