Birden çok ISO dosyası usb nasıl çalışır

Birden çok ISO dosyası usb nasıl çalışır önyüklenebilir bir USB oluşturmak basittir. Rufus gibi son derece etkili ve kullanımı kolay birçok araç var. Ancak, birden çok ISO dosyasını çalıştırmak için kullanılabilen ve kullanımı kolay tek bir çoklu önyükleme USB oluşturmak istediğimiz zamanlar vardır.

YUMI, MultiBootUSB canlı USB oluşturucu, SARDU MultiBoot USB ve WinSetupFromUSB gibi çoklu önyüklemeli bir USB oluşturmak için birkaç seçenek vardır. Ancak bu yazılımları kullanmak konusunda her zaman isteksiz davrandım, çünkü normalde kullanımı kolay değil.

Ventoy, çoklu önyüklemeli USB flash sürücüler oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir araçtır. Diğer araçların aksine, içinde yeni bir işletim sistemini flaş etmek için USB sürücülerini tekrar tekrar biçimlendirmeye gerek yoktur. USB içine birden fazla ISO dosyası yerleştirilebilir ve buradan önyüklenebilir.

Neden Ventoy kullanıyorsunuz?

Ventoy’un en büyük yararı, sadece bir kez kurmanız gerekmesidir. USB sürücüsünde ayrı bir bölüm oluşturacaktır. Başka bir önyüklenebilir ISO görüntüsü eklemek istiyorsanız, görüntüyü bu bölüme kopyalamanız yeterlidir ve önyükleme için hazır olacaktır.

Microsoft’tan ve diğer Linux işletim sistemlerinden alınan tüm ISO görüntüleri aynı USB sürücü içinde taşınabilir.

Ventoy’u yapılandırma adımlarından geçelim.

Ventoy kullanarak çoklu önyüklemeli bir USB flash sürücü nasıl oluşturulur

 1. Ventoy kurulum paketini indirin. Ventoy dosyalarını ayrı bir klasöre çıkarın
 2. USB flash sürücüyü taktığınızdan ve ardından Ventoy2Disk uygulamasını çalıştırdığınızdan emin olun.
  ventoy
  Uygulama, yerel bilgisayardaki herhangi bir USB flash sürücüsünü otomatik olarak algılayacak ve Cihazın altında gösterecektir.
 3. Sıfırdan yeni bir kurulum yapmak istiyorsanız, Kur’a tıklayın . Bu, USB sürücüsünü biçimlendirecek ve üzerindeki tüm verileri kaldıracaktır. Ancak, yalnızca daha yeni Ventoy sürümüne yükseltmek istiyorsanız, Güncelle’ye tıklayın. Bu, mevcut ISO dosyaları da dahil olmak üzere USB flash sürücüdeki verilerde hiçbir değişiklik yapmayacaktır.

Lütfen Ventoy’un USB depolama cihazında iki bölüm oluşturacağını unutmayın. Bir bölüm USB’den önyükleme yapmak içindir, diğer bölüm ise ISO dosyalarını depolamak için kullanılabilir.

Çoklu önyüklemeli USB flash sürücüden nasıl önyüklenir

USB hazır olduğunda tek yapmanız gereken ISO dosyalarını kopyalamaktır. Ventoy’un yaratıcılarına göre 450’den fazla ISO görüntüsü test edildi. İşte test edilen görüntülerin bir listesi.

 1. Gerekli görüntü (ler) i kopyaladıktan sonra, USB’yi takılı tutun ve bilgisayarı yeniden başlatın.
 2. Geçici bilgisayar başlatma menüsünü açmak için F12’ye basın.
 3. Listede iki USB önyüklenebilir aygıt olacaktır. Ventoy menüsüne önyüklemek için EFI USB Aygıtını seçin.
  bilgisayar önyükleme menüsü f12
 4. Daha sonra ekran, önyüklemeyi seçebileceğiniz ve kuruluma devam edebileceğiniz USB’de bulunan ISO’ların bir listesini görüntüleyecektir.
ISO'ların Ventoy listesi
ISO’ların Ventoy listesi

Birden Fazla İşletim Sistemi Taşımak

Ventoy bununla ilgili: aynı USB sürücüsünde birden fazla işletim sistemi barındırmak ve aynı zamanda günlük taşınabilirlik için aynı USB’yi kullanmak. Yani, Ventoy kullanılarak biçimlendirildikten sonra bile normal bir USB sürücüsü olarak hala erişilebilir.

USB’ye daha fazla ISO dosyası eklemek için, ISO dosyasını kopyalayın, Windows Gezgini’ni kullanarak USB sürücüsüne gidin ve ISO’yu buraya yapıştırın. Bu kadar basit.

Bir ISO’yu kaldırmak isterseniz, USB sürücüsüne tekrar gidin ve kaldırmak istediğiniz işletim sisteminin ISO görüntüsünü silin. Hepsi bu kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. multi ISO Dosyası Birden çok ISO dosyası usb nasıl çalışır için yorumda bulun

  Birden çok ISO dosyası usb nasıl çalışır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Birden çok ISO dosyası usb nasıl çalışır için ilk yorumu yapabilirsin.