Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var

Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var Bu hata, Windows Image Acquisition sürücüsü bilgisayarınızda eksik olduğunda veya sürücü güncel olmadığında ve bir güncelleme gerektirdiğinde ortaya çıkar. Bu hata, tarayıcılarını Windows işletim sistemi ile kullanan kullanıcılar tarafından karşılaşılmaktadır. WIA sürücüsü, bilgisayarın görüntüleme bilgilerini tarayıcıya göndermesini sağlar ve bir Uygulama Programlama Arayüzü olarak işlev görür. Bu sorun, bilgisayarınıza WIA sürücüsünü indirip kurarak kolayca çözülebilir.

Yöntem 1: Windows Resim Alma (WIA) Hizmetini Yeniden Başlatın

Windows Image Acquisition hizmeti, farklı görüntüleme aygıtlarının bilgisayarınızla etkileşime girmesine ve bunun tersine olanak tanıyan bir sürücü yazılımıdır. Bazen hizmet yanıt vermeyi durdurur veya çok fazla bellek kullanıyor olabilir, bu nedenle sistemi sağlıklı tutmak için işlemleri ve bellek iş parçacıklarını geri dönüştürmek için yeniden başlatmamız gerekir.

 1. Windows Arama çubuğuna Hizmetler yazın ve yardımcı programı açmak için enter tuşuna basın.
 2. Windows Görüntü Alma (WIA) hizmetini bulun. Hizmete sağ tıklayın ve Özellikler’i açın.
 3. Başlangıç ​​türünü otomatik olarak seçin ve başlat’a tıklayın (Hizmet zaten çalışıyorsa, durdur’a ve ardından Kabuk Donanım Algılama ve Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC) öğesine tıklayın. Başlat öğesine tıklayın).
 4. Başlat’a bastıktan sonra, Windows’un hizmeti yeniden başlatması biraz zaman alacaktır.
 5. Yeniden başlatma gerçekleştirildikten sonra, iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’ı tıklayın. Şimdi iki hizmeti daha, Kabuk Donanım Algılama ve Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC) yeniden başlatmak için yukarıdaki adımları tekrarlayın.
 6. Tüm bu hizmetleri yeniden başlattıktan sonra, şimdi çalışıp çalışmadığını görmek için tarayıcınızı test edin.

Yöntem 2: WIA Sürücünüzü Güncelleyin

Bir sistem yükseltmesi gerçekleştirdiğinizde veya Windows işletim sisteminizi güncellediğinizde, sürücü uyumsuz hale gelir veya bozulur ve sizin de sürücülerinizi güncellemeniz gerekir. Tarayıcı sürücüsünü güncellemek, onu Windows sürümüyle uyumlu hale getirir ve bozuk dosyalardan kurtulmanıza yardımcı olur. Sürücülerinizi aşağıdaki adımları kullanarak güncelleyebilirsiniz:

 1. Tarayıcınızın resmi web sitesine gidin ve oradan aygıt yazılımını indirin
 2. .Exe dosyasını çalıştırın ve ürün yazılımını yükleyin. Güncellemeden sonra bilgisayarınızı tamamen yeniden başlattığınızdan emin olun.

Yöntem 3: Tarayıcı Sürücünüzü Yeniden Yükleyin

Windows sürücülerinin zaman içinde arızalanmaya başlaması yaygındır, çünkü hatalar olabilir veya dosyalar bilgisayarınızdaki üçüncü taraf uygulamalar tarafından bozulabilir. Sürücünün yeniden yüklenmesi bu sorunu çözebilir. Lütfen aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Bilgisayarınızı sağ tıklayın ve yönet’i tıklayın.
 2. Yeni pencerede Aygıt Yöneticisi seçeneğini seçin. Görüntüleme Cihazlarını arayın ve genişletmek için tıklayın.
 3. Tarayıcınıza sağ tıklayın ve sürücüyü kaldırmak ve bilgisayarınızı yeniden başlatmak için kaldır’a tıklayın.
 4. Aramada, Yazıcıları ve Tarayıcıları Girin ve açın
 5. Yazıcılarınızı arayın ve üzerine tıklayın ve Cihazı Sil veya Kaldır’ı seçin.
 6. Şimdi Windows tuşu + R’ye basın ve iletişim kutusuna “ printui.exe / s ” yazın (eğik çizgiden önce boşluk olduğuna dikkat edin) ve Tamam’a tıklayın
 7. Sürücüler sekmesine tıklayın ve Yazıcı / Tarayıcı Sürücünüzü arayın ve bulursanız üzerine tıklayın ve ardından alttaki Kaldır’a tıklayın.
 8. Şimdi Tamam’a tıklayın ve ardından Yazıcı Sunucusu Özellikleri pencerelerinde Uygula’ya tıklayın.
 9. Bilgisayarınız yeniden başladığında, WIA sürücüsünü sisteminize otomatik olarak yeniden yükleyecektir.
 10. Otomatik olarak kurulmazsa, tarayıcı model sürücünüzü arayın ve manuel olarak kurun.

4.Çözüm: Tarayıcınız için Sorun Giderin

Windows, bilgisayarınızdaki hasarlı ürün yazılımını düzeltmek için kullanabileceğiniz yerleşik bir sorun giderme yardımcı programına sahiptir. HP, Canon, Dell veya başka bir marka olup olmadığına bakılmaksızın tarayıcınızın ürün yazılımını düzeltmenize yardımcı olabilir. Lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Windows arama çubuğuna “Sorun Giderme” yazın ve açmak için “Sorun Giderme Ayarları” na tıklayın.
 2. Yazıcı seçeneğini bulun ve “Sorun gidericiyi çalıştır” a tıklayın.
 3. Tarayıcı hatalarını kontrol etmeye başlayacak ve bunları otomatik olarak düzeltmeye çalışacaktır. Hepsi Bu kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var için yorumda bulun

  Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var için ilk yorumu yapabilirsin.