bilgisayar dosya şifreleme

bilgisayar dosya şifreleme Dosya ve klasörleri Windows bilgisayarınızda gizli tutmanın basit bir yolunu arıyorsanız, birkaç seçeneğiniz vardır.

 Windows işletim sistemleri de tüm dosya ve şifrelerin yanı sıra tüm klasörleri ve alt klasörleri şifrelemenizi sağlayan Şifreleme Dosya Sistemi (EFS) ile birlikte gelir. Ancak, EFS’nin yalnızca Windows 10 Pro, Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Enterprise, Windows 8 Pro veya Windows 8 Enterprise için kullanılabildiğini unutmayın. Windows’un Home sürümüne sahip olan kullanıcıların Office Suite şifrelemesini veya TrueCrypt, VeraCrypt veya 7-Zip gibi bir üçüncü taraf çözümünü kullanmaları gerekecektir.

Resim: Tom Kılavuzu

Başlamadan önce

Dosyalarınızı değiştirmeye başlamadan önce, aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları var.

  • Yeterli bir bilgi sahibi veya iyi finanse edilen bir düşman tarafından hedeflenirseniz, herhangi bir şey şifresi çözülebilir. Dosyalarınız gerçekten değerliyse ücretli bir çözüm bulmak isteyebilirsiniz.
  • Aşağıdaki yöntemler kullanılarak şifrelenmiş dosyalar yine de silinebilir; bu nedenle ikincil bir konumda yedeklemeniz gerekebilir.
  • Şifrelerinizi kaybederseniz, dosyalarınızı sonsuza kadar kaybettiniz. Bu yüzden, tekrar bulunamayacağı yerde güvenli bir yerde bir fiziksel sürücüye şifrelenmemiş bir yedek tutun.

Microsoft Office Kullanarak Dosyalar Nasıl Şifrelenir

Bu işlem, Word, PowerPoint veya Excel gibi Microsoft Office uygulamaları ile uyumlu olan dosyaları şifreler . Bir dosyayı bu şekilde şifreledikten sonra, Microsoft Office’te yeniden açmanız gerekir; Eğer açmak için mümkün olmayacaktır Google Dokümanlar , Adobe Reader veya LibreOffice. Bu adımlar, Windows 7 ve Windows 10’da Office’in tüm güncel sürümleri için çalışır.

1. Bir Microsoft Office programını açın ve Diğer Belgeleri Aç’ı tıklayın.

 

2. Gözat’a tıklayın.

 

3. Şifrelemek istediğiniz bir dosyayı seçin ve Aç’a tıklayın.

4. Sayfanın üst kısmındaki Dosya sekmesine tıklayın .

5. Sol taraftaki “Belgeyi Koru” üzerine tıklayın .

3. Açılır menüden Şifreyle Şifrele’yi seçin.

4. Dosya için bir şifre girin. Aynı şifreyi tekrar girmeniz istenecektir , ardından Tamam’a tıklayın. Bu dosyadan çıktıktan sonra tekrar açmak için aynı şifreyi girmeniz gerekir. Bu şifreyi ayrı ve güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Geçici Dosyalar Nasıl Silinir

Yine de daha bitmedi. Microsoft Office’in şifrelemesindeki kusurlardan biri, yakın zamanda açılmış dosyaların şifrelenmemiş sürümlerinin hala bilgisayarınızın geçici belleğinde saklanabileceğidir. Bir dosyayı şifreledikten sonra bunu temizlemek isteyeceksiniz.

1. Başlat düğmesine tıklayın. 

2. Metin alanına “Disk Temizleme” yazın ve Disk Temizleme’yi seçin.

3. Yükleme çubuğunun bitmesini bekleyin , kaç dosya silebileceğini hesaplar.

4. Pencereden sonra “OS için Disk Temizleme” (C 🙂 belirir, “Geçici dosyalar” ın yanındaki kutuyu işaretleyin (aşağı kaydırmanız gerekebilir) ve Tamam’ı tıklatın.

5. Silme işlemini onaylamanızı isteyen yeni bir pencere açılacaktır. Dosyaları Sil’i tıklayın.

6. Dosyalarınız silinirken çalışan bir yükleme çubuğuyla yeni bir açılır pencere (aşağıda resimde) göreceksiniz. Tamamlandığında, pencere kaybolur ve geçici dosyalar kaybolur.

Şifreleme Dosya Sistemi (EFS) kullanarak Windows’ta Dosyalar Nasıl Şifrelenir

EFS, dosya sisteminizde zaten var olan dosyalara veya klasörlere şifreleme uygulamanıza izin vererek çalışır. Şifreleme işleminden sonra bu dosyaları veya klasörleri düzenleyebilir veya değiştirebilirsiniz. EFS ile dosyalarınıza erişme şeklinizde hiçbir değişiklik fark etmezsiniz; Tek yapmanız gereken başlangıçta Windows hesabınıza giriş yapmak ve dosyalar erişilebilir olacaktır. Ancak, bu, Windows kullanıcı hesabınız için güçlü ve zor-tahmin edici bir şifre seçmeniz gerektiği anlamına gelir. Not: Adım 7, zamana duyarlı olduğundan, 6. adımdaki özellik değişikliklerini onayladıktan sonra “Dosya şifreleme anahtarınızı yedekleyin” istemini tıkladığınızdan emin olun. Bu istemin eksik olması, yeniden baştan başlamanız gerektiği anlamına gelir.

1. Şifrelemek istediğiniz dosya veya klasöre sağ tıklayın.

2. Menünün altındaki Özellikler seçeneğini tıklayın .

3. Genel sekmesi altındaki Gelişmiş’i tıklayın. Bu Gelişmiş Nitelikler başlıklı ikinci bir pencere açar.

4. “Verilerin güvenliğini sağlamak için içeriği şifrele” seçeneğini işaretleyin.

5. Tamam’a tıklayın.

6. Uygula’ya tıklayın.

7. Şifrelemenin ne kadar kapsamlı olmasını istediğinizi seçin, Tamam’a tıklayın. Sadece bu klasörü şifrelemeyi veya klasörün tüm alt klasörlerini ve dosyalarını şifrelemeyi seçebilirsiniz. İkinci öneririz. Hangisini seçerseniz seçin, o seçeneği tıklayın ve ardından Tamam’a basın.

8. “Dosya şifreleme anahtarını yedekle” açılır mesajını kaybolmadan önce tıkladığınızdan emin olun. Pop-up mesajını kaçırırsanız, makinenizi yeniden başlatmanız ve tekrar denemeniz gerekir.

Bilgisayar, Microsoft tarafından sağlanan bir şifreleme sertifikası kullanarak bir şifreleme anahtarı oluşturur. Artık dosya veya klasörünüz şifrelenmiştir, bilgisayarı açtığınızda Windows profilinizde oturum açmak için kullandığınız parola dışında bir parolaya erişmeniz gerekmez.

Şifreleme Anahtarınızı Yedekleme

Bu şifreleme anahtarını ayrı bir aygıta yedeklemelisiniz, çünkü bu anahtarın kaybolması veya zarar görmesi durumunda şifreli dosyalarınıza erişemezsiniz. En kolay yöntem harici bir USB sürücüdür, bu yüzden başlatmadan önce PC’nize takın.

1. Cl seçeneği Tran “Şimdi yedekle (önerilen).”

2. İleri’yi tıklatın.

3. Tekrar İleri’yi tıklayın.

4. Şifre’nin yanındaki kutuyu işaretleyin, şifrenizi iki kez girin ve İleri’ye tıklayın.

5. Gözat’a tıklayın.

6. USB sürücüsü gibi bir dizine gidin, şifreleme anahtarınızı adlandırın ve kaydet’i tıklayın.

7. İleri’yi tıklatın.

8. Son’u tıklatın .

9. Tamam’a tıklayın, şimdi USB sürücünüzü (veya dosyayı nerede saklıyorsanız) çıkartın ve hatırlayacağınız bir yerde saklayın.

Windows şifreleme hizmetleri ne kadar iyi?

Windows ‘yerleşik şifreleme mükemmel bir çözüm değildir. Tek bir dosyayı şifrelerseniz, bilgisayar bu dosyanın şifrelenmemiş bir sürümünü geçici belleğinde saklar, böylece bir bilinçli snoop buna erişebilir.

Bir saldırganın bir kaba kuvvet saldırısı kullanarak Windows şifrelemesini kırması oldukça kolaydır; bu, bir saldırganın ortak parolalardan başlayarak her olası harf ve sayı kombinasyonunu tahmin eden bir programı kullandığı durumdur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bilgisayar dosya şifreleme için yorumda bulun

    bilgisayar dosya şifreleme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak bilgisayar dosya şifreleme için ilk yorumu yapabilirsin.