ASUS ROG Crosshair VIII Formula incelemesi

ASUS ROG Crosshair VIII Formula incelemesi yeni ROG Crosshair VIII Formulanın en şaşırtıcı yanı, bir LGA soketi değil, PGA olması. Başka bir deyişle, bu amiral gemide CPU’ları desteklenen süper premium anakart olan Intel değil AMD. Belki de daha da büyük bir anlaşma, 600 sterlinde, burada bit-tech’de gözden geçirdiğimiz en pahalı ana AMD anakart olduğundan oldukça emin olduğumuz fiyattır ( ana soket değil, genel fiyatlandırma ). Aslında, muhtemelen baktığımız en sevgili ATX panosu – bu doğru, E-ATX bile değil ve ayrıca incelediğimiz tüm X399 panolarından daha pahalı. Buradaki tahtayı, ROG Zenith Extreme Alpha’dan 100 £ daha yakın olduğunu düşündüğünüzde Bunun ne kadar çılgın bir ürün olduğunu anlamaya başladınız.

Bir şey olursa, para için biraz daha çılgınca bekleyebilirsiniz. 16 güç fazı üzerine oturtulan entegre, ısmarlama EKWB VRM su blokları – 14’ü CPU’ya gidiyor – gerçekten hoş bir dokunuş, ancak daha önce benzer çabalar gördük ve ROG Maximus IX Extreme’de yer alan devasa Bitspower su bloğunun bir parçası da bu anakarttaki M.2 slotlarından birini soğutdu . Burada özellikle ilginç olan şey, bu yonga setini sıvı soğutmanın ve fanı uzaklaştırmanın ya da en azından seçeneğine sahip olmanın bir yoludur. Prestige X570 Yaratılışında Bile(amiral gemisi değil, birinci sınıf) MSI, bir ısı borusu kullanarak chipset soğutucuya, onu VRM soğutucularına bağlayarak yardım etmeyi başarırken, Gigabyte’ın Aorus amiral gemisi, chipset fanını tamamen uzak tutmayı başardı. Genel olarak konuşursak, ROG Maximus XI Gene  ya da yeni X570 tabanlı Impact gibi yeni ROG çabalarında gördüğümüz ve bunlardan ikisini de çeken yeni X570 tabanlı Impact ile karşılaştığımız eşsiz avantajlar var! ‘.

Tahta, birinci sınıf bir tavırdan tamamen yoksun değildir; çünkü, su soğutma pompaları için 3A / 36W’a kadar güç sağlayan bir tane ile toplam dokuz dört pimli fan başlığı elde edersiniz. Ek olarak, bir çift soğutma suyu debimetre başlığı, bir termal prob başlığı ve bir de dörtlü RGB başlığı elde edersiniz. Sertliği korumak ve potansiyel olarak karışıma bazı ekstra ısı dağılımı eklemek için tam kapaklı bir metal arka plaka da vardır.

Beklediğiniz gibi, güç, sıfırlama ve CMOS temizle düğmelerinin yanı sıra USB BIOS geri bildirimi ve varsayılan olarak G / Ç örtüsünün üzerindeki OLED ekranına gömülmüş bir POST kodu gösterimi elde edersiniz. Sıfırlama düğmesi Asus’un FlexKey olarak adlandırdığı gibi işlev görür – RGB ışığını açmak veya kapatmak veya BIOS’a girmek gibi diğer görevleri gerçekleştirmek için yapılandırılabilen çok amaçlı bir düğme.

Ne yazık ki, 24-pin ATX konektörü MSI Prestige X570 Creation’da (SATA bağlantı noktaları ve yana monteli USB 3.0 başlığı en azından öyle) açılı değil, ancak sağ ve üst taraflarında çalışan bir örtü var estetiği kaldırmak için tahta.

Gigabyte’ın X570 Aorus Master’ının aksine, Crosshair’in içerdiği yonga seti fanı, çoğu zaman dönüyor olmasına rağmen sessiz kaldı. Neyse ki, MSI Prestige X570 Creation’daki gibi görünmüyor, ancak soğutmaya yardımcı olmayacak olan Nvidia RTX 2070 Super ürünümüze daha yakın oturuyordu.

VRM soğutma çözümü EKWB CrossChill EK II olarak adlandırılır ve yeniden tasarlanmış soğutucu kanalları içerir. Su olmadan da iyi işliyor gibiydi: Boğulmaların sıcaklığını 47 ° C’de ve arka arka plakayı 40 ° C’de VRM’lerin tepesinde kendi IR lazer probumuzla ölçtük, yazılımın rapor ettiği VRM sıcaklığı 45 ° C idi – tümü 10 dakikalık bir yükleme testinden sonra. Burada açık bir şekilde terbiyeli bir tavan boşluğu var.

M.2 soğutucu, MSI Prestige X570 Creation’dakinden daha küçüktür ve yine de fiyat için, VRM’lerin yanı sıra yonga setini ve M.2 yuvalarını soğutan bir tür bağlantılı su bloğu tasarımı görmek istedik. . Bununla birlikte, PCIe 4.0 SSD’mizin sıcaklığı, MSI’nin PCB soğutucu ve 17 ° C kullanılmasına kıyasla, burada 4 ° C daha sıcakken, MSI kartının M.2 genişletme kartını kullanmaktan daha sıcak olmasına rağmen, PCB monte edilmiş M’nin bir avantajı vardı. Asus’un PCB’nin güney ucuna doğru bir şekilde yerleştirdiği için, MSI kartındaki 2 bağlantı noktası, ekran kartınızı çıkarmadan her iki SSD’ye de alabilirsiniz. Test SSD’lerinin her ikisi de M.2 olduğu için, sıcaklık değerlerimizin OS SSD’mizle aynı soğutucu altında kaldığını ve şüphesiz birkaç santigrat derece eklediğini eklemeliyiz.

PCB’nin altında, yavaş mod ve yeniden deneme düğmesi gibi aşırı hızaşırtma araçları arasından seçim yapabilirsiniz.

RGB aydınlatma oldukça korkaktır, ancak sert veya sert değildir ve ekran kartından küçük çizgiler halinde kolayca akar, ancak grafik kartınızla iyi bir gizlilik vardır.

Aşağıda, 5 Gb Aquantia LAN bağlantı noktası, Wi-Fi 6 (802.11ax) anten konektörleri ve yedi adet USB 3.1 Gen 2 A Tipi bağlantı noktası da dahil olmak üzere, teknik olarak uygun şekilde donatılmış G / Ç panelini görebilirsiniz. Bütünleşik ses, Asus’un Realtek ALC1220 ses kodeğinin (SupremeFX), ayrıca bir ESS ES9023P DAC’ye sahip olan ince ayar sürümüdür.

Özellikler

 • Yongaseti  AMD X570
 • Form faktörü  ATX
 • CPU desteği  AMD Soketi AM4
 • Bellek desteği  Çift kanal, dört yuva, maksimum 128 GB
 • Ses Sekiz kanallı ROG SupremeFX S1220
 •  1 x Intel Gigabit Ethernet, 1 x Aquantia 5 Gigabit Ethernet, Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0
 • Bağlantı Noktaları (3. Nesil Ryzen CPU’yu temel alan) 2 x M.2 PCIe 4.0 x4 64 Gb / sn SATA 6 Gb / sn (1 x 22110, 1 x 2280), 8 x SATA 6 Gb / sn, 7 x USB 3.1 Tip-A, 1 x USB 3.1 Tip- C, 1 x USB 3.1 başlık, 8 x USB 3.0 (başlıklarla 4), 4 x USB 2.0 (başlıklarla 4), 2 x LAN, ses çıkışı, hat girişi, mikrofon, Optik S / PDIF çıkışı
 • Boyutlar (mm)  305 x 244
 • Ekstra RGB LED uzatma kabloları, Wi-Fi anteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. ASUS ROG Crosshair VIII Formula incelemesi için yorumda bulun

  ASUS ROG Crosshair VIII Formula incelemesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ASUS ROG Crosshair VIII Formula incelemesi için ilk yorumu yapabilirsin.