Apple iPhone X Hakkında Her Şey

Apple iPhone X Hakkında Her Şey Apple’ın amiral gemisi olan yeni akıllı telefonu 10. yıldönümü olan iPhone X (10 olarak telaffuz edildi). Apple CEO’su Tim Cook, tanıtıldığında “önümüzdeki on yılın sesini belirleyecek bir ürün” olarak nitelendirdi.

Uçtan uca OLED ekranından, camdan ön ve arka yüzeye, Face ID gibi yeni özelliklere kadar, iPhone X, iPhone’un son birkaç iterasyonuna benzemiyor. Aslında iPhone 8 Plus’dan daha küçük olan bir form faktörüne 5.8 inç büyüklüğünde bir ekran ekleyin ve bu bir stand-out cihazıdır.

iPhone X ve iPhone 8 Serileri Farklı mı?

Aynı zamanda tanıtılan iPhone X ve iPhone 8 serisi telefonlar beş ana alanda farklılık arz ediyor:

iPhone X’deki çift arka kamera sistemi aslında iPhone 8 Plus’daki ile aynı kameraysa da, X’in kullanıcıya bakan kamerası, iPhone 8 modelinin sunduğundan daha iyi. Geliştirilmiş aydınlatma özelliklerini, portre modunu ve yüz ifadelerini kullanan animasyonlu emojileri destekler. Güçlü bir selfie oyununuz varsa, X işaretler.

Bir başka ilgi uyandıran fark, X her köşe başında 5.8 inçlik en geniş ekranı sunarken – boyut ve ağırlığı iPhone 8’e 8 Artı’ya göre daha yakın olmasıdır. Vücudunu ve yeni OLED ekranını yapmak için çoğunlukla cam kullanan X, 8’den daha fazla bir ons ağırlığından daha hafif ve sadece 0,01 inç daha kalın.

Bütün bu yenilikler tabii ki bir fiyata gelir, bu nedenle X maliyeti nedeniyle de ayrı duruyor.

Giriş 64GB modeli 999 ABD Doları, 256GB modeli ise 1149 ABD doları olarak kaydediliyor. Bu, 64GB iPhone 8’den 300 $ daha fazla ve 64GB iPhone 8 Plus’dan 200 $ daha fazla.

iPhone X Özellikleri: FaceID, Süper Retina Ekran, Kablosuz Şarj

Zaten bahsedilen özelliklerin ve yeniliklerin yanı sıra, iPhone X, iPhone hattına üç yeni özellik sunuyor.

Face ID
Bunlardan FaceID en önemli değişiklik olabilir. Bu yüz tanıma sistemi, telefonunuzun kilidini açmak ve Apple Pay işlemlerine yetki vermek için TouchID’in yerini alıyor. Yüzünü 30.000 görünmez kızılötesi nokta projelendiren, kullanıcıya bakan kameranın yakınına yerleştirilen bir dizi sensör kullanır ve yapısı ince detaylarla haritalandırır. Yüz haritalama verileri, iPhone’un Güvenli Kümes Bölgesinde saklanır, aynı yerde TouchID parmak izleri saklanır, bu yüzden son derece güvenlidir.

Super Retina Display
X’in en bariz değişikliği ekran. Bu, iPhone tarihinin en büyük ekranı değil aynı zamanda tam kenardan kenara ekran. Bu, telefon kenarının ekranla aynı yerde bittiği ve böylece telefonu daha ilgi çekici hale getirdiği anlamına geliyor. Bu gelişmiş görünüme Super Retina HD ekranı da yardımcı oluyor. Apple’ın halihazırdaki muhteşem Retina Ekranının bu daha da fazla çözünürlüğü, inç başına 458 piksel, iPhone 7 ve 8’de inç başına 326 piksele kadar büyük bir adım atıyor.

Kablosuz Şarj Etme
Son olarak, iPhone X dâhili kablosuz şarj sunar  (her iki iPhone 8 serisi cep telefonunda da vardır). Bunun anlamı, iPhone’u bir şarj yastığı üzerine yerleştirmeniz gerektiğidir ve batarya, kablolara ihtiyaç duymadan şarj olmaya başlayacaktır.

X, rakip telefonlarda zaten mevcut bulunan yaygın Qi telaffuz standartlını kullanıyor. Apple bu standardı benimseyerek tüm ana markaların bunu desteklediği anlamına geliyor ve havaalanı, restoran ve kafeterya gibi ortak alanlarda daha fazla benimsemeyi büyük olasılıkla görüyoruz. Apple’ın AirPower şarj mat bir iPhone’a, Apple Watch’e ve yeni nesil AirPod’lara aynı anda güç sağlayabilir.

X’in 7 serisinin sunmadığını sunduğu şeylerin listesi burada ele alınacak kadar uzun değil, ancak bazı önemli noktalar şunları içeriyor: Yeni, daha hızlı bir işlemci; daha büyük, daha canlı ve yüksek çözünürlüklü bir ekran; kablosuz şarj etme; 4K’lık geliştirmeler ve yavaş çekimli video yakalama; FaceID yüz tanıma.

Belki de 7 serisinin bir köşesine sahip olduğu en önemli alan fiyattır. 7 serisi telefonlar hala mükemmel cihazlar ve 32GB’lık bir iPhone 7 ise 64GB’lık bir iPhone X’in yarısı kadar fiyatı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Apple iPhone X Hakkında Her Şey için yorumda bulun

    Apple iPhone X Hakkında Her Şey için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Apple iPhone X Hakkında Her Şey için ilk yorumu yapabilirsin.