Android’den Linux Sunucusuna Erişim Nasıl Yapılır

Android’den Linux Sunucusuna Erişim Nasıl YapılırLinux sunucusu kullanıyorsanız, muhtemelen bir süre uzaktan erişebilirsiniz. Sunucunuza uzaktan erişmek için başka bir bilgisayarı kullanıyor olabilirsiniz. Ancak, bilgisayarınız her zaman yanınızda olmayabilir. Bu durumda ne yapardın? Akıllı telefonun her zaman yanındadır, değil mi? O zaman neden endişeleniyorsun? Linux sunucunuzu kurmak ve Android sunucunuza erişmek oldukça kolaydır. İşte Linux sunucusuna Android’den nasıl erişeceğiniz.

Android’den Linux Sunucusuna erişin

Başlamadan önce, uzaktan erişerek sunucunuzun güvenliğini tehlikeye atabileceğinizi kabul etmeniz gerekir. Sunucunuza uzaktan erişmek, güvenlik açıkları için bir kapı açar. Mutlaka uzaktan erişimin güvensiz olduğu anlamına gelmez, kurulduğu bilgisayardan erişmek kadar güvenli değildir.

SSH veya Secure Shell, sunucuya bağlanmanın en popüler ve güvenli yollarından biridir. Henüz yapmadıysanız OpenSSH’yi kurmak isteyebilirsiniz.

Linux sunucunuz da OpenSSH’yi başarıyla yapılandırdık tan sonra, şimdi Android cihazınızı kurmanın zamanı geldi. Bunun çalışması için bir SSH uygulamasına ihtiyacınız olacak. Böyle bir uygulama Terminus olduğunda, ancak tercih ettiğiniz uygulamayı kullanabilirsiniz. Terminus, SFTP’yi SSH ile birlikte destekler. Sık sık Android sunucunuz dan sunucunuza dosya yükleme eğilimindeyseniz bu oldukça kullanışlıdır. SFTP dahil tüm seçeneklere erişmek için uygulamanın premium sürümünü satın almanız gerekir. Ancak ücretsiz sürüm, ihtiyacınız olacak özelliklerin çoğuna sahiptir.

Şimdi Android cihazınızı Linux sunucusuna bağlamanın zamanı geldi. Bağlanmak için kullanıcı adınızı veya şifrenizi kullanabilirsiniz, ancak özel SSH anahtarını kullanmanızı öneririz. Anahtarı nasıl alabileceğinizi açıklamak, bu makalenin kapsamı dışında olduğundan biraz araştırma yapmak isteyebilirsiniz. 

Anahtarı aldıktan sonra, şimdi sunucunun IP adresini bulmanız gerekecektir. IP adresini almak için, sunucunuzun bir web barındırmada mı yoksa evinizde mi olduğunu bilmeniz gerekir. Bir web sunucusuysa, curcon ifconfig.me komutunu kullanın. Bu, ihtiyacınız olan IP adresini gösterecektir. Sunucuyu kendi evinizde kullanıyorsanız, ifconfig | grep inet . IP adresinizi alacaksınız.

Artık sunucunuza Android cihazınızdan uzaktan bağlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Android’den Linux Sunucusuna Erişim Nasıl Yapılır için yorumda bulun

    Android’den Linux Sunucusuna Erişim Nasıl Yapılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android’den Linux Sunucusuna Erişim Nasıl Yapılır için ilk yorumu yapabilirsin.