Android’de uygulama önbelleğini ve veriler nasıl temizlenir

Android’de uygulama önbelleğini ve veriler nasıl temizlenir Her Android akıllı telefonda ayarlar menüsünden ulaşabileceğiniz bir uygulama yöneticisi vardır. Telefonlara göre değişiklik gösterse de temel olarak mantık aynıdır. Telefonunuza veya tabletinize yüklenen her uygulamayı ayarlardan görebilirsiniz.

Uygulama önbelleğini temizleme

Uygulamaları kullandığınızda, daha sonra başvurmak üzere dosyaları depolamaya başlarlar. Bu dosyalar bir uygulamada “önbellek” içinde saklanır. Örneğin: Android Central uygulamasın kullanırken, okuduğunuz Yazıları Resimleri ve diğer parçalarını kaydeder; böylece uygulamanın ihtiyaç duyduğu her defasında indirilmesi gerekmez. Bu size zaman ve veri kazandırır.

Ancak, bir uygulamanın önbelleğe alınmış verilerini temizlemek için, kullanılmış bir alanı geri kazanmak veya hatalı bir uygulamayı düzeltmeye çalışmak isteyebilirsiniz. Bunu yapabileceğiniz yer burası işte. Sadece uygulamaya dokunun ve ardından “Önbelleği temizle” düğmesine dokunun. Telefonunuzun Android 7 veya daha eski bir sürümünü çalıştırıyorsa, uygulama yöneticisinde uygulamanın sayfasında bunu bulabilirsiniz. Telefonunuz Android Oreo çalıştırıyorsa, uygulama yöneticisi sayfasında Depolama bölümünde bulabilirsiniz. Emin değilseniz her iki yeri de kontrol edin.

Uygulamayı daha sonra kullandığınızda, ilk kez kullandığınız gibi internetten ihtiyaç duyduğu bilgileri (dokümanları )  indirecektir. Bu genellikle bir uygulama, özellikle de içeriği her zaman değişen ve daha fazla içerik ekleyen bir web sitesinden aldığında bazı şeyleri düzeltir

Uygulama verilerini temizle veya bir uygulamayı sıfırlama

Uygulama verilerini temizlemek biraz daha zorlu bir süreçtir. Önbelleği silerek, aynı zamanda bu uygulama ile birlikte gelen tüm ayarları temizlersiniz. Temel olarak bu uygulamayı baştan başa temizlediğiniz için ilk defa yüklediğinizde ki gibi her şey sıfırlanır. Uygulama verilerini, örneğin Facebook uygulamasında temizlerseniz, tekrar giriş yapmanız gerekir. Oynattığınız bir oyundaki verileri temizlerseniz, başlangıçta gibi başa dönersiniz.

Ardından, uygulamayı açın ve oturum açın veya kullanmaya başlamak için ihtiyacınız olan başka bir şey yapın. “Eski” veriler mevcut değil – depolanmış ayarlar veya önbelleğe alınmış olanlar – aslında uygulamayı ilk kez yeniden çalıştırıyorsunuz. Sorununuzun çözülüp çözülmediğine bakın.

Önbellek veya veri ne zaman temizlenir?

Peki, bir uygulamanın önbelleğini el ile ne zaman temizlemelisiniz? Bir uygulamanın yavaşladığını veya başka bir şekilde yanlış davranmaya başladığını, görürseniz Önbelleği temizlemelisiniz.

Sadece “verileri temizle” düğmesine dokunun. Yapmak istediğin işlemi onaylamak için bir uyarı mesajı alacaksın . Bunu doğrulayın ve uygulamayı sıfırlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Android’de uygulama önbelleğini ve veriler nasıl temizlenir için yorumda bulun

    Android’de uygulama önbelleğini ve veriler nasıl temizlenir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android’de uygulama önbelleğini ve veriler nasıl temizlenir için ilk yorumu yapabilirsin.