Chromium Nedir? 

Chromium Nedir? Google’ın Chrome tarayıcısını destekleyen açık kaynaklı bir projedir . Proje açık kaynak olduğundan, hem Google hem de diğerleri Chromium kaynak kodunu oluşturabilir ve kullanabilir. Aslında, herkes Chromium’un kaynak kodunu indirebilir, derleyebilir.

Bir web tarayıcısı olan Chromium, Chrome’dan doğal olarak daha az kararlıdır. Bu, daha sık çöker ve başka tür istenmeyen davranışlar sergileyebilir. Bununla birlikte, Chrome tarayıcı uzantıları ile uyumludur ve Google’dan gelen herhangi bir davetli bilgi sunmadan çok benzer bir kullanıcı deneyimi sunar.

Chrome, Chrome ile Nasıl İlişkili?

Chromium ve Chrome çok yakından ilişkili. Oldukça basit bir şekilde, Chrome neredeyse tamamen Chromium’a dayanıyor. Google, Chrome’un yeni bir sürümünü yayınladığında Chromium projesinden kararlı kodlar alır ve otomatik güncellemeler gibi özellikleri uygulamak için kendi özel kodlarını ekler.

Bu sayede, krom aslında bazı ekstra özelliklere sahip olan Kromdur ve Krom, Chrome’un ortaya çıkardığı ilkel karmaşık bir programdır.

Kromun Amacı Nedir?

Açık kaynaklı Chromium projesinin amacı, Google’ın açık kaynak kodlu olmayan Chrome tarayıcısının kaynak kodunu sağlamaktır. Bu, Google’ın dış kaynaklardan girdi almasına ve yeni fikirleri çok hızlı bir şekilde yinelemesine olanak tanır. Aslında, her gün yayınlanan Chromium tarayıcısının birkaç yeni yapısı vardır.

Chromium’u Kim Kullanır ve Neden Kullanır?

 • Chromium, resmi Chrome mağazasından uzantılar ile uyumludur.

Chrome ve diğer tarayıcıların yerine veya bunlara ek olarak Chromium’u kullanmanın birkaç farklı nedeni vardır. Birincisi, geliştiricilerin nasıl çalıştığını görmek, neyin düzeltilmesi gerektiğine karar vermek ve farklı değişikliklerin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek için kullanması gerektiğidir. Eğer bir geliştirici değilseniz Ayrıca bu aynı temel amaçla Chromium’dan kullanabilirsiniz hata bildirimi.

Çoğu normal kullanıcının Chromium’u yüklemesinin temel nedeni, Google’a açık bağlantı olmadan Chrome’a ​​benzer bir tarama deneyimi sunmasıdır. Chromium, bilgilerinizin hiçbirini toplamaz ve Google’a sunar . Bu nedenle, bazı kullanıcılar gizlilik için istikrarı dengelemeye hazırdır.

Chrome gibi çalışmanın yanı sıra Google’dan izinsiz giriş yapmanın yanı sıra, Chromium da normal Google uzantılarıyla çalışma avantajına sahiptir. Bu, genellikle Chrome’dan Chromium’a geçiş yapabileceğiniz, tüm favori uzantılarınızı yükleyebileceğiniz ve bir atlamayı geçemeyeceğiniz anlamına gelir.

Hangi Tarayıcılar Chromium’a Güvenir?

Chromium kaynak koduna dayanan ana web tarayıcısı Chrome’dur, ancak aynı temel yapı blokları üzerinde oluşturulmuş başka bir dizi de vardır. Bu tarayıcılar Chromium kaynak kodunu alıp farklı bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için kendi özel özelliklerini ve arayüzlerini ekliyor.

İşte, Chromium üzerinde oluşturulmuş daha popüler tarayıcılardan bazıları şunlardır:

 • Opera – Bu tarayıcı onlarca yıldan beridir ve eskiden kendi özel koduna dayanıyordu. 2013’ten beri, Chromium’a dayanan Blink’e güveniyor.
 • Yandex – Bu, aynı addaki arama motorunun bir Rus tarayıcısıdır, ancak Chrome, Opera ve diğer Chromium tabanlı tarayıcıları destekleyen aynı Blink motoruna dayanmaktadır.
 • Vivaldi – Bu Chromium tarayıcısı aynı zamanda Opera’nın ruhsal bir halefi, aynı zamanda eski bir Opera CEO’su tarafından bu tarayıcıdan kaldırılmış özellikler eklemek için oluşturuldu.
 • Brave – Bu tarayıcı, kurucularından Mozilla tarafından geliştirildi, ancak Chromium’a dayanıyor. Satış noktası, Brave’ın rahatsız edici reklamları kaldırması ve sitelerin herhangi bir eklentiye gerek kalmadan kullanıcı davranışlarını izlemesini engellemesidir. Ayrıca, favori içerik oluşturucularınızı reklamları görüntülemek yerine ödemek için bir seçenek de içerir.
 • Epic – Bu, Chromium üzerinde oluşturulmuş gizlilik odaklı başka bir tarayıcıdır. Her zaman gizlilik modundadır, bu yüzden her kapattığınızda çerezleri proaktif olarak kaldırır ve önbelleğinizi ve tarama geçmişinizi temizler.

Bilgisayarınızdaki Chromium’u Nerede ve Nasıl Gidilir?

 • Chromium’u birkaç tıklamayla kendiniz indirebilirsiniz.

Web tarayıcınızın kararlılığı ile biraz hızlı ve gevşek oynamaya istekliyseniz, Chromium’u yüklemek sandığınızdan daha kolaydır. İleri düzey kullanıcılar kaynak kodunu manuel olarak indirme ve derleme seçeneğine sahipken, geri kalanı sadece birkaç tıklamayla Chromium’un yeni bir sürümünü indirip çalıştırabilir.

 1. Download-chromium.appspot.com adresine gidin.
  1. Not: Chromium’u manuel olarak indirmenin ve derlemenin başka yolları da vardır, ancak bu, düzenli bir kullanıcının tarayıcıda ellerini almasının en kolay yoludur. Chromium ve Chromium OS için kaynak koduna erişme hakkında daha ayrıntılı bilgi için org adresini ziyaret edin.
 2. DESTEKLENEN PLATFORMLAR yazdığı işletim sisteminizi seçin.
 3. Click indir krom düğmesini.
 4. Sıkıştırılmış dosyayı açın ve açın.
  1. İpucu: Eğer sıkıştırılmış klasör ve dosyaları ile bilmiyorsanız, bizim kılavuzları check out Mac dosyaları unzipping, Windows üzerinde dosyaları unzipping veya Linux üzerinde dosyaların ayıklanması .
 5. İşletim sisteminiz için uygun dosyayı bulun ve tıklatın, örn. Windows kullanıcılarının chrome-win32.zip dosyasını açması ve ardından Chrome.exe’yi tıklatması gerekir.

Önemli: Chromium’u başlattığınızda, muhtemelen tanıdık olduğunuz Chrome tarayıcısı gibi göründüğünü ve hissedildiğini göreceksiniz. Tamamen değişmek için bile cazip olabilirsiniz, ancak Chromium’un ham yapılarının kararlı olmadığını unutmayın. Web tarayıcınızı gerçek bir iş yapmak için kullanırsanız veya önemli başka bir şey yaparsanız, herhangi bir zamanda çökebileceğinin farkında olmanız gerekir.

Chromium’un Güvenlik Sorunları Var mı?

Chromium, daha kararlı bir Chrome tarayıcısıyla aynı güvenlik özelliklerine ve zayıf yönlerine sahiptir. Chromium çok daha sık güncellendiği için, Chrome’dan önce aslında güvenlik yamaları alıyor.

Chromium ile ilgili sorun, herhangi bir otomatik güncelleme özelliği içermemesidir. Chrome, Firefox ve Edge gibi tarayıcıların tümü, kullanıcının düzenli bir güncellemeyi güncellemesini ister. Bazı durumlarda, tarayıcı, aktarılan süre geçtikten sonra otomatik olarak indirilip güncellenebilir.

Chromium, kullanıcının kendi başına yeni sürümleri indirmesi veya derlemesi için kullanıcıya güvenir. Bu nedenle, Chromium kaynak kodu Chrome’dan önce güvenlik düzeltme ekleri ve hata düzeltmeleri alsa da, bir kullanıcının farkında olmadan Chromium’un savunmasız bir sürümünü yayınlamaya devam etmesi tamamen mümkündür.

 • Chromium kopyanızı düzenli olarak güncellerseniz, Chrome’dan daha az güvenli değildir.

Chromium bir virüs mü?

Chromium’u, bu makalede sunulan konumlar gibi saygın bir kaynaktan indirdiğinizde, hiçbir şekilde bir virüs veya kötü amaçlı yazılım içermeyen tamamen yasal bir tarayıcıdır. Chromium projesi açık kaynak olmasına rağmen, yalnızca güvenilir geliştiriciler kaynak kodunda değişiklik yapılmasına izin veriyor.

Birçok kullanıcının karşılaştığı sorun, kötü oyuncuların Chromium kaynak kodunu alması ve kötü amaçlı yazılım veya diğer kötü amaçlı kodlarla birleştirmesidir. Yanlışlıkla Chromium’un sahte bir sürümünü yüklerseniz, nispeten iyi sonuç veren bir sonuç size yüzeyde Chrome gibi görünen bir tarayıcı sağlayabilir, ancak ait olmadıkları yerlerde tıkanık pop-up reklamları enjekte eder.

Daha ciddi sorunlar arasında keylogging , veri hırsızlığı ve hatta bilgisayarınızı kötü amaçlı bir botnet’te bulabilirsiniz .

Chromium’dan Nasıl Kaldırılır

Chromium’u saygın bir kaynaktan indirdiyseniz ve meşru bir kopyanız varsa, bunu kaldırmak çok basit bir işlemdir. Genel prosedür, bilgisayarınızdaki diğer programların kaldırılmasıyla tamamen aynıdır.

Windows 10’da Chromium’u kaldırma

 1. Windows tuşu + S’ye basın.
 2. Tip kaldırma.
 3. Program ekle veya kaldır’ı tıklayın.
 4. Chromium’u bulun ve Kaldır’ı tıklayın.

Not: Program ekle veya kaldır listesinde Chromium’u görmüyorsanız ve Chromium’u download-chromium.appspot.com adresinden indirmişseniz, indirdiğiniz dosyaları Chromium’dan silecektir. Başka bir kaynaktan Chromium aldıysanız veya hiç yüklemediğini hatırlamıyorsanız, kötü amaçlı yazılımlara yönelik bir sürümünüz olabilir.

Mac’te Chromium’u kaldırma

 1. Dock’unuzdaki Finder’ı tıklayın.
 2. Chromium’u bulun ve sağ tıklayın.
 3. Çöp Kutusuna Taşı’yı tıklayın.

Chromium’u silemediğinizi veya yükleyemediğinizi tespit ettiğiniz durumlarda, Chromium veya kötü amaçlı kodlarla değiştirilmiş bir Chromium sürümü olarak gizlenmiş kötü amaçlı yazılımlarınız olabilir.

Chromium Özellikleri’ni Erken Yaşamak için Daha Güvenli Bir Yol Var mı?

Chrome Canary, Chromium kadar düzenli olarak güncellenmez, ancak otomatik olarak güncellenir.

Chromium, onu saygın bir kaynaktan indirirseniz ve proaktif olarak düzenli bir şekilde güncellerseniz kullanmanız tamamen güvenlidir. Otomatik güncellemelerin güvenliğini ve resmi bir Google indirmeyi tercih ederseniz, Chrome Canary, bu otomatik güvenlik özelliklerini bırakmadan Chromium kadar kesindir.

Chrome Canary, sık güncellemeleri görür. Bu nedenle, normal Chrome’dan daha hızlı yeni özellikler, yeni hatalar ve yeni güvenlik yamaları alır. Hâlâ Chrome olduğu için, bu güncellemeleri otomatik olarak alıyor. Bu nedenle, manuel güncellemeleri düzenli olarak gerçekleştirme konusunda endişelenmenize gerek yok.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Chromium Nedir?  için yorumda bulun

  Chromium Nedir?  için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Chromium Nedir?  için ilk yorumu yapabilirsin.