Android’de dosyalarınızı ve uygulamalarınızı güvenli bir şekilde nasıl gizleyebilirsiniz?

Android’de dosyalarınızı ve uygulamalarınızı güvenli bir şekilde nasıl gizleyebilirsiniz? Telefonunuzu birisine verdiğinizde ve cihazınızda hassas e-postalarınız / belgeleriniz / resimleriniz veya başka dosyalarınız olduğunu fark ettiğinizde panik ataktan kaynaklanan küçük bir sallantıdan sıkıntı çekiyorsanız, o dosyaları meraklı gözlerden saklamanın bir yoluna ihtiyacınız var demektir. Kişisel dosyalarınızı ve uygulamalarınızı güvende tutabileceğiniz farklı yollardan oluşan bir liste hazırladık.

  • Android’de gizli şeylerinizi gizli tutmak için kullanabileceğiniz birkaç yerleşik özellik halı hazırda zaten var.

Dosyalarınızı ve uygulamalarınızı gizlemenin temelleri

Bazı üreticiler telefonlarda güvenli bir alan sağlamak için ‘kasa’ özelliklerini eklediklerinde (örneğin Samsung’un Güvenli Klasörü veya Honor’un Özel Alanı gibi), stok Android, dosya ve klasörleri seçerek seçici olarak gösterme konusunda çok başarılı olmamıştır.

Herhangi bir Android sürümündeki kullanıcıların gerçekten temel bir gizlilik düzeltmesi için yapabilecekleri, gizlemek istediğiniz içeriği barındıran klasörlerin adlarını değiştirir. Bu nedenle, resimlerinizi gizlemek istiyorsanız, bir dosya gezgini açın (Android Marshmallow ve daha yeni bir sürümde yerleşik bir temel var) adını değiştirmek istediğiniz görüntüleri içeren klasörü seçin. Artık resimlerinizi galerinizde veya klasörlerdeki dosyalarda göstermeyecek.

Tabii ki, bu gerçekten çok gizli değil – Android artık bilgileri otomatik olarak ekranınıza çekmiyor, ancak telefonunuzu kaybederseniz, dosyalar hala tamamen erişilebilir demektir.

Telefonunuzla birlikte gelen rahatsız edici önceden yüklenmiş uygulamaları gizleyebilir, ancak üçüncü taraf bir uygulama kullanmadan kaldırmaya izin vermezsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar> Uygulamalar’a  gidip gizlemek istediğiniz uygulamayı seçmeniz gerekir. Dosyaları kaldıramazsanız, genellikle bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

Dış yardım 

Meraklı gözlerden saklamanın ve ‘korumanın’ en temelini istemediğiniz sürece, verilerinizi, dosyalarınızı ve uygulamalarınızı daha iyi kontrol edebilmeniz için muhtemelen üçüncü taraf yardımına başvurmak isteyeceksiniz. Neyse ki, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir sürü uygulama var.

Uygulamalarınızı gizleme

Sadece güvenli bir şekilde saklamak yerine, uygulamalarınızı saklamak istiyorsanız, bunu yapmanın en kolay yollarından biri stokta olmayan bir başlatıcı yükleyerek (üreticinizin uygulamaları gizlemek için yerel bir seçenek sağlamadığı varsayılarak). Seçebileceğiniz birçok uygulama var

Nova Launcher’ın ücretsiz bir sürümü olsa da, uygulamaları gizleme seçeneğinin kilidini açmak için ücretli Prime yükseltmesine ihtiyacınız olacak. Bunu satın alırsanız, Nova Launcher> Nova ayarları> App & Widget çekmecelerine gidin ve ardından Drawer grupları> Uygulamaları gizle  seçeneğine ilerleyin.

Nova Launcher Prime

Apex Launcher, uygulamaya erişmek için ücretli bir yükseltme gerektirmediği için uygulamaları gizleme özelliğine sahip başka bir popüler seçenektir. Sadece açık  Ayarlar> Çekmece Ayarları> Uygulamaları Gizli   uygulama çekmecede görünür olduğunu kontrol etmek.

Apex Launcher

Uygulamalarınızı kilitleme

Uygulamalarınıza kilit eklemek için Play Store’daki en popüler ücretsiz seçeneklerden biri de AppLock; videolar ve resimler için de çalışıyor, ancak daha sonra bu öğeleri kilitlemek için daha fazla öneri sunuyoruz.

Uygulamaları ve diğer öğeleri kilitlemenize izin vermenin yanı sıra, uygulamanın kaldırılmasının önlenmesine olanak veren kullanışlı bir özellik de vardır. Bu Gelişmiş Koruma etkinleştirildikten sonra, uygulamayı kaldırmak için ayarladığınız şifreyi kullanmanız gerekir. Kullanmaya  ihtiyacınız olmadığında Gelişmiş Korumayı da devre dışı bırakabilirsiniz.

AppLockp

Akılda tutulması gereken bir şey, her iki uygulama da parmak izi kilidini kaldırmayı desteklese de, ‘AppLock Parmak İzi’ adı verilen başka bir sürümün olmasıdır. Ayrıca, telefonunuza erişim izni olmayan herkesin bir selfie anlık görüntüsü ve telefonunuzu uzaktan kilitleme yeteneği gibi diğer seçenekleri de sunar. Her ikisi de uygulama içi güncellemeleri de sunuyor.

Yüklendikten sonra, yüklü uygulamalarınızın bir listesini kaydırmanız ve korumak istediğiniz siteleri seçmeniz yeterlidir. Ardından, bu uygulamalardan birini her açtığınızda, kilidini açmak için bir şifre veya parmak izi istenir.

Pro’yu Gizle

Şimdiye kadar, bu listedeki tüm uygulamalar tam olarak ne yapmasını bekliyorsanız beklentinizi karşıladığını var sayıyorum, ancak dosya ve uygulamaların görüntülenmesini engellediğinizi gizlemek için biraz daha fazla çaba harcayan başka gizli seçenekler vardır.

Örneğin, Hide It Pro bir ‘ses yöneticisi’ olarak tanımlayan bir simge kullanır ve uygulamayı ilk açtığınızda, gördüğünüz bazı ses ayarlarıdır. Logosunu basılı tutun ve tüm gizli dosyalarınızın, uygulamalarınızın ve diğer içeriklerin bulunduğu telefonun güvenli bölümüne erişebilirsiniz.

Ayrıca, Hide Pro’yu saklamak için başka şeyler de vardır, örneğin dosya şifrelemesi, duruma göre, ancak bazı yönlerden (güvenli mesajlaşma veya tarama gibi) eklentileri ayrı ayrı kurmanız gerekir.

Dipnot

Dosyaların tamamen görünmesini gizlemek istiyorsanız, herhangi bir şey yüklemeden bunu yapabilirsiniz, ancak birilerinin erişmek istediği (ve sahip olduğu) bir bilgiye sahipseniz çok fazla koruma sağlamayacaktır.

Play Store’dan seçebileceğiniz çok fazla uygulama ile belki de bu listede olmayan bir favoriniz var! Aşağıdaki yorumlarda tercih ettiğiniz uygulamayı bize bildirin!

 

  • Ana Sayfa
  • Android
  • Android’de dosyalarınızı ve uygulamalarınızı güvenli bir şekilde nasıl gizleyebilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Android’de dosyalarınızı ve uygulamalarınızı güvenli bir şekilde nasıl gizleyebilirsiniz? için yorumda bulun

    Android’de dosyalarınızı ve uygulamalarınızı güvenli bir şekilde nasıl gizleyebilirsiniz? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android’de dosyalarınızı ve uygulamalarınızı güvenli bir şekilde nasıl gizleyebilirsiniz? için ilk yorumu yapabilirsin.