Android Kamera Çalışmıyor

2 dk okuma süresi

Android Kamera Çalışmıyor Android cihazınızı ilk kez açtığınızda, her şey mükemmel çalışıyor. İstediğiniz kadar hızlı ve tek bir dokunuşla üzerindeki her şeye erişebilirsiniz. Ancak zamanla kamera gibi şeyler sorun yaşamaya başlayabilir.

Android cihazınızın kamerasının çalışmama nedeni değişebilir. Cihazı düşürdüyseniz, donanımın zarar görme olasılığı yüksektir ve cihazı servise götürmeniz gerekir. Ancak, Android cihazınızı düşürmediyseniz, umarım aşağıdaki ipuçları yardımcı olacaktır.

Kamera Uygulama Önbelleğini Temizle

Bazen kameranızı tekrar çalıştırmanın çözümü önbelleği temizlemektir. Bunu Ayarlar’ı açıp Uygulamalar ve Bildirimler’e giderek yapabilirsiniz.

Cihazınızda yüklü olan uygulamaların listesini gördüğünüzde, kamera uygulamasını bulun ve açın. Kamera için Depolama ve önbellek seçeneği aşağı üçüncü olacak. Önbelleği üstündeki iki seçenekten biri olacak. Ayrıca Zorla Durdur seçeneğini de deneyebilirsiniz.

İzinleri Kontrol Edin

Kameranıza erişmesi beklenen bir uygulamayı mı kullanmaya çalışıyorsunuz, ancak hiçbir şey olmuyor mu? İzin eksikliğinin böyle olmadığından emin olsanız bile, kontrol etmekten zarar gelmez. Belki bir güncelleme, olmaması gereken bazı şeyleri değiştirdi ve bazı izinleri değiştirdi. Ya da, telefonunuzu verdiğiniz biri sizin izniniz olmadan bazı şeyleri hareket ettirebilir.

Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler > Tüm X uygulamalarını gör > Kamera uygulaması > İzinler > Kamera > Bu izinlere sahip tüm uygulamaları gör seçeneğine gidin. İki liste göreceksiniz: biri Android cihazınızın kamerasına izin veren uygulamalara sahip, diğeri izin vermeyen. Kullanmakta olduğunuz uygulamanın herhangi bir nedenle izni yoksa, onu seçin ve bu uygulama için kamera erişimine izin ver seçeneğini seçin.

Üçüncü Taraf Uygulamaları

Üçüncü taraf bir kamera uygulaması kullanıyorsanız, uygulama için bekleyen güncelleme olup olmadığını görmeyi deneyebilirsiniz . Uygulamalar zaman zaman başarısız olabilir ve bekleyen güncelleme, hata düzeltmesinden kurtulmak için ihtiyaç duyduğu şeydir. Uygulama güncelse ve sorun yaşamaya devam ediyorsa daha iyi bir uygulamaya geçmeyi düşündünüz mü? Belki geliştirici uygulamayı desteklemeyi bıraktı ve ona çok ihtiyaç duyulan güncellemeleri vermeyecek.

Diyelim ki sorunları yaşamaya başlamadan önce hangi uygulamayı yüklediğinizi hatırlayamıyorsunuz. Bu durumda, sorunlara neden olanın bir uygulama olup olmadığını görmek için Android cihazınızı Güvenli Modda da başlatabilirsiniz . Sadece Güvenli Modda takılıp kalmamaya dikkat edin.

Sistem Güncellemelerini Kontrol Edin

Belki de aradığınız çözüme sahip bekleyen bir sistem güncellemesi vardır. Bir sistem güncellemesini kontrol etmek için Ayarlar > Sistem > Sistem Güncellemeleri’ne gidin. Android cihazınız bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmeye başlayacak ve mevcut bir güncelleme varsa, onu burada göreceksiniz.

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, kamerayı kullanamamak sinir bozucu olabilir. Bazen cihazın yeniden başlatılması hile yapar; diğer zamanlarda, daha ayrıntılı sorun giderme yapmanız gerekir. İşinize yarayan bir yöntemi kaçırdım mı? Deneyiminizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın ve makaleyi sosyal medyada başkalarıyla paylaşmayı unutmayın.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x