Alexa nedir Alexa Nasıl Kullanılabilir

Alexa nedir Alexa Nasıl Kullanılabilir Alexa, Amazon dijital ses asistanı. Akıllı telefonlarda ve Amazon’un Eko ürün serisinde kullanılabilir.

Alexa orijinal Star Trek TV dizisinde kullanılan etkileşimli bilgisayar sesten esinlenilmiştir. “Alexa” sözcüğü seçildi çünkü “X”, ses tanıma için daha kolay tanınabilir ve sözcük aynı zamanda İskenderiye’deki ünlü eski Kütüphaneye bir saygıdır.

Sözlü olarak bilimkurgu malzemesi olarak kullanılan makinelerle etkileşime giren ve akıllı makinelerin hayatımızın kontrolünü ele geçirdiği çağa henüz girmemize rağmen dijital sesli yardım, hızla tüketici elektroniği cihazlarında ortak bir özellik haline geliyor.

Alexa Nasıl Çalışır

Alexa’nın teknik detayları karmaşıktır ancak aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

Etkinleştirildikten sonra (aşağıdaki kuruluma bakınız), basitçe “Alexa” diyerek hizmetin başlangıcını tetikler. Daha sonra, söylediklerini yorumlamaya başlar (veya dener). Sorunuzun / emirlerinizin sonuçlanıncaya dek , Alexa internet üzerinden bu kaydı , Amazon’un Alexa bulut tabanlı sunucularına, AVS’nin (Alexa Ses Hizmeti)bulunduğu yere gönderir .

Alexa Ses servisi daha sonra, ses sinyallerini, görevi yürütebilen (istenen bir şarkıyı aramak gibi) bilgisayar dil komutlarına dönüştürür veya bilgisayar dilini ses sinyallerine dönüştürerek Alexa’nın ses asistanının size sözlü olarak bilgi verebilmesini sağlar (örn. zaman, trafik ve hava durumu gibi).

İnternet bağlantınız düzgün çalışıyorsa ve Amazon’un arka uç hizmeti de düzgün çalışıyorsa, yanıtlar konuşmayı bitirdiğiniz kadar hızlı olabilir.

Bu nadir bir olay değildir – Alexa çok iyi çalışıyor.

Amazon Echo veya Echo Dot gibi ürünlerde, bilgi yanıtları yalnızca ses formundadır, ancak Echo Show’da ve sınırlı bir ölçüde bir akıllı telefondan ses ve / veya ekran üzeri ekran aracılığıyla bilgi sağlanmaktadır. Alexa özellikli bir Amazon cihazını kullanarak Alexa, komutları diğer uyumlu üçüncü parti cihazlara da iletebilir.

Soruların cevaplandırılması ve görevlerin yerine getirilmesi için bulut tabanlı Alexa Ses Hizmeti’ne ihtiyaç duyulduğundan internet bağlantısı gerekiyor – hiçbir İnternet, Alexa etkileşimi yok. Alexa App buraya geliyor.

ilginizi çekebilir  Apple haritalar ve google haritaları karşılaştırıyoruz

Alexa’yı iOS veya Android Telefonda Ayarlama

Alexa akıllı telefonunuz veya tabletinizle birlikte kullanılabilir. Bunu yapmak için önce, Alexa App’u indirip yüklemeniz gerekir.

Buna ek olarak, Alexa uygulamasının bir cihaz olarak görebileceği bir tamamlayıcı uygulamayı da indirip yüklemeniz gerekir. Denemek için iki uygulama Amazon Mobil Alışveriş uygulaması ve Alexa Reverb uygulaması. Akıllı telefonunuza bu uygulamalar yüklendikten sonra, bunlar Alexa uygulaması tarafından iletişim kurabileceği cihazlar olarak belirlenecektir. Akıllı telefonunuzla nereye giderseniz gidin, bu uygulamalardan birinde veya ikisinde de Alexa’yı kullanabilirsiniz.

Bir Yankı Cihazı üzerinde Alexa kurulumu

Bir Amazon Echo cihazına sahipseniz, onu kullanmak için önce Alexa uygulamasını tıpkı yukarıda tartışıldığı gibi uyumlu bir akıllı telefona veya tablete indirip yüklemeniz gerekir; ancak bunun yerine (veya ona ek olarak) onunla eşleştirmeniz gerekir. Amazon Mobil Alışveriş ve / veya Alexa Reverb uygulamalarından birini seçerseniz, Alexa uygulamasının cihaz menü ayarlarına girersiniz ve Amazon Echo cihazınızı tanımlarsınız.

Uygulama daha sonra kendini Yankı cihazıyla yapılandırır.

Başlangıçta Alexa’yı Echo cihazınızla yapılandırmak için akıllı telefonunuza ihtiyacınız olsa da, bir kez yapıldıysa, cihazınızı açık tutmak zorunda değilsiniz – Alexa’yı doğrudan Echo cihazıyla iletişim kurabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı gelişmiş ayarları etkinleştirmek veya değiştirmek için akıllı telefonunuzu kullanmanız veya yeni Alexa becerilerini etkinleştirmeniz gerekebilir. Öte yandan, Alexa uygulamasını Amazon Mobil Alışveriş’te ayarlamış olmanız koşuluyla, evinizde bulunan Alexa özellikli cihazınızın vokal aralığı dışında, evden uzaktaysanız, yalnızca akıllı telefonunuzu yalnızca Alexa işlevleri için kullanmanız gerekir. Alexa Reverb uygulamaları.

Alexa Nasıl Kullanılabilir

Amazon Alexa hem bilgilere erişmek hem de uyumlu cihazları kontrol etmek için kişisel ses asistanı olarak işlev görür. Alexa sorulara cevap verebilir, trafik ya da hava durumu bilgileri bildirebilir, haber raporları oynayabilir, telefonda arama başlatabilir, müzik çalabilir, bakkal listenizi yönetebilir, Amazon’dan öğe satın alabilir ve Echo Show’da görüntüleri gösterip video oynatabilir. Bununla birlikte, Alexa Becerilerinden yararlanarak Alexa’nın erişimini daha da genişletebilirsiniz .

ilginizi çekebilir  Mac ve Windows için 6 En İyi Profesyonel Video Düzenleme Yazılımı

Alexa Becerileri, ek üçüncü parti içerik ve servislerle etkileşim kurmanın yanı sıra, Alexa özellikli cihazınızı akıllı bir ev hubına dönüştürerek yaşam biçiminizi daha da geliştirir.

Üçüncü taraf içeriği ve hizmetleri ile etkileşim örnekleri arasında, bu seçeneklerin her biri için belirlenmiş beceriyi etkinleştirmeniz koşuluyla yerel bir restorandan yiyecek siparişi vermek, Uber’e binmek istemek veya belirli bir akış servisinden bir şarkı çalmak dahildir.

Akıllı ev hub’ı olarak rolünde, belirli bir cihazın işlevlerini kontrol etmek için bir kontrol paneline erişmek veya elle tutulan veya uygulamaya dayalı bir uzaktan kumandayı kullanmak zorunda kalmazsanız, Alexa’ya uyumlu bir Echo ürünü aracılığıyla basitçe Ingilizce olarak bahsedebilirsiniz. , bir termostatı ayarlamak, bir çamaşır makinesini kurmak, kurutucu veya robot vakum başlatmak veya bir video yansıtma ekranını yükseltmek veya düşürmek, TV’yi açmak ya da kapatmak, güvenlik kamerası beslemelerini görüntülemek ve eğer kontrol ediyorsanız, bir şey açmak ya da kapamak için bu cihazlar için Alexa Skills veritabanına eklendi ve bunları etkinleştirdiniz.

Alexa Becerileri’ne ek olarak Amazon, Alexa Rutinler aracılığıyla çeşitli görevlerin birlikte gruplandırılmasına olanak sağlama sürecindedir. Alexa Rutinleri ile Alexa’ya tek bir beceri ile belirli bir görevi yerine getirmesini söylemek yerine, Alexa’yı bir ses komutu ile bir dizi ilgili görev gerçekleştirmesi için özelleştirebilirsiniz.

Başka bir deyişle, Alexa’ya ışıkları, TV’yi kapatmasını ve kapıyı ayrı komutlarla kilitlemesini söylemek yerine “Alexa, İyi Gece” gibi bir şey söyleyebilirsiniz ve Alexa bu cümleyi üç ipucunu gerçekleştirmek için bir ipucu olarak kullanacaktır. Görevleri bir rutin olarak.

Aynı şekilde, sabah uyandığınızda “Alexa, İyi Günaydın” diyebilirsiniz ve eğer önceden rutini kurarsanız, Alexa ışıkları açabilir, kahve makinesini başlatabilir, size hava şartları sağlayabilir ve günlük brifinginizi bir sürekli rutin olarak etkinleştirin.

ilginizi çekebilir  2017 de teknoloji adına neler olacak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Alexa nedir Alexa Nasıl Kullanılabilir için yorumda bulun

    Alexa nedir Alexa Nasıl Kullanılabilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Alexa nedir Alexa Nasıl Kullanılabilir için ilk yorumu yapabilirsin.