Yeni airpods pro incelemesi

Yeni airpods pro incelemesi Apple ilk AirPod’larını piyasaya sürmesinden bu yana üç yıl geçti. O zaman, plastik kablosuz kulaklıklar çok yaygın bir şekilde türetilmişti. Airpod o kadar popüler hale geldi ki, görünüşe göre diğer tüm teknoloji devleri kendi sürümleriyle çıkmaya çalışıyorlardı. 

Fakat çoğunun yaklaşamamasının bir nedeni var. Apple’ın sadece oldukça rahat bir kafası var, aynı zamanda AirPod’ları bu kadar popüler yapan şeyler – iPhone sahipleri için boyutları ve basitlikleri – eşleşmeleri neredeyse imkansız hale geldi. Bahsetmiyorum bile, başka hiçbir şirket Apple’ın marka makinesinin arkasında tam güç sahibi değildir ve bu da tomurcukları gerçek bir statü sembolüne dönüştürmeye yardımcı olmuştur.

249 Dolar – 100 Dolar’dan daha yüksek – “Pro” versiyonlarının beklentileri anlaşılır bir şekilde yüksek. Ancak onları neredeyse bütün gün taktıktan sonra, Apple’ın bu vaadi daha teslim ettiğini hissediyorum.  Gelin şimdi bu kulaklıkları inceleyelim.

AirPods Pro1.750 TL ile AirPods Pro, 30 Ekim 2019’da piyasaya sürüldü.

Bir Bakışta

 • Apple, gürültü önleme teknolojisi, yeni tasarım, gelişmiş su direnci ve 249 dolar fiyat etiketi içeren AirPods Pro kulaklıklarını duyurdu.

Özellikleri

 • Yeni kulak içi tasarım
 • 3 boyutta silikon uç
 • Aktif gürültü önleme teknolojisi
 • IPX4 su ve ter direnci
 • “Hey Siri” destekli H1 çipi
 • 249 $ fiyat etiketi

AirPods Pro

Ekim 2019’da Apple, mevcut AirPod’larının yeni bir üst versiyonu olan AirPods Pro’yu güncellenmiş tasarımı, gürültü önleme teknolojisi, daha iyi ses ve daha pahalı 249 $ ‘lık bir fiyat etiketi ile piyasaya sürdü.

Apple, AirPods Pro ile şirketin AirPods’un büyüsünü “daha da ileri”, AirPods Pro ile birlikte düşük maliyetli AirPods 2 ile birlikte satılacağını söylüyor .

AirPods Pro orijinal AirPod’lara benzer, ancak konfor, uyum ve gürültü engelleme amacıyla silikon uçları yerleştirmek için daha geniş bir cepheye sahiptir. İpuçları farklı kulaklara uyacak şekilde üç boyutta gelir.

AirPods Pro’nun birden fazla renkte olabileceğini söyleyen söylentiler duyduğumuza rağmen, Apple, orijinal AirPod’lar gibi, yalnızca beyazı sunuyor.

Aktif Gürültü Engelleme, AirPods 2’nin Apple’ın “benzersiz şekilde özelleştirilmiş, üstün gürültü önleme deneyimi” olduğunu söylediği her kulağa uyum sağlamak için gelişmiş yazılımla birlikte iki mikrofon (bir dışa dönük ve bir dışa dönük) kullanarak kilit bir özelliğidir.

Açılabilen dahili Şeffaflık moduyla, kullanıcılar, etrafındaki ortamları dinlerken Aktif Gürültü Önleme özelliği açıkken müzik dinleme seçeneğine sahiptir.

AirPods Pro’nun içinde, Apple’ın daha iyi bir uyum ve daha rahat bir kullanım deneyimi için diğer kulak içi tasarımlarda görülen rahatsızlığı en aza indireceğini söyleyen basıncı eşitlemeye yönelik yeni bir havalandırma sistemi var.

Yeni silikon uçları nedeniyle, AirPods Pro, daha geniş bir şarj çantası gerektirecek şekilde AirPod’ların önceki sürümlerinden daha büyüktür. Yeni AirPods Pro kasası, önceki AirPods kasasına göre yatay boyutta daha uzun, ancak yine de doldurulabilir.

AirPods Pro, IPX4 derecesinde suya dayanıklıdır; bu, yönünden bağımsız olarak su sıçramasına dayanabilecekleri anlamına gelir. Bu, AirPods Pro’nun terden ve hafif yağmurdan korunacağını, ancak suya daldırılmaması gerektiğini gösterir.

Apple, AirPods Pro’nun üstün ses kalitesi için Adaptive EQ özelliği içerdiğini söylüyor. Adaptive EQ, “zengin, etkileyici bir dinleme deneyimi” için müziğin alçak ve orta frekanslarını bir kişinin kulağının şekline getirir.

AirPods 2 ve Beats Solo Pro gibi, AirPods Pro da Apple tarafından tasarlanmış bir H1 yongası tarafından desteklenmektedir. H1 çipi gerçek zamanlı gürültü iptali, Uyarlanabilir EQ özelliği ve eller serbest “Hey Siri” desteğine güç veriyor.

AirPods Pro, Aktif Gürültü Engelleme devre dışı bırakıldığında beş saate kadar dinleme süresi veya açıldığında dört buçuk saat sürebilir. Aktif Gürültü Önleme ile AirPods Pro ayrıca üç buçuk saatlik konuşma süresi sunar.

AirPods Pro Wireless Charging Case, Qi tabanlı kablosuz şarjı destekler ve ayrıca Lightning üzerinden de şarj edilebilir (birlikte verilen USB-C – Lightning kablosu kullanılarak). Şarj çantası 24 saatten fazla ek dinleme süresi ve 18 saatten fazla ek konuşma süresi sunar.

AirPods Pro, 28 Ekim’de satın alınabilir hale geldi ve AirPods Pro’nun perakende mağazalarında stoklandığı aynı gün 30 Ekim Çarşamba günü müşterilere gelmeye başladı. AirPods Pro 1.750 Tl satış fiyatı ile piyasaya sürüldü.

İlk izlenimler

AirPods Pro’nun piyasaya sürülmesiyle Apple, birkaç teknoloji YouTubers Marques Brownlee, Justine Ezarik ve Safwan Ahmedmia’ya onları test etmek için erken erişim sağladı ve aşağıdaki videolar ilk izlenimlerini ve fikirlerini içeriyor.

Gözden geçirenlerin hepsi ses kalitesi ve aktif gürültü iptali ile etkilendi, Brownlee AirPods Pro’daki gürültü iptali ile kabaca yeni Beats Solo Pro ile aynı seviyede olduğunu söyledi. Uygun olarak, Ahmedmia AirPods Pro’yu kulak içi uçlarıyla normal AirPod’lardan daha rahat buluyor.

dizayn

AirPods Pro, orijinal AirPod’larla aynı genel tasarım diline sahiptir, ancak gürültü engelleme teknolojisine izin vermek için kulağın içine sıkıca oturan yeni silikon uçlar sayesinde özellikle farklıdır.

Silikon uçlar, çoğu kulağa rahatça oturması için üç boyutta gelir. Apple, ipuçlarının her bir kulağın konturlarına uyacak şekilde tasarlandığını, hem konforu hem de daha iyi bir sızdırmazlık sağladığını ve bunun da gürültü iptali için önemli olduğunu söyledi.

Uçlar küçük, orta ve büyük olarak gelir ve her uç AirPods Pro’da yerine tam olarak oturur ve yerlerinden çıkmalarını kolaylaştırır. AirPods Pro’yu güvenli bir şekilde yerinde tutmak için her bir uç iç kulağın şekline uyum sağlamak için içten koniktir.

AirPods Pro, 21,8 mm genişliğinde ve 30,9 mm yüksekliğinde ölçülür, bu nedenle orijinal AirPod’lardan (16,5 mm) daha geniştirler, ancak gövdeleri kısa olduğu için boyları yüksek değildir (AirPod’lar 40,5 mm uzunluğunda).

AirPods Pro, AirPod’lardan daha geniş olduğundan, AirPods Pro ile birlikte gelen Kablosuz Şarj Çantası da daha büyüktür. 60,6 mm genişliğinde, 45,2 mm yüksekliğinde ve 21,7 mm kalınlığında ölçer. Nispeten, AirPods kasası 44,3 mm genişliğinde, 53,5 mm yüksekliğinde ve 21,3 mm kalınlığındadır.

AirPods Pro, kulaklık başına 5,4 gram ağırlığındaki standart AirPod’lardan üçüncü bir ağırdır. Şarj çantası da 38 gramdan 45.6 gram ağırlığında.

AirPods Pro kılıfı AirPods kılıfından biraz daha geniştir, ancak aynı zamanda oldukça da uzun değildir, bu nedenle boyutlar ve göz doldurulabilirlik sonuçta iki vaka arasında aynıdır.

AirPods Pro, diğer kulak içi tasarımlarda sık görülen rahatsızlığı en aza indirmek için Apple’ın kulağın içindeki basıncı eşitleyen “yenilikçi havalandırma sistemi” dediği şey ile tasarlanmıştır. Apple, AirPods Pro’nun kulaklarınızda hiçbir şey yokmuş gibi hissetmenizi sağlayacağını söylüyor.

Rüzgarlı durumlarda arama netliğini artırmak için tasarlanmış genişletilmiş bir ağ mikrofon bağlantı noktası da vardır.

Kulak Ucu Takma Testi

Mükemmel uyum ve en iyi ses deneyimini elde etmek için Apple, AirPods Pro için bir Kulak Ucu Uygun Testi sunar. AirPods Pro’yu her kulağa yerleştirdikten sonra, Apple, kulaktaki ses seviyesini ölçmek ve hoparlör sürücüsünden gelen ile karşılaştırmak için her AirPod’daki gelişmiş algoritmaları ve mikrofonları kullanır.

Algoritma, kulak ucunun doğru boyutta olup olmadığını ve iyi bir oturuşa sahip olup olmadığını veya daha iyi bir sızdırmazlık oluşturmak için başka bir boyut için değiştirilmesinin gerekip gerekmediğini tespit eder.

AirPods Pro için yedek ipuçları mevcuttur ve bir çift için 4 $ olarak fiyatlandırılır.

Su direnci

AirPods Pro, IPX4 su geçirmezlik derecesinde ter ve suya dayanıklıdır. Bu, AirPods Pro’nun test edilmiş olduğu ve herhangi bir yönden su sıçramasına dayanabileceği anlamına gelir, bu nedenle ter ve hafif yağmura iyi tutunmaları gerekir.

AirPods Pro, suya batırılmamalı ve Apple’ın garantisi su veya ter hasarını kapsamadığı için suya maruz kalmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Apple, ter ve suya dayanıklılık derecelerinin su dışı sporlar ve egzersizler için olduğunu ve ter ve suya dayanıklılığın kalıcı koşullar olmadığını ve normal aşınma sonucunda düşebileceğini söylüyor.

Aktif Gürültü Engelleme

AirPods Pro, Apple’ın Aktif Gürültü Önleme teknolojisine sahip ilk kulak içi kulaklıklarıdır, ancak Apple daha önce kulak içi Beats kulaklıklarında ANC kullanmıştı.

Aktif Gürültü Engelleme, sesi her bireyin kulağına uyarlamak için iki mikrofon ve Apple’ın gelişmiş yazılım algoritmalarından yararlanır.

Bir mikrofon dışa dönük ve AirPods Pro’nun çevresel gürültüyü analiz etmesini sağlamak için harici sesi algılamak üzere tasarlanmıştır. Kulağa doğru sesi dinleyen ikinci bir içe bakan mikrofon var.

İlk mikrofon, AirPods Pro’nun harici sesi, kulağa ulaşmadan önce arka plan gürültüsünü önleyen anti-parazit sağlarken, ikinci mikrofon, kalan herhangi bir gürültüyü algılayarak gürültü iptalini ayarlar. Apple, gürültü engelleme özelliğinin sürekli olarak ses sinyalini saniyede 200 kez uyarladığını söylüyor.

Şeffaflık modu

Apple, sesleri dışarıda bırakan Aktif Gürültü Önleme hakkında endişelenen kullanıcıların çevrelerindeki ortamı dinlemelerini sağlayan bir Şeffaflık modu seçeneği içeriyordu.

Şeffaflık modu, AirPods Pro sahiplerinin Aktif Gürültü İptalini azaltmak için AirPods Pro’daki havalandırma sisteminden yararlanır; böylece AirPods Pro sahipleri trafik dinleyebilir, tren duyurularını ve daha fazlasını müzik dinlemeye devam ederken, podcast’ler ve daha fazlasını dinleyebilir.

Aktif Gürültü Engelleme ve Asetat modları, doğrudan AirPods Pro’da veya Kontrol Merkezi ayarlarına ulaşmak için iPhone veya iPad’deki Kontrol Merkezi’ndeki ses kaydırıcısına basılarak etkinleştirilebilir.

Asetat modunu etkinleştirmek, Asetat modu ile Aktif Gürültü Bastırma arasında geçiş yapan AirPods Pro sapındaki Kuvvet Sensörüne basılı tutarak yapılabilir.

Ses kalitesi

Apple’a göre, AirPods Pro, yerleşik hoparlör teknolojisi ve Adaptive EQ işlevselliği sayesinde orijinal AirPod’lardan üstün ses sağlar.

Adaptive EQ, Apple’ın söylediklerinin zengin, etkileyici bir dinleme deneyimi olduğu için her bir kişinin kulağının şekline getirdiği müziğin düşük ve orta frekanslarını ayarlar.

AirPod’lerin içinde, ses kalitesini optimize eden ve arka plan gürültüsünü gideren özel yüksek hızlı düşük distorsiyonlu hoparlör sürücüsü ile birlikte saf ve net ses üretmek için özel bir yüksek dinamik aralık amplifikatörü vardır.

Sürücü, detaylı orta ve yüksek frekanslı ses ile birlikte 20Hz’ye kadar zengin bas sesleri sunar.

H1 çip ve iç

AirPods Pro, ikinci nesil AirPods ve Beats Solo Pro’daki aynı 10 çekirdekli H1 yongasını kullanır. Apple, çipin Paket İçindeki Sistem tasarımının, üstün konfor, uyum ve stabilite için insan kulağının şeklini esas alarak her bir bileşenin yerleştirilmesiyle “titizlikle düzenlendiğini” söylüyor.

H1 çipi, Aktif Gürültü Önleme ve Uyarlamalı EQ’ya güç veriyor ve eller serbest “Hey Siri” isteklerini destekliyor.

AirPod’larda olduğu gibi, AirPods Pro da iPhone veya Apple cihazınıza otomatik olarak bağlanır, H1 yongası da iCloud sayesinde Apple cihazlarınız arasında hızlı geçişi sağlar.

AirPods Pro, birden fazla AirPods veya Beats kulaklığının tek bir iOS cihazına bağlanmasını sağlayan birden fazla AirPods veya Beats kulaklığının aynı müziği izleyebilmesini, aynı filmi izleyebilmesini ve daha fazlasını yapmasını sağlayan bir iOS 13 özelliği olan Ses Paylaşımı ile de çalışır.

Ses Paylaşımı iPhone 8 ve üstü, iPad Air ve üstü, 5. nesil iPad ve üstü, 5. nesil iPad mini, tüm iPad Pro modelleri ve 7. nesil iPod touch ile sınırlıdır.

Çift optik sensörler, yukarıda bahsedilen mikrofonlar (çift ışın oluşturma ve bir içeri bakan mikrofon), bir hareket algılayıcı ivmeölçer ve hepsi AirPod’larda müziği duraklatan “Hey Siri” algılaması gibi güç özelliklerine sahip bir konuşma algılayıcı ivmeölçer var kulaklardan çıkarılır ve daha fazlası.

AirPods Pro, Apple cihazlarına bağlanmak için Bluetooth 5.0 teknolojisini kullanır.

Kuvvet sensörü

AirPods Pro’nun sapında, aşağıdaki seçeneklerin listesiyle farklı hareketleri destekleyen yeni bir Kuvvet Sensörü var:

 • Müzik çalmak veya duraklatmak için bir kez basın
 • Aramaya cevap vermek için arama geldiğinde bir kez basın.
 • Bir parçada ileri atlamak için iki kez basın
 • Bir parçaya geri dönmek için üç kez basın
 • Aktif Gürültü Bastırma ve Asetat modu arasında geçiş yapmak için basılı tutun

Bir arama yapmak, belirli bir şarkıyı çalmak, yol tarifleri almak, mesaj göndermek ve daha fazlası gibi seçenekler için Siri ses komutları kullanılabilir.

Pil ömrü

AirPods Pro, AirPod’lar gibi beş saate kadar dayanır, ancak yalnızca Aktif Gürültü Engelleme devre dışı bırakıldığında. Aktif Gürültü Önleme modunda AirPods Pro, dört buçuk saat dinleme süresi ve tek bir şarjla üç buçuk saat konuşma süresi sunar.

Her AirPod’un içinde bulunan ve lehimlendirilmiş bir kabloya bağlı olarak değiştirilemeyen, 1.98Wh saat tarzı düğme pil.

Kablosuz Şarj Çantası, 24 saatten fazla dinleme süresi ve 18 saatten fazla dinleme süresi sunar. Beş dakikalık şarj işleminden sonra bir saatlik dinleme süresi veya yaklaşık bir saatlik konuşma süresi sağlayan hızlı bir şarj etme özelliği vardır.

Kablosuz Şarj Durumunun Şarj Edilmesi, Qi tabanlı bir kablosuz şarj matı kullanarak veya ürünle birlikte verilen Lightning portu üzerinden yapılabilir. Apple, AirPods Pro’yu daha hızlı şarj etmek için Lightning to USB-C kablosuyla birlikte gönderir.

yazılım gereksinimleri

AirPods Pro, iOS 13.2 veya üstü, iPadOS 13.2 veya üstü, WatchOS 6.1 veya üstü, tvOS 13.2 veya üstü veya macOS Catalina 10.15.1 veya üstü ile çalışan Apple cihazları gerektirir.

AirPods vs AirPods Pro

Standart ikinci nesil AirPod’lara kıyasla, AirPods Pro, daha yüksek bir fiyat etiketi, silikon kulak uçları ve daha kısa bir sap, farklı bir ses iptali ve daha iyi ses ile farklı bir tasarım sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. airpods pro Yeni airpods pro incelemesi için yorumda bulun

  Yeni airpods pro incelemesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni airpods pro incelemesi için ilk yorumu yapabilirsin.