WordPress’te kullanılmayan veritabanı tabloları silme

WordPress’te kullanılmayan veritabanı tabloları silme WordPress’e bir eklenti yüklediğinizde, düzgün çalışması için gerekli tüm klasörleri, dosyaları ve veritabanı tablolarını otomatik olarak oluşturur. Ancak, aynı eklentiyi devre dışı bırakıp kaldırdığınızda, veritabanı tablolarını dosya ve klasörlerle birlikte silemez.

Örneğin, Wordfence adlı bir eklentiyi devre dışı bırakıp sildiğim de, oluşturulan dosya ve klasörlerle birlikte yirmiden fazla veritabanı tablosunu silmemişti.

wp-sil-eklenti-db-tablolar-wordfence-veritabanı tabloları

Çoğu zaman, eklenti geliştiricileri kasıtlı olarak, bir eklentiyi kaldırırken eklenti tablolarını silmemeyi seçer. Bu davranışın birçok nedeni vardır, ancak en popüler sebep, eklentiyi yeniden etkinleştirdiğiniz de geri yüklenebilmeleri için kullanıcı ayarlarınızı, verileri ve veri tabanınızdaki diğer seçenekleri saklamaktır.

Ayarları ve kullanıcı verilerini saklamak iyi bir şeydir. Ancak, zaman içinde yüklediğiniz ve kaldırdığınız tüm eklentilerde, artık veritabanı tabloları nedeniyle veritabanı boyutu artabilir. Ayrıca, artık eklenti veritabanı tablosu potansiyel bir sorumluluk olabilir.

İşte tüm bu artık veritabanı tablolarını WordPress’te yalnızca birkaç tıklamayla silme.

Artık Eklenti Veritabanı Tablolarını Sil

Not : Herhangi bir değişiklik yapmadan önce, WordPress veritabanınızı yedeklemeniz çok önemlidir. Yedekleme, istenmeyen herhangi bir sonuç olması durumunda sitenizi geri yüklemenize yardımcı olur. Gerekirse, emin olmak için tüm WordPress sitenizi yedekleyin.

WordPress’teki çoğu şey için, Eklentiler Plugins Garbage Collector adlı bir eklenti vardır. Artık masaları bulmak ve silmek için özel olarak tasarlanmıştır.

1. WordPress panonuzu açın ve “Eklentiler -> Yeni ekle” seçeneğine gidin. “
Plugins Garbage Collector ” eklentisini arayın. Arama sonuçlarından eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

wp-sil-eklenti-db-tablolar-install-etkinleştirmek-PGC-eklentisi

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, “Araçlar -> Eklentiler Plugins Garbage Collector ” sayfasına gidin, “WP olmayan tabloları ara” seçeneğini seçin ve “Veritabanını Tara” düğmesine tıklayın.

wp-sil-eklenti-db-tablolar-tarama-veritabanı

Taramayı tamamladıktan sonra, eklenti WordPress’in çekirdeği veya kurulu eklentilerden herhangi biriyle ilgili olmayan tüm veritabanı tablolarını gösterecektir. Genellikle, bunlar bir eklentiyi sildikten sonra kalan tablolardır.

wp-sil-eklenti-db-tablolar-sol-over-veritabanı tablo listem

Belirgin nedenlerden dolayı tüm seçenekleri seçme seçeneği yoktur, bu nedenle her tabloyu iki kez kontrol edin ve silmek istediğiniz tüm tabloları manuel olarak seçin. Ardından aşağı kaydırın ve “Tabloları Sil” düğmesine tıklayın. Yine, bu düğmeye basın, ancak bu işlemi yapmadan önce veritabanı yediğinizi mutlaka alın.

wp-sil-eklenti-db-tablolar-sil bağlantısını tıklayın-tablolar düğmeli

Her şey yolunda giderse, kalan tüm eklenti tablolarını başarıyla silebilirsiniz ve siteniz hala olması gerektiği gibi çalışıyor. Bulunduğunuz sırada, WordPress veritabanınızı daha da temizlemek ve optimize etmek için WP-Optimize gibi eklentiler kullanabilirsiniz.

wp-sil-eklenti-db-tablolar-tablolar-silindi

WordPress’teki kullanılmayan ve artık eklenti veritabanı tablolarını silmek için bu yaklaşımı kullanma konusundaki düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşırken, aşağıda yorum yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. WordPress’te kullanılmayan veritabanı tabloları silme için yorumda bulun

    WordPress’te kullanılmayan veritabanı tabloları silme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak WordPress’te kullanılmayan veritabanı tabloları silme için ilk yorumu yapabilirsin.