Windows’u Yükleme Hakkında Sık Sorulan Sorular

8 dk okuma süresi

Windows’u Yükleme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Makale başlıkları

Windows 10, 8, 7, Vista ve XP’yi Yükleme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yazdıklarımın daha popüler setlerinden biri, Windows’u yüklemek için benim adım adımlarım. Windows 8, Windows 7 ve Windows XP için bir tane var (ve bir tane Windows 10 için çalışıyorum).

Bu eğitimler sayesinde, kurulum ve yükseltme soruları, aldığımlardan en yaygın olanlarından bazıları merak etmemektedir.

Aşağıda, bu soruların bazılarına verilen yanıtlar verilmiştir. Zaman geçtikçe daha fazla Soru-Cevap yazacağım, ancak burada bir şeylerin çözülmesi gerektiğini düşünüyorsanız bize bildirin ya da bunları okudum,

“Windows’u ‘temiz’ yüklemem gerektiğini okudum, bunu nasıl yaparım? Özel bir diske mi yoksa talimatlara mı ihtiyacım var?

Temelde, temiz bir yükleme, Windows’u yüklerken mevcut işletim sistemiyle sürücüyü silmek anlamına gelir. Bu, bir yükseltme yüklemesinden (önceki bir Windows sürümünden “hareket et”) farklıdır ve temelde aynı “birkaç adımla” yeni “bir yükleme (boş bir sürücüye yükleme) gibi bir şeydir.

Bir yükseltme yüklemesine kıyasla, temiz bir yükleme hemen hemen her zaman Windows’u yüklemenin daha iyi bir yoludur. Temiz bir yükleme, önceki kurulumunuza zarar verebilecek herhangi bir sorun, yazılım şişmesi veya başka sorunlar getirmez.

Hayır, temiz bir yükleme yapmak için özel bir Windows diskine ya da başka herhangi bir yazılım veya araç kullanmanıza gerek yoktur. Tek yapmanız gereken, Windows kurulum işleminde bu adıma geldiğinde mevcut işletim sisteminizi içeren bölümü kaldırmaktır.

Bu eğitimlerin tümü sürecin% 100’ünü kapsar ve yolun her adımında ekran görüntüleri içerir. Ayrıca, bu ilerlemelerin, işletim sisteminin her büyük sürümünde mevcut olan her yaygın sürüm veya sürümü kapsadığını lütfen unutmayın.

“‘Kod: 0xC004F061’ hatasıyla ‘Geçersiz ürün anahtarı’ mesajı aldım! Sorun nedir?

İşte hepsi bir Geçersiz ürün anahtarı penceresindeki tam hata mesajı:

Ürün anahtarı kullanmaya çalışılırken aşağıdaki hata oluştu: Kod: 0xC004F061 Açıklama: Yazılım Lisans Hizmeti, bu belirtilen ürün anahtarının yalnızca temiz yüklemeler için değil yükseltme için kullanılabileceğini belirledi.

0xC004F061 hatası, Windows etkinleştirme işlemi sırasında a) Windows  yükseltme ürün anahtarı kullandıysanız, ancak b) yüklediğinizde sürücüdeki Windows kopyasına sahip değilseniz.

Pencerenin alt kısmında yer alan mesaj, bu ürün anahtarını temiz kurulumlar için kullanamadığınızı ancak tamamen geçerli olmadığını gösterir. Bir Windows temiz yüklemesi iyi, ancak temiz yüklemeden önce bilgisayarda Windows’un yükseltme geçerli bir sürümüne sahip olmanız gerekir.

Bu soruna Microsoft tarafından desteklenen bir çözüm, Windows’un önceki sürümünü yeniden yüklemek ve daha sonra Windows’u temizlemektir. Bununla birlikte, başka bir çözümün Windows’un aynı sürümüne Windows’un yerinde yükseltmesi yapılması söylendi. Evet, garip görünüyor, ancak çeşitli kaynaklara göre, bu işlem tamamlandıktan sonra Windows’u başarıyla etkinleştirebileceksiniz.

Bu çözümlerden hiçbiri işe yaramıyorsa, boş bir sabit sürücüye yükleyebileceğiniz veya güncellemenin geçerli olmadığı bir sürüm üzerinden temiz yüklemeyi yapabileceğiniz bir Windows Sistem Üreticisi diskini (bazen OEM disk olarak anılmalıdır) satın almanız gerekir. (örn. Windows 98, vb.) veya Windows olmayan bir işletim sistemi.

Not: Windows temiz yükleme işlemi sırasında ürün anahtarınızı girdiğinizde, yanlış anahtarı kullandığınıza dair uyarıda bulunulmadığının farkında olmak önemlidir. Windows yükleme işlemindeki bu aşama, ürün anahtarının yalnızca sizin durumunuz için geçerli olup olmadığını değil de geçerli olup olmadığını kontrol eder.

Bu belirleme, Windows tamamen yüklendikten sonra etkinleştirme işlemi sırasında oluşur.

“Windows’da bir DVD var, ancak bir flash sürücüsünde ihtiyacım var, bunu nasıl yaparım?”

Bu işlem, görülebildiği kadar kolay değildir, bu nedenle bazı özel dersler gereklidir:

Maalesef, Windows yükleme diskinizden dosyaları boş bir flash sürücüye kopyalamaya çalışmayacaktır.

Msgstr “Windows’u indirdim, ancak sahip olduğum tek bir ISO dosyası, bunu bir DVD veya flash sürücüsünde nasıl alabilirim ki gerçekten Windows’u kurabilirim?”

Sahip olduğunuz ISO dosyası, bir Windows kurulum diskinin mükemmel bir görüntüsüdür ve tek bir dosya paketinde bulunur. Bununla birlikte, bu dosyayı yalnızca bir diske veya bir flash sürücüye kopyalayamaz ve Windows’u yüklemek için kullanmayı umursamazsınız.

Windows’u flash sürücüden kurmak isterseniz, son soruda bağlantı kurduğum gibi aynı öğreticilerden birini takip edebilirsiniz.

“Bilgisayarımda Windows yüklüdür.Perfect’i başka bir bilgisayara değiştirirsem, bir kopyasını kaldırdıkça Windows kopyamı yeni bilgisayarıma kurabilir miyim?”

Evet. En önemlisi bahsettiğiniz şudur: Windows’u yenisiyle etkinleştirmeden önce eski bilgisayardan kaldırmanız gerekir. Başka bir deyişle, bir kerede bir bilgisayarda yalnızca Windows’un kopyasını çalıştırabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken bir diğer husus, Windows’un yükseltilmiş lisanslı bir kopyasını bir bilgisayara yükledikten sonra başka bir bilgisayarda kullanmak istiyorsanız aynı “yükseltme kuralları” uygulanır: Windows’un önceki bir sürümüne sahip olmanız gerekir yükseltmeyi yüklemeden önce bilgisayar.

Önemli: Windows’u bilgisayarınıza önceden kurulmuş olarak verilmişse, Windows’u başka bir bilgisayara “taşıyamazsınız”. Windows kopyanızı OEM lisansı almış demektir; bunun anlamı, yalnızca yüklü olduğu bilgisayarda kullanmanıza izin verildiğidir.

“Windows’u başka bir bilgisayara kaç kez tekrar yükleyebilirim?” Eski yüklemeyi kaldırma “kuralını izlediğimi varsayıyorum, Windows’u farklı bilgisayarlara yüklemeye devam edebilir miyim?

Son soruda tartıştığım kurallara uyduğunuz sürece Windows’u yeniden yüklediğiniz bilgisayar sayısına sınırlama yoktur.

“Başka bir bilgisayara yüklemek istersem başka bir Windows kopyası satın almam gerekiyor mu?”

Son bir kaç cevabı okuduysanız bunun cevabı büyük olasılıkla açıktır: Ancak, Windows’u kullanmak için planladığınız her bilgisayar veya aygıta Windows yüklemek için bir lisans satın almanız gerekecektir.

“Bilgisayarımda Windows DVD / flash sürücüyle yeniden başlatıldım, ancak Windows kurulum programı başlamadı, ne oldu?”

Şansı iyi olan önyükleme sırası içinde BIOS veya UEFI düzgün optik sürücü ya bakmak için yapılandırılmamış USB bunun aynı denetler önce önyüklenebilir ortam için portlar sabit sürücüden.

“Bilgisayarım dondu / yeniden başlatıldı / Windows kurulumu sırasında bir BSOD aldı!”

Windows’u tekrar yüklemeyi deneyin. Bazen bir Windows kurulumu sırasındaki sorunlar geçicidir, bu yüzden başka bir atış iyi bir ilk adımdır. Temiz kurulum yapıyorsanız, işlemi tekrar başlatın. Temiz kurulumun bir bölümü sürücüyü biçimlendirmeyi içerdiğinden, bu kısmi kurulumda olabilecek her türlü sorun giderilmiş olacaktır.

Windows’u yeniden başlatmaya başlamanız yeterince işe yaramazsa, kurulum işlemine başlamadan önce bilgisayarınızdaki gereksiz donanımları kaldırmayı / kaldırmayı deneyin. Windows kurulum işlemi, bazı donanımları yüklemekle ilgili bir sorun yaşarsa bir hata üretebilir veya bir hata üretebilir. Windows çalıştırıldıktan ve çalıştırıldıktan sonra bir donanımla kurulum sorunlarının giderilmesi daha kolaydır.

Son olarak, bilgisayarınızın BIOS’unun veya UEFI’nin güncellendiğinden emin olun. Bilgisayarınız veya anakart üreticiniz tarafından yapılan bu güncellemeler, Windows gibi işletim sistemleri ile genellikle uyumluluk sorunlarını düzeltir.

“Windows telefon numaramı nasıl bilebilir?”

Bazı Windows kurulum işlemlerinin sonlarına doğru, Windows’da oturum açmak için bir Microsoft Hesabı kullanmayı seçerseniz, telefon numaranızı girmeniz veya doğrulamanız istenir.

Telefon numaranız zaten listeleniyorsa, bu, yalnızca Microsoft Hesabınızı oluştururken daha önce Microsoft’a vermiş olduğunuz anlamına gelir. Geçmişte şimdiye kadar başka bir Microsoft hizmetinde oturum açtıysanız, büyük olasılıkla bir Microsoft Hesabınız var.

“Windows, indirmek için neredeyse 200 USD’ye mal oluyor mu?” Bir indirme olduğundan kutulu bir kopyadan daha ucuz olacağını düşündüm! “

Ödemekte olduğunuz şeyin çoğunluğu, Windows’u kullanmak için kullanılan lisans, kullanımı kolay bir kullanım veya hızlı dönüş perspektifinden olduğu kadar maliyet açısından avantajlı değil.

“Windows 8’den Windows 8.1’e yükseltme ücretsiz mi?”

Evet. Netleştirmek gerekirse, bilgisayarınız zaten Windows 8 çalıştırıyorsa, o zaman evet, ücretsiz güncellemeyi Windows Mağazasından Windows 8.1’e uygulayabilirsiniz.

“Windows 8.1’den Windows 8.1’e güncelleme ücretsiz mi?”

Yine, evet. Bu güncelleme de ücretsizdir.

“Büyük Windows 10 yükseltmeleri ücretsiz mi?”

Yine, evet. Tüm Windows 10 güncellemeleri ücretsizdir.

“Windows 8’den (standart) Windows 8.1 Pro’ya güncelleyebilir miyim?”

Hayır, doğrudan değil. Windows 8’e sahipseniz ve 8.1 güncelleştirmeyi uygularsanız, Windows 8.1’e gideceksiniz. Windows 8 Pro’nuz varsa ve 8.1 güncellemeyi uygularsanız, Windows 8.1 Pro’ya gideceksiniz. Aynı mantık Windows 8.1 Güncellemesi için de geçerlidir.

Standart sürümden Windows 8.1 Pro’ya güncellemek isterseniz, 8.1 güncellemesini uygulamayı ve ardından Windows 8.1 Pro’ya gitmek için Windows 8.1 Pro Paketini satın almanızı öneririm.

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x