Windows’da Sürücü Silme ve Biçimlendirme

Çoğu sabit sürücü “önceden biçimlendirilmiş” hale gelir ve bu günlerde kullanıma hazırdır. Ancak zaman zaman kendiniz biçimlendirmeniz gerekebilir.

Örneğin, biçimlendirme genellikle bir sürücünün üzerindeki verilerin çoğunu kaldırır, bu da büyük bir sürücüyü silmek için yalnızca birşey silmekten daha hızlı bir yoldur. Yeniden biçimlendirmenin en büyük nedeni ise, sürücüde kullanılan dosya sistemini başka bir şeyle değiştirmek istemenizdir. Windows, FAT32, exFAT ve NTFS de dâhil olmak üzere birçok dosya sistemini kullanımınıza hazır hale getirir ve hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır. Genellikle NTFS’yi bir Windows PC’de dâhili sürücüler için kullanacaksanız (ve aslında sistem sürücünüz için zorundasınızdır), harici bir USBsürücüyü biçimlendirirken bir dosya sistemi seçmek daha önemlidir.

Not: En format yardımcı programlarını kullanarak biçimlendirme teknik olarak sürücünüzü silmemektedir. Bunun yerine, verilerinizin yazılabilir olarak kullandığı alanı işaretler. Dolayısıyla, burada tartıştığımız tekniği kullanarak biçimlendirilmiş sürücülerden veri kurtarabiliyorken, özel bir yardımcı program ve biraz zaman gerekir. Pratik amaçlarla, bir sürücüyü biçimlendirirken verilerin kaybolduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, verileri bir sürücünün güvenli bir şekilde silmeniz gerekiyorsa – sürücüyü attığınızdan ya da veriyorsanız- Eraser veya DBan gibi üçüncü taraf bir aracı düşünün.

Neyse ki Windows, sürücüler biçimlendirmeyi oldukça kolaylaştırıyor. Bir sürücüyü biçimlendirebilir ve Windows’un Disk Yönetimi aracını kullanarak, bölüm oluşturup silme gibi diğer işlevleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, formatlama yapmak istediğiniz tek şeyse, daha kolay bir yol var.

Dosya Gezgin’ini “Bu PC” görünümüne getirerek tüm sürücülerinizi kolayca görebilirsiniz.

Dosya Gezgini’nde herhangi bir sürücüyü sağ tıklatın ve ardından “Biçimlendir” seçeneğini tıklatın.

“Biçim” penceresinde birçok seçenek bulunmaktadır:

Windows’ta FAT32 ile 32GB’dan Büyük USB Sürücülerini Biçimlendirme
  • Dosya sistemi:Biçimlendirdiğiniz sürücünün boyutuna bağlı olarak, FAT32, exFAT ve NTFS de dahil olmak üzere birkaç seçenek göreceksiniz. 32 GB’ın üzerinde bir sürücüyü biçimlendiriyorsanız, burada FAT32 seçeneğini göreceksiniz, ancak gerekiyorsa bunun için bir çözüm bulmanıza yardımcı olacak bir kılavuzumuz var.
  • Ayırma birimi boyutu: ayırma birimi boyutu bir sürücü veri kırılır içine küçük birimler maksimum küme boyutu ifade eder. Değiştirmek için iyi bir nedeniniz yoksa bu değeri varsayılan 4096 olarak bırakmanız önerilir.
  • Aygıt varsayılanlarını geri yükle:Seçili sürücü için “Format” penceresindeki tüm seçenekleri varsayılana geri getirmek için bu düğmeyi kullanın.
  • Ses etiketi:Dosya Gezginci’nde görüneceği şekilde sürücü için bir ad girin.
  • Hızlı formatı:seçin Bu seçeneği hızlı ve adil çalışan yeni dosya sistemi ile sürücüyü readies üst düzey bir biçimi, yerine getirmektir. Daha uzun süren, ancak sürücünün her kesimini kontrol eden düşük düzey bir formatı gerçekleştirmek için bu seçeneği temizleyin. Sürücünün güvenilirliği konusunda endişeniz varsa, düşük düzeyli bir biçim iyi bir seçenektir.

Tüm seçeneklerinizi istediğiniz gibi ayarladıktan sonra devam etmek için “Başlat” ı tıklayın. Unutmayın, bu tüm sürücüyü silecektir, bu nedenle yedeklemeniz gereken bir şey olduğundan emin olun!

Windows, biçimlendirmek üzere olduğunuz sürücüdeki verileri kaybedeceğiniz konusunda uyarıda bulunur. Formatı başlatmak için “Tamam” ı tıklayın.

İşlem tamamlandığında Windows’ta yeni biçimlendirilmiş sürücünüze erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows’da Sürücü Silme ve Biçimlendirme için yorumda bulun

    Windows’da Sürücü Silme ve Biçimlendirme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows’da Sürücü Silme ve Biçimlendirme için ilk yorumu yapabilirsin.