Windows Sistem Dosyalarını Tarama ve Düzeltme

Windows Sistem Dosyalarını Tarama ve Düzeltme , Sabit Diskinizi Tara ve Düzeltin Windows Sistem Dosyaları Windows sistem dosyalarını taramak ve sabitlemek, bilgisayarınızın işlevini ve hızını artırır. Windows sistem dosyaları, bilgisayarınızı çalıştırmak için birlikte çalışan bir grup program dosyasından oluşur. Kelime işlemciler, e-posta istemcileri ve internet tarayıcıları gibi uygulamalar dahil olmak üzere tüm aktiviteler, sistem program dosyaları tarafından kontrol edilir. Zamanla, dosyalar yeni yazılım yüklemeleri, virüsler veya sabit sürücüdeki sorunlar tarafından değiştirilebilir veya bozulabilir. Sistem dosyaları ne kadar bozuksa, ne kadar kararsız ve problemli olursa Windows işletim sisteminiz de o kadar artacaktır. Windows beklediğinizden farklı şekilde çökebilir veya davranabilir. Bu nedenle, Windows sistem dosyalarını taramak ve düzeltmek çok önemlidir.

Neden Sistem Dosyası Denetleyicisi Çalıştır?

Sistem Dosyası Denetleyicisi  programı tüm korunan sistem dosyalarını tarar ve hatalı veya yanlış sürümleri doğru Microsoft sürümleriyle değiştirir. Bu yordam, özellikle bilgisayarınız hata iletileri görüntülüyorsa veya hatalı çalışıyorsa yararlı olabilir.

Windows 10’da sistem dosyaları nasıl taranır ve onarılır

Aşağıdaki komut, bilgisayarınızdaki korumalı sistem dosyalarının tam taramasını yapar ve Windows 10 çalışırken ve bu sorunlara neden olan dosyaları düzeltir.

 1. Power User menüsünü açmak için Windows tuşu + X klavye kısayolunu kullanın ve SFC’yi çalıştırmak için yönetici izinlerine ihtiyaç duyacağınız için Komut İstemi (Yönetici) öğesini seçin.
 2. Komut İstemi’nde aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

  sfc /scannow

 3. Tarama tamamlandığında, aşağıdaki mesajlardan birini göreceksiniz:
  • Windows Kaynak Koruması bütünlük bulamadı:  Bu, sisteminizde eksik veya bozuk dosya bulunmadığını gösterir.
  • Windows Kaynak Koruması istenen işlemi gerçekleştiremedi:  Bu mesaj, tarama sırasında bir sorun olduğu ve çevrimdışı tarama yapılması gerektiği anlamına gelir.
  • Windows Kaynak Koruması bozuk dosyaları buldu ve başarıyla onardı. Ayrıntılar CBS.Log% WinDir% \ Logs \ CBS \ CBS.log dosyasına dahil edilmiştir:  SFC sorunu çözdüğünde  bu mesajı alacaksınız. Artık devam edebilir veya daha fazla ayrıntı almak için günlükleri görüntüleyebilirsiniz.
  • Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bir kısmını onaramadı. Ayrıntılar CBS.Log% WinDir% \ Logs \ CBS \ CBS.log dosyasına dahil edilmiştir: Bu durumda, bozuk dosyaları manuel olarak onarmanız gerekir.

Hızlı İpucu: Tüm sorunları gidermek için komutu yaklaşık üç kez çalıştırmamızı öneririz.

SFC taramasının ayrıntıları nasıl görüntülenir?

CBS.Log dosyasında kayıtlı bir Sistem Dosyası Denetleyicisine ayrıntılarını görmek için, masaüstünüzde okunabilir bir kopya çıkarmanız gerekir:

 1. Uzman Kullanıcı menüsünü açmak için Windows tuşu + X klavye kısayolunu kullanın ve Komut İstemi’ni seçin.
 2. Aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

  findstr /c:"[SR]" %windir%\Logs\CBS\CBS.log >"%userprofile%\Desktop\sfclogs.txt"

 3. sfclogs.txt Notepad ile masa üstünde açın. Dosya, taranan sistem dosyalarının tüm ayrıntılarını ve onarılamayan dosyalar için bilgileri içerecektir.

Not: SFC taramaları için ayrıntılar yalnızca Komut İsteminde çevrimdışı tarama yaptığınızda değil, Windows’ta tarama yaptığınızda kullanılabilir.

Windows 10 çevrimdışı sistem dosyalarını tarama ve onarma

Bazen onarılması gereken korumalı sistem dosyaları, Windows 10 çalışırken belleğe yüklenir. Bu durumda, bilgisayarınızı düzeltmek için SFC’yi çevrimdışı çalıştırabilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulamasını açmak için Windows tuşu + I klavye kısayolunu kullanın.
 2. Güncelle ve güvenlik seçeneğini tıklayın.
 3. Kurtarmayı tıklayın.
 4. Gelişmiş başlangıç ​​altında, Şimdi yeniden başlattı tıklayın.

 5. Sorun Gider’i tıklayın.
 6. Gelişmiş seçenekler’i tıklayın
 7. Komut İstemi tıklayın sadece İstemi Komutanlığı ile bilgisayarınızı önyükleme için.

 8. Yeniden başlatırken, devam etmek için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz istenir.
 9. Ne zaman SCF’yi Windows dışında çalıştırmanız gerekirse, yardımcı programa tam olarak Windows yükleme dosyalarının nerede olduğunu söylemeniz gerekir. Komut İstemi’nde, Windows ve Sistem Ayrılmış bölümlerinin konumunu anlamak için aşağıdaki komutu yazın.

  wmic logicaldisk get deviceid, volumename, description

 10. Aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın

  sfc /scannow /offbootdir=C:\ /offwindir=D:\Windows

  Not: Biz kullandığınız offboodir / bu durumda olduğunu Sistem Ayrılmış bölüm, sürücü harfini belirtmek için anahtar C ve offwindir / bu durumda Windows dosyalarının konumu anahtarı belirttiği D: \ Windows.

  Bilgisayarınızı Komut İstemi ile başlattığınızda, sürücü harflerinin farklı olabileceğini ve bu nedenle 9. adımdaki komutu kullanmanız gerektiğini unutmayın . Bununla birlikte, çoğu zaman, Windows 10 ile çalışırken, D: genellikle yükleme için sürücü harfidir ve C: Sistem Ayrılmış bölümü için harftir.

 11. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra, Komut İstemini kapatın.
 12. Çıkıp Windows 10’a geri dönmek için Devam Et’i tıklayın.

Windows 10’da sistem dosyaları el ile nasıl onarılır

Sistem Dosyası Denetleyicisi bir veya daha fazla dosyayı onaramazsa, onları manuel olarak onarmanız gerekir.

Hangisinin bozuk olduğunu belirlemek  için  sfclogs.txt  dosyasını açın, basit bir dosya araması yaparak nereye ait olduklarını bulun veya daha fazla bilgi almak için tercih ettiğiniz İnternet arama motorunu kullanın. Ardından bozuk dosyayı değiştirmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

Hızlı İpucu: Bilinen iyi sistem dosya kopyalarını, bilgisayarınızda çalışan işletim sisteminin aynı sürümünü çalıştıran başka bir bilgisayarda bulabilirsiniz.

 1. Power User menüsünü açmak için Windows tuşu + X klavye kısayolunu kullanın ve Komut İstemini (Yönetici) seçin.
 2. Bozuk sistem dosyasının sahipliğini alın. Komut İsteminde aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın 

  takeown /f C:\Path-and-File-Name

  Not: DeğiştirinC: \ Path-ve-Dosya-Adı bozuk dosyanın adını ve yolu ile. Örneğin, C: \ Windows \ System32 \ appraiser.dll .

 3. Aşağıdaki komutu kullanarak bozuk dosyaya tam yönetici erişimine izin verin ve Enter tuşuna basın.

  icacls C:\Path-and-File-Name /Grant Administrators:F

 4. Aşağıdaki komutu kullanarak söz konusu dosyayı iyi bir kopya ile değiştirin ve Enter tuşuna basın.

  copy C:\Path-SOURCE-and-File-Name C:\Path-DESTINATION-and-File-Name

  Not: Sen değiştirmeniz gerekiyor Yol-KAYNAK-ve-Dosya-Adı \: C bilinen iyi dosyasının kaynak yolu ve dosya adıyla ve ayrıca değiştirmeniz gerekir C: \ Path-HEDEF-ve-Dosya-Adı ile hasarlı dosyanın hedef yolu ve adı. İşte bir örnek: kopya D: \ Files \ appraiser.dll C: \ Windows \ System32 \ appraiser.dll.

 5. Üzerine yazmak için Evet yazın ve Enter tuşuna basın.

Dosyayı değiştirdikten sonra SFC /verifyonlykomut yazabilir ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için tüm sistem dosyalarının bütünlüğünü doğrulamak için Komut İstemi’nde Enter tuşuna basabilirsiniz . Alternatif olarak, yalnızca birkaç dosyayı onardıysanız, sfc /VERIFYFILE=C:\Path-and-File-Namekomutu kullanarak her bir dosyanın bütünlüğünü test edebilirsiniz (örn sfc /VERIFYFILE=C:\Windows\System32\kernel32.dll.).

Bu yardımcı programı Windows 10’da kullanmakla sınırlı olmadığınızı unutmayın, SFC işletim sisteminin önceki sürümlerinde kullanılabilen bir komut satırı aracıdır. Ancak, çalıştırdığınız sürüme bağlı olarak farklı özellikler bulabilirsiniz. Komut İstemi’nde (Yönetici), kullanabileceğiniz sfc /?özellikleri listelemek için komutu kullanın. Hepsi Bu kadar 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. ibrahim dedi ki:

  1.Masaüstünüzdeki açık programları kapatın.
  2.Başlat düğmesini
  3.Tip Komut İstemi içinde ara kutusuna.
  bu arada ne anlatmak istiyorsunuz? cmdyi açıyorum birbirmize bakıyoruz çok yardımcı oldun sagol

  • BESIR KURT dedi ki:

   Merhaba İbrahim öncelikle eleştirin için teşekkür ederiz. Makalemizi daha anlaşılır bir şekilde yeniledik. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.