Windows PC Verilerini Mac bilgisayarınıza Manuel Olarak Taşıma

OS X, kullanıcı verilerinizi, sistem ayarlarınızı ve uygulamalarınızı eski bir Mac’ten yeni ürününüze taşımanıza yardımcı olan bir Geçiş Yardımcısı içerir. OS X, (Temmuz 2011’de piyasaya sürülen) OS X Lion ile başlayarak, kullanıcı verilerinin Mac’e taşınması için Windows tabanlı bilgisayarlarla çalışabilen bir Geçiş Yardımcısını içeriyor. Mac’in Geçiş Yardımcısı’nın aksine, Windows tabanlı sürüm, uygulamaları bilgisayarınızdan Mac bilgisayarınıza taşıyamaz ancak E-posta, Kişiler ve Takvimler ‘in yanı sıra yer imleri, resimler, müzik, filmler ve çoğu kullanıcı dosyası da taşıyabilir.

Mac’iniz Aslan çalıştırmıyorsa (OS X 10,7.x)  veya daha sonrasında, Bilgisayarınızdan bilgi aktarmak için Taşıma Asistanını kullanamazsınız.

Ancak umutsuzluğa kapılmayın; Windows verilerinizi yeni Mac’inize taşımak için birkaç seçenek daha vardır ve Windows Geçiş Yardımcısında bile, ihtiyacınız olan birkaç dosyanın aktarımı yapamadığını görebilirsiniz. Her iki durumda da, Windows verilerinizi manuel olarak nasıl taşıyacağınızı bilmek iyi bir fikirdir.

Harici Sabit Sürücü, Flash Sürücüsü veya Çıkarılabilir Diğer Ortam kullanın

Bir varsa harici bir sabit disk, bir kullanarak bilgisayara bağlanır USB arabirimi, PC’nizde istenen belgeler, müzik, video ve diğer tüm verilerin kopyalanması için hedef olarak kullanabilirsiniz. Dosyalarınızı harici sabit sürücüye kopyaladıktan sonra, sürücünün bağlantısını kesin, Mac’e taşıyın ve Mac’in USB bağlantı noktasını kullanarak takın. Bir kez açtıktan sonra, harici sabit disk Mac Masa üstünde veya Bir Bulucu penceresinde görünecektir.

Ardından, dosyaları sürücüden Mac’e sürükleyip bırakabilirsiniz.

Harici sabit disk için USB flash sürücünün yerini alabilir, ancak flash sürücüsü tüm verilerinizi tutacak kadar büyük olması koşuluyla.

Sürücü Biçimleri

Harici sürücünün veya USB flash sürücüsünün biçimi hakkında bir not: Mac’iniz, verileri FAT, FAT32 ve exFAT dâhil olmak üzere birçok Windows formatında kolayca okuyabilir ve yazabilir.

NTFS söz konusu olduğunda, Mac yalnızca NTFS formatlı sürücülerden veri okuyabilir; Dosyaları Mac’inize kopyalarken sorun olmamalı. Mac’inizin bir NTFS sürücüsüne veri yazması gerekiyorsa, Mac için Paragon NTFS veya Mac için Tuxera NTFS gibi bir üçüncü taraf uygulaması kullanabilirsiniz.

CD’ler ve DVD’ler

Bilgisayarınızın üzerine yazdığı CD’leri veya DVD’leri Mac’nizde okuyabildiğinden, bilgisayarınızın CD veya DVD yazıcısını verileri optik medyaya yazmak için de kullanabilirsiniz; Yine, CD’ye veya DVD’lerden Mac’e dosyaları sürükleyip bırakmak meselesidir. Mac’inizde bir CD / DVD optik sürücüsü yoksa harici bir USB tabanlı optik sürücü kullanabilirsiniz. Apple aslında bir tane satıyor ancak arabada bir Apple logosu görmemeniz umurunda değilse bunları biraz daha az bulabilirsiniz.

Ağ Bağlantısı Kullanma

Hem bilgisayarınız hem de yeni Mac’iniz aynı yerel ağa bağlanıyorsa, ağınızı PC’nizin sürücüsünü Mac’nizin Masaüstünde takmak ve ardından dosyaları bir makineden diğerine sürükleyip bırakmak için kullanabilirsiniz.

 1. Windows’u ve Mac’inizi dosyaları paylaşmaya başlamak zor bir süreç değildir; Bazen PC’nize gidip dosya paylaşımını etkinleştirmek kadar kolay. Mac’inizi ve PC’nizi birbirinizle konuşturmak için temel talimatları Windows ve Mac OS X Oyun Paketini Birlikte Satın Alma Kılavuzumuzda bulabilirsiniz.
 1. Dosya paylaşımını etkinleştirdikten sonra, Mac’te bir Bulucu penceresi açın ve Bulucu’nun Git menüsünden Sunucuya Bağlanı seçin.
 2. Biraz şansla, Göz At düğmesini tıkladığınızda bilgisayarınızın adı görünür, ancak büyük olasılıkla, bilgisayarınızın adresini aşağıdaki biçimde manuel olarak girmeniz gerekir:
 3. PC adı bilgisayarınızın adıdır ve PC Sharename PC’deki paylaşılan sürücü biriminin adıdır.
 4. Devam et’i tıklayın.
 5. PC’nin çalışma grubu adını, paylaşılan birime erişime izin verilen kullanıcı adını ve şifreyi girin. Tamam’ı tıklayın.
 6. Paylaşılan birim görünmelidir. Erişmek istediğiniz hacmi veya hacim içindeki herhangi bir alt klasörü seçin ve bu dosyanın Mac Masaüstünde görünmesi gerekir. Bilgisayarınızdan Mac’inize dosya ve klasör kopyalamak için standart sürükle ve bırak işlemini kullanın.

Bulut Tabanlı Paylaşım

Bilgisayarınız DropBox, Google Drive, Microsoft OneDrive veya hatta Apple’ın iCloud tarafından sağlanan hizmetler gibi bulut tabanlı paylaşımı zaten kullanıyorsa, bulutunuzun Mac sürümünü yüklemek kadar bilgisayar verilerinize kolayca erişebilirsiniz. Servisine veya iCloud’da iCloud’un Windows sürümünü bilgisayarınıza kurma.

Uygun bulut servisini yükledikten sonra, belgelerinizi PC’nizde olduğu gibi Mac’inize de indirebilirsiniz.

Posta

Hayır, belgeleri kendinize e-postayla göndermenizi öneririm; Bu çok hantal. Bununla birlikte, herkesin endişe ettiği şey, e-postalarının yeni bir bilgisayara aktarılmasına neden oluyor.

Posta sağlayıcınıza ve e-postalarınızı depolamak ve dağıtmak için kullandığı yöntemi bağlı olarak, tüm e-postalarınızın kullanılabilir olabilmesi için Mac’in Posta uygulamasında uygun hesabı oluşturmanız kadar basit olabilir. Web tabanlı bir posta sistemi kullanıyorsanız, Safari tarayıcısını başlatmanız ve mevcut posta sisteminize bağlanabilmeniz gerekir.

Mac’inizde bulunan dâhili e-posta istemcisi olan Mail’i kullanmak istiyorsanız, posta verilerini Mac’inize aktarmak zorunda kalmadan mevcut e-posta iletilerine erişmek için aşağıdaki yöntemlerden birini deneyebilirsiniz.

Bir IMAP tabanlı e-posta hesabı kullanıyorsanız, Posta uygulamasını kullanarak yeni bir IMAP hesabı oluşturabilirsiniz; Tüm e-postalarınızı hemen mevcut bulmalısınız.

Bir POP hesabı kullanıyorsanız, e-postalarınızın bazılarını veya tamamını almaya devam edebilirsiniz. E-posta sağlayıcınızın iletileri sunucularında ne kadar süreyle depoladığına bağlıdır. Bazı posta sunucuları, indirildikten sonra birkaç gün içinde e-postaları siler Ve diğerleri asla onları silmez. Posta sunucularının büyük çoğunluğunda e-posta iletilerini bu iki uç arasındaki bir yerde kaldıran ilkeler bulunur.

E-posta hesaplarınızı ayarlamayı ve e-posta mesajlarınızın yeni Mac’inize aktarmayı düşünmeden önce mevcut olup olmadığını görmek için her zaman deneyebilirsiniz.

Taşıma Asistanı

Bu kılavuzun başında OS X Lion’dan başlayarak, Migration Assistant, Windows ile birlikte çalışarak ihtiyacınız olan Windows tabanlı verilerin çoğunu almanıza yardımcı olduğunu belirttik. Büyük olasılıkla, yeni bir Mac kullanıyorsanız Taşıma Yardımcısını kullanabilirsiniz. Kullandığınız OS X sürümünü kontrol etmek için aşağıdakileri yapın:

Apple menüsünden Hakkında Bu Mac’i seçin.

Mac’inizde yüklü olan OS X’in geçerli sürümünü gösteren bir pencere açılacaktır. Aşağıdakilerden herhangi biri listeleniyorsa, verilerinizi bilgisayarınızdan taşımak için Taşıma Yardımcısını kullanabilirsiniz.

 • OS X Aslan
 • OS X Mountain Lion
 • OS X Mavericks
 • OS X Yosemite
 • OS X El Capitan

Mac’iniz OS X’in yukarıdaki sürümlerinden birini çalıştırıyorsa, verilerinizi bilgisayarınızdan Mac’inize mümkün olduğunca basit bir şekilde taşıma işlemi yapmak için Geçiş Yardımcısı’nı kullanma seçeneğine sahipsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows PC Verilerini Mac bilgisayarınıza Manuel Olarak Taşıma için yorumda bulun

  Windows PC Verilerini Mac bilgisayarınıza Manuel Olarak Taşıma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows PC Verilerini Mac bilgisayarınıza Manuel Olarak Taşıma için ilk yorumu yapabilirsin.