Windows 11’de Tam Ekrandan Nasıl Çıkılır

4 dk okuma süresi

Windows 11‘de Tam Ekrandan Nasıl Çıkılır Bir uygulamayı veya oyunu tam ekran modunda kullanmak gerçek bir nimettir. Dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırır, web sitesinin veya programın içeriğini daha ayrıntılı görmenizi sağlar ve uygulamanın ekranınızın boyutlarını kullanmasına izin verir. 

Tam ekran modundan çıkmak da aynı derecede kolaydır. Ancak programın tam ekran modunda takılı kaldığı zaman Windows PC’nizi her zamanki gibi kullanamadığınız zamanlar olabilir.  Bu makalemizde Windows 11’de tam ekrandan çıkmanın birkaç yolunu el alacağız. 

Windows 11’de Tam Ekrandan Nasıl Çıkılır

Aşağıda gösterilen tüm yöntemlerin uygulanması kolaydır ve basmak için birkaç tıklamadan veya birkaç tuş kombinasyonundan fazlasını gerektirmez. Bir uygulama veya program tam ekran modunda çalışırken sorunlara neden oluyorsa, kullanabileceğiniz farklı seçenekleri öğrenmek için tüm bu yöntemleri gözden geçirmek isteyebilirsiniz. 

Yöntem #01: F11 tuşuna basın

F11 tuşuna basmak, tam ekran moduna girmek ve çıkmakla eş anlamlıdır. Bu tuş, çoğu klavyede sayısal satırın üzerinde bulunur. Tam ekran modundayken çıkmak için F11 tuşuna basın. Tekrar basın, tekrar tam ekran modunda olacaksınız. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, F11 tuşuyla birlikte Fn tuşuna da basmanız gerekebilir.

Yöntem #02: ‘Kare’ Kontrol düğmesine basın

Bu, tam ekran modundan çıkmanın en yaygın yoludur. Kare düğme, uygulamaların ve programların sağ üst köşesinde bulunan üç kontrol düğmesinin orta seçeneğidir.

Tam ekran modundayken, ‘karelerin’ üst üste yığıldığını göreceksiniz. Tam ekran modundan çıkmak için üzerine tıklayın.

Yöntem #03: Esc tuşunu kullanın

Yalnızca Esc tuşuna basmak da sizi tam ekran modundan çıkarabilir. Örneğin, bir YouTube videosunu tam ekran modunda izliyorsanız, Esc tuşu sizi dışarı çıkarır, sorun değil. Ancak, bu tüm uygulamalar için çalışmaz. Yine de, standart moda yeniden boyutlandırılmasını istediğiniz uygulamada çalışıp çalışmadığını görmek için Esc tuşuna basmayı deneyebilirsiniz.

Yöntem #04: Uygulama menüsünü almak için Alt + Space tuşlarını kullanın

Önceki yöntemde bahsedilen üç kontrol düğmesini göremiyorsanız Alt + Space, uygulama menüsüne ulaşmak için tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. 

Bunu yapmak, uygulama menüsünü ve içeriğini ortaya çıkaracaktır. Tam ekran modundayken Geri Yükle seçeneğini görmelisiniz. Bu seçeneğe ulaşmak için ok tuşlarını veya fare imlecini kullanın ve tam ekran modundan çıkmak için tıklayın veya Enter’a basın.

Uygulamanın menüsüne görev çubuğundan da erişebilirsiniz. Uygulamanın simgesinin üzerine gelin ve önizlemenin ortaya çıkmasına izin verin. Ardından önizlemeye sağ tıklayın ve Geri Yükle öğesini seçin.

Yöntem #05: Fareyi ekranın en üstüne sürükleyin ve ‘X’i tıklayın

Chrome gibi bazı uygulamalarda tam ekrana geçebilir ve herhangi bir Kontrol seçeneği alamayabilirsiniz. Bu, uygulamalarının ve pencerelerinin sağ üst köşesine doğru her zaman kontrol seçeneklerine sahip olmaya alışmış olanlar için sorunlu olabilir.

Ancak, tam ekrandan çıkmak kolaydır. Farenizi ekranın üst kısmına doğru sürüklemeniz yeterlidir. Bu bir ‘X’ düğmesini ortaya çıkarmalıdır. Tam ekrandan çıkmak için üzerine tıklayın.

Yöntem #06: Uygulamadan çıkın

Bu, uygulamanızın tam ekran modunda takılı kalması veya donması durumunda geçerli olan aşırı bir önlemdir. Bu, program yanıt vermeyi keserse ve daha fazla giriş kaydetmezse gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda, uygulamadan tamamen çıkmanız gerekebilir.

Bunu yapmak için aynı anda Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. Bu, Görev Yöneticisini açacaktır. Şimdi sorunlara neden olan uygulamaya tıklayın ve ardından sağ alttaki Görevi Sonlandıra tıklayın.

Şimdi uygulamayı tekrar açın. Çoğu durumda, programı yeniden başlatmak, verilerini yeniden yüklemesine ve çeşitli seçeneklerine erişmenize olanak tanır.\

Diğer Küçük Düzeltme Çözümleri

1. Başka bir uygulamaya geçmek için ALT+Tab’ı kullanın

Bilgisayarınızdaki tüm açık pencereleri görüntülemek ve tam ekran modundaki uygulama dışında herhangi bir uygulamaya geçmek için Alt+Tab tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Şimdi, yukarıda verilen diğer düzeltmelerden herhangi birini kullanarak yolunuza devam edebilirsiniz. 

2. Masaüstüne gitmek için Windows + D’yi kullanın

Windows tuşu + D tuşu kombinasyonunu kullanarak hızlı bir şekilde Masaüstü ekranına gidebilir, böylece Tam ekran modundan çıkabilirsiniz.

3. Tüm pencereleri simge durumuna küçültmek için Windows + M’yi kullanın

Windows tuşu + M tuşu kombinasyonunu kullanarak, bilgisayarınızda açık olan tüm pencereleri hızla simge durumuna küçültebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x