Windows 11’de DNS Nasıl Temizlenir

5 dk okuma süresi

Windows 11′de DNS Nasıl Temizlenir Bağlantı sorunları yaşıyorsanız, DNS önbelleğinizi temizlemeyi denemek isteyebilirsiniz. Endişelenmeyin, bunu yapmak sizin açınızdan herhangi bir teknik bilgi gerektirmez ve yapması oldukça kolaydır.

İnternet bağlantınızın hızını ve performansını artırmak için DNS önbelleği ve Windows 11’de nasıl temizleneceği hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

DNS önbelleği nedir?

Ağ araçları, web siteleriyle yalnızca IP adresleri aracılığıyla iletişim kurabilir. Ancak hiç kimse sadece web sitelerini ziyaret etmek için IP adreslerini ezberlemek istemez. DNS’nin girdiği yer burasıdır.

DNS (veya Alan Adı Sistemi), ağ ekipmanının adreslerini ezberlemenize gerek kalmadan bunlara erişmesine yardımcı olan, mevcut tüm genel web sitelerinin ve IP adreslerinin bir dizinidir. 

Şimdi, çeşitli genel DNS sunucuları olmasına rağmen, Windows, web sitelerine ve diğer internet etki alanlarına yaptığınız son ve teşebbüs ziyaretleriniz hakkındaki bilgileri hızlandırmak için, DNS önbelleği adı verilen geçici bir veritabanında dizinin yerel bir kopyasını yine de saklayacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, DNS önbelleği, bir web sitesini yüklemeye çalıştığınızda bilgisayarınızın başvurması için son DNS aramalarının bir tür belleğidir.

İşler iyi gittiğinde, web hedefinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olur. Ancak zamanla, bu veritabanı bozulabilir ve bu da ağ bağlantınızı önemli ölçüde yavaşlatabilir. 

DNS önbelleğini temizlemek ne işe yarar?

DNS önbelleğindeki bilgiler zamanla biriktikçe, web sitelerini ziyaret ederken internette gezinmenizi hızlandırmaya yardımcı olur. Ancak, web siteleri her zaman aynı kalmaz. Zaman zaman değişiyorlar. Bu, önbellekte depolanan bilgilerin zaman içinde eski ve yanlış hale geldiği anlamına gelir. Bilgisayarınızın, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bulmak için bilgi karmaşasını gözden geçirmesi gerekir, bu da yavaş internet erişimine neden olur.

DNS önbelleğini temizlemek, depolanan tüm bu bilgileri kaldırır. Bu, bilgisayarı bir web sitesi için DNS bilgilerini sıfırdan aramaya zorlar. Yine de, ilk başta, web sitelerini ziyaret etmenin beklenenden daha uzun sürdüğünü görebilirsiniz. Bunun nedeni, DNS önbelleğini temizledikten sonra bilgisayarın onu yararlı ve ilgili bilgilerle yeniden doldurmasıdır. Ancak olduğu gibi, internet bağlantı hızlarınız da artmalıdır. 

DNS temizleme komutu

Windows PC’nizde DNS’yi temizlemek için yaygın olarak kullanılan DNS Fluch komutu, ipconfig /flushdns aşağıdaki adım adım kılavuzlarda verildiği gibi hem komut satırında (CMD) hem de Çalıştırma araçlarında kullanılabilir.

Ancak, Powershell için bir şeyiniz varsa, o zaman bu yıkama DNS komutunu Clear-DnsClientCache da aşağıda verildiği gibi kullanabilirsiniz . Bu komutlara ilişkin ayrıntılı adım adım kılavuzları bulmak için hemen aşağıya bakın. 

Windows 11’de DNS önbelleği nasıl temizlenir

Şimdi, Windows 11’de bu DNS önbelleğini temizleyebileceğiniz farklı yöntemlere bir göz atalım.

Yöntem #01: Komut İstemi’ni (CMD) Kullanma

Komut İstemi’ni açın. Bunun için önce Başlat düğmesine basın. Ardından komut istemini aramak için CMD yazın. Şimdi, gördüğünüzde Yönetici olarak çalıştır’ı tıklayın.

Şimdi, aşağıdaki komutu yazın.

ipconfig /flushdns

Şimdi komutu çalıştırmak için enter tuşuna basın.

Şimdi DNS çözümleyici önbelleğinin temizlendiğine dair bir onay mesajı alacaksınız. 

Yöntem #02: PowerShell’i Kullanma

Windows 11’de DNS önbelleğini temizlemenin başka bir yolu da PowerShell kullanmaktır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Başlat’a basın, PowerShell yazın ve Yönetici olarak çalıştıra tıklayın.

Şimdi, aşağıdaki komutu yazın

Clear-DnsClientCache

Şimdi komutu çalıştırmak için enter tuşuna basın.

Ve hepsi bu kadar! Bu, DNS önbelleğinizi anında temizleyecektir.

Yöntem #03: RUN’u Kullanma

Ayrıca DNS önbelleğini herhangi bir komut terminalini açmak zorunda kalmadan doğrudan ÇALIŞTIR penceresinden temizleyebilirsiniz. Birçok kişi bu yöntemi önceki iki seçenekten çok daha uygun buluyor. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

ÇALIŞTIR kutusunu açmak için Win + R tuşlarına basın. Şimdi, aşağıdaki komutu yazmanız yeterlidir.

ipconfig /flushdns

Şimdi komutu çalıştırmak için enter tuşuna basın.

Bölünmüş bir saniye için bir komut penceresi göreceksiniz ve DNS önbelleğiniz temizlenecektir. 

Geçerli DNS önbelleği nasıl görüntülenir?

Meraklı biriyseniz ve şu anda DNS önbelleğinizde nelerin tutulduğunu bilmek istiyorsanız, bunu şu şekilde görüntüleyebilirsiniz:

Klavyenizdeki Başlat düğmesine basın ve ardından cmd yazın ve ardından Yönetici olarak çalıştır’ı tıklayın.

Şimdi, aşağıdaki komutu yazın

ipconfig /displaydns

Şimdi komutu çalıştırmak için enter tuşuna basın.

Bu, mevcut DNS önbellek verilerinizi görüntüler. 

Windows 11’inizde neden DNS önbelleğini temizlemelisiniz?

İlgili bir web sitesi önbelleğine ve hızlı internette gezinmeye sahip olmanın bariz yararının yanı sıra, zaman zaman DNS önbelleğinizi temizlemeniz için iki önemli neden daha vardır. Birincisi gizlilik. Elbette, DNS, bilgileri tarayıcı çerezlerinizin yaptığı gibi saklamaz. Ancak son zamanlarda ziyaret ettiğiniz ve düzenli olarak ziyaret ettiğiniz web siteleri hakkında bilgi içerir. Bu, birinin DNS önbelleğinize erişmesi durumunda gizliliğinizin tehlikeye girebileceği anlamına gelir.

Diğer neden temel güvenliktir. Siber suçlular DNS önbelleğinize erişirse, orada depolanan web sitelerinin IP adreslerini değiştirebilir ve hatta yenilerini ekleyebilirler. DNS zehirlenmesi olarak da adlandırılan bu, oldukça büyük bir güvenlik sorunu olabilir. Siber suçlular sizi başka bir web sitesine yönlendirebilirse, hesaplarınızın şifreleri ve kredi kartı bilgileriniz gibi hassas verilerinizi toplayabilirler. 

DNS önbelleğini temizlemek, web siteleri hakkındaki tüm alakasız ve eski bilgilerin kaldırılmasını ve internet taramanızın güvenli kalmasını sağlar. 


Windows 11’de DNS önbelleğini temizlemenin yolları bunlardı. Bunu yapmak zararsız küçük bir şeydir, ancak sizi bir sorun dünyasından kurtarabilir, gizliliğinizi güvence altına alabilir ve elbette web sitenizde gezinmeyi hızlandırabilir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x