Windows 11 Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir?

5 dk okuma süresi

Windows 11 Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir? Windows 11, Windows’un şehirdeki yeni sürümüdür ve artık bu Windows sürümüyle ilgili aklınızda bulundurmanız gereken belirli kısıtlamalar vardır. Bir Windows 11 ev lisansı satın aldıysanız, esas olarak bir internet bağlantısı ihtiyacı. Yeni işletim sistemine yükselten birçok kullanıcı, Windows’u etkinleştirirken bu kısıtlamayla ilgili sorunlar yaşadı.

Diğerleri, bu kısıtlamayı aşmak için bir Pro sürümünü seçti. Her iki durumda da, Windows 11 sürümünüzü etkinleştirmek istiyorsanız, ürün anahtarınıza mı ihtiyacınız var? Bulamıyor musunuz, ancak sisteminizi biçimlendirmek mi istiyorsunuz? O zaman Windows 11’de ürün anahtarınızı şu şekilde bulabilirsiniz. 

Windows ürün anahtarı nedir?

Windows ürün anahtarı, satın aldığınız Windows için benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bu benzersiz anahtar, şirketin Windows sürümünüzü doğrulamasına ve etkinleştirmesine yardımcı olan Microsoft sunucusundaki satın alma işleminizi belirlemenize ve ücretini ödemenize yardımcı olur. Windows ürün anahtarı, Windows XP günlerinden beri işletim sisteminin kötü şöhretli bir suç ortağı olmuştur ve çoğu kullanıcı için her zaman sorun yaratmayı başarmıştır.

İşletim sistemi satın alımınızı doğrulamak ve buna göre etkinleştirmek için Windows’u yeni bir sisteme yüklerken anahtar gereklidir. Windows’unuz etkinleştirilmediyse, 30 gün sonra sona erecek ve bu 30 gün boyunca sisteminizde sınırlı işlevsellik ve özellikler alacaksınız.

Satın alma işlemini ne zaman ve nerede yaptığınıza bağlı olarak Windows Ürün anahtarınızı bulabileceğiniz bazı yaygın yerler aşağıda verilmiştir. 

Windows 11 Ürün Anahtarı 4 yolu

PC/Windows Lisansınızı nereden satın aldığınıza bağlı olarak, anahtar herhangi bir yerde olabilir. Anahtarın fiziksel kopyasını bulmak için aramaya başlamanız gereken bazı yaygın yerler şunlardır. Windows anahtarınızı bulamıyorsanız, anahtarı etkinleştirilmiş Windows yüklemenizden almak için bundan sonraki kılavuzu kullanın. 

Yöntem #01: Bir CMD komutu kullanma

Windows Arama’yı açmak için klavyenizde ‘Windows + S’ tuşlarına basın. 

Şimdi ‘CMD’yi arayın ve arama sonuçlarınızda göründüğünde ‘Yönetici olarak çalıştır’ı tıklayın. 

Aşağıdaki komutu yazın ve klavyenizde ‘Enter’ tuşuna basın. 

wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey gibi 

Ürün anahtarınız şimdi komutunuzun altındaki satırda gösterilmelidir.

Bu ürün anahtarını kopyalayabilir/fotoğrafını çekebilir ve gelecekte kolayca erişilebilmesi için uygun bir yere kaydedebilirsiniz. 

Yöntem #02: Dijital satın alma makbuzlarını/siparişlerini kontrol edin

Microsoft Store, Amazon, Best Buy vb. gibi bir dijital mağazadan Microsoft Windows satın almış olmanız durumunda, ilk yapmanız gereken dijital satın alma geçmişinizi kontrol ederek başlamaktır. Windows sürümünüzü bu tür bir mağazadan satın aldıysanız, ürününüzün ürün anahtarını mağazanızın satın almalar sekmesinde bulabilirsiniz.

Örneğin, anahtarınızı Amazon üzerinden satın aldıysanız, onu ‘Oyunlarınız ve Yazılım Kitaplığınız’ bölümünde bulacaksınız. Windows kopyanızı Microsoft Store’dan satın aldıysanız, Microsoft Store > İndirilenler > Ürün Anahtarları > Abonelik sayfasını ziyaret edebilirsiniz .

Yöntem #03: Bilgisayarınızdaki etiketleri kontrol edin

Windows Lisansı için ücretlendirildiğiniz önceden oluşturulmuş bir sistem satın aldıysanız, ürün anahtarınızı büyük olasılıkla sisteminizde bulacaksınız. Bir masaüstü sisteminiz varsa, yan panellerden herhangi birine bir çıkartma yapıştırılacaktır. Dizüstü bilgisayarınız varsa, ünitenizin alt panelinde bulunan ürün anahtarının bulunduğu bir çıkartmanız olmalıdır.

Ek olarak, bazı durumlarda OEM’ler bu çıkartmayı unutur/uygulamamayı seçer. Bu gibi durumlarda, ürün teslim edildiğinde almış olabileceğiniz teknik belgeleri kontrol etmelisiniz. Ürün anahtarını içeren çıkartmanın belgelerle birlikte gelmesi muhtemeldir. 

Yöntem #04: Kuruluşunuzla görüşün

Bir şirket veya kuruluş sorunu Windows sisteminiz varsa, kuruluşunuza danışmalısınız. Birçok kuruluş Windows Lisanslarını toplu olarak satın alır ve bazı durumlarda sistemlerinde Windows’un çoğu sürümünü etkinleştirmek için bir kurumsal anahtar kullanır.

Bir kuruluş sorunu sisteminiz varsa, Windows lisans ürün anahtarınız büyük olasılıkla kuruluşunuza aittir. Windows sürümünüzün ürün anahtarını bulmak için yöneticinizle iletişime geçmelisiniz.

Ürün anahtarını hala bulamıyor musunuz? Microsoft’a başvurun

Herhangi bir nedenle ürün anahtarınızı hala bulamıyorsanız, özellikle Windows kopyanız hala etkinse, bir Microsoft Uzmanı ile iletişim kurmanın zamanı gelmiştir. Microsoft uzmanları, kayıp ürün anahtarları da dahil olmak üzere çoğu sorunu çözme konusunda deneyime sahiptir.

Bir Microsoft temsilcisiyle doğrudan iletişime geçmek için aşağıdaki kılavuzu kullanabilirsiniz. Daha sonra endişelerinizi dile getirebilirsiniz ve temsilci, satın alma işleminizi hemen doğruladıktan sonra ürün anahtarınızı kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

‘Çalıştır’ iletişim kutusunu açmak için klavyenizdeki ‘Windows + R’ tuşlarına basın. 

Şimdi aşağıdaki komutu yazın ve klavyenizde ‘Enter’ tuşuna basın. 

slui.exe

Şimdi ekranınızda görünen listeden ülkenizi seçin. 

Kimliğinizi doğrulamak için telefonla etkinleştirmeyi kullanın ve kısa süre içinde bir Microsoft aracısına bağlanacaksınız. 

Artık ürün anahtarınızı kurtarmak için Microsoft Desteği’ni kullanabilmeniz gerekir. 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x